Dílo #50346
Autor:weitinger
Druh: Denní (s)potřeba
Kategorie:Jiné/Ostatní
Zóna:Jasoň
Datum publikace:10.07.2008 00:36
Počet návštěv:2251
Počet názorů:29
Hodnocení:1
Patří do archívu:<Soukromý> stanislav: angažovaná díla

Radar, hurááá

Polemika kolem radaru je natolik závažná, že nemohu zůstat se svým názorem stranou. Nastíním několik důvodů, proč se mi jeví jeho umístění na našem území jako pošetilé, zbytečné, ba co víc: vulgární, militantní a arogantní.

Nejsem přítelem okultismu, natož numerologie, nicméně ty osmičky na konci několika přelomových letopočtů - 1938 - 1968 - 2008 - jsou zarážející a nabízí se několik otázek:

- Potřebují si USA pouze vyznačit nové území svého vlivu?

- Jsme úložiště zastaralých amerických technologií?

- Potřebujeme do integrující se Evropy vrážet klíny?

- Jsme tou pověstnou pátou kolonou USA?

- Má současná vláda mandát rozhodnout o takto zásadní věci proti vůli občanů?

- Zvýší toto zařízení bezpečnost našich občanů?

- Má Írán opravdu tak nebezpečné zbraně? Chce vůbec nějaká země rozpoutat válku? Kromě USA, samozřejmě.

Na některé zkusím odpovědět po svém. Předesílám, že do Ameriky se už asi nikdy nepodívám (tato poznámka je určena síťové kontrole agentury FBI).

Při letmém pohledu do dějin nemáme ty nejlepší zkušenosti s pobytem cizích vojsk na našem území. A nezáleží na tom, zda ten pobyt byl vítaný nebo násilný. Neboť kterýkoliv vítěz nebo protektor (a ten rozhodně píše dějiny) si umí najít tu nepočetnou skupinku politiků, ať už zkorumpovaných nebo slepě věřících v potřebnou ideu, která mu ochotně pobyt tzv. zlegalizuje (známé jsou zvací dopisy - má je na stole úřad pro vyšetřování zločinů komunismu). Veřejnosti se nakuká ledacos, týmy psychologů, analitiků a sociologů pracují na plné obrátky. I za vydatné pomoci většiny masmédií. Jenže tentokrát se američané pletou. Naše veřejnost za téměř dvacet let po převratu chce uvažovat demokraticky a svobodně ze své vůle. Že to vládu nezajímá, to je věc vlády, občan jí to spočítá u dalších voleb. Vtírá se paralera z dob nedávných: Když o všem rozhodovaly stranické sekretariáty, bylo to špatné. Teď o všem rozhoduje opět hrstka vyvolených a je to dobře? Zahrávání si s trpělivostí občana je nebezpečné, po jeho neblahých zkušenostech s totalitními režimy přímo hazard.

Zde je čas na podotázku: zda pan Kocáb vyrukuje s odsunem cizích vojsk jako po roce devadesát, kdy stála na jeho straně většina národa.

Samozřejmě, že načasování podpisu smlouvy na dobu rok po volbách, je každému jasné, předem domluvené a okaté. Nevzpomínám si, že by v některém volebním programu ODS, lidovců, či zelených stálo něco o základně USA v Brdech nebo kdekoliv jinde na našem území. Nikdo nebude chtít sesadit tak vratkou vládu a jít do předčasných voleb. A tři roky do dalších? To už radar bude stát a problematika vyšumí počesku do ztracena. Zajímaví jsou v tomhle ohledu zelení. Proti americkému zařízení jsou shodně všechny evropské strany zeleného charakteru, jen ta česká jaksi ne (její knížecí ministr smlouvu dokonce podepsal). Proč? Nabízí se vskutku prosté vysvětlení: Není na celém světě strana, která má ve vládě jen o dvě křesla méně než v parlamentu. S touto disproporpční matematikou budou s ODS souhlasit absolutně se vším. Když Otec-zakladatel řekne, že globální oteplování je mýtus, zelení sklapnou krovky a postaví se bok po boku svým spolubojovníkům, jak za starých dobrých časů Národní fronty. (Ideální čas vytáhnout na světlo výstavbu dalších bloků jaderných elektráren. Pochopitelně se mihla tiskem zpráva expertní komise akademie věd s tímto tématem.)

