Dílo #31594
Autor:Elasah
Druh: Denní (s)potřeba
Kategorie:Jiné/Ostatní
Zóna:Jasoň
Datum publikace:06.10.2006 10:33
Počet návštěv:1362
Počet názorů:15
Hodnocení:2 1

Prolog
Milí přátelé,
v naší společnosti lidé mají často informace o křesťanství z druhé, třetí i čtvrté ruky. Připomíná mi to upravenou pohádku Ivana Mládka: "I přes dřevěné víko rakve princ viděl, že Sněhurka je nejen krásná, ale má i dobrou povahu." Tak jsem si říkala, že tento stručný a výstižný text (převzatý z kursů Alfa, které v úterý začaly u nás, brněnskýcj evangelíků) by mohl pomoct, abyste Sněhurku viděli v celé její kráse a nemuseli koukat do dřeva :-).
Oč jde v křesťanství?

1. Proč lidé křesťanství odmítají?

a/         je nudné a smutné, v kostele je vážná a pohřební atmosfér
ale ve skutečnosti je křesťanství slovo o radosti
b/         rozumové argumenty, které víru vyvrací / nikdo nedokázal, že bůh existuje/ Darwinova teorie atd.
na druhé straně je mnoho věřících vědců, odborníků a nejvyšších politiků / víra není jen pro hloupé
c/         křesťanství je dnes již staré a zbytečné a nijak nesouvisí s naším životem
ale dobré kázání i dnes promlouvá do života a dává sílu

d/         možná někdo víru potřebuje jako útěchu a pomoc, ale já jsem dost silný a stačím si sám …
opravdu ? - každý člověk se potřebuje o něco opřít
e/         na křesťanství jsou dobré jen etika, slušnost, desatero, odkaz na boha je zbytečný
bez Boha to ztrácí důvod i oporu

2. O autentickém křesťanství se mnoho neví.

   Většina nevěřících lidí o skutečném křesťanství mnoho neví. Platí to zvláště o naší zemi, kde bylo křesťanství řadu let potlačováno a ostouzeno. Celá dnešní generace neví o víře a církvi skoro nic. Vychází z řady předsudků. To co „vědí“, mají z třetí a čtvrté ruky a v lepším případě z vnějšího dojmu. Mnoho lidí odmítá víru, církev a bibli, protože je neznají. Zkusme proto křesťanství krátce představit. Mnohé lze v prvním setkání pouze naznačit. Mnohé bude třeba postupně vysvětlit. Mnohé bude třeba vynechat. Ale to nejdůležitější se nám snad podaří povědět během necelé hodiny. Nejdůležitější postavou křesťanství je Ježíš. Ten o sobě jednou řekl: „Já jsem cesta, pravda a život.“ Zkusme se nad tím zamyslet.

3. Ježíš je cesta

   Každý člověk potřebuje a hledá důvod, proč žije. Jestliže jsme produktem náhody, pak to můžeme zabalit. Všechno je jedno. Náš život a celé lidské dějiny jsou jen bublina, která splaskne. Ale má-li náš život nějaký vyšší smysl a cíl, je třeba ho poznat a objevit. Mnoho lidí se již pokusilo najít smysl a cíl života v plnosti zážitků, bohatství, slávě, rodině, práci, umění, vědě – ale i když mnohého dosáhli, zůstává v nich  prázdnota, nejistota a samota.

   Ruský spisovatel Lev Tolstoj napsal knihu Vyznání, v které líčí, jak se snažil pochopit smysl života. Pokoušel se žít naplno ve společnosti. Nic si neodpíral, ale nebyl uspokojen. Pak začal hromadit majetek, stal se úspěšným spisovatelem, ale ani tehdy nebyl spokojen. Později se oženil a začal se cele věnovat rodině. Měl 13 dětí, byl šťastný, ale tím víc se bál, že to vše zničí smrt, která ho dříve nebo později čeká. Hledal odpověď ve filosofii a vědě, ale pořád nemohl přijít na to, proč vlastně žije. Právě on.

