Prolog |
|
7básní |
Ranní choutky
Ulice klidná. Je 5 ráno. Spí velcí obchodníci. Stavbaři, učitelé spí. A jen tak pro pobavení. Snad naschvál, já fakt nevím. Má milá hlavu si o obrubník drtí.
Už je to jedno
Blázni se nade mnou radují. V tramvaji zpívají písně. Zvuky se vrývají do hlavy. A kdosi tiše: Už nejsi s námi.
Jsem v břidlicovém háji, stopuji zde suché vichry. Když jeden z nich promluví, zní to jak rekviem.
Chtěl jsem jim povědět: Když nejsem s vámi, jsem sám, avšak nezbyl mi čas. Kdo je ta stará dáma za mými zády? Jménem život či smrt?
Už je to jedno, ztratil jsem cit. Už je to jedno. Nechávám se vláčet do tmy. Sotva viditelnou rukou.
Svět a přátelé
Jsem mladý a tudíž nic nevím. Jsem tu teprve krátce, je to k zblití. Svět zčernal a plíce mi potřísnil dehet. Tak dál?
Jen předesílám, že tohle není žádná stížnost. Beru to. Jak jinak. Co mi zbývá? A kdyby tu byla taková možnost?
Chňapnu ji, jo? To ne. Na to nejsem. To bych se musel topit a pěkně si loknout. Jinak jsem v pohodě. O nic tu nejde.
Několik skleniček s přáteli. Tak dlouho nám to klape a tak dobře. Už si ani nevzpomínám od kdy přesně. Je to fajn.
Oni se nezdržují u světel. Táhnou do tmy. Je v nich. Je všude kolem nich. Je na nich. Dávno jim vylezla na hřbety a nechce mrcha dolů. A já to vidím a je mi hej. To oni jsou ta tma.
Podotýkám, že sám jsem vlastně k ničemu. Dvě neslučitelné. Dvě poloviny v tranzu. A slovo přátelé zůstane pouhým slovem. Nemá to přesný význam. Dopad je ovšem patrný.
A neuzřel cestu svou
V předešlých dobách jsem žil na venkově. Mraky, slunce, měsíc. Tohle všechno tam bylo. Jo a dobytek. Krmil ho děda. Ledviny v čudu, ale musel.
Já vdechoval vzdoušek, lezl jsem po stromech, větve mi voněly, dým a tráva. No prostě venkov.
Matka dělala překlady. Tu a tam na mě mrkla. Žiješ, ptala se. No jasně, odpovídal jsem. A už jsem uháněl za klukama do pole.
Jednoho dne se vrátil muž jménem Josef. Pokrevní poutač. Musíte do města, pravil. Já bulel. Matka mi řekla: Pojď, jedeme do špíny. Mávl jsem na kluky a oni na mě. Odjeli jsme.
Ve městě se to mísilo. Hrozný randál. Hrozné smrady. Běhal jsem s jinými kluky kolem paneláku a řval: Ať žije venkov! Smrt městům! Smrt městům! Matka občas vyhlédla z okna: Buď zticha, pitomče.
A potom jsem musel jít do školy. Budova ze skla a kamene. Všude zima. Všude oči. Seděl jsem vzadu jako jehně v trávě. Choval jsem se nenápadně.
Když jsem se vracíval domů, matka se ptala: Tak co? Jaký to bylo? Nezbili tě? Odpovědi se lišily: Bylo to fajn. Na hovno to bylo. K zblití. A později: Ani se neptej.
Uběhl rok a za ním ještě deset. Přestal jsem vidět barevně. Páska se zadrhla a můj film zčernal. Už to nebylo ono. Vracel jsem se domů a klel. Pořád jsem někomu nadával. A také jsem ztratil pár přátel. Zabili se.
Dnes mi chybí poslední rok. Jsem takřka nad věcí. Ale vůbec nepřemýšlím. Jestli to zvládnu, tak to bude o vlas, fakt. Pocity zbytečna. Pocity méněcennosti. Když hledím do zrcadla, vidím vyvrhel. A ono se to neustále točí. A nekončí a nekončí... .
Lehká nespavost
Je říjnová noc. Nemohu usnout. Slyším policisty, jak se baví pod mým oknem. O čem asi? Musel bych si zapálit. Je hrozná zima. Hlavně venku. Mínus patnáct, nejméně.
Pouštím si televizi. Kalendárium. Sklovská. Baba stará. Odcházím. Možná teď budu moct psát. Avšak nic moc. Vracím se tedy ke starým metodám. Kde mám ten inkoust? Deník I., Deník II., už ztrácím přehled a nemá to cenu.