Otázka na nebezpečné rakety z Iránu je směšná, i školák ví, že tzv. teroristické režimy pracují v nových podmínkách naprosto nevojensky, přesto velmi účinně. O tom by přeci američané měli vědět nejlépe, když jim před několika léty hrstka fousáčů s nožíky zbourala několik výškových budov v centru Nového Yorku.

Škodlivost zastaralé technologie, které se spojené státy spíš hodlají zbavit, a tuto příležitost braly všemi deseti, to přenechám odborníkům. Do Znojma snad vlny a záření nedoletí s takovou intenzitou. Jde především o značkování území, kde se projeví vliv staronové koloniální velmoci po oslabeném Rusku a teprve v počátcích expandující Číny. Rychle obsadit a držet, laciné heslo, leč velmi pragmatické. Nechutné v tomhle případě je, že USA (a jejich vazalové z řad českých politických špiček) ke své propagandě taktně využily rok pětačtyřicet, kdy v západních Čechách osvobodily pár vesnic a jedno větší město. Takže jim musíme být donekonečna zavázáni, jak se nám to nelíbilo v případě Rusů. Ten radar určitě není nejmodernější věc, co má tahle superarmáda k dispozici. Je to šrot z Marshallových ostrovů, de facto takový tréninkový glóbus smrti pro akrobatické jezdce na motocyklech. Přeci kdyby Rusko spustilo raketonádu svých tisíce a tisíce střel, žádný radar nemá šanci. Ano, žádný Írán, Severní Korea, ale Rusko. Co si budem nalhávat, to je hlavní nepřítel USA.

Tím jsem došel k skoro zásadnímu závěru: Éra nové železné opony započala 8.7.2008 v Praze. Je škoda, že protentokrát jsme na špatné straně. Je taky škoda, že se nedožijem ustavení parlamentní vyšetřovací komise, zkoumající důvody a pohnutky tehdejší vládní garnitury pro opětné rozpoutání závodů ve zbrojení, vedoucích k další světové......

