Téma #272 |
Autor: | Elasah |
Fórum: |
Datum publikace: | 06.10.2006 19:09 |
Počet návštěv: | 2420 |
Počet názorů: | 118 |
Oč jde v křesťanství? |
(přeřazeno z "Ostatní/Jiné": http://www.literra.cz/moduly/tvorba/php/dilo.php?dilo_id=31594 jsou tam také nějaké názory)
Milí přátelé, v naší společnosti lidé mají často informace o křesťanství z druhé, třetí i čtvrté ruky. Připomíná mi to upravenou pohádku Ivana Mládka: "I přes dřevěné víko rakve princ viděl, že Sněhurka je nejen krásná, ale má i dobrou povahu." Tak jsem si říkala, že tento stručný a výstižný text (převzatý z kursů Alfa, které v úterý začaly u nás, brněnských evangelíků) by mohl pomoct, abyste Sněhurku viděli v celé její kráse a nemuseli koukat do dřeva :-).
1. Proč lidé křesťanství odmítají? a/ je nudné a smutné, v kostele je vážná a pohřební atmosféra ale ve skutečnosti je křesťanství slovo o radosti b/ rozumové argumenty, které víru vyvrací / nikdo nedokázal, že bůh existuje/ Darwinova teorie atd. na druhé straně je mnoho věřících vědců, odborníků a nejvyšších politiků / víra není jen pro hloupé c/ křesťanství je dnes již staré a zbytečné a nijak nesouvisí s naším životem ale dobré kázání i dnes promlouvá do života a dává sílu d/ možná někdo víru potřebuje jako útěchu a pomoc, ale já jsem dost silný a stačím si sám … opravdu ? - každý člověk se potřebuje o něco opřít e/ na křesťanství jsou dobré jen etika, slušnost, desatero, odkaz na boha je zbytečný bez Boha to ztrácí důvod i oporu
2. O autentickém křesťanství se mnoho neví. Většina nevěřících lidí o skutečném křesťanství mnoho neví. Platí to zvláště o naší zemi, kde bylo křesťanství řadu let potlačováno a ostouzeno. Celá dnešní generace neví o víře a církvi skoro nic. Vychází z řady předsudků. To co „vědí“, mají z třetí a čtvrté ruky a v lepším případě z vnějšího dojmu. Mnoho lidí odmítá víru, církev a bibli, protože je neznají. Zkusme proto křesťanství krátce představit. Mnohé lze v prvním setkání pouze naznačit. Mnohé bude třeba postupně vysvětlit. Mnohé bude třeba vynechat. Ale to nejdůležitější se nám snad podaří povědět během necelé hodiny. Nejdůležitější postavou křesťanství je Ježíš. Ten o sobě jednou řekl: „Já jsem cesta, pravda a život.“ Zkusme se nad tím zamyslet.
3. Ježíš je cesta Každý člověk potřebuje a hledá důvod, proč žije. Jestliže jsme produktem náhody, pak to můžeme zabalit. Všechno je jedno. Náš život a celé lidské dějiny jsou jen bublina, která splaskne. Ale má-li náš život nějaký vyšší smysl a cíl, je třeba ho poznat a objevit. Mnoho lidí se již pokusilo najít smysl a cíl života v plnosti zážitků, bohatství, slávě, rodině, práci, umění, vědě – ale i když mnohého dosáhli, zůstává v nich prázdnota, nejistota a samota. Ruský spisovatel Lev Tolstoj napsal knihu Vyznání, v které líčí, jak se snažil pochopit smysl života. Pokoušel se žít naplno ve společnosti. Nic si neodpíral, ale nebyl uspokojen. Pak začal hromadit majetek, stal se úspěšným spisovatelem, ale ani tehdy nebyl spokojen. Později se oženil a začal se cele věnovat rodině. Měl 13 dětí, byl šťastný, ale tím víc se bál, že to vše zničí smrt, která ho dříve nebo později čeká. Hledal odpověď ve filosofii a vědě, ale pořád nemohl přijít na to, proč vlastně žije. Právě on. Když pozoroval obyčejné lidi, kteří se těmito otázkami, proč žiji a kam jdu, netrápí, uvědomil si, že ruští rolníci si na tyto otázky dokáží odpovědět pomocí své křesťanské víry. To ho přivedlo k Ježíši Kristu, četbě evangelia a víře. Dnes lidé hledají podobným způsobem. Jeden ze zpěváků skupiny Queen, Freddie Mercury (+1991) se ptá: „Ví vůbec někdo, proč žijeme?