Dílo #41428
Autor:Danny
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:27.07.2007 18:19
Počet návštěv:1711
Počet názorů:18
Hodnocení:14 10 3
Patří do archívu:<Soukromý> Shari: cink cink

Celá pravda
Rox pohlédl na obzor. Igil již vyšel a rozléval po krajině modré světlo. Druhé slunce se ještě schovává, ale brzy doplní modrou konturu krajiny svým bílým jasem. Bylo celkem dost brzo ráno: Roxe opět probudily žáby z nedalekého rybníka svým kvákáním. Povzdechl si: nechápal, proč se v jejich městě tito tvorové pěstují v tak velkém množství. Ale potom se uklidnil: uvědomil si, že dnešní den je vyjímečný. "Je mi patnáct," pomyslel si.

"Je vám patnáct, pane." Kovový hlas robota starajícího se o domácnost způsobil, že sebou Rox trhl. X-26 je už starý, nemá zabudované empatické obvody. Ale technologie se vyvíjí každým dnem... třeba dostane k narozeninám nového robota. Třeba... bylo to i celkem pravděpodobné.

Mladý muž přistoupil k terminálu OmniNetu. Počínaje dneškem mu mají být zpřístupněny některé nadstandardní, "dospělé" služby. Také jeho nick bude zobrazen bíle místo modře... to budilo určitý respekt u děvčat: plnoletost.

Rox si vzpomněl na bratrance Zeka: "Dozvíš se celou pravdu," vzdychl si tehdy Zek, "ani to nechtěj slyšet, opravdu nechtěj." Zek tehdy seděl na gauči v Roxově pokoje den po svých patnáctinách. Popíjel víno -nyní již mohl, čerstvě dospělý- a měl melancholickou náladu. Rox nechápal proč a Zek mu nic neřekl. Prý ať si ještě užije zbývající rok bezstarostnosti.

Než přišel do pokoje táta, Rox se pokoušel na OmniNetu aktivovat nové funkce, ale prozatím to nešlo. Musel to odblokovat právě táta: ale proč? Copak Centrální registr neví, že mu již bylo patnáct? Tam se loguje přece vše. No nic - Rox tedy brouzdal po nejnovějších vědeckých objevech: zajímaly ho, stejně jako každého člověka na světě: věk vědy se rozvíjel a objevy byly čím dál zajímavější, zjednodušovaly život a přiměly lidi na celém světě obdivovat racionalitu a praktičnost.

"Dáme ti dárky -chtěl jsi nového robota, že?- a odblokujeme ti OmniNet." To byl otec. Ale proč ten smutný hlas? "Nejdříve ti však řekneme pravdu o něčem, o čem před dětmi zatím mlčíme."

Takže je to tady! Rox se usmál. Vstal od počítače a vykročil k tátovi. Objali se a posadili ke stolu.

"Začnu rovnou. Víš, jak vznikají děti?"

"Ale tati," Rox se usmál. Takže tohle byla ta... to jsou dospělí tak naivní? Vždyť i děti už vědí... "nejsem přece malej. Vím všechno o sexu: muži mají penis, ženy vaginu, každý polovinu genetické informace, k oplodnění dochází..."

Otec se hořce usmál: "Ale to není celá pravda, chlapče. Je věk rozumu, racionality. Proto dětem neříkáme všechno... víš?"

Rox se zatvářil nechápavě.

"Takhle..." otec pokračoval. "pamatuješ, jak jsi byl s námi minulý rok v ZOO?"

"Chodíme tam každý rok..." přisvědčil Rox. "Nechápu proč, ale každý rok." Žáby v blízkém rybníce začaly opět protivně kvákat.

"Všiml sis, kterých zvířat -ptáků- je tam nejvíce?" tátovi se zpotilo čelo, přesto mluvil dál.

Rox se opět nechápavě podíval.

"Žijeme ve věku rozumu... celkem dost se nám povedlo zakrýt magický charakter našeho světa... ale jsou věci, které se skrýt nedají. Například tato absurdní symbióza. Tato podmínka našeho života na světě vůbec. Víš, proč je tam tolik čápů?"

"Proč?"

"Oni nám..." otec si znovu povzdychl, "oni nám... přinášejí děti."

Názory čtenářů
27.07.2007 19:10
Mario Czerney
jdu si vyměnit čápa
27.07.2007 19:10
Mario Czerney
teda čipa
27.07.2007 19:12
Mario Czerney
čip si du vyměnit
27.07.2007 19:12
Mario Czerney
jdu
27.07.2007 19:54
Humble
Rozesmál jsi mě přímo pekelně :o)
27.07.2007 20:03
Haber
haahaha
27.07.2007 20:20
Pomerančová
husty :-)
27.07.2007 20:24
sokrates
špica :-))))
27.07.2007 20:38
Aglája
:o)))
27.07.2007 21:08
lipetka
 
Mario Czerney napsal(a):
čip si du vyměnit
 já bych si, být tebou vyměnila bažanta :-))
 k dílu super
27.07.2007 21:33
fungus2
No bezva o)))
28.07.2007 11:59
snek
skvělý :))
28.07.2007 20:01
Albireo
Já se picnu!
28.07.2007 22:58
Katie
to je boží :o)
29.07.2007 00:28
Rubik-On
Mario Czerney napsal(a):
jdu
30.07.2007 13:17
Mori
02.08.2007 23:04
Kodynie
Hezky vypointované. Dobře se to četlo.
24.08.2007 22:38
PaJaS
;-))

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)