Dílo #18867
Autor:Humble
Druh:<žádný>
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:09.08.2005 11:00
Počet návštěv:14815
Počet názorů:60
Hodnocení:19

Prolog
Zcela náhodou jsme s Pavlou narazili na vychytaný ostrůvek Tilos v Egejském moři, o kterém se v průvodcích nedočtete (a když, pouze zmiňují jeho existenci). Rozhodli jsme se tento otvor zaplnit a sepsat prvního průvodce Tilosem v češtině.
Mekka řeckého trampingu

Ztracený ráj na ostrově Tilos

Chýše řeckých trampů

V přímořské Evropě je jen málo míst, kde lze jen tak podél pláže rozbalit stan a svobodně si užívat klidu a přírodních scenérií. V Řecku bývala dle pamětníků řada nádherných pláží, které současně sloužily jako divoké kempy. Postupně byly vytlačeny ubytovacími komplexy (jako příklad uveďme známé středisko Chalkidiki), takže řečtí trampové musejí vyhledávat odlehlejší místa méně zasažená turistickým průmyslem. Zcela náhodou se nám podařilo najít jednu z posledních oáz řeckého trampingu, ostrůvek Tilos v Dodekanéském souostroví.

Pláž Eristos

Pláž Eristos

Pláž se nachází v otevřeném zálivu a je ideálním místem pro romantiky, kteří nesnášejí přeplněná letoviska, na druhou stranu se ale nechtějí zcela vzdát lidské společnosti a civilizačních výdobytků. Utábořit se lze přímo na písčitooblázkové pláži ve stínu cypřišů. Zdarma jsou k dispozici popelnice, WC s pitnou vodou, sprchu nahrazuje hadice. Odvoz odpadků, vodu, elektřinu a úklid WC hradí místní samospráva ostrova. Dále je zde stánek s občerstvením přímo na pláži, obchod („minimarket“) otevřený až do pozdního večera, telefonní budka na karty a několik restaurací. Komu nevyhovuje stanování, může si i zde pronajmout apartmán - ty jsou ale dále od pláže.

Pláž Eristos

Vstup do moře je zpočátku kamenitý, některé hrany jsou ostré, koupací obuv lze rozhodně doporučit. Dále od břehu a na samotné pláži převažuje písek. Koncentrace škvařících se či koupajících těl je cca jedno tělo na 50 metrů v plné sezóně. Vyznavači plavek se koupou oblečení, ostatní nazí, při téhle koncentraci lidí nikdo nikomu nevadí. Moře je prakticky bez ryb, za zmínku stojí snad jen hadovití úhoři. Jediným výraznějším rizikem tak zůstávají štíři.

Ostrov Tilos

Mapa ostrova Tilos Řecko - mapa ostrovů
Livadia
Přístav Livadia

Tilos leží v Egejském moři v polovině cesty mezi ostrovy Rhodos a Kos, přibližně 65 km severovýchodně od Rhodosu. Osídlen je od doby kamenné, v současné době má kolem pěti set stálých obyvatel. Spletitá historie ostrova je úzce spjatá se sousedním ostrovem Rhodos. Ostrov ovládali Minojci, Mykéňané, Dórové, Peršané, Saracéni, Rytíři řádu svatého Jana, Turci, Italové, za 2. světové války Němci; nyní je součástí Řecka. Nejvýznamnější rodačkou byla básnířka Irina (narozena kolem roku 350 před naším letopočtem). Největší zemětřesení ostrov postihlo v roce 550 našeho letopočtu.

Fauna a flóra ostrova je poměrně bohatá. Nachází se zde přes stovku druhů ptáků - orel, sokol, poštolka, dudek, hrdlička, včelojed, kormorán, ledňáček, slavík, vlaštovka, racek, žluva, sojka, sova, koroptev atd. Díky zákazu lovu ptačí populace utěšeně vzkvétá. Roste zde řada aromatických bylin užívaných jako léčivky či koření - mateřídouška, tymián, heřmánek, šalvěj a mnoho dalších. Nachází se zde i řada druhů orchidejí, na jaře jsou prý krásné kvetoucí mandloně. Podle starořecké báje Tilos, nejmladší syn boha slunce Apolla, pomocí místních bylinek vyléčil svou matku trpící vážnou nemocí.

Milíř

V minulosti se na kamenitých úbočích svahů pěstovalo obilí. Z vysbíraných kamenů zemědělci vybudovali zídky, které zadržovaly vodu a bránily erozi půdy. V současné době již pěstování obilí v malém nemá smysl a úbočí se stala doménou pasoucích se koz. Kozí maso z místních zdrojů je sice vynikající pochoutkou, neblahým důsledkem je však spásání sporé vegetace a eroze půdy v důsledku faktu, že kozy postupně boří kdysi pracně vybudované zídky.

Tilos je díky struktuře podloží jedním z mála řeckých ostrůvků s vlastním zdrojem pitné vody. Více než desítka na mapě značených pramenů (ne všechny jsou volně přístupné) je vzhledem k rozměrům ostrova obdivuhodná. Obdivuhodná je též snaha přírodu chránit; uvažuje se o zřízení národního parku.

