Dílo #43116
Autor:nudlová polévka
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Miniatura
Zóna:Jasoň
Datum publikace:27.09.2007 11:22
Počet návštěv:5527
Počet názorů:47
Hodnocení:17 2 1 3
Patří do sbírky:promluvy divoženky
Patří do archívu:<Soukromý> Shari: ňam ňam

Prolog
 
křehký skořápkový pád

 zrovna jsem seděl pod naklánějícím se lesem a pozoroval slepičí vejce. procházelo se přede mnou a zpívalo prostonárodní písně.

  pohladila mě ve vlasech, přisedla ještě blíž a chytila kolem pasu. chvíli jsme mlčky seděli a pozorovali potulující se, teď už prasklou skořápku.

„je pěkné začínat nový život.“

„ale už ne tolik, když se musíš probourat skrz tvrdou slupku. už od začátku překonávat překážky. ptáci to nemají tak jednoduché.“

„narozdíl od lidí, máš pravdu, dítě si pár měsíců hoví ve vyhřívané placentě, pak už nemusí nic, než se nechat vyndat císařským řezem. už se ani nemusí tlačit, to zvládnou jiní.“

 hned poté se svlékla a chvíli lezla po čtyřech napříč loukou. když se vrátila, byl její oděv plný skořápek, které vedle mě urovnala na hromádku a šla se do lesa oblepit smůlou. polepila si skořápkami celý hrudník, břicho i nohy.

„můžeš mi prosím oblepit záda? já si tam pořádně nevidím a ani nedosáhnu.“

„tak se otoč. proč sis vlastně nechala koukat prsa?“

„abych si za letu mohla mnout bradavky a za pádu svádět jiné dravce.“

 lepil jsem kousek za kouskem.

„copak nebudem padat spolu?“

„vždyť se mnou nechceš ani líhnout, nejsi na mě dost hodný.“

 záda už byla úplně polepená. rozeběhla se směrem k nedaleké skále. pak se vrátila. lehla si na záda. skořápky se jí pod tlakem zaryly do kůže a vyjekla bolestí. kleknul jsem si k ní, svléknul se a začal se s ní milovat. zarývala mi nehty do kůže, kousala mě bez přestávky do ramen, pak vyběhla znovu, zatímco já jsem úplně zničený ztěžka dýchal a chladil si vlažnou trávou četné škrábance. leželo se mi dobře.

 tentokrát spadla sama.

 

Epilog
 

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'nudlová polévka', 27.09.2007 19:04.

Názory čtenářů
27.09.2007 12:27
Shari
přemýšlím, že bych tomu dala gulu.. má to náboj..
27.09.2007 12:44
random_night
to není bída, to je styl formy
jsi přízemní
27.09.2007 12:58
Diotima
abstraktní hypotézy plné drásavé imaginace mám nejraději
27.09.2007 13:06
Dominika
taky nepíšu na začátku velká písmena, není čas
je to zvláštní a takové věci já ráda...
27.09.2007 13:29
_-.-_
fajn
27.09.2007 13:45
Holan
vkažnou trávou
27.09.2007 19:12
nudlová polévka
Konvalina napsal(a):
vkažná tráva je na škrábance určitě ten nejlepší lék. určitě zabírá.
děkuji mnohokráte za upozornění na překlep,
ani po přečtemí jsem se s ním v mikrovlnce neohřála
a nudle zůstaly k omylu chladné
doporučuji se vysmrkat a kapesník řádně vyprat
když tě rozčiluje forma a jeden překlep, tak se jdu zahanbit do kouta

ostatním děkuji
a nezapoměňte, že i kytičky lze v polévce vařiti
________________________________________________

