Dílo #48780
Autor:Amputace - 86.7
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza
Zóna:Jasoň
Datum publikace:28.04.2008 00:16
Počet návštěv:578
Počet názorů:1
Hodnocení:1 1

Amputace
Tento článek o představení génia širší veřejnosti v žádném případě nemůže dokonale zachytit celou jeho výjimečnou osobnost. Přesto se vám alespoň za pomoci náznaků pokusím umělecké charisma toho nepřístupného introverta přiblížit.

Klaun, nebo rozhněvaný bavič? Příslušník originality - snahy o ní - či snad pravá ruka automaticky se líbících ztvárnění stereotypu? Sám několikrát přiznal, že tyto tenké ledy mezi pravděpodobným úspěchem a vnitřním uspokojením sjížděl - na velice ostrých bruslích - při každém tvoření nového díla a čtení následné kritiky. Přesto zůstal celý svůj krátký život nakloněn spíše ke straně čistého nepochopení, kterému se vynucenou záměrností poddával. U tvorby děl využíval své dokonalé obrazotvornosti v kombinací s čistým, až necitelným popisem. Vznikala tak díla absurdní, cit postrádající, ale v určité části lidské mysli dokonale představitelná. Neobvyklé obrazy předkládal s chladnou samozřejmostí, (na první pohled mohlo jít o pózu a skrytou součást samotných děl) přitom jejich obsahu a především formě vůbec nevěřil. Rozhodně tedy nešlo o chladnou samozřejmost (přenesenou aroganci) v jeho přístupu.
,,Psát jako já může každý.''
,,V mém umění nejde o umění, jde o to, umět si namluvit, že o umění jde.''
,,Proč nikdo nepíše jako já? Je to příliš snadné. Proč já nepíši jako ostatní? Je to příliš složité.''


První a zároveň největší umělecký rozkvět zaznamenal přibližně v půli mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem. Nejprve zkoušel prorazit jako básník za branami internetového světa, postupně se však vyvíjel v mladého nadějného prozaika - publikoval díla silně ovlivněná surrealismem a dadaismem. Velice si také liboval v surových a místy dokonce zvrhlých scénách, kterým, především ke konci života, dával ve svých dílech čím dál více prostoru. Paradoxně se však proslavil až svým posledním, sebekritickým dílem, které sepsal několik hodin před vlastní sebevraždou. V díle šlo o popis sebe samého jako umělce - zklamaného a neúspěchem zbičovaného. Dal zde jasně najevo vnitřní prohru kontroverze a vlastního obohacení mysli, nad úspěchem, touhou po něm. Hodně také operoval s pojmem umělec v záporném smyslu: ,,Jsem umělec? Nebo jen umění ničí mou tvář (hlavně oči)?'' Text ještě před vlastní smrti poslal několika přátelům a požádal je, aby jej šířili dál.

V osobním životě byl cizím, dosud nepoznaným lidem zcela nepřístupný, zato uprostřed záplavy známých tváří se projevovala jeho povaha klauna a baviče extrémních měřítek. Se známostí po boku dokázal dělat nejnepředstavitelnější věci na světě. Neznal ty hranice, pod které se denně skláněl a zároveň ty, jenž ustupovaly před ním. Nikdy nedobil hradby zájmu opačného pohlaví. Možná to bylo ve velkém míře dáno jeho enormně nízkou sebedůvěrou, možná odmítáním tradic běžné společnosti, nebo, jak on sám často zmiňoval, reálnou a nevyvratitelnou ošklivostí vlastního obličeje. Ať už bylo příčinou cokoli, jeho sebevědomí mu vzalo šťastný život a pravděpodobně také smrt.

Přesný důvod sebevraždy není znám, přesto se psychologové domnívají, že u takového člověka mohlo být příčinou prakticky cokoli, ať už dlouhodobá deprese, nebo náhlé labilní selhání.
Umělec zemřel dva dny po svým osmnáctých narozeninách. Napsal dílo ''Amputace'', poslal jej přátelům, vzal do ruky nůž a navždy nechal vytéct krev ze všech možností a obzorů.



Určitě nejsem sám, kdo předpokládá, že by jednoho dne tento mladý génius objal celý svět.

Názory čtenářů
28.04.2008 02:47
stínka_
...kdo si počká, ten se dočká....amputovat svět aneb ovládnout svým magickým myšlením tak, že pařáty a chřtány nemohou géniovi ublížit:-)

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)