Názory čtenářů
10.07.2008 00:53
LISKA
Promiň, ale zřejmě jsi vůl. Bohužel za to ale nemůžeš, je to vina tvých nevzdělaných mentorů (učitelé a rodiče), kteří tě nenaučili pátrát po souvislostech.
10.07.2008 01:00
Mario Czerney
Zajímalo by mě, která vojska byla v minulosti vítána a měli jsme s nima špatné zkušenosti...
10.07.2008 06:49
Charlien
no tohle je teda blábol.... vůbec nic jsi nepochopi a souvislosti Ti unikají..
10.07.2008 06:51
Charlien
apropó, jsme 2 roky po volbách:-)
10.07.2008 08:47
weitinger
LISKA napsal(a):
Promiň, ale zřejmě jsi vůl. Bohužel za to ale nemůžeš, je to vina tvých nevzdělaných mentorů (učitelé a rodiče), kteří tě nenaučili pátrát po souvislostech.
Ale na rozdíl od Tebe, mladej, dovedu přijmout jiný názor než ten svůj a nečastuji jiné nadávkami. Toto mi moji mentorové dali do vínku, dík jim.
10.07.2008 08:50
weitinger
Mario Czerney napsal(a):
Zajímalo by mě, která vojska byla v minulosti vítána a měli jsme s nima špatné zkušenosti...
Například wermacht byl v mnoha městech naší vlasti vítán a posléze se zjistilo, co jsou zač. To nevíš?
10.07.2008 08:55
weitinger
Charlien napsal(a):
no tohle je teda blábol.... vůbec nic jsi nepochopi a souvislosti Ti unikají..
Vidíš, já si po mnohých životních zkušenostech troufám tvrdit, že mi souvislosti ve vztazích USA+EU+ČR ani moc neunikají. Kroky USA jsou lehce předvídatelné a docela průhledné.
10.07.2008 09:00
Mario Czerney
weitinger napsal(a):
Mario Czerney napsal(a):
Zajímalo by mě, která vojska byla v minulosti vítána a měli jsme s nima špatné zkušenosti...
Například wermacht byl v mnoha městech naší vlasti vítán a posléze se zjistilo, co jsou zač. To nevíš?
Wermacht vítalo německé obyvatelstvo, v pohraničních oblastech tvořilo převážnou část obyvatelstva. Jestli tohle je tedy ten příklad vítaných vojsk tak si trošku vedle:-) Nebo že bys měl ještě nějaký v rukávu? Mě napadají leda tak Lidové milice, ale to nebyla cizí vojska, žejo...
10.07.2008 10:39
stanislav
v podstatě to nevidim o moc jinak. s tím Íránem je to trapná šaráda. a Rusové zcela logicky to vztahujou jako útok proti sobě. Evropa by měla s Ruskem vycházet dobře, jako s partnerem, se kterým je dobé se dohodnout, a ne nechat jednat za sebe jen americký neokony... a zelený by měli bejt proti, to je jasná věc...
10.07.2008 11:04
Mario Czerney
Já tenhle článek spíš vidím jako jen snůšku pocitů a polofaktů a různě se doplňujících smyšlenek, které se vzájemně podporují... Já nejsem nijak vyhraněn, ta pravda bude někde uprostřed... Přijde mi trapný, ohánět se Rusama, vždyť samotné Rusko jede na stejný vlně jako USA. A samotné Rusko by přece s radarem souhlasilo, kdyby tam měli svoje lidi. To je na pováženou...  Monitorovat prostor nad Evropou mi nepřijde jako zas takové nebezpečí, zbytečně se to zveličuje.
A pak mrdka Paroubek pozve nějakýho ruskýho generála, kterej je v Sovětský armádě od roku 1968 do Lidového domu - to už je legrace.
Každej máme svůj domov, a na dveřích bývá kukátko, to je takové monitorovací zařízení, která nám sděluje co se děje za dveřma. A taky se zamykáme, když jdeme spát...  Chránit se mi přijde přirozené. Má-li někdo pocit, že nás americký radar nehodlá chránit, může proti tomu sepsat petici nebo držet hladovku. A když to nevyjde, může se odstěhovat do Ruska.
10.07.2008 11:08
stanislav
odstěhovat se do Ruska? Mário, tvůj humor jest tedy pikantní... to je fakt demokratický řešení, když je někdo proti americký armádě u nás, ať táhne do Ruska, ty jsi taky myslitel, to by jeden jásal... 
10.07.2008 11:10
Mario Czerney
stanislav napsal(a):
odstěhovat se do Ruska? Mário, tvůj humor jest tedy pikantní... to je fakt demokratický řešení, když je někdo proti americký armádě u nás, ať táhne do Ruska, ty jsi taky myslitel, to by jeden jásal... 
Ještě jsem podotknul, že může sepsat petici. Jo, jo, takhle to dělají odpůrci radaru: vythrují z kontextu:-)
10.07.2008 11:16
stanislav
Mário, jestli o tom nevíš, tak většina čechů je proti umístění americký armády u nás, takže nevím, kdo tady co vytrhuje...
10.07.2008 11:28
Mario Czerney

Vím o tom. Bohužel se z toho stal politickej zápas - takže bych doporučoval, aby ti lidé, ta většina, šli k parlamentním volbám a volili ty strany, které jim slíbí, že pokud se Radar postaví, že s ním skoncují - což je možné, neboť v té dohodě je tato klauzule zakotvena. Paroubek měl taky plno řečí s EU, že to je jako špatně a pořád nějaký mouchy, ale jakmile se dostal k moci, ztichnul. Ono dělat politiku tohohle tipu není žádná práce, jen stačí znát výzkumy veřejného mínění.