“ V rozhovoru, který poskytl krátce před smrtí přiznal: „Ani ten největší úspěch mi nedal nic trvalého a pevného. Můžete mít všechno na světě, ale stejně jsem zůstal zoufale sám! Úspěch mi zabránil získat to jediné, co všichni potřebujeme – trvalý láskyplný vztah. Jenže vztah mezi lidmi, i kdyby byl sebevíc krásný – není trvalý. Nikdy také není dokonalý a vždycky mu něco chybí. Je tomu tak proto, že lidé byli stvořeni, aby žili ve vztahu s Bohem. Naše ustavičné hledání je výrazem touhy, se kterou jsme se již narodili. Každý člověk, ať už vědomě či nevědomě, hledá vztah k Bohu. A Ježíš je ta nejlepší a nejsrozumitelnější cesta k Bohu. Proto říká: Já jsem ta cesta. Kdo najde vztah k Bohu, objeví proč žije, oč má usilovat a najde své místo v životě. Bůh je ten, kdo dává našemu životu rozměr. Ve vesmíru jsme ztraceni, před lidmi ze sebe děláme „mistry světa“, sami před sebou nevíme, čí jsme. Vztah k Bohu se nedaří vybudovat cestou filosofie, meditace ani úvah. Bůh, i když o něm máme tušení, stále zůstává vzdálený a cizí. My sami si před ním připadáme nicotní, hříšní a zbyteční. Jedině Ježíš nám pomůže bariéru odcizení mezi námi a Bohem překonat. Ježíš je totiž jeden z nás. Je na „naší straně“. Před ním se nemusíme za nic stydět. On poznal všechnu bídu lidského života, sílu pokušení, únavy i strachu. A přitom má dveře k Bohu otevřené. Může nás tedy k Bohu přivést. Jakmile člověk najde vztah k Bohu, mnoho z našich zmatků se tím vyřeší. Náhle je nám zřejmé, proč žijeme, jaký má náš život význam a na čem záleží. Našemu hledání není úplný konec, ale dostaneme se o notný kus dál a hlavně už víme, kde hledat.
4. Ježíš je pravda Mnozí lidé tvrdí, že sice každý člověk potřebuje něčemu věřit, mít nějaký cíl a vizi, ale je jedno, co si najde a vybere. Je to jeho soukromá věc. Hlavně když něčemu věří, ale na obsahu už tolik nezáleží. Ve skutečnosti na obsahu naší víry záleží velice mnoho. Někdo věřil komunismu, nebo dokonce fašismu, podporoval ho a kolik životů to tragicky zasáhlo a zranilo. Hitler také věřil, že dělá dobrou a důležitou věc. Podobně věří i dnešní teroristé. Obsah a cíl víry určuje náš život. Naše víra může mnoha lidem ublížit a může někdy zničit i nás samotné. Nehledě na to, že když se tato víra zhroutí, když se odhalí její falešnost a prázdnota, ten kdo jí sloužil, vlastně celý život žil zbytečně a není schopen si to ani přiznat. Je třeba věřit tomu nejlepšímu, co známe. Když srovnáme, čemu se dá dnes věřit a co vzbuzuje důvěru – různá náboženství, filosofie, životní styly – pak málo platné - příběh Ježíše Krista, jeho slovo, jeho život ale i to, jak ovlivnil náš svět – z toho všeho výrazně vyčnívá Ježíš. Jeho oběť, láska, moudrost, jeho výzva k odpuštění - to vše nelze jen tak obejít. Každý se s tím musí nějak vyrovnat. Ježíš Kristus dokáže i dodnes zaujmout největší umělce, filosofy, vědce i státníky. Příběh starý 2 tisíce let stále oslovuje miliony lidí. Nejsme zdaleka sami, kdo se pokouší podle těch slov žít. Je to ta největší výzva a pozvání, které v tomto světě existuje. Ale jak poznám, že to, co Ježíš říká je pravda? I když lze ve prospěch křesťanství shromáždit mnoho argumentů (ty si řekneme později), nejde