Ležím na levém boku. Něco mi běhá po žebrech. Dělá to hrozný rámus. Pavouk? Začínám bláznit. Jednou to muselo přijít. Ne, je to jiný hmyzovrtač. Teď kousnul, hajzl. Musím vstát. Stejně to bolí jako čert. Au, sakra. Zůstávám ležet pod peřinou. Ani krok z postele. Jsem jako had.
Policisty omrzelo kdákání. Jsou zpátky v kumbále. Rozdávaj dvojky. A v bytě jsem sám. Už dávno bych měl spát. A vidět tisicerý sen o krásných královnách. Vidím je těsně u sebe. Jsou to tělnaté ženy v obnošených šatech. Žádné královny. Ty vymřely.
Malá překážka
Mrazivé ráno. Ve stromech ticho. Celý dům spí. Jsem vzhůru nezvykle brzo. Oči jsou slepené. Píšu jen po hmatu. Cigareta a šálek kávy. Rádio hřmí. Jsem plný hlenů. Ještě na chvíli do postele? Ne, stejně neusnu. Přemýšlel bych.
Když začínám myslet na věci mimo řád, svědí mě celé tělo. Po kůži skáče strach. Ve střevech chvění. A pořád kouřím. Co z toho mám? Kdy konečně otupím? Příjmu to s klidem? Nechvalně proslulou pravdu.
Tohle přece musí jednou skončit. Kolikrát projeté pravidlo. Nic netrvá věčně, řekl mi kdosi. Stál jsem těsně za jeho zády. Slyšel jsem jak dodává: A nebo to ukončíš sám. Odplivl si a šel. Slova však zůstala ve vzduchu. Když jsem se po nich natáhl, zmizela jako mlha.
Jinak se nestalo nic. Odešel jsem domů. Bylo po desáté. A nemohl jsem spát. Venku řádil vítr. Byl to podzimní hvizd. Tak nějak to znělo. Okna se chvěla. Okapy praskaly. Záclony tančily po posteli. Nakonec spánek. Hluboký. Sladký. Beze snů. Tichý... .
Hodonínští starci
Ve městě Hodoníně. Potkávám jednoho starce za druhým. Ostrá žluť jejich kůže. Proděravělé kabáty. Vousy bílé jako popel. A před sebou zlatavé blaho. Na zdraví! To je to hlavní. Shnilý čas je již bezmocný. Má slabé pazoury. Starci jsou v bezpečí.
Jeden úder a za ním pohlazení. Jaká to slast. Koupat se ve slunci. Posedávat bez příčiny na poplivaných lavicích. Rozmlouvat a soudit. Politika. Pepa Frantů má novou krávu. Předsedovi stůně dcera. Je pod drnem. Karel Holeček slouží noční. Támhle jde bába Jeseniová z koloniálu.
Všechno se ubírá suchými cestami vpřed. Kouř z dýmek stoupá k modrému nebi. V rukách olověné tabatěrky přecpané tabákem. Vedle opřené hole. A den jim nekončí, den začíná. Noc a ráno se od sebe neliší. Musejí brzy se psy. Když spěchám k rannímu vlaku, zahlédnu je courat se loukou. Malátní, mlčenliví. |
|
Názory čtenářů |
19.10.2005 14:33
raime
|
Nedoporučuju. |
19.10.2005 14:34
raime
|
To znamená, že by si to měla máma rychle přečíst. |
19.10.2005 14:44
logikJJ
|
výtečný počtení
děkuju ti |
19.10.2005 15:32
Wopi
|
taky díky |
19.10.2005 16:31
Albireo
|
Já tedy nevím. Sedm jich je, ale váhám, zda jsou to básně. |
19.10.2005 17:11
logikJJ
|
Albireo napsal(a): Já tedy nevím. Sedm jich je, ale váhám, zda jsou to básně. vidíš
já váhám u jinejch
definuj báseň |
19.10.2005 17:27
Albireo
|
Právě proto, že definice básně je vágní, váhám. |
19.10.2005 17:30
logikJJ
|
Albireo napsal(a): Právě proto, že definice básně je vágní, váhám. vágní je tisíc věcí známejch
i míň
báseň definici nemá
leda v nějakým nablblým slovníku
a váháš teda nad tím názvem, nebo nad obsahem
nebo nad čím
poslední dobou se tady na liteře diskutuje o dílech
systémem "bazmek kečke" |
19.10.2005 17:37
logikJJ
|
a eště něco
texty niku nikdojiný
patří na liteře k tomu skutečně nejlepšímu
škoda že není čtenej
ani hodnocenej
ale kdo má čas číst, že jo
stačí číst bláboly těch co potlapkáme tipem
