Dílo #12658
Autor:Monty
Druh:<žádný>
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:04.01.2005 01:40
Počet návštěv:16206
Počet názorů:97
Hodnocení:24
Patří do archívu:<Soukromý> Hester: Hesteří chaotický výběr,
<Soukromý> stínka_: HORNÍ PATRO LESA,
<Veřejný> Útoky na bránici

Prolog
...
Existuje několik hlavním škol, které při úvahách o původu pohádek akcentují tu jednu, tu zase jinou příčinu. Především bylo třeba vyřešit problém, proč se v pohádkách tolik motivů opakuje. Tzv. symbolická škola sice uznávala, že pohádky mohou vyjadřovat jakousi hlubokou pravdu o bohu či o světě, to však nevysvětlovalo podobnost konkrétních motivů.
Před Jungovou myšlenkou o kolektivním nevědomí se tedy objevila difuzionistická teorie, která vesměs odvozovala původ pohádky jako takové z jednoho místa (starověký Babylon, Indie apod.). Originál se dle tzv. finské školy hledal tam, kde byla pohádka zachována v nejúplnější podobě -- předpokládalo se, že při dalším šíření se původní motiv rozmělnil a řada podrobností byla ztracena/zapomenuta.
Ačkoliv je tato teorie jako celek dnes spíše odmítána (například se ukázalo, že při přenášení se původní motiv nejen ochuzuje, ale současně i obohacuje o nové podrobnosti, které v původním originálu nebyly přítomné), minimálně se během jejího ověřování získalo velké množství srovnávacího materiálu.
Astronomická škola vykládá pohádkové motivy především jako symbolické vyjádření dějů probíhajících na nebi. Vlk a Červená Karkulka pak mají symbolizovat různé pohyby mezi sluncem, měsícem a hvězdami, zatmění se v pohádkové látce projeví jako sežrání někoho někým... Související teorie pak usuzuje na vazby nejen k nebeským dějům, ale i k dějům v přírodě vůbec (vegetační cykly, odumírání rostlin na podzim apod.).

Psychologický výklad pohádek, článek Pavla Housera, Science World
ČERVENÝ NONSENS

