(...) Čas je vzdálený
Hvězdy co tu byly dříve jsou i nyní a já začínám pršet
Nejdříve v kapkách co jen občas proplesknou list
Později dopadám silněji a pravidelněji až se svět změní v jednu velkou průtrž
Jsem tady, tady i tam tady zatékám tady mě saje Země
Potřebuje mě a já potřebuju ji
Už jsme si několikrát v životě řekli jak to máme (...)
Nejde-li nám něco umýt, stojíme před rozhodnutím: nechat špínu špínou nebo se pokusit ji s námahou odstranit. Jiří Borovec (1976) zvolil ve své prvotní básnické sbírce třetí možnost: pokud špínu smýt nelze, pak bude bez pardonu zahrnuta do poetického "plánu". Takto neumytý předmět pak předkládá svým čtenářům jako pestrý obraz procesu hledání. Hledání nikoli cíle, ale spíše cesty samé. Cesty ke slunci. Ke svému harmonickému já. Příběhu - protože teprve příběhem vzniká cesta; a s potěšením mohu podotknout, že s příběhy ve své sbírce autor nešetří.
Jeho básně na mě působí jako jemné útržky slunečních paprsků roztroušené i do dní, kdy slunce je jen fiktivním virtuálnem koloritu šedého světa, hodnoceném na žebříčku o dvou stupních: dobrý nebo zlý. Sbírka působí živě, prostorově a především kompaktně a pokud se už objeví text, který do zadaného schématu jistým způsobem nezapadá, je k celku umně přitáhnut ilustracemi Katrin Vilkusové. Ilustrace se do textu neboří, nesnaží se o nějakou spřízněnou komunikaci ani tu netvoří záplatu bílých míst. Jsou intimním pozadím lidské potřeby podělit se o to neuchopitelné v nás.
Některé "neumyté" básně jsou opatřeny sálavostí erotiky. Jsou to však velmi diskrétní, plaché náznaky, hraničící na jedné straně s pocitem dětství a hravosti, a s potřebou vyznání citu a lásky na straně druhé. Je to jako dívat se do jarního slunce se zavřenýma očima. Zavřené oči mi přemítají situace až nápadně podobné obrázkům v knize. A mezi nima protéká instrumentální tichá řeka příběhů a prožitků.
Stane-li se vám, že i vám Slunce nepůjde umýt, pak vězte, že knížka Jiřího Borovce může být také návodem, který vás může donutit sklonit se v každodenním "prachobyčejném" okamžiku a zblízka se podívat na svou vlastní slabost i sílu.
Šla jsi napřed já visel pohledem na sukni představy byly jak teplé slunce na obličeji
odvíjel jsem děj smála ses a nastavila dlaně nechal jsem je kolovat všem
aby také věděli o slabosti a síle než člověk něco přijme než se skloní aby objevil pocit přítomnosti |