Na ostrově lze najít řadu příjemných míst včetně zcela opuštěných pláží. Rozhodně stojí za to půjčit si moped či kola a ostrov projet křížem krážem. Při vzdálenosti zhruba 10 km z jednoho konce na druhý to není nic obtížného.

Livadia

Pláž v Livadii

Přístavní městečko nabízí obchůdky, restaurace, ubytování, půjčovny kol, mopedů a aut, jedinou banku a bankomat na ostrově atd. Poměrně levná je samoobsluha přímo u přístaviště. Koupat se lze na pěkné oblázkové pláži lemované alejí cypřišů poskytujících v bezprostřední blízkosti vody blahodárný stín. Přibližně půlhodinu chůze od přístavu se nacházejí dvě nádherné miniaturní pláže s červeným pískem (viz Ruth's rock). Krásná procházka je směrem na západ ke kostelíčku, uhlířskému milíři a dále do skalnatého vnitrozemí.

Pláž s červeným pískem

Ruth's rock a červené pláže

Skalnatá vyhlídka půlhodinku chůze na sever od přístavu Livadia. Toto místo si zamilovala Angličanka Ruth, která na ostrov často jezdila s manželem, a podle jejího přání je zde uložena její urna. Kousek za nenápadným náhrobkem odbočuje „kozí stezka“ mezi kameny dolů ke dvěma nádherným miniaturním plážím s červeným pískem sopečného původu. Stezka je vyznačena vyrovnanými hromádkami kamenů. Pár set metrů dále se nachází další opuštěná pláž lemovaná zelenou vegetací.

Mikro Chorio

Rozpadající se vesnice opuštěná po druhé světové válce. Hlavním důvodem bylo vyschnutí zdroje pitné vody. Opuštěné domky působí zejména večer až mystickým dojmem. V současné době zde funguje pouze klášter a prý velmi působivý noční bar.

Megalo Chorio

Megalo Chorio

Pod zříceninou hradu se na úbočí kopce rozkládá malebná vesnička, která je správním centrem ostrova. Nachází se zde radnice, pěkný kostel, sloní muzeum (prohlídka s průvodcem zdarma), poměrně levná samoobsluha, dvě zastávky autobusu a stanoviště taxíků. Autobus na městském okruhu v Megalo Choriu Vesničkou vede kolem dokola jediná úzká jednosměrka - hlavní město ostrova tak má oproti naší metropoli výhodu v podobě dokončeného městského okruhu. U odbočky k pláži Eristos se nachází hasičská zbrojnice, sanitka a kasárna.

Jeskyně Charkadio (Sloní jeskyně)

Jeskyně, kde byly nalezeny zbytky koster pravěkých trpasličích slonů, kteří zde žili v období přibližně 50 000 až 2000 let před naším letopočtem, a kosti pravěkých jelenů staré 140 000 let. U vstupu do areálu je pramen s chladnou vodou a amfiteátr. Zde pořádané volně přístupné koncerty jsou bohužel minulostí (2005) v důsledku finanční krize způsobené olympiádou.

Klášter svatého Pandeleimona

Fontánka v klášteře Pandeleimon

Udržovaný klášter vybudovaný v druhé polovině 15. století se nachází na hornatém východním cípu ostrova. Svatý Pandeleimon, patron ostrova Tilos, byl lékařem císaře Galaria. Byl popraven za to, že se odmítl vzdát křesťanství. Koncem července se v klášteře koná velká slavnost na jeho počest. Vzhledem k poloze pod nejvyšší horou ostrova (651 m) je zde dostatek vody a zeleně. U vstupu do kláštera se nachází fontánka s nejchutnější vodou na ostrově. Nejezděte sem brzy ráno, klášter i s fontánkou je přes noc zavřený. Přes léto sem jezdí každé nedělní ráno autobus.

Pláž Plaka

Pláž Plaka

Podél horské silničky ke klášteru se nachází kamínková pláž s dalším divokým tábořištěm. Samotáři ocení větší odstup stanů pod stromy, podstatnou nevýhodou je absence vody a autobusové dopravy.

Trocha infrastruktury

Klikatými serpentinami lze vyjet na druhou nejvyšší horu ostrova, kde se nacházejí telekomunikační vysílače (mobilní pokrytí na ostrově je opravdu dobré) a dieselagregát na výrobu elektřiny (kromě tohoto zdroje je Tilos napájen podmořským kabelem z ostrova Kos). Odměnou za závrať při výstupu po úzké asfaltce je pěkný rozhled přes celý ostrov.

Směrem na jihovýchod od vysílačů vede luxusní asfalová silnice nákladně vybudovaná ve skalách. Zajímalo nás, co bude na konci, a v očekávání něčeho velkého jsme se po ní vydali. Na konci nebylo nic než kopec s moderně vystavěnou skládkou. Místní samospráva nelitovala peněz a námahy, aby vybudovala silnici na nejsušší místo ostrova, kde skládka odpadků nezamoří spodní vodu. Další bod pro Tilos.