Syn se pomalu dostává do věku, kdy ho začínají zajímat pohádky. V televizi s oblibou sleduje datla Woodyho a před pár dny ho babička naučila pohádku o Budulínkovi, kterou si rád opakuje a při vyprávění doplňuje děj.
Dnes jsem se rozhodla pro změnu repertoáru a zkusila mu před spaním vyprávět o Červené Karkulce. Ačkoli jsem během svého života přečetla mnoho pohádek ze všech koutů světa a pokoušela se v nich najít jak primární mýtus, tak i jakousi logickou interpretaci, byť se mnohdy odkláněla od tezí Marie-Louise von Franz, zjistila jsem, že v případě Červené Karkulky jsem s rozumem v koncích. Resp. nabízí se takové množství interpretací, až je to podezřelé.
Bretaňská verze této pohádky končí tím, že vlk Karkulku sežere. Dejme tomu. Lze spekulovat o významové rovině ztráty nevinnosti (panenství - ev. červená jako symbolické vyjádření první periody), mužském (vlk) a ženském (Karkulka) principu, možná i o pohybech Měsíce mezi hvězdami, ačkoli to mi přijde lehce přitažené za vlasy, nicméně:
Karkulka je maminkou vyslána, aby donesla babičce pamlsky k narozeninám. Karkulka - nezkušené mládí, postavené před jakousi první zkoušku, babička - stáří, útlum, konec života (přírodní cykly?). Babička bydlí v lese - les jako symbol tajemství, nástrah, neprobádané místo, viz zkouška. Vlk - muž, který číhá v temnotě, aby uchvátil panenství a setřel z Karkulky (prvně menstruující) pel nevinnosti. Sežrání - ztráta panenství, přírodní cyklus.
Karkulčina babička bydlí v lese, tzn. Karkulka do toho lesa nutně musí nějak vstoupit. Maminka ji varuje před vlkem, kterého za určitých okolností MUSÍ potkat, i kdyby ten les obcházela sebevíc - dejme tomu, že ji varuje před neuváženým pohlavním stykem a dává jí na výběr z několika cest - oklikou kolem lesa a po cestičce k hájovně, tzn. uvážená volba toho, kdo ji defloruje, anebo šup po hlavě do lesa (rozdat si to s prvním, kdo přijde do rány). Ale potkat ho MUSÍ, nebezpečí se nelze vyhnout.
Ve chvíli, kdy ho potká, přichází první sporný bod pohádky. Vlk se ocitá Karkulce tváří v tvář. Je jasné, že ji chce sežrat; o poživatiny v košíčku nestojí, byť je vlk všežravec a za normálních okolností by o ně zřejmě zájem jevil. Tady nám ale symbolizuje mužský princip, nikoli nějakého gourmeta. On to ale neudělá a namísto toho se Karkulky ptá, kam jde, co tam nese, kudy vede cesta tam, kam jde atp.
1) Vlk je v lese doma, cestu k hájovně musí znát líp než Karkulka.
2) Pokud by chtěl sežrat babičku, dávno by to udělal - je nemocná, oslabená, leží doma sama.
3) Připustíme-li, že cestu k hájovně z nějakého důvodu nezná, bylo by logičtější po detekování lokality sežrat Karkulku hned a jít do hájovny na nášup.
Vyvstává tedy otázka, proč běží vlk jako pitomec rychle napřed, aby tam sežral babičku, převlékal se do jejích šatů a hrál na Karkulku habaďůru, když to vůbec nemá zapotřebí? Myslivec v první části pohádky vůbec nefiguruje, není tedy ničím ohrožován.
Jistě - lze to brát jako mužskou intriku, ale používají muži podobných postupů? Ptá se nějaký chlap ženské kde bydlí, aby jí mohl nadběhnout, vypáčit šperhákem zámek, skočit do její postele a čekat tam na ni? Nemluvě o tom, že v dané situaci z té postele ještě musí vyeliminovat nějakou starou a nemocnou bábu?
Pokud by původ této pohádky nebyl evropský, což dle mého názoru jednoznačně je, dala by se celá  věc interpretovat takto:
Vlk - muž se před stykem s pannou musí zaučit na nějaké zkušené ženské. Tyto tradice jsou u některých "primitivních" národů doloženy (viz např. Pondělíček - Mašlová: Lidská sexualita), nicméně v našich zeměpisných šířkách lze o podobné formě chování spekulovat leda před christianizací území, tzn. více než tisíc let zpátky. Pokud je leitmotiv Červené Karkulky starší, musela být nutně zcela inovována, a to nemluvím o tak banálních záležitostech jako je bábovka a víno - Karkulka mohla klidně babičce nést zrní, sůl a pazourky - ale o celém smyslu pohádky, neboť v předkřesťanských dobách nebylo zvykem, aby stará bába žila někde mimo rod, pokud by to nebyla dejme tomu nějaká vědma/čarodějka ne zcela lidského původu (srov. řecká mytologie). Odsunutí z komunity znamenalo nutně smrt. Instituce myslivce je samozřejmě podstatně novější, nicméně jeho roli mohl sehrát nějaký lovec, který by procházel lesem ve snaze sehnat potravu.
Takže - co je cílem vlkova chování? Jaká je v něm logika? Chce sežrat Karkulku - proč až po staré bábě, jejíž stravitelnost a zřejmě i nutriční hodnota nebude ve srovnání s Karkulkou nic moc? Navíc je nemocná a choroby mohou být pohříchu přenosné, zejména tak brutálním způsobem jakým bezesporu je přímá konzumace postiženého jedince. Měl-li vlk sehrát funkci čističe, proč nesežral babku dávno? Nemluvě o tom, že v tuzemské verzi se stejně obě ženské zachrání, tudíž ani o tomto nelze příliš spekulovat.
Vlk si užije (sežere) s oběma, se starou i mladou. Je to vlk - zvířecký princip, představující muže v jeho animální, necivilizované podobě. Proto bere to, co se mu namane, byť ve zcela nelogickém pořadí. Myslivec naopak představuje muže kulturního, mytého, oblečeného a pod penzí. Záchrana z jeho rukou tedy může znamenat, že spása ženského pokolení přichází skrze sterilní, ukázněný sex, nikoli skrz zvířecké ukájení choutek (vlk). To je ale motiv ryze křesťanský (katolický).
Karkulka s babičkou vyskočí z břicha - očistí se symbolicky od hříchu. Je tedy myslivec ztělesněním Ježíše a vlk ďábla? Bloudění tmavým lesem pohanství, podlehnutí svodům Satana jakožto vládce pozemského světa a následně očistění skrze Syna Božího? Citace z Bible neuvádím, bylo by jich docela dost a už takhle je to dlouhý. Jak jsem psala výše, evropský původ pohádky tomu docela nahrává a je fakt, že s motivem Červené Karkulky jsem se v pohádkách mimoevropských/"nekřesťanských" národů nesetkala.
Přiznám se, že si nevzpomenu, jak to interpretovala Marie Louise, možná došla k tomu samému; každopádně co vy na to?


Epilog

Faktické poznámky jsou vítány, ty mimo mísu taky.

Názory čtenářů
04.01.2005 13:22
LIBERO
Humble, Igor, všichni...

Hola - wopi - copak tohle nepatří do Zlatého fondu včetně reakcí? Hola, Hola, neváhejte, do archivu rychle dejte!
04.01.2005 13:44
johanna
gůdžouk... kvalitní rozborek...
04.01.2005 13:51
Jeff Logos
Igore, Riding Hood by se dalo přeložit jako "tralaláček" ?? má to zde spojitost s jízdou na koni?
04.01.2005 14:06
yosh
Několik postřehů k tématickému rozboru:

a) Mužský princip se pohybuje na ose „vlk – myslivec“, která tvoří atavisticko symbolické kontinuum lovce a úlovku na straně jedné (+) a dravce a jeho oběti (-) na straně druhé. PROČ je přijatelnější lov myslivcův, oproti lovu vlka? Lov myslivcův ukájí biologické potřeby ženského principu (osa Karkulka – maminka – babička) s jeho reprodukční funkcí, zatímco lov vlkův (ač principiálně stejné povahy) tyto biologické potřeby – ba samu existenci – ohrožuje. V přeneseném slova smyslu, pokud jde o sexuální metaforu – tedy lov myslivcův je žádaný a přijatelný, neboť naplňuje biologické potřeby ženského principu (odpovědná a trvalá péče o partnerku a potomstvo), zatímco vlk je principem nežádoucí animální asociální a sobecké individuality „rozsévače“ Londonovského typu, který sice může krátkodobě fascinovat mnohem více, než myslivec, ve své reprodukční funkci je ale z dlouhodobého hlediska naprosto invalidní. S tím si myslím spíše než Křesťanství má co do činění nezbytná délka péče o mláďata u fenomenu „Homo Sapiens Sapiens“. Jinými slovy: zatímco myslivec dojde pro děti do školky, vezme je za zábavou – poučením, nakoupí, vyluxuje a vynese odpadky, vlk něco podobného považuje za zcela nemyslitelné. K placení alimentačních poplatků je ho třeba pohnout soudní cestou - pokud ho ve šťastném případě Interpol na Kajmanských ostrovech objeví.
b) ČÍM je Karkulka nucena k odchodu do lesa? Konvencí a společenskou manipulací! Je citově vydírána matkou ke služebnosti. Matkou, která se děsí možnosti, že nesplnění konvenční povinnosti (babiččin svátek) bude sociální stigmatizací – a tento neurotický „mem“ úzkostnosti, kterým je sama poznamenána podsouvá další generaci. Věc by bylo pochopitelná, pokud by šlo o zajištění babiččiných neodkladných biologických potřeb, kde úcta mladších ke starším je adaptační povahy. Zde však jde evidentně o zbytné rozdílení přebytků - tedy LUXUS (bábovka + víno). Navíc – je to především ONA – nikoli Karkulka, kdo je službou povinována své matce – narážím zde tedy na problém matriarchální hierarchie, šikanující nejslabší článek. Fenomén, který ve své zrůdné podobě nutně vyústí až v syndrom týraného dítěte – Karkulky. Jejímu předčasnému vypuzení z lůna rodiny, do lesa pohlavní zralosti, na který ještě evidentně NENÍ mentálně (natož biologicky – alespoň co si pamatuji z ilustrací) zralá! PROČ tak matka v hlubší archetypální rovině (– odhlédnuto od konvenčního důvodu) činí ?! Samozřejmě je na místě možnost, že je matka kuplířkou – potom by ale epizoda „varování před zlým vlkem“ byla zásadně nelogická. Toto varování rovněž nesvědčí příliš pro deprivační chování matky. V podtextu jde o fakt, že matka má „jinou práci“ – tedy o EXISTENČNÍ a EKONOMICKÉ důvody tlaku na urychlenou maturaci Karkulky.
c) Ad zdánlivě nelogické chování vlka: Je zřejmé, že naivní a nezralá Karkulka není výzvou pro skutečného Lovce. Hodnota kořisti se odvíjí od úsilí, které je třeba vynaložit k jejímu získání. Rovněž je zřejmé, že nezkušená Karkulka - neznalá svých ženských zbraní, ani toho, co mají takoví „vlkové“ rádi – nebyla možná až TAK lákavým soustem, jak se nám barvotisk z Albatrosu snaží namluvit (obtíže spojené s deflorací). Možná, že vlk - onen „Londonovský“ cestovatel - chronicky trpěl deprivací a nepřítomností životního „přístavu“ – v mnohem větší míře, než Karkulka – a vyhledával tedy instinktivně spíše mateřské – zkušené - typy žen, čemuž babička – navíc situována uvnitř vlastní nemovitosti – vyhovovala mnohem lépe. Ono „sežrání babičky“ pak možná symbolizuje hochštaplerův „svazek z rozumu“ – čemuž by oděvní atributy - a faktické splynutí vlka s babičkou – mohly nasvědčovat. V této situaci pak ovšem příchod Karkulky – na rozdíl od babičky - obdařené vysokou měrou juvenilní elasticity – mohl pro ekonomicky i citově zajištěného vlka znamenat vítané přilepšení a zpestření jistě nikoli ideálního soužití s klimakterickou babičkou. Stav, kdy se obě nacházely v břiše vlkově tedy znamená v tomto modelu existenci trojčlenné domácnosti, v podstatě vyhovující do značné míry všem zúčastněným – navzdory konvencím a společenskému TABU.
d) Příchod myslivcův - osoby „v uniformě“ a její brutální zákrok, je pak dlužno pojímat spíše než co jiného, jako zásah státních orgánů, které obnovily konvenční společenskou normu. Protože pohádky mají formativní a výchovnou funkci, je třeba malým posluchačům namluvit, že vlk byl zlý a babičce s Karkulkou u něj v břiše dobře nebylo – byly pouze svedeny, či násilím donuceny k povolnosti – ba musí se obě – v rámci svého pokání - podílet, na exemplárním potrestání „viníka“ - anarchistického narušovatele konvenční morálky. Jeho roli zaujme myslivec – spořádaný odpovědný ňouma bez fantazie - s minimálním sexapealem všech těch, kteří si krátký penis kompenzují dlouhou ručnicí.