a na ostatní už toho času moc nezbyde
(a asi neleze nikomu do prdele)
|
19.10.2005 20:44
Albireo
|
logiku, asi mám na básně jiný vkus. Mně to neoslovilo, připadá mi to jako próza. |
19.10.2005 20:45
Raimund Jezu
|
logikJJ napsal(a): a eště něco
texty niku nikdojiný
patří na liteře k tomu skutečně nejlepšímu
škoda že není čtenej
ani hodnocenej
ale kdo má čas číst, že jo
stačí číst bláboly těch co potlapkáme tipem
a na ostatní už toho času moc nezbyde
(a asi neleze nikomu do prdele) Ale fuj!Těch básní je především moc a jsou dlouhý.Ale přečtu si je. |
19.10.2005 20:50
Raimund Jezu
|
..A neuzřel cestu svou... výrazově slabší.U ostatních se mi líbísvěží styl a bezprostřední výpověď.t |
19.10.2005 21:00
logikJJ
|
z rozhovoru s marvinem bellem
myslím že to tady může bejt
nikohojinýho snad neurazím vsuvkou
HU: Býváte označován za mistra volného verše. Jak byste srozumitelně definoval, co je to volný verš a čím se liší od prózy?
MB: Nikdo neví, co je to poezie. Někteří lidé si myslí, že poezie musí mít rým a rytmus, někteří si myslí, že základem jsou metafory a květnatý jazyk, jiní zase trvají na tom, že poezie musí být úsporná. Definic je mnoho a údělem umělce je ony definice narušovat. Volný verš byl zajímavý už jenom proto, že se žádnému verši nepodobal. V učebnicích je zpravidla charakterizován jako verš postrádající obvyklý rytmus, ale já si vůbec nemyslím, že volný verš znamená nepřítomnost formy, a zrovna tak se nerovná žádné určité formě. Básníci tvořící volným veršem nemají výhodu rytmu a mnoho z nich nepoužívá ani rým. Proto musí dělat něco navíc - musí do jazyka vnést energii a musí vytvořit zajímavý jazyk. Ezra Pound kdysi prohlásil, že poezie je jazyk naplněný citem. |
19.10.2005 21:07
Raimund Jezu
|
logikJJ napsal(a): z rozhovoru s marvinem bellem
myslím že to tady může bejt
nikohojinýho snad neurazím vsuvkou
HU: Býváte označován za mistra volného verše. Jak byste srozumitelně definoval, co je to volný verš a čím se liší od prózy?
MB: Nikdo neví, co je to poezie. Někteří lidé si myslí, že poezie musí mít rým a rytmus, někteří si myslí, že základem jsou metafory a květnatý jazyk, jiní zase trvají na tom, že poezie musí být úsporná. Definic je mnoho a údělem umělce je ony definice narušovat. Volný verš byl zajímavý už jenom proto, že se žádnému verši nepodobal. V učebnicích je zpravidla charakterizován jako verš postrádající obvyklý rytmus, ale já si vůbec nemyslím, že volný verš znamená nepřítomnost formy, a zrovna tak se nerovná žádné určité formě. Básníci tvořící volným veršem nemají výhodu rytmu a mnoho z nich nepoužívá ani rým. Proto musí dělat něco navíc - musí do jazyka vnést energii a musí vytvořit zajímavý jazyk. Ezra Pound kdysi prohlásil, že poezie je jazyk naplněný citem. Je to jako s abstraktním obrazem.Nezasvěcený se dmnívá, že namalovat takový obraz je nejjednodušší a nejlehčí výtvarný úkon.Opak je pravdou. |
19.10.2005 21:13
logikJJ
|
Raimund Jezu napsal(a): Je to jako s abstraktním obrazem.Nezasvěcený se dmnívá, že namalovat takový obraz je nejjednodušší a nejlehčí výtvarný úkon.Opak je pravdou. bych to shrnul
někde je cit
někde profese
někde nic
a někde oboje
ten poměr to už je už je na každým čtenáři
(autor ten to má horší, vystavuje svý, a nakolik je v tom toho či toho ví jen on sám) |
19.10.2005 21:40
blondýna
|
* |
08.11.2005 13:29
Hester
|
*** |
Přidat názor ...nápověda k hodnocení  |
(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)
|