   Když pozoroval obyčejné lidi, kteří se těmito otázkami, proč žiji a kam jdu, netrápí, uvědomil si, že ruští rolníci si na tyto otázky dokáží odpovědět pomocí své křesťanské víry. To ho přivedlo k Ježíši Kristu, četbě evangelia a víře.

   Dnes lidé  hledají podobným způsobem. Jeden ze zpěváků skupiny Queen, Freddie Mercury (+1991) se ptá: „Ví vůbec někdo, proč žijeme?“ V rozhovoru, který poskytl krátce před smrtí přiznal: „Ani ten největší úspěch mi nedal nic trvalého a pevného. Můžete mít všechno na světě, ale stejně jsem zůstal zoufale sám! Úspěch mi zabránil získat to jediné, co všichni potřebujeme – trvalý láskyplný vztah.

   Jenže vztah mezi lidmi, i kdyby byl sebevíc krásný – není trvalý. Nikdy také není dokonalý a vždycky mu něco chybí. Je tomu tak proto, že lidé byli stvořeni, aby žili ve vztahu s Bohem. Naše ustavičné hledání je výrazem touhy, se kterou  jsme se již narodili. Každý člověk, ať už vědomě či nevědomě, hledá vztah k Bohu. A Ježíš je ta nejlepší a nejsrozumitelnější cesta k Bohu. Proto říká: Já jsem ta cesta.

   Kdo najde vztah k Bohu, objeví proč žije, oč má usilovat a najde své místo v životě. Bůh je ten, kdo dává našemu životu rozměr. Ve vesmíru jsme ztraceni, před lidmi ze sebe děláme „mistry světa“, sami před sebou nevíme, čí jsme. Vztah k Bohu se nedaří vybudovat cestou filosofie, meditace ani úvah. Bůh, i když o něm máme tušení, stále zůstává vzdálený a cizí. My sami si před ním připadáme nicotní, hříšní a zbyteční. Jedině Ježíš nám pomůže bariéru odcizení mezi námi a Bohem překonat. Ježíš je totiž jeden z nás. Je na „naší straně“. Před ním se nemusíme za nic stydět. On poznal všechnu bídu lidského života, sílu pokušení, únavy i strachu. A přitom má dveře k Bohu otevřené. Může nás tedy k Bohu přivést. Jakmile člověk najde vztah k Bohu, mnoho z našich zmatků se tím vyřeší. Náhle je nám zřejmé, proč žijeme, jaký má náš život význam a na čem záleží. Našemu hledání není úplný konec, ale dostaneme se o notný kus dál a hlavně už víme, kde hledat.

4. Ježíš je pravda

   Mnozí lidé tvrdí, že sice každý člověk potřebuje něčemu věřit, mít nějaký cíl a vizi, ale je jedno, co si najde a vybere. Je to jeho soukromá věc. Hlavně když něčemu věří, ale na obsahu už tolik nezáleží. Ve skutečnosti na obsahu naší víry záleží velice mnoho. Někdo věřil komunismu, nebo dokonce fašismu, podporoval ho a kolik životů to tragicky zasáhlo a zranilo. Hitler také věřil, že dělá dobrou a důležitou věc. Podobně věří i dnešní teroristé.

   Obsah a cíl víry určuje náš život. Naše víra může mnoha lidem ublížit a může někdy zničit i nás samotné. Nehledě na to, že když se tato víra zhroutí, když se odhalí její falešnost a prázdnota, ten kdo jí sloužil, vlastně celý život žil zbytečně a není schopen si to ani přiznat.     