10.07.2008 11:34
stanislav
nejde jen o průzkumy veřejného mínění, ale o celkovou koncepci, zda uplně zamítnout přímou demokracii, referenda, jak nasměřovat zahraniční politiku, a paroubek je sice mameluk, ale socdemáci jsou docela čitelný, proevropský, ods si furt nemůže pomoct a koketuje hlavně s americkejma hošama neokonzervama a je taková dalo by se říci slouhovská v tomhle a dost divně to působí na okoloevropský státy, poláci v tomhle uměj líp chodit...  zelený mě ale mrzej, protože jsou zatim jak korouhvičky v těhle věcech...  
10.07.2008 11:43
Mario Czerney

  Hodža Nasreddin jednou večer přiběhl na statek a zeptal se statkáře: "Neviděl jste náhodou běžet kolem jednu šílenou ženskou?"
  "Jak vypadala?" vyptával se statkář.
Nasreddin ji popsal: "Je aspoň dva metry vysoká a hrozně tlustá a váží pětadvacet kilo."
  Statkář užasle vytřeštil oči: "Když má dva metry na výšku a je hrozně tlustá, jak může vážit pouze pětadvacet kilo?"
  "Jste mi to ale Janek," rozesmál se Nasreddin, "copak jsem vám nepovídal, že je tak trošku bláznivá?"

10.07.2008 18:16
MarekMotor
Je pravda, že argumentace v původním článku je tristní, ale tohle bez urážky není asi ta pravá platforma k podobné diskusi, bez ohledu na to, jaký má kdo názor. Už jsem na tomhle serveru dokonce viděl články o kopané, teď radar, zítra bychom mohli mluvit třeba o spodním prádle celebrit.
"Viděl jsem kundičku jedné slavné paní vyfocenou technologicky zdatným paparazzim z velké vzdálenosti, ale pro velké zvětšení bylo vidět všechno jako zblízka. Fakt si nevymýšlím! Domnívám se, že vyholené jsou lepší než chlupaté, ačkoli tahle vyholená nebyla a taky se mi postavil. Asi je to naopak a chlupaté jsou lepší než vyholené. Já vlastně nevím, jestli nejsem homosexuál." Atd. A pod tím samozřejmě diskuse.
10.07.2008 18:54
Repulsion_Bílý
Nevím, Lisko, pro Weitingerovi píšeš, že je vůl. Už jsem od něj četl horší články :o)
Tenhle podle mého názoru docela jde. Nenašel jsem v nic tentokrát nic natolik zásadního, aby si ten "titul" zaloužil.

Tuhle jsem debatovali o radaru na motorkářích. Tak jsem si to tak sesumíroval:

Docela dost dobře chápu lidi, co tady radar nechtějí: někdo má nedůvěru či dokonce fobii ze všeho vojenského a zastává názor, že čím méně takových zařízení na světě bude, tím lépe. Někdo nemá rád USA. Tomu se také moc nedivím. Oni jsou velmoc, my malý bezvýznamný státeček. To vztahům obvykle moc neprospívá a podle mých zkušeností se s tím dokáže uspokojivě vyrovnat jen docela malé procenot lidí - většina to řeší buď nekritickým antiamerikanismem nebo naopak stejně nekritických amerikanofilstvím. A konečně se hodně lidem nelíbí, že se tady zase bude roztahovat nějaká cizí armáda.

Naopak nechápu příznivce radaru. Protože co je to ten radar? Škaredá stavba, která nám zabere kus hezké přírody, bude to omotané kolem dokola ostnatým drátem a budou to hlídat ostří hoši s flintama. Přitom nám konkrétně to k ničemu sloužit nebude. Proč si tedy něco takového přát?

Dopady stavby radaru na okolní krajinu (z oficiální dohody):

  • radarová stanice: radar, čtyři technické budovy 800 až 1000 m2, objekt pro obsluhu, čistička odpadních vod

  • oplocení území o rozloze 150 hektarů, tři bezpečnostní zóny

  • vykácení 20 ha smrkového lesa, proředění dalších 85 ha

  • vliv na malou část květnatých bučin a suťového lesa

  • využití nynějších příjezdových cest, jejich úprava

  • riziko usmrcení živočichů stejné jako u jiných staveb v lese

  • oplocení, bariéra pro živočichy, ale nepříliš zásadní

  • bez dopadu na Padrťské rybníky a Okrouhlík

  • záření z radaru: dopad na ptáky nelze vyloučit, dopad na živé organismy ale závisí na provozním režimu