zde pouze o nezávislou pravdu rozumu, ale o pravdu, o níž se musí každý sám přesvědčit. Nedá se to beze zbytku vysvětlit ani dokázat, je třeba to prožít. Víra patří do kategorie, kde rozhoduje naše vlastní osobní zkušenost. Bez ní to nejde. Poznat, že Ježíš má pravdu mohu teprve tehdy, když Ježíše poznám a zkusím s ním žít. Je to podobné, jako když poznám člověka, který se mi líbí a chtěl bych s ním žít. Nikdo nám dopředu nezaručí, jestli je to ten pravý. Musím se s ním seznámit a začít s ním chodit. Teprve pak poznám, zda jsem našel partnera na celý život, nebo musím hledat dál. Pravdivost Ježíšových slov nelze ověřit teoreticky, ale pouze v praxi každodenního života. Tím, že člověk přijme Ježíšův pohled na život a na druhé lidi – a začne podle toho žít, sám pozná, zda je tento pohled pravdivý a zda mu v životě pomáhá. Pravdivost křesťanské víry lze poznat jedině z vlastní, osobní zkušenosti. Pojď a přesvědč se.
5. Ježíš je život Většina z nás se asi považuje za lidi vcelku dobré. Ve srovnání s mnoha jinými lidmi žijeme celkem slušným životem. Teprve, když se srovnáme s Ježíšem, uvědomíme si, co našemu životu schází. Ježíš byl sice Bůh, ale současně byl i člověk jako my. Neměl žádné výhody a ničím si svůj pozemský život neusnadnil. Žádný zázrak neprovedl ve svůj prospěch. Trpěl stejnými problémy, útočila na něj podobná pokušení jako na nás. Měl hlad, úzkost, atd. - a přece žil jinak než my. Ježíš nám svým životem ukazuje, jací jsme mohli a měli být, ale nebyli. Tomuto rozdílu, této disproporci, se v bibli říká hřích. Je to dluh, který máme vůči Bohu a svým bližním. Hřích je nejen úmyslné zlo, ale i nedostatek dobrého. Hřích je, že jsme mohli pomoci, ale nepomohli! Každý člověk si je vědom této své nedostatečnosti, ale nerad o ní mluví. Všichni žijeme se skrytým pocitem viny. Snažíme se svou vinu zamluvit, zmenšit, srovnávat se s horšími než jsme my, ale nepomáhá to. Pouze Ježíš má skutečné řešení tohoto problému: odpuštění. Smazání našeho dluhu. Mnoho lidí trpí tím, že nemají nikoho, kdo by jim odpustil. Svou vinu nepřiznají, ale přitom je tíží. Zvláště ve stáří. Ježíš nám nabízí život bez tohoto břemene viny. Život osvobozený od všeho, s čím si nevíme rady. Smíření a pokoj s Bohem i lidmi. Každý člověk se kromě toho bojí smrti. Visí to nad námi celý život. Většina z nás má strach o smrti jen mluvit. Křesťanství nabízí úžasnou věc. Je to radostná zpráva (evangelium), že Ježíš byl vzkříšen. To znamená, že smrt byla již jednou přemožena a pokořena a týká se to naší smrti, jestliže byl Ježíš skutečným člověkem. Ježíšovo vzkříšení je potvrzeno mnoha svědky. Vzkříšený Ježíš nám dává naději, když všechno končí. Díky Ježíšově vzkříšení má náš život ještě jiný a slavnější rozměr, než jen to, co dosud známe. Nedá se to sice hmatatelně dokázat, ale kdyby byla sebemenší naděje, že je to pravda, stojí za to pro ni žít. Taková je to šance. Významný americký teolog Pavel Tillich napsal: Každý člověk má tři důvody ke strachu: a/ strach, že život nemá smysl b/ strach ze smrti c/ strach z vlastního provinění
Ježíš nás může vysvobodit ze všech těchto tří strachů. a/ dává našemu životu smysl a cíl. Svým vlastním příkladem nám ukazuje, že nežijeme kvůli sobě ani jen kvůli druhým, ale kvůli Bohu. K jeho slávě a radosti. b/ dává nám naději, která přesahuje horizont daný smrtí. c/ odpouští naši vinu, svou obětí na kříži nás smířil s Bohem.
Je-li někdo takový jako Ježíš - stojí za to ho poznat. Stojí za to se vydat na cestu, kterou nám ukazuje a pak buď v té cestě pokračovat nebo se vrátit. Ale nezkusit to, by byla opravdu škoda. |
|
Názory |
06.10.2006 19:13
Elasah
|
Tak jsem to sem zařadila.
Zatím jsem to nevymazala v Ostatní/Jiné, protože je tam hodně názorů. |
06.10.2006 19:33
Wopi
|
Začátek diskuze je TADY . |
06.10.2006 20:04
Elasah
|
Vích: To jsem nepochopila, v čem je v té citované části problém? |
06.10.2006 20:10
Wopi
|
Na neviditelné názory se odpovídá obvykle zprávou :). Takhle to pro ostatní diskutující vypadá divně. |
06.10.2006 20:22
Elasah
|
Engelmar:
To jsi daleko zkušenější křesťan než já. Já jsem víru někdy ve druháku na gymplu kategoricky zavrhla na základě né moc přesných dat.
A teprve asi před rokem (ve svých 28) jsem zjistila, že ono v křesťanství jde o něco úplně jiného, než jsem myslela. A hlavně, že to fak dává smysl. Tak jsem uvěřila.
Nojo, ale fatálně mi chyběly informace. Protože když už vím že je Bůh, nechci o něm vědět jen pár věcí. Chtěla jsem zjistit, o co jde, proč on stvořil lidi a co tak jako ode mě očekává. Má nevěřící rodina mi s tím nemohla pomoci. A v Bibli se hodně píše o církvi (jak je potřebná, jak Bůh působí skrze ni, ...). Tak jsem si vybrala evangelíky a jsem za to moc ráda.
Ono i v normálním životě člověk moc věcí nedělá sám. Daleko víc o programování jsem se dozvěděla v práci od kolegů než sama doma s knihou. Nebo si nedokážu představit, že bych si tak sama doma cvičila aerobik nebo hrála volejbal. Prostě Bůh stvořil člověka tak, aby žil ve společenství.
A u nás ve sboru nejsou jen babičky a dědečkové. Mám tam kamarády z přípravy na křest a z kostela. Většinou jsou mladší než já a přitom si stejně vedle některých připadám jako salát, protože jsou fakt moudří .
Bůh k nám mluví skrze lidi. Tak proč se lidem vyhýbat?
|
06.10.2006 20:32
Elasah
|
muclicka:
A myslíš si, že Bůh je?
Mě to docela sejmulo, když mi docvaklo, že je.
Prostě to se nedá ignorovat.
Když tady je nějaká vyšší bytost, která tu vše stvořila a někde všude tady nad pod a okolo se vyskytuje, tak jí nemůžu ignorovat.
Musím zjistit, o co jí jde...
(A řeknu Ti, že se mi fakt ulevilo, když jsem zjistila, že Bůh je klaďas.)
... a dozvědět se o ní co nejvíc a žít podle toho.
=> Nevím, co stačí. Ale ptám se a postupně se dozvídám víc...
|
06.10.2006 20:39
Elasah
|
myšák:
:-) ale nechceš aspoň nakouknout?
Některé velké ideje vyšly.
A do spousty věcí jde člověk jen s nadějí.
Proč bychom jinak měli děti, studovali, sázeli stromy, ...
|
06.10.2006 20:41
Elasah
|
Nimwen:
:-) máš recht, on si to pan Mládek trochu upravil :-) |
06.10.2006 20:43
Elasah
|
Nimwen:
:-) sestřička :-)
<>< |
06.10.2006 20:47
Elasah
|
Repulsion:
Co s tím má dělat 21. století?
Víra je nadčasová a trvá tisíce let, tak proč by najednou měla být teď mimo?
V čem se to teď změnilo?
Co konkrétně je v Bibli anachronické? |
06.10.2006 20:53
Elasah
|
ataman:
Kde jsi k tomu přišel?
V Bibli je:
Deuteronomium 6,5: Budeš milovat Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem a celou svou duší a celou svou silou.
Galatským 5,14:
Milovati budeš bližního svého jako sebe samého!
O sterilizaci, zombizaci atd jsem tam nic nenašla, mrkni sem:
http://www.biblenet.cz/bible/ |
06.10.2006 21:04
Albireo
|
Podle mne je tohle dost trapná propaganda a nechápu, co dělá na literárním serveru - literární hodnota prakticky nulová. Je sice už přeřazena do rubriky Diskuse, ale nemyslím, že má smysl zrovna na tomto fóru diskutovat o víře. Stejně tak by se mi nelíbilo, kdyby sem někdo zanesl diskusi o entomologii nebo kvantové chromodynamice. Taková témata prostě považuji za spam. Nesouhlasím ani s bodem "e" úvodní otázky. Zde církve hlásají jedno a dělají opak.O křesťanství leccos vím, býval jsem věřící (také evangelík) a Bibli znám možná líp než většina věřících. A také vím něco z církevní historie plné vražd a jiných zločinů. Lásku k bližnímu církve prokazovaly upalováním "kacířů" (katolíci i protestanti), na víru obracely hrozbou mučení a smrti. Co se týká křesťanské morálky, mám krásný příklad její praktické aplikace doma. Až na jednu osobu jsme bezvěrci. A ta jedna věřící je na tom z hlediska každodenní morálky rozhodně nejhůř. Ale hlavní argument proti náboženské víře pro mne je neslučitelnost s tím, co nám říká rozum. Tady bych citoval jednoho z velkých postav minulosti - věřícího (i když pronásledovaného inkvizicí) Galileiho: "Nevěřím, že by nám Bůh dal rozum, a pak nám zakázal ho používat." Je pravda, že věří i někteří vědci, třeba můj dávný kamarád a vedoucí osobnost českého skeptického hnutí Dr. Grygar. K tomu mohu říct jediné: Nerozumím jim. A ohánět se Ježíšem? Dodnes se historici neshodli, zda vůbec existoval, nebo je produktem legend. |
06.10.2006 21:15
Vích
|
Cituji :"Někdo věřil komunismu, nebo dokonce fašismu, podporoval ho a kolik životů to tragicky zasáhlo a zranilo. Hitler také věřil, že dělá dobrou a důležitou věc. Podobně věří i dnešní teroristé." ... já být křesťan, tak bych si to do pusy nedal ... samozřejmě když mi to Ježíš odpustí ... tak pak možná jo ... bohužel křesťanství na tu nejvyšší spravedlnost už před pár sty lety, bohužel, ztratilo kredit, či ne?
Elasah napsal(a): Vích: To jsem nepochopila, v čem je v té citované části problém? Já proti víře nic nemám, jen mi přijde se skovávat za Hitlera, to se ve slušné společnosti nedělá :-). Čechy jsou místem, kde se s přestávkami vedli 400? let křesťanské války, tak pro to. |
06.10.2006 21:36
Repulsion
|
Elasah napsal(a): A teprve asi před rokem (ve svých 28) jsem zjistila, že ono v křesťanství jde o něco úplně jiného, než jsem myslela... Tak jsem uvěřila. Teda, na stará kolena se nechat zblnout... to je opravdu smutný příběh.
Elasah napsal(a): A hlavně, že to fak dává smysl.
Co dává smysl?
Elasah napsal(a): Nojo, ale fatálně mi chyběly informace. Protože když už vím že je Bůh,...?
Jak ses to dozvěděla? On se stavil na kus řeči?