Jarní příroda na nás vyrukovala se svými prvními půvaby a pilní zahrádkaři budou zanedlouho sklízet rané plody své práce. Na našem stole se ale nemusí objevit právě jen plody, mohou to být i květy a zdaleka ne jen v pasivní roli dekorace. V některých kuchyních světa se květiny jedí odjakživa, pro jejich chutnost a barevnost se prý v posledních letech jejich sláva šíří.
Tak docela neznámá není konzumace květů ani u nás - pampeliškový med či víno zná každý, mnoho květin se používá do čajů. A nezapomeňme, že květák a brokolice jsou prostě jen dosud nerozkvetlé květy. Z květin pochází i některá běžně používaná koření: Hřebíček je vlastně sušené nerozvinuté poupě zvláštního keře, vanilka se získává z lusků popínavé orchideje, která roste v tropech. Prastaré koření jedinečné chuti, kterému u nás říkáme šafrán, je ze sušených blizen květů šafránu. Údajně je zapotřebí více 50 tisíc těchto blizen k získání 100 gramů žlutého šafránu.
Kuchař anglického krále Karla II. prý vyráběl skvělé cukrovinky z drcených fialek a květů čekanky, lístky z květů karafiátu patří prý zase k ingrediencím, díky kterým se proslavil likér vyráběný mnichy v Chartreuse. K jídlu se hodí celá okvětí či okvětní lístky mnoha rostlin a nikoli jen jako sušené přísady. Odborníci však zdůrazňují: pro alergiky květinové menu příliš vhodné není. Nepokoušejte se také konzumovat květiny, které byly pěstovány s použitím zdraví škodlivých hnojiv, omezte se na vlastní nebo důvěryhodné zdroje.
Zajímá vás, jakou chuť můžete od jedlých květin očekávat? Pochoutkou jsou květy lichořeřišnice, mají mírně pálivou chuť. Poupata lze nakládat stejně jako kapary, jsou prý k nerozeznání a přijdou mnohem levněji. Lichořešnici můžete spořádat celou, stejně jako macešku, která se na pokrmech krásně vyjímá a má jemnou, sladce mátovou chuť. Ozdobou svátečního stolu může být i tulipán, jeho kalich lze například plnit různými saláty. Sám chutná sladce jako mladý hrášek. K plnění jsou vhodné i květy cuket a dýní. Fialky, růže a levandule jsou jemně aromatické a lehce nasládlé – hodí se do salátů, ale také do moučníků. Mírně sladkou chuť má překrásná gardénie i primulka. Chryzantémy, jejichž okvětní lístky se dávají v Číně do polévek jako symbol radostné budoucnosti, jsou naopak lehce nahořklé, fuchsie nakyslá. Z květů yuky jsou jedlé jen okvětní lístky, ale mají prý velmi svěží příchuť. S pelargóniemi raději neexperimentujte, k jídlu jsou jen některé druhy, příchutě mají od citrónové až po mátovou. Karafiát má ojedinělé, pikantní aroma. Lehce nahořklé, ještě neotevřené květy slunečnice se mohou dusit jako artyčoky. K lahůdkám patří květy jabloní a pěstujete-li pažitku, nemusíte se při její konzumaci omezit jen na chutné stonky, stejně dobrý je i květ. Mladá poupata pampelišek by, smažená na másle, měla chutnat jako houby.
V různých kuchařkách mezinárodní kuchyně můžete narazit na další květinové pochoutky. Vynikající je prý např. pizza s cuketou, pórkem a sýrem posypaná lichořeřišnicí, k lahůdkám má patřit kuřecí nádivka z poupat klívie a žampionů. K sváteční jarní náladě se ovšem nejlépe hodí polévka z pampelišek, jejíž přípravu vám na závěr této květinové exkurze prozradíme:
Potřebovat budete asi 1 l vody, plnou hrst mladých pampeliškových listů, l oloupanou a pokrájenou cibuli, 2 polévkové lžíce másla, 150 ml smetany ke šlehání, 2 žloutky, sůl, pepř a okvětní lístky pampelišek na ozdobení.
Na dně nádoby, ve které chcete polévku připravit, poduste cibuli v másle. (Dbejte, aby nezhnědla). Pak přidejte pampeliškové listy, zalijte vodou, okořeňte a přiveďte k varu. Zatím ušlehejte žloutky se smetanou a když se lístky pampelišek rozvaří, polévku na chvíli odstavte. Pak do ní opatrně za stálého míchání vlejte smetanu se žloutky. Na velmi mírném ohni pak stejně opatrně zahřívejte a míchejte, dokud polévka nezhoustne. Má mít hladkou krémovou konzistenci. Nakonec přidejte květy pampelišek a můžete podávat.
28.09.2007 07:18
jakobynic
Nadchla mě hned první věta.
A to je dost důležitá věc, řekla bych.
A rozšoupnu se, co by ne.
28.09.2007 12:20
marťánek paní Koutné
...chytej! je tvoje, moje poslední...*
28.09.2007 13:47
Emily
pěkné, lehké, hezky píšeš
28.09.2007 16:26
way
s citom..povedala by som*
28.09.2007 16:55
Rubik-On
 
