Dílo #27450
Autor:Janinka
Druh: Tvorba
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:29.05.2006 22:34
Počet návštěv:2209
Počet názorů:23
Hodnocení:4 1 3 1

Prolog
Tak jsem se dneska dožral, že jsem se rozhodl hodit sem diplomku svojí ženy (Janinky). Ještě jsem se jí neptal, tak mě možná zítra sprdne. Ale doufám, že ne. Bude to pokračování. Doporučuji vydržet až do konce. Teprve ten je opravdu zajímavý. Ale bez toho začátku by to nemělo kontext.

Repulsion
Vzdělávaní romských dětí

1. Úvod

Soužití gádžů a Romů je v mnoha místech naší republiky stále příčinou nejrůznějších problémů.

V současnosti žije na území České republiky 12 000 občanů hlásících se k romské národnosti k 1. březnu 2000, přičemž kvalifikované odhady hovoří o 200 000-300 000 (podle Bratinkovy zprávy žije v České republice přibližně 200 000 Romů).

Romové představují kulturně vyhraněnou menšinu, která zastává v mnoha ohledech jiné hodnoty a vede tradičně jiný způsob života než bílá většina. Příčiny obtížného začlenění do majoritní společnosti jsou na obou stranách. Ze strany gádžů se jedná především o nepochopení, nedůvěru, strach a netoleranci, která se vyznačuje mimo jiné snahou vnutit Romům bílé hodnoty a bílý způsob života. U Romů se pak setkáváme jak s neochotou tak s neschopností přizpůsobit se alespoň částečně nárokům bílé většiny.

Lze bez nadsázky konstatovat, že většina Romů je společensky handicapována už při svém narození – barvou pleti, rodinným a sociálním zázemím. Další problémy nastávají s nástupem do základní školy, kde mají romské děti vlivem jazykové bariéry a dalších dispozic v drtivé většině případů potíže zvládnout učivo a tak jsou převáděny do zvláštních škol.

Nedostatečná kvalifikace se tak stává jedním z hlavních faktorů ovlivňujících život romské komunity. A protože nároky na vzdělání neustále rostou (za běžnou se dnes pokládá např. tzv. počítačová gramotnost) ocitají se Romové v sociálním ghettu, ze kterého je stále obtížnější najít cestu ven. Bez dostatečné kvalifikace hledají Romové obtížně uplatnění na trhu práce, což vede k oportunistickému jednání, zneužívání sociálního systému a kriminalitě, a to opět posiluje negativní postoj většiny Čechů k Romům.

Nekonfliktní soužití různých kultur a národností je jednou ze základních podmínek otevřené společnosti. Z toho důvodu je třeba snažit se vyvrátit obecně rozšířený názor, že Romové si za své problémy mohou sami, a tudíž si je musí také sami vyřešit. V teoretické části této práce je jasně dokázáno, že obtížné postavení Romů má u nás hluboké historické kořeny a ne vždy byla vina na straně Romů.

Problémy Romů nejsou pouze jejich problémy, takže je stěží dokáží vyřešit sami. V praktické části této práce jsem se pokusila prostřednictvím rozhovorů s lidmi, kteří se romskou problematikou zabývají, zmapovat situaci ohledně vzdělávání Romů v okrese Vsetín.

Cílem této práce je popsat příčiny tohoto stavu, zjistit současné problémy romských a dětí a podrobněji rozebrat jednotlivé aktivity státních orgánů i romských iniciativ v této oblasti.

Názory čtenářů
30.05.2006 13:46
Hana
a můžu mezi 1. a 2. bodem posvačit či porelaxovat vhodně?
30.05.2006 13:49
Repulsion
Hana napsal(a):
a můžu mezi 1. a 2. bodem posvačit či porelaxovat vhodně?
Klidně. Ale také mohou body 1. a 2. probíhat současně. To je, řekl bych, úplně nejlepší.
30.05.2006 13:53
Hana
Repulsion napsal(a):
Hana napsal(a):
a můžu mezi 1. a 2. bodem posvačit či porelaxovat vhodně?
Klidně. Ale také mohou body 1. a 2. probíhat současně. To je, řekl bych, úplně nejlepší.
tak to nevím jestli na to mám dost zkušeností... ale každopádně dík :o))
[ << ] [ < ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)