Elasah napsal(a): ...nechci o něm vědět jen pár věcí. Chtěla jsem zjistit, o co jde, proč on stvořil lidi a co tak jako ode mě očekává. Má nevěřící rodina mi s tím nemohla pomoci. A v Bibli se hodně píše o církvi (jak je potřebná, jak Bůh působí skrze ni, ...). ?
Jasně, že je církev důležitá - málokdo, pokud není vyloženě blázen, dokáže setrvávat v bludu sám o sobě. Proto kolem potřebuje ostatní, aby ho v něm utvrdili, kdykoliv se mu začně mysl rozjasňovat.
|
06.10.2006 22:02
Elasah
|
Albireo:
Pokud Bůh není, je to dost odvěcová teoretická diskuse. Prostě filosofické kecy. Ale pokud On není, tak jsme tu stejně náhodou a až zanikne vesmír (ať už implozí nebo nekonečným rozpínáním), nic po nás nezbyde. Naše činy obecně nemají smysl => jestli jsem se teď bavili o ptákovinách, je to fuk.
Ale pokud Bůh je, jdem teď k podstatné věci.
Církve hlásají jedno a dělají opak?
Jasně, církve upalovaly a dělaly zlé věci, které byly dobře vidět. Ale dělaly i dobré věci, které nebyly moc vidět. Například zřizovaly sirotčince a nemocnice, staraly se o chudé, ... V morových špitálech umřely davy mnichů a jeptišek ...
Ohledně Čech: Věrozvěsti Cyril a Metoděj k nám přinesli písmo. Naším patronem je král Václav, který byl jiný než ostatní králové, protože bral křesťanství vážně. První církevní reformátor (před Lutherem a Kalvínem) byl Jan Hus, jehož hlavní revoluční myšlenka byla, že se odvolal přímo na Bibli (né na tehdy používané výklady a autoritu biskupů a papeže). Jan Amos Komenský byl biskup Jednoty Bratrské. Tomáš Garique Masaryk byl evangelík.
Ohledně křesťanů, kteří nejsou moc fajn lidé, mluvil pěkně pan C.S.Lewis. Říkal, že jen Bůh ví, jací by byli, kdyby nebyli věřící. Pan Lewis použil legrační příklad se zubní pastou WhiteSmile: Říkal, že on, ač bude tu zubní pastu používat třikrát denně, nebude mít zuby tak dobré a bílé jako nějaký afričan, který ji nikdy nepoužil. Ale podstata je v tom, že pokud ji on bude používat, bude mít lepší zuby než kdyby ji nepoužíval :-).
Souhlasím s panem Galileem a jeho výrokem:
"Nevěřím, že by nám Bůh dal rozum, a pak nám zakázal ho používat."
Vždyť Bible moudrost považuje za velmi důležitou. Například:
Když králi Šalomounovi Hospodin nabídl: "Žádej, co ti mám dát."
Přál si Šalomoun právě moudrost (a byla to dobrá volba :-)).
Existence pána Ježíše: Jádrem Nového Zákona je podle historiků (např. Bič, Pokorný, ...) právě zvěst o jeho ukřižování a vzkříšení. Ježíšovo vzkříšení dalo apoštolům sílu šířit víru dál i přesto, že za to byli zabíjeni.
Kdyby ti lidé nevěřili (neměli důvod k víře, neviděli ukřižování a vzkříšení), proč by to dělali?
|
06.10.2006 22:17
Elasah
|
Repulsion:
Elasah napsal(a): A hlavně, že to fakt dává smysl.
Co dává smysl?
No křesťanství.
Elasah napsal(a): Nojo, ale fatálně mi chyběly informace. Protože když už vím že je Bůh,...?
Jak ses to dozvěděla? On se stavil na kus řeči?
Nestavil. Ale začala jsem se (kvůli kolegům v práci) pořádně zabývat tím, co křesťanství říká. A zjistila jsem, že to co říká a) souhlasí s tím, k čemu jsem se pracně v životě dobrala a b) výrazně to přesahuje. A teď se určitě zeptáš, co konkrétně je v Bibli tako moudré. A tak preventivně odpovím: Přečti si jí. Ona je tak obsáhlá právě proto, že je potřeba celá. Kdyby z ní stačil nějaký výtah, už by ho někdo dávno udělal. Ale každopádně bodne číst si k tomu nějakou výkladovku (například Bič, Pokorný: Co nevíš o Bibli) a bavit se o tom s lidmi.