Štíři

Absence dunivých rytmů, malá koncentrace dupajících nohou a zdroj sladké vody přitahuje nejen lidské milovníky romantiky. Štír je sice tvor plachý, jeho bodnutí je ale přinejmenším bolestivé, pro alergiky či malé děti může být i smrtelné. Štíři jsou převážně noční živočichové, přes den jsou zalezlí v chráněných místech, kde jsou pokud možno v teple a vlhku. Krásný pěticentimetrový exemplář jsme jednoho rána nalezli pod matračkou položenou na místě, kde jsme předtím vylili vodu z párků. Právě tak může být zalezlý pod stanem či pod různými stříškami na stanu. Ochrana je jednoduchá: neustále dobře uzavřený stan, mimo stan nenechávat nic, do čeho by hmyz mohl zalézt, volně ložené matračky či rohože nejprve opatrně nadzvednout, zda pod nimi něco není. My jsme též přidali pravidlo chodit spát za světla.

Pro případ bodnutí nezapomeňte přibalit lahvičku se čpavkem, který štíří jed rozpouští. Bodnutí potřete čpavkem, můžete též zkusit jed vymačkat. Na ostrově je lékař se sanitkou, v případě vážného problému je k dispozici nemocnice na ostrově Rhodos vybavená rychlou lodí a vrtulníkem. Spolukempující rovněž nevypadají, že by nepomohli, ať už radou, čpavkem či odvozem.

Služby

Lékárna - Livadia, vedle kostela
Taxi - Livadia, Megalo Chorio (pro případ potřeby není od věci si zapsat telefonní číslo)
Obchody - Livadia, Megalo Chorio. Minimarket u pláže Eristos je příjemný, leč poněkud dražší (v sousední restauraci skvěle vaří). Relativně levná je samoobsluha přímo na nábřeží v Livadii a samoobsluha v Megalo Choriu.
Doprava ryb na ostrov
Doprava ryb na ostrov
Pekárna - Livadia
Restaurace, občerstvovny - prakticky všude. Vynikající je kozí maso z místních zdrojů. Vzhledem k prakticky neexistujícímu rybolovu (ryby se dovážejí z ostrova Chalki - a rozhodně ne denně) rybí pochoutky příliš nedoporučujeme - a když už to musí být, pouze v silně navštěvovaných podnicích.
Lékař - ordinace v Livadii i Megalo Choriu, lze přivolat telefonicky (zapsat si číslo).
Banka, bankomat - Livadia
Půjčovny kol, mopedů, aut - Livadia
Noční bar - Mikro Chorio (otevřeno v letních měsících po jedenácté hodině večer)
Benzínová pumpa - na hlavní silnici spojující přístav Livadia s Megalo Choriem, u odbočky do Mikro Choria. Otevřeno je dopoledne, následuje polední přestávka do pěti až šesti hodin.
Restaurace Stefanos - never more!
Restaurace Stefanos

Nedoporučujeme na pohled krásnou restauraci Stefanos v Livadii (špinavá toaleta, po požití předražené chobotnice údajně ulovené místními rybáři celodenní průjem).
Výhrady lze mít i ke službám britské cestovní kanceláře Tilos travel a přidružené půjčovny mopedů Iris (úroveň jednání, špatná údržba mopedů; na druhé straně mají jedinou půjčovnu kol a vcelku přehledné webové stránky).

Jak se tam dostat?

Autem či stopem: Z řeckého Pirea trajektem společnosti G&A Ferries přímo na ostrov Tilos (cca 20 hodin, trajekt jezdí 2x týdně).

Letecky & lodí: Cenově nejvýhodnější možnost představuje charterová letenka společnosti Travel Service na ostrov Rhodos (např. http://www.airholiday.cz/). Z letiště do stejnojmenného města se lze pohodlně dostat taxíkem, správný tramp se ovšem vydá autobusem MHD. Zastávka se nachází kousek od letištního terminálu - vyjdete-li z haly, dáte se směrem vlevo, dojdete na hlavní silnici a přejdete ji. Autobus končí svou jízdu u přístavu Mandrakis v centru města, intervaly jsou půl hodiny až hodinu, v noci autobus nejezdí.
Máte-li štěstí, ještě týž den můžete vyplout, v opačném případě je vhodné vyhledat nocleh. Nám se osvědčil penzion Billy v historickém Starém městě (ulice Perikleous), popřípadě sousední penzion Eleni. Mimo nejvyšší turistickou sezónu (druhá půlka července, srpen) si s ubytováním nemusíte dělat hlavu, volných kapacit je všude dostatek.

Vodní tříšť za katamaranem

Trajekt jezdí 2x týdně (stav v roce 2005). Je poměrně levný, cesta trvá cca 4 hodiny, poskytuje krásný výhled a bývají na něm příjemní spolucestující. Nevýhodou jsou až několikahodinová zpoždění ve zpátečním směru (Rhodos je konečnou zastávkou na cestě z Pirea).
Katamaran je určen pouze pro přepravu osob. Je rychlý (cca 1,5 hodiny), drahý a většinou plný existencí, při setkání s nