Ve svým nejvíce obecným tvaru je playlist jednoduše seznam písní. Termín má však několik specializovaných významů ve sférách vysílání rozhlasu a u osobních počítačů. Termín původně přišel v časných dnech top 40 rádio formátů, kdy postavení by odkazovalo (a, konečně, publikovalo) s ručením omezeným seznam písní které mají býti hrány. Termín by upozornil na celý seznam písní které daná rádio-stanice ( nějakého formátu) by dala dohromady. Dodatečně, termín byl užívaný k upozornění na nařízený seznam písní hraných během dané doby. Playlisty jsou často přizpůsobený podle denního času, známý jako dayparting. Jako uchování hudby a přehrání nahraného záznamu použitím osobního počítače stal se obecný, termín playlist byl přijatý u různých softwarových přehrávačů, určených k organizování a řízení hudby na PC. Takový playlisty můžou být definovaný, uskladněný, a vybraný k běžení buď v posloupnosti, anebo, jestliže náhodná playlist funkce je vybraná, pak v náhodném pořadí. Playlistový užívatel tak uvítá možnost, aby jednotlivé požadované hudební klima bylo vytvořený a udržovaný bez stálýho uživatelova ovlivňování, nebo může dovolit, aby různorodost rozdílných stylů hudby buďiž hraná znovu bez dalšího udržování. Některý servery dovolují kategorizaci, úpravu, a poslech playlistů online, například Project Playlist, Plurn, imeem a Webjay. Jiné servery, jako Musicmobs, se soustřeďují na vytvoření playlistu pomocí personifikovaných doporučení písní, hodnocení pořadí a přehledů. Na některých serverech uživatelé tvoří a podílejí se na anotačních playlistech, dávajících návštěvníkům možnost současně číst kontextovou zprávu nebo kritické komentáře o každé písni zatímco ji posloucháte. Jiné servery dovolují pouze sdílení playlistových dat se skutečnou hudbou jsoucí dodaný od jiných například kanálů typu plurn, jiní poskytují uzavřený katalog obsahu z kterýho můžou být playlisty generovány, zatímco servery jako imeem dovolují uživatelům nahrát hudbu do centrálních serverů, aby byla sdílená a přístupná pro kterýhokoliv uživatele webový stránky.
Playlisty celebrit
Seznam písní, sestavený nějakou celebritou a představovaný na Apple iTunes Store jako takový, je odkazován jako "osobní playlist". Toto chápání se stalo lidovým, protože fanda jednotlivé celebrity může mít své spříznění i směrem k celebritině volbě hudby. Tato aktivní- délka spojení mezi obdivovatelem a obdivovanou celebritou stal se tak lidovým (2004-2005), že "celebrity playlist" stalo se součástí moderního slovníku.
Druhy playlist souborů
Existuje několik druhů playlistů. Někteří z nejběžnější jsou:
• .asx , XML styl playlist obsahující více zpráv o položkách na playlistu. • .bio , textový přehled položek, s každou položkou na nové řádce. Každá položka představuje úplnou přístupovou cestu k souboru. • .m3u , jednoduchý textový seznam umístění položek, s každou položkou na čerstvým řádku. • .pls , textový playlist podobný jako .ini (nastavovací hodnoty programů) soubory. To normálně obsahuje pouze umístění položky v playlistu. • .smil je XML doporučení World Wide Web Consortium který zahrnuje rysy playlistů. • Kalliope PlayList (.kpl) je druh XML playlistu vyvinutého k uskladnění aby zrychlil zavádění a správu playlistů. • .pla, Samsung formát(?), binární, Winamp pracuje s těmihle • XSPF , XML formát navržený k umožnění sdílení playlistu. • WPL je XML formát užívaný v Microsoft Windows Media Playeru verze 9–11.
Jediné "cizí" playlisty, které mám, jsem získal současně se stažením hudby ze serveerů typu Rapidshare, kde jsou uložena celá alba v souborech typu většinou .rar a po jejich rozbalení jsem zjistil, že obsahují i playlisty:
EAGLES - Eagles Live [disc 1].m3u 01.Hotel California.mp3 02.Heartache Tonight.mp3 03.I Can't Tell You Why.mp3 04.The Long Run.mp3 05.New Kid In Town.mp3 06.Life's Been Good.mp3
EAGLES - Eagles Live [disc 2].m3u 01.Seven Bridges Road.mp3 02.Wasted Time.mp3 03.Take It To The Limit.mp3 04.Doolin-Dalton (reprise II).mp3 05.Desperado.mp3 06.Saturday Night.mp3 07.All Night Long.mp3 08.Life In The Fast Lane.mp3 09.Take It Easy.mp3
Když jsem se na Wikipedii koukal na ostatní formáty playlistů, přišel mi tenhle formát jako zdaleka nejjednodušší. Ale vlastně jeden ještě jednodušší přece jen existuje – žádný playlist. Po příslušném naklikání na kýžený adresář se pak přehrají všechny písničky, které v něm jsou. Než jsem se dověděl o krásách a výhodách playlistů, přehrával jsem muziku jedině takhle. Ono je to totiž nejjednodušší. ..:o) Jenže "přehrání celého adresáře" nechodí v Total Commandéru a proto musím používat ty woškliwý Wokýnka z Windowsů. Tam (a jen tam) se mi totiž nabízí funkce "Přehrát vše" nebo "Přehrát označené".
|