Elasah napsal(a): Jasně, že je církev důležitá - málokdo, pokud není vyloženě blázen, dokáže setrvávat v bludu sám o sobě. Proto kolem potřebuje ostatní, aby ho v něm utvrdili, kdykoliv se mu začně mysl rozjasňovat.
Ty si tu církev furt představuješ jako tlupu starých farářů. Přitom tam jsou kamarádi, spousta studentů, mladých rodin, ... Prostě žádná abstraktní mafie.
Co přesně Ti na křesťanství vadí?
Ale žádné obecné řeči. Zkus konkrétně popsat to, co Tě michne nejvíc :-).
Jsem fakt zvědavá.
|
06.10.2006 22:44
Repulsion
|
Křesťanství dává smysl? Ale? Konkrétně Bible - věř tomu, že ji znám poměrně dobře - ho zpochybňuje ze všeho nejvíc. Co je to zač, ten biblický Bůh? Neobyčejně chaotický pantáta, často krutý a velice nespravedlivý. Vždycky si třeba někoho "vyvolí", jednotlivce či národ, čistě dle své libosti, a toho pak protěžuje na úkor ostatních. A církev či církve si nijak nepředstavuju - já vím, že jsou různé církve (nežiju ve vakuu) a jsou v nich různí lidé - kteří se vzájemně utvrzují ve "víře".
Na křesťanství mi vadí to, co na každém jiném náboženství - že je to celé nesmysl. Píšeš tam někde nahoře, že bez Boha nemá lidský život žádný smysl, nebo tak nějak. No nemá. Jediným smyslem života je život sám. S tím je třeba se vyrovnat, zařídit se podle toho a dát svému životu nějakou náplň. Osobně jsem nikdy nepochopil, v čem je život s Bohem "smysluplnější". Taky je pravda, že jednou život na této planetě zanikne. Pokud lidstvo do té doby nepřijde na to, jak osídlit jiné světy, zanikne také. (Pokud se ovšem samo nezlikviduje ještě mnohem dřív). Není to kdovíjak příjemná představa, ale je to realita. Žádný Bůh nás z toho nedostane. Vesmír, na druhou stranu, zaniknout nemusí. V tom nemá věda doposud jasno.
No a dále jsou všechna náboženství, především však ta monoteistická jedna velká lež, podvod, manipulace s lidmi a vymývání mozků. Monoteismus v jakékoliv podobě se pak vyznačuje netolerancí, nárokováním si "absolutní pravdy" a rozpínavostí.
Ty v tom lítáš, jak píšeš, teprve rok - to znamená, že jsi v prvním stadiu poblouznění. Možná by ti pomohl psychiatr. |
07.10.2006 06:40
stanislav
|
když jsi, Repulsione, nepochopil, v čem je život s Bohem smysluplnější, tak to neznamená, že ho nemůže kdokoli mít či hledat, fakt musíš mít nějaký dynamický trauma, že se věčně takhle exponuješ, když dojde na křesťanství nebo tak. |
07.10.2006 09:28
Repulsion
|
stanislav napsal(a): když jsi, Repulsione, nepochopil, v čem je život s Bohem smysluplnější, tak to neznamená, že ho nemůže kdokoli mít či hledat, fakt musíš mít nějaký dynamický trauma, že se věčně takhle exponuješ, když dojde na křesťanství nebo tak. Trauma ne, Stando. Alespoň ne v téhle oblasti. Ale považuju náboženství za zlo, čímž se nikterak netajím. |
07.10.2006 09:36
Repulsion
|
Jo, víš co mě třeba dokáže opravdu hodně nasrat? Když mi dcera přijde ze školy a začne mi vyprávět o Bohu. Někdo už si našel čas, aby jí vtloukal klíny do hlavy... |
(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)
|