(to, že obě - babička i Karkulka v následných bezesných nocích pro vlka hořce štkají do polštáře se už naše děti po zásahu korektora nedozvědí)
04.01.2005 14:21
Albireo
Hamblíkova je super!
04.01.2005 14:30
Humble
To je odněkud staženo, mé zásluhy jsou v tomto směru minimální :o)
04.01.2005 14:42
Igor_Indruch
Vivat yosh!!
04.01.2005 14:47
Jeff Logos
Yosh nabídl brilantní rozbor a zcela neortodoxní pohled.
04.01.2005 16:59
LIBERO
YOSH! YOSH! YOSH!
04.01.2005 18:22
Humble
Jde Červená Karkulka po lese a potká vlka.
Vlk: Karkulko, ty jsi kráva.
Karkulka: Ja nejsem kráva.
Vlk: Ty jsi kráva.
Karkulka: Ale já nejsem kráva.
Vlk: A kde máš košík?
Karkulka: Já kráva!
04.01.2005 18:46
Wopi
Yosh mi vyrazil dech.

(Nepovažuje se to za ublížení na těle nebo tak něco?)
04.01.2005 22:54
Wiki
Monty ******
Yosh ****** a ještě jednu navíc * :-)
04.01.2005 23:22
Humble
Yosh to rozštípl neuvěřitelným způsobem :o)
04.01.2005 23:34
Wiki
Humble napsal(a):
Yosh to rozštípl neuvěřitelným způsobem :o)
inu tak, jak jinak !
05.01.2005 07:23
Hester
úžasný... i reakce... zvedlo mi to náladu o 200 procent :-) *****
05.01.2005 11:13
pavson
naprosto výtečná rachota
*
05.01.2005 15:16
Cekanka_ucekana
ty ses zase vyřádila, viď :-))) mám radši Popelku, zkus rozebrat ji .-)
05.01.2005 15:18
Bacil
dokonalé, včetně reakcí
05.01.2005 17:56
Monty
yoshi, jestli ty náhodou taky nebudeš hen ten génius...
05.01.2005 17:56
Monty
Cekanka_ucekana napsal(a):
ty ses zase vyřádila, viď :-))) mám radši Popelku, zkus rozebrat ji .-)
No jo, vyřádila, a za odměnu jsem dostala neuroleptika... bych radši čekuládovou medaili. :o(
[ << ] [ < ] [ > ] [ >> ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)