Chápu, že titulek fejetonu je dosti provokativní, ale nedalo mi to. Nemám zde samozřejmě na mysli úpadek vědy, nicotné vynálezy či objevy, ale to, že lidstvo přestalo používat zdravý selský rozum.
Abych to přiblížil: v posledních letech, možná dekádách, lidé nedokážou odhadnout, co zvládnou. Domnívají se, že stačí mít perfektní vybavení, se kterým vylezou nejmíň na šestitisícovku, ne-li přímo na Mount Everest, nebo že se mohou s jiným supervybavením potápět uprostřed oceánu a podobně. Samozřejmě že jen vybavení nestačí, nutný je také patřičný trénink a fyzička. Nezřídka jim na takové výpravy tudíž síly nestačí a oni posléze skončí v nemocnici s těžkou újmou na zdraví. A to je ještě ta lepší verze. Naopak v Krkonoších nebo Orlických horách, což je přece u nás za humny, žádné velké vybavení přece není potřeba, a tak řada turistů vyráží do sněhu a ledu jen v keckách a větrovkách. Potom volají horskou službu a diví se, že je jim zima a že mají boty promočené. Konečně můžeme si uvést i příklad z poslední doby, kdy se tři turisté vypravili k Pravčické bráně, aby se podívali, jak ten park České Švýcarsko krásně hoří. A možná si ještě na hořících stromech opékali buřty.
Horké počasí taky většina lidí nedokáže patřičně zohlednit. Snad už mají trochu povědomí o tom, že je třeba natřít se krémem s odpovídajícím ochranným faktorem nebo si dát na hlavu nějakou pokrývku. Zatím jim však uniká, že nechat v teplotách nad třicet stupňů děti na parkovišti v zamčeném autě, kde se domnívají, že jsou před cizími lidmi v bezpečí, bohužel až tak bezpečné není. Spousta dětí po světě je tak buď zachráněna na poslední chvíli, nebo se je z rozpáleného auta, kde je teplota kolem 60 stupňů, zachránit nepodaří. Rodiče jsou pak v šoku.
Zvláštní kapitolou jsou fota na sociálních sítích. Spousta fotografií se dnes běžně upravuje ve Photoshopu, aby na nich nebyla vidět civilizace, tedy například uprostřed přírodní scenérie sloupy elektrického vedení nebo koleje. S fotografiemi se ovšem manipuluje i jinak, aby dotyčný – nebo spíše dotyčná – vypadal co nejlépe. Pro určitý druh fotografií ovšem tato manipulace neplatí. Ty musejí být autentické. Místo aby například uživatel Facebooku pořídil své foto před výběhem lvů v zoologické zahradě, pak ho patřičně vyretušoval a napsal pod ně, že byl v africkém safari, vypraví se do Afriky do skutečného safari nikoli proto, aby pozoroval přírodu, flóru i faunu, ale výhradně proto, aby se vyfotil se lvem a fanoušky na Facebooku patřičně šokoval. Co na tom, že je to s velkou pravděpodobností jeho foto poslední.
Občas se lidstvo zamyslí nad tím, co udělat s věcmi, kterými celou planetu zaplavilo. Dnes jsou to samozřejmě plasty. Ano, vyčistit oceány, recyklovat, přestat vyrábět, hlavně ty druhy plastů, které jsou na jedno použití. Plastové příbory, misky a brčka nepotřebujeme! Že by lidstvo konečně začalo myslet? Ale kdež! Plasty se rozkládají spousty let, musíme vyrobit příbory a misky z materiálu, který se bude v přírodě rozkládat rychleji a nebude působit takové znečištění. A už tu máme nové ekologické výrobky! Třeba talíř z listů palmy vhodný i do mikrovlnky! Miska z cukrové třtiny. Sada příborů na bázi dřevní moučky. Box na jídlo s příborem z bambusu. Ten je navíc odolný proti vodě a mastnotě a rovněž vhodný i do mikrovlnky… atd.
Už to vidím. Kam oko pohlédne, budeme pěstovat palmy, cukrovou třtinu, bambusy, kácet lesy na dřevní moučku. Abychom mohli sníst jídlo s použitím nádobí na jedno použití. Opravdu mi nad tím zůstává rozum stát. Nebylo by lepší vzít si tyto věci z domova? Když jdeme na výlet, většinou předem víme, že budeme mít možnost koupit si jídlo ve stánku. A do batůžku se nám lžíce či vidlička s menší miskou snadno vejde… |