Dílo #19401
Autor:myšák
Druh:<žádný>
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:30.08.2005 14:15
Počet návštěv:2495
Počet názorů:15
Hodnocení:11 1
Patří do archívu:<Soukromý> Humble: Humblí TOP eN

povídání o dubu

Uprostřed hlubokého pralesa, daleko od formanských stezek i nej­bližšího města se krčilo několik chaloupek s maličkými okýnky, ve kterých za větru plápolal mastný papír, několik chatrčí s nízkými dveřmi a doškovými střechami, spalovanými letním sluncem, promáče­nými podzimními lijáky i pobořenými pod tíhou těžkého sněhu.

V osadě žili tvrdí, ale pracovití lidé, kteří si od té doby, co se jejich předkové v kraji usadili, na pralesu vyvzdorovali několik úzkých kameni­tých políček a pastvin pro dobytek, protkaných pavučinou cest, stezek a pěšinek. A vedle jedné ta­kové stezky, tam, kde ze země vyskakoval tenký pramínek, zasadili maličký doubek, snad na ochranu před zlými silami, snad proto, aby tam jednou jejich vnuci a pravnuci našli po práci trochu stínu. Za nějaký čas pak na tom místě vykopali studánku, širokou právě tak na dvě žíznivé a vyprahlé dlaně.

A malý doubek se měl k světu, vyháněl ke slunci výhonky a větvičky, zapouštěl kořeny a rychle rostl a košatěl.

 

Šel den po dni, rok za rokem, století za stoletím. Některé pěšinky, chodníčky a stezky se ztratily, z jiných lidé udělali široké a pevné cesty, aby po nich mohly projíždět těžké vozy s hnojem a obilím. Z úzkých políček plných kamenů vyrostla velká úrodná pole a z nedu­živého proutku statný dub s mohutným kmenem, sil­nými větvemi a zhrublou kůrou. V bezpečí jeho koruny si hnízda vystavěli ptáci, pod ochranou jeho kořenů si našlo místo několik křepelek, zajíců i hmyzí havěti. A lidé unavení po práci nebo poutníci, kteří v jeho stínu sbírali síly, sedávali v trávě, mhouřili oči a po­slouchali šumící listí, a někdy, když jim nebylo dvakrát do zpěvu, opatrně se do­týkali vrásčité kůry. Sálalo z ní zvláštní teplo a někdy se z ní mohlo číst…

 

Jednoho podzimního dne přinesl vítr ze světa semínko. Semínko se ukrylo mezi drny, přečkalo tam zimu, na jaře vzklíčilo a z trávy vyskočily bledé lístečky mladého stromku, štíhlé břízky. Starý dub byl tou nenadálou společností poctěn a po tolika letech samoty trochu zaskočen, ale zdvořile po­odhrnul větve, aby prokřehlou a pobledlou slečinku mohlo zahřát slunce, rozevřel nad ní svou náruč, chránil ji před studenými větry, ledo­vými kroupami i letní pálavou.

Břízka rychle rostla, až se z toho starému dubisku to­čila hlava. Jako by i on omládl, jako by se probudil ze staletého spánku a teprve teď uslyšel volání a ucítil omamnou vůni šalvěje a mateří­doušky pod svýma nohama. Ta horkost, to bušení čerstvé mízy ve spáncích, ta závrať… a docela zapomněl na kruté zimy bez konce, černé jizvy po blesku i vyprahlá léta bez jediné kapky vody, zapomněl i na vojáky, kteří kolem táhli za rabováním i slávou, jak mu osekali větve na oheň, jak k jeho zmrzačenému kmeni dovlekli muže a chlapce z vesnice a ani jim nezavázali oči… za­pomněl i na to, kolikrát se lidé v jeho stínu milo­vali a on po­slouchal prudké oddechování a bylo mu to líto.

Také mladé dámě dělala společnost a pozornost starého velikána dobře, uklidňovaly ji letmé a něžné dotyky jeho dlaní a lichotily záplavy nalitých pupenů na špičkách jeho prstů. Každý večer, když utichl vítr, si břízka pečlivě načesala i ty nejtenčí větvičky, droboučkými lís­tečky se opatrně dotýkala starých jizev v jeho kůře, někdy se schoulila do jeho náruče a usínala, ukolébána jeho šustivým vyprávěním.

 

Šel měsíc za měsícem, rok za rokem. Dub i břízka se drželi za ruce a zářili štěstím. Stejnou písní zpíval vítr v jejich korunách, stejné včely i ptáci létali mezi nimi, stejný čas oba dýchali a žili. A jednou zjara se břízka ob­lékla do šatů z bělavé kůry, větve obou stromů se pro­pletly, pod zemí se spojily i kořeny a už se nikdy nepustily.

 

Ale hned v létě toho roku přišli lidé, docela jiní než ti, kteří kdysi sázeli tenký proutek. Mladičkou nevěstu pokáceli, roz­řezali ji na polena a odvezli pryč. Starý dub marně natahoval větve, marně tiskl její mrtvé kořeny, šuměl, prosil a volal do větru. V zažloutlé trávě zbylo jen několik rozbitých hnízd a hromádka polámaných větví a vadnoucího listí.

Ten podzim začaly jeho listy zlátnout a usychat mnohem dříve než jindy, i ptáci si s odletem za teplem pospíšili. Všichni naříkali, kolik se letos urodilo trnek a jak bude zlá zima, po listopa­dových plíska­nicích napadl první sníh a udeřily mrazy, země se uložila ke spánku a život utichl.