   Je třeba věřit tomu nejlepšímu, co známe. Když srovnáme, čemu se dá dnes věřit a co vzbuzuje důvěru – různá náboženství, filosofie, životní styly – pak málo platné - příběh Ježíše Krista, jeho slovo, jeho život ale i to, jak ovlivnil náš svět –  z toho všeho výrazně vyčnívá Ježíš. Jeho oběť,  láska,  moudrost, jeho výzva k odpuštění - to vše nelze jen tak obejít. Každý se s tím musí nějak vyrovnat. Ježíš Kristus dokáže i dodnes zaujmout největší umělce, filosofy, vědce i státníky. Příběh starý 2 tisíce let stále oslovuje miliony lidí. Nejsme zdaleka sami, kdo se pokouší podle těch slov žít. Je to ta největší výzva a pozvání, které v tomto světě existuje.

   Ale jak poznám, že to, co Ježíš říká je pravda? I když lze ve prospěch křesťanství shromáždit mnoho argumentů (ty si řekneme později),  nejde zde pouze o nezávislou pravdu rozumu, ale o pravdu, o níž se musí každý sám  přesvědčit. Nedá se to beze zbytku vysvětlit ani dokázat, je třeba to prožít. Víra patří do kategorie, kde rozhoduje naše vlastní osobní zkušenost. Bez ní to nejde. Poznat, že Ježíš má pravdu mohu teprve tehdy, když Ježíše poznám a zkusím s ním žít.

   Je to podobné, jako když poznám člověka, který se mi líbí a chtěl bych s ním žít. Nikdo nám dopředu nezaručí, jestli je to ten pravý. Musím se s ním seznámit a začít s ním chodit. Teprve pak poznám, zda jsem našel partnera na celý život, nebo musím hledat dál.

   Pravdivost Ježíšových slov nelze ověřit teoreticky, ale pouze v praxi každodenního života. Tím, že člověk přijme Ježíšův pohled na život a na druhé lidi – a začne podle toho žít, sám pozná, zda je tento pohled pravdivý a zda mu v životě pomáhá. Pravdivost křesťanské víry lze poznat jedině z vlastní, osobní zkušenosti. Pojď a přesvědč se.

5. Ježíš je život

   Většina z nás se asi považuje za lidi vcelku dobré. Ve srovnání s mnoha jinými lidmi žijeme celkem slušným životem. Teprve, když se srovnáme s Ježíšem, uvědomíme si, co našemu životu schází. Ježíš byl sice Bůh, ale současně byl i člověk jako my. Neměl žádné výhody a ničím si svůj pozemský život neusnadnil. Žádný zázrak neprovedl ve svůj prospěch. Trpěl stejnými problémy, útočila na něj podobná pokušení jako na nás. Měl hlad, úzkost, atd. - a přece žil jinak než my. Ježíš nám svým životem ukazuje, jací jsme mohli a měli být, ale nebyli. Tomuto rozdílu, této disproporci, se v bibli říká hřích. Je to dluh, který máme vůči Bohu a svým bližním. Hřích je nejen úmyslné zlo, ale i nedostatek dobrého. Hřích je, že jsme mohli pomoci, ale nepomohli!

   Každý člověk si je vědom této své nedostatečnosti, ale nerad o ní mluví. Všichni žijeme se skrytým pocitem viny. Snažíme se svou vinu zamluvit, zmenšit, srovnávat se s horšími než jsme my, ale nepomáhá to. Pouze Ježíš má skutečné řešení tohoto problému: odpuštění. Smazání našeho dluhu. Mnoho lidí trpí tím, že nemají nikoho, kdo by jim odpustil. Svou vinu nepřiznají, ale přitom je tíží. Zvláště ve stáří. Ježíš nám nabízí život bez tohoto břemene viny. Život osvobozený od všeho, s čím si nevíme rady. Smíření a pokoj s Bohem i lidmi.

   Každý člověk se kromě toho bojí smrti. Visí to nad námi celý život. Většina z nás má strach o smrti jen mluvit. Křesťanství nabízí úžasnou věc. Je to radostná zpráva (evangelium), že Ježíš byl vzkříšen. To znamená, že smrt byla již jednou přemožena a pokořena a týká se to naší smrti, jestliže byl Ježíš skutečným člověkem.