29.09.2007 14:25
nudlová polévka
všem mnohokráte děkuji za názory
odměnou vám může být recept na bezvadnou

Polévku z vlaštovčích hnízd


recept je určen pro 4 osob(y)

Ingredience:
60 g vlaštovčích hnízd,
1 litr kuřecího vývaru,
1 lžíce drceného syrového cukru,
1 kuřecí celé prso bez kosti a kůže,
1 bílek
2 lžíce rýžového vína,
trochu soli
1 lžíce kukuřičného škrobu + 1 lžíce kuřecího vývaru

Příprava:
Hnízda vložit do studené vody a nechat je nabobtnat po několik hodin, nebo do druhého dne. Pořádně hnízda prohlédnout a vybrat jakákoliv peříčka atd. Hnízda dvakrát povařit. Nalít na ně vodu a povařit je po 5 minut. Vyjmout je a vyždímat. Znovu je propláchnout a vyždímat do sucha.

Kuřecí prsa očistit od blan a vaziva a roztlouct je sekáčkem na maso na kaši, smíchat je se škrobem a lžící vývaru. Musí vzniknout středně hustá kaše.

Do hrnce nalít vývar a když prudce vaří, tak tam přidat hnízda. Snížit teplotu a vařit, až hnízda změknou, což potrvá asi 2 hodiny. Asi 30 minut před koncem vaření do kuřecí kaše nakapat víno. Pomocí vidličky našlehat bílek a lehce jej vložit k masu tak, aby nebylo vše příliš promíchané.

Když začne polévka znovu vařit, tak tam přidat kuřecí směs a cukr. Osolit a znovu přivéct k varu a ihned v miskách podávat.

TIP: Vlaštovčí hnízda z Bornea a Javy, ale i jiných míst jsou drahá (asi $ 2000,00 US za kilo) a proto je nejlepší si je nechat pro romantický večer, obzvláště když se o nich říká, že jsou aphrodisiak. Jsou ze ztuhlých vlaštovčích slin, kterých ptáci používají místo větviček a jiného materiálu

29.09.2007 14:28
Shari
bože.. nelezeš si s tím už na nervy?
29.09.2007 14:50
nudlová polévka
Shari napsal(a):
bože.. nelezeš si s tím už na nervy?
ty bys jí nejedla?
29.09.2007 14:51
Shari
to si piš že ne
ostatně, k čemu?
29.09.2007 14:54
nudlová polévka
Shari napsal(a):
to si piš že ne ostatně, k čemu?
je nejlepší si je nechat pro romantický večer, obzvláště když se o nich říká, že jsou aphrodisiak
nejsi ty zvrácená?
29.09.2007 14:57
Shari
jsem
a ani k tomu nepotrebuju aphrocopánky
ty jo?
29.09.2007 15:01
nudlová polévka
Shari napsal(a):
jsem a ani k tomu nepotrebuju aphrocopánky ty jo?
nevím, jestli by se mi hodily k talíři a příborové sadě
29.09.2007 15:04
Shari
hm
tvoje problémy a prezidentův plat
na moji hlavu
[ << ] [ < ] [ > ] [ >> ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)