    Dokážu si představit, že někdo si radar přeje, protože si s ním spojuje nějako přidružené výhody - podnikatelé se těší, že když se to bude stavět, dostane se na ně nějaká ta subdodávka. Někdo si zase myslí, že když to tady bude, nějakým způsobem to zvýší zájem USA u tu naši malou zemičku, dostane se nám od nich větší ochrany apod. Možné to je - ale řekl už v tomto ohledu někdo něco konkrétního? Skutečně se ptám, protože tu záležitost moc nesleduju, tak nemám úplně všechny informace. Můj dosavadní dojem ovšem je, že si USA dávají velký pozor, aby se k něčemu konkrétnímu nezavázali... naopak se to snaží pořídit co nejlevněji:

    "Američané odmítají přistoupit na český požadavek, aby americké firmy, které budou dodávat zboží a služby pro radarovou základnu, platily v Česku daně. " vida

Radar ekonomiku neovlivní, říkají analytici

Podle většiny anayltiků nebude mít umístění amerického radaru v ČR ani případné související americké investice žádný významný dopad na českou ekonomiku. Samotná výstavba radaru a následné programy mohou sice podpořit vznik nových pracovních míst a zvýšit důvěryhodnost Česka, na druhou stranu může americký radar ztížit působení českých firem na východních trzích, upozorňují ekonomové.

„Přímý ekonomický dopad podpisu smlouvy o radaru vidím jako marginálně pozitivní," uvedl analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek. I když bude umístění radaru spojeno s offsetovými programy financovanými americkou vládou, bude podle něj objem takových zakázek z hlediska velikosti české ekonomiky nepatrný.

"Investice vztahující se k radaru nebudou pro náš růst vůbec podstatné. Dopad radaru na naše HDP bude nula," dodal analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Ekonomicky nebude podle něj radar přínosný ani tím, že tady bude více amerických investic. "Přínosný bude tehdy, pokud nám neuzavře cestu na východ v čele s exportem do Ruska," upozornil. Proto doufá, že čeští diplomaté budou se stejnou intenzitou podporovat vedle radaru i expanzi českých firem na východ.

Důležité z ekonomického pohledu je na případné výstavbě radaru v ČR podle Sobíška i fakt, že se Česko stane pro zahraniční investory spolehlivějším partnerem. U amerických investorů totiž podle něj hraje loajalita té které země k vládě USA bezesporu důležitou roli. "Radar sníží v jejich očích rizikovost Česka, což může časem vytvořit vysoce kvalifikovaná pracovní místa v oblasti výzkumu a vývoje," dodal.

Tož tak...

10.07.2008 19:09
LISKA
ad weitinger: volské mi v danném případě připadá psát o věci, které rozumíš jak stará Weitingrová ( to říkávala moje babička)
10.07.2008 22:20
weitinger
MarekMotor napsal(a):
Je pravda, že argumentace v původním článku je tristní, ale tohle bez urážky není asi ta pravá platforma k podobné diskusi, bez ohledu na to, jaký má kdo názor. Už jsem na tomhle serveru dokonce viděl články o kopané, teď radar, zítra bychom mohli mluvit třeba o spodním prádle celebrit.
"Viděl jsem kundičku jedné slavné paní vyfocenou technologicky zdatným paparazzim z velké vzdálenosti, ale pro velké zvětšení bylo vidět všechno jako zblízka. Fakt si nevymýšlím! Domnívám se, že vyholené jsou lepší než chlupaté, ačkoli tahle vyholená nebyla a taky se mi postavil. Asi je to naopak a chlupaté jsou lepší než vyholené. Já vlastně nevím, jestli nejsem homosexuál." Atd. A pod tím samozřejmě diskuse.
Nevím, co jsi chtěl svým příspěvkem říct? Že se jako máme zajímat jen o věci, které zajímají Tebe? Nebo snad dokonce mlčet o dění kolem? Myslel jsem, že literáti odpradávna popisovali dobu, ve které žili. A to různými formami. Tos nevěděl?
[ > ] [ >> ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)