   Ježíšovo vzkříšení je potvrzeno mnoha svědky. Vzkříšený Ježíš nám dává naději, když  všechno končí. Díky Ježíšově vzkříšení má náš život ještě jiný a slavnější rozměr, než jen to, co dosud známe. Nedá se to sice hmatatelně dokázat, ale kdyby byla sebemenší naděje, že je to pravda, stojí za to pro ni žít. Taková je to šance.

   Významný americký teolog Pavel Tillich napsal:  Každý člověk má tři důvody ke strachu:

a/ strach, že život nemá smysl               
b/ strach ze smrti                      
c/ strach z vlastního provinění

 

Ježíš nás může vysvobodit ze všech těchto tří strachů.
a/ dává našemu životu smysl a cíl. Svým vlastním příkladem nám ukazuje, že nežijeme kvůli sobě ani jen kvůli druhým, ale kvůli Bohu. K jeho slávě a radosti.
b/ dává nám naději, která přesahuje horizont daný smrtí.
c/  odpouští naši vinu, svou obětí na kříži nás smířil s Bohem.


Je-li někdo takový jako Ježíš - stojí za to ho poznat. Stojí za to se vydat na cestu, kterou nám ukazuje a pak buď v té cestě pokračovat nebo se vrátit. Ale nezkusit to, by byla opravdu škoda.

Počet úprav: 3, naposledy upravil(a) 'Elasah', 06.10.2006 10:38.

Názory čtenářů
06.10.2006 11:04
muclicka
na to musím mít hlavu v klidu, přečtu...
06.10.2006 11:40
Vích
Cituji :"Někdo věřil komunismu, nebo dokonce fašismu, podporoval ho a kolik životů to tragicky zasáhlo a zranilo. Hitler také věřil, že dělá dobrou a důležitou věc. Podobně věří i dnešní teroristé."
... já být křesťan, tak bych si to do pusy nedal ... samozřejmě když mi to Ježíš odpustí ... tak pak možná jo ...
bohužel křesťanství na tu nejvyšší spravedlnost už před pár sty lety, bohužel, ztratilo kredit, či ne?
06.10.2006 11:55
engelmar
Na toto téma jsem několikrát diskutoval s Liberem, Repulsionem, nebo s Leodegrancem. Jsem celkem rád, že to tady je, i když to nemá s literárním světem tolik společného. Více méně jsem se většinou křesťanství zastáva, musím uznat, že o tom až zas tolik nevím, přestože mám bibli tak nějak pročtenou a devět let jsem, jako syn věřících rodičů navštěvoval náboženství. Ono je totiž dost křesťanství a křesťanství a mnohdy mi přijdou některé věci jako zkostnatělé. Pakliže vezmeš pouze myšlenku, tak si myslím, že z toho lze vzít dost dobrého, i když Igor, který má bibli přečtenou i pozpátku, by ti tam našel i negativa. Mě se celkem ty myšlenky líbí. Líbí se mi myšlenky třeba i Budhismu, ale ať chceme, nebo nechceme jsme křesťanská komunita a jiné náboženství se do naší společnosti moc nehodí. Jenže když by fakt chtěl někdo křesťanským životem žít naplno, tak to nejde mít Boha jen pro sebe a je třeba tvořit tu komunitu a v tom je právě kámen úrazu. Takové ty klasické katolické, evangelické, nebo husitské mše možná naplní starou babičku, která tam chodí víceméně z tradice, mladého člověka, který má trochu přehled asi těžko. Pokud tomu tak u někoho není, tak buď o tom moc neví a nebo má dar veliké víry. Ten dar ale nemůže dostat úplně každý. Myslím že křesťanství se vyvíjí a že bude mít co nabídnout i člověku 21 století. Musí se ale ještě dost pozměnit, jednotlivé křesťanské církve spolu ještě více spolupracovat a tolerovat se. Mění se to sice pomalu, ale mění. Mělo by dát větší prostor lidem vyjádřit své názory. Mnohde ještě když má člověk jiný názor, je farářem ještě označen za kacíře. Tím ty kněze neodsuzuji, oni musí říkat, to co mají v katechismu, ale víceméně je to hodně o tom, musíš věřit všemu, co máme v nauce a to je v dnešní době dost těžké, to zvládne opravdu jen člověk s darem víry. Zároveň by mělo trochu dohlížet na morální pravidla, ale neplést se příliš do věcí světských. Pokud bude mít lidem co nabídnout, určitě bude mít své místo i v 21 století. Lidé totiž víru potřebují a nevěřím tomu, že by se někdo bez Boha obešel. Jen chce najít cestu, jak vychovávat člověka pro 21 století. V současnosti mi to přijde, že s vírou neumíme tolik naložit a vírou se vychovává člověk, tak pro 18. až 19. století.

s úctou
Engelmar
06.10.2006 14:14
Wopi
Jestli jde o text převzatý, mělo to (opět) být v diskuzi a ne v tvorbě. Tvorba je určena PRO VLASTNÍ VÝTVORY.
06.10.2006 14:46
muclicka
tak ti nevyym..nic novýho jsem se nedozvěděla, spíš mi to přišlo jako nábor..hele jsem pokřtěná, byla jsem u přijímání, kostel miluju jako památku, lidi si tam mohli vydechnout, miluju obrazy v kostele, skláním hlavu k pokoře před obyčejnýma lidma.. to stačí, ne?
06.10.2006 15:07
myšák
"velké" ideje a všechny -ismy (bez vyjímky) nadělaly hodně zla... Proto jsem skeptik a proto, jestli něčemu věřím, vždycky tomu "malému", co nepotřebuje kostely a tribuny a Strážné věže a tak...
06.10.2006 15:42
Nimwen
je to síce trošku moc husté,
ale v podstate súhlaím...

ehm, ale v tej rozprávke dali trpaslíci Snehulienku do sklenenej rakvy...
06.10.2006 16:04
Eillís
Jé, hele, bráška <><

Ještě si to pročtu, teď nestíhám...

06.10.2006 16:18
Repulsion
1. JAKO NEPŮVODNÍ PROPAGANDISTICKÝ TEXT TO TADY OPRAVDU NEMÁ CO DĚLAT. ADMIN BY TO MĚL SMAZAT.

2. Proč lidé křesťanství? Především proto, že je to strašná hloupost. Je skutečně zarážející, že ve 21. století je stále ještě tolik mozků přiotráveno tímto zhoubným memplexem.
06.10.2006 16:20
Wopi
Elasah - prosím, vlož to znovu jako DISKUSI. Děkuji.
06.10.2006 17:09
ataman
Oč jde v křesťanství? 1)vetrit se, kam se da, bezostysne se vnutit celymu svetu, coby monopol na Pravdu; kdyz to nepujde po dobrym, tak to musi jit "ohnem a mecem" 2)zlikvidovat puvodni kultury, vyvrazdit a zombizovat jejich nostiele, utilirizovat a zotroczit lidi a narody ve jmenu vetsi moci krestanu 3) bedlive strezit sterilitu a uniformitu sveta; vse, co aspon trochu vyboczuje z krestanskych dogmat bez milosti znicit

06.10.2006 19:16
Elasah
Tak jsem to zařadila do Diskuse.
Tady jsem to zatím nevymazala, protože je tu hodně názorů.
Omlouvam se, v organizaci Literry se moc neorientuji - nejsem moc literarni typ :-).
06.10.2006 19:31
Admin
Díky.

Pokračování je v této diskuzi.
06.10.2006 19:32
Admin
[Změna zámku]
Pokračuje v diskuzích.

K dílu nelze zasílat názory, neboť je zamknuto.