Přešlo několik dlouhých měsíců, jako by ta zima ani neměla konce… Jednoho dne přeletěl nad zamrzlými hroudami první skřivá­nek, aby ohlásil jaro, ale zem spala dál, na sedm západů zamknutá mrazem… Ale sluníčko stoupalo stále výš a výš nad obzor, jeho paprsky konečně začaly hřát a sníh pomalu a neochotně roztával, ledový dech slábl, mrazivé sevření povolovalo a zakletá země se probouzela. Su­chá tráva už dávno prorostla svěžími lístečky, v koruně starého dubu se již několik týdnů honil teplý vánek, ale na větvích pořád chrastila jen loňská suchotina. Přiletěli ptáci a bezradně kroužili kolem holých větví, na mezi roz­kvetla mateřídouška a hned se sklonila, aby ji nespálilo ostré slunce. Přišli lidé a kroutili hlavami. Ale starý dub se už neprobu­dil.

Překulilo se krátké a horké léto. Sotva lidé sklidili z pole, přišli a su­chý strom pokáceli. Padal klidně, bez sténání a bez bolesti.

Na opuštěné mezi vyrostl keř šípkové růže, která se pak každé jaro obsypala závojem růžových kvítků, jako by se chystala za družičku, a na podzim, když se kraj topil v sy­rové mlze, ozdobila se náručí červených vřetének, která na holých větvičkách vydržela až do zimy a vypadala jako čerstvě prolitá krev.

 

Pěšinkou mezi poli už dávno nikdo nechodil. Nikdo se tady neza­sta­vil, aby si odpočinul ve stínu, nikdo tady nehledal úkryt před krou­pami ani před vánicí. Žádné srdíčko se nezaposlouchalo do šustivého vyprávění, žádný žíznivý poutník se nesklonil pro vodu a žádné dlaně se nepokoušely číst dávné příběhy z kůry. Žádné cikánské housličky už na té mezi nezaplakaly a žádné děti se tam už nikdy nenaro­dily. Z krajiny se ztratily háje a remízky, po ohromných pláních místo koní rachotily traktory a cesta zarostla kopřivami, lebedou a bodláčím.

A studánku zaplavilo bláto a kamení, ptáci odletěli a až po mnoha letech se tady zastavili další lidé.

Ti lidé nic nevěděli o břízce a dubu. A jednoho dne se rozhodli cestu i mez rozorat. Vytrhli ze země šípkový keř, vysekali i ostatní křoví a zadupali do země poslední šalvěj a mateřídoušku. Jen jakési staré kořeny se jim stále nedařilo dobýt. Dlouho se s nimi lopo­tili, a když se je konečně odkryli, narovnali záda, otřeli zpo­cená čela a překvapeně se na sebe podívali.

V hluboké jámě se navzájem držely kořeny dvou stromů. Jedny kořeny byly mohutné a svalnaté jako paže silného bohatýra, a druhé tenounké jako ruce mladé dívenky, ty kořeny se proplétaly v něžném objetí a vedly ke dvěma trouch­nivějícím pařezům. Jeden z těch pařezů byl velký a rovný jako stůl, a druhý drobný, se zbytky bílé kůry.

Počet úprav: 3, naposledy upravil(a) 'myšák', 23.10.2006 16:34.

Názory čtenářů
30.08.2005 19:04
marťánek paní Koutné
moc hezká pohádka, pěkně a čistě napsaná, určitě by ji ocenily i děti *
31.08.2005 07:44
Nimwen
*
31.08.2005 12:13
jjezibaba
Pěkná, milá pohádka:) Jednoduché téma, popisy probouzející obrazotvornost.. Závěr dost hraje na city, ale tak to u pohádek občas bývá..
*
26.09.2005 12:36
Humble
Krásně napsané :o)***
15.11.2005 12:31
vesuvanka
Náddherný a smutný příběh plný něhy, má v sobě i cosi "andersenovského", jeho příběhy mám moc ráda dodnes (napsal pohádku "Nejkrásnější sen starého dubu"). miluji duby.... a kdysi jsem nakreslila dub a břízu v objetí - inspiraci jsem našla v jednom lese.
Dávám obrovský TIP a děkuji za toto dílo
16.11.2005 15:10
myšák
Vesuvanko, díky... a kde to bylo?
a všem moc díky za zastavení
16.11.2005 21:54
vesuvanka
Bylo to v pražské Šárce, ale už je to skoro 30 let, asi bych to místo nenašla nebo spíše nepoznala, ale někde mám kresbu, spíše skicu, ale nemám ji na internetu, díky za zájem
18.11.2005 07:49
myšák
Šárka... známe, dobře, jenže dávno, lezli jsme tam po skalách - ale tenkrát jsem neměl oči pro duby. Vesu - ještě jednou díky.
27.04.2006 14:52
JP
Opravdu hodně dobrý. tip
07.06.2006 10:23
Emily
to je moc pěkné povídání, vytiskla bych ho mamince, která má ráda stromy a přírodu a skoro se nedostane ven, protože špatně chodí. Mohl bys mi text poslat mailem , prosím?
27.09.2008 09:23
siorak
Tip až na tu "zelenou" koncovku. Vzrostlé stromy jsou moje láska a moc se mi to líbil. Ovšem čekal jsem jiné zakončení.
24.05.2009 13:10
marsé
Děkuji za avizo :-)

Příběh je to jemný, krásný...pohádkový.
Taky mě fascinují stromy, ale píšu o nich jen básně...

Četlo se mi to hezky, lehce.

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)