Dílo #26088
Autor:Bacil
Druh:<žádný>
Kategorie:Próza/Ostatní
Zóna:Jasoň
Datum publikace:26.04.2006 14:43
Počet návštěv:1905
Počet názorů:11
Hodnocení:11 1 1
Patří do archívu:<Soukromý> Výlov: Výlov/Próza

Prolog
Předneseno na kabaeretu POKUK 24/4/2006 (téma HAVĚŤ)
Havěť

Člověk zná ten pocit: rozhrhne lesní hrabanku, a náhle zjistí, že to, co považoval za mrtvé, je plno živých tvorů, chcete-li, tedy havěti. Mezi tlejícím jehličím a úlomky šišek si to šmejdí tu stínka, tam mnohonožka, onde mravenec.

Nejinak je to ovšem v hrabance politické. Čtyři roky bylo ve sněmovní hrabance mrtvo a zatuchlo. Teď však vylézají všechny mnohonožky, ba i chvostoskoci, z děr, usilujíce o své znovuzvolení. Havěť, o jejíž existenci jsme netušili, se objevuje na světle různých kandidátek a předvolebních billborardů, a hemží se a hemží.

Samozřejmě, takhle živo není pořád. Jen takové havěti připomeneme její předvolební sliby z posledních voleb, a tu pozorujeme, že pohyb ustává. Havěť zaujímá pozici mrtvého brouka, a to až do doby, kdy se na vše zapomene v přívalu nových skandálů, které se týkají zase jiného obyvatele lesní hrabanky.

Podívejme se na některé zajímavé zástupce tohoto lesního hmyzu.

Nejdříve nás zaujme třešňožrout červený (Fructivora rubra). Tomuto starobylému hmyzímu druhu bylo leckdy předpovídáno jeho rychlé vymření a nahrazení modernějšími živočichy. Avšak třešňožrout překvapil a jeho podíl v lesní hrabance je nemalý. Není divu, že mnozí lesníci se začínají obávat, že by se mohl přemnožit až příliš a z tvora obývajícího lesní hrabanku se stát obávaným škůdcem lesních porostů. Ostatně by to nebylo poprvé, co k podobné změně v ekologii třešňožrouta došlo. Ostatně když si ho prohlédneme pod lupou, pochopíme proč. Pod tenkými demokratickými krovkami skrývá tento druh dokonalou výbavu nebezpečných srpů a kladiv.

Do stejné čeledi patří také paroupec růžový (Pragmaticus roseus). Tento pozoruhodný druh hmyzu je zajímavý svými neustálými přeměnami, přičemž ovšem biologická podstata druhu zůstává nezměněna. Vajíčko je tvarem podobné zemáku. Po několik let trvající inkubaci se z něj líhne housenka, opatřená špidlatými chloupky. Housenka pomalu a rozvážně leze po lesní vegetaci a vyžírá díry do státní kasy. Poté však následuje další přeměna. Špidlaté chloupky jsou odmrštěny do Bruselu, zatímco housenka sama se mění v tlustou kuklu. Entomologové tomuto procesu říkají grossizace housenky. Na rozdíl od jiných živočišných druhů přijímá kukla paroupce potravu i v tomto grossizovaném stádiu. Zpravidla se najdou hodní strýčkové, kteří ji krmí směnkami a podobnou potravou. Poté se z kukly vylíhne dospělý paroupec. Vylíhnutí paroupci poté dokonale zamoří les.

Z jiné čeledi je známá Černořitka moravská (Nigriana moravica). Jde o vskutku pozoruhodný hmyz, neobyčejný svou schopností symbiózy s téměř kterýmkoli jiným druhem hmyzu. Tato strategie poskytuje černořitkám velkou ekologickou výhodu. I když černořitek nikdy nenacházíme v lese tolik, jako některých jiných druhů, vždy si můžeme být jisti, že černořitka obratně využije symbiózy s druhem, který je právě nejpočetnější. Dá se tedy s trochou nadsázkou říci, že černořitky přežijí vše.

Naopak Dimunka německá (Dimunella germanica) si říká o zápis na seznam ohrožených druhů. Ze své ekologické niky je již téměř vytlačena jinými druhy. V zoufalé snaze o přežití se nyní objevili mutanti tohoto druhu, kteří změnili tvar i ekologii. Housenky těchto mutantních exemplářů najdeme na listech konopě seté (Cannabis sativa).

Nejběžnějším obyvatelem lesní hrabanky se zato stává Ptakokřídlec modrý (Ornitella cinerea). Sněmovní hrabanka tomuto druhu svědčí, ale ještě více si libuje v hrabance komunální. Mohutným párem předních nohou si dokáže z hrabanky opravdu hodně nahrabat. V symbióze s ptakokřídlecem žije nenápadná stonožka Stavebnice zakázkomilná (Cementella corupta).

V poslední době les zaznamenává invazi dosud málo běžného druhu. Je to podivuhodný brouk Liškohlavec zelený (Vulpicapita aeruginosa). O jeho úloze v lese se dá říci jen málo, je však pravděpodobné, že ještě v hrabance sehraje významnou úlohu.

Z okolních pasek do lesa občas vlétají ještě další druhy. Občas bývá zachycen třeba Novákovec železný (Novaculla metalica). O zapojení do lesního ekosystému usiluje také Spojenka evropská (Comutella europaea), která vznikla zkřížením dvou původně samostatných druhů.

Život v lesní hrabance se zkrátka pestrý a o překvapení v něm není nouze. Doufejme jen, že i nadále zůstane hrabanka rovnovážným ekosystémem a že v něm nedojde k nadvládě jednoho živočišného druhu. Něco takového by rovnováze lesa určitě neprospělo.

Epilog

Co dodat?

Názory čtenářů
26.04.2006 15:01
myšák
...ještě dovolte, vážený pane kolego, abych jako odborník ehm... profesor, kapcita... (potlesk) ehm, děkuji... v oboru myšologie, podotkl, že v této hrabance se vyskytuje též určité, spíš větší než menší množství hlodavců hrabavých, laickou veřejností nazývaných hraboši. Dlouholetým studiem DNA bylo prokázáno, že tito hlodavci se zcela zásadně liší od druhu mus musulus, tedy přítulné a užitečné myši domácí... Tito hrabaví hlodavci se, jak již název napovídá, živí především hrabáním, a to nikoli doprostřed lesa, ale každý na svoji vlastní hromádku, a jsou odolní proti všem jedům a postřikům.
26.04.2006 15:15
Basia
dobrá práce:)
26.04.2006 19:08
Hester
sakra že jo :-) ta latina mě dostala ***
26.04.2006 19:40
PaJaS
pěkné, pobavilo. Tip top
26.04.2006 20:09
fungus2

Pobavilo mne to. Sakra, brzo budou volby. Na to téma jsem také něco humorného napsal.**

26.04.2006 22:08
Burlev
už jsem jednou zaTleskal :)
27.04.2006 13:54
Janina Magali
Jojo...měla jsem už tu čest to slyšeti:-)*
28.04.2006 22:38
Vích
jsou to také malé roztomiloučké potvůrky
10.02.2007 12:59
stanislav

no. docela občerstvující, zdejší pokusy o politické šprýmy jsou dost tristní, tohle je docela nadprůměr.

vyšlu sem Výlov... hehe

rozhrhnout? viz tvůj první řádek. 

28.02.2008 12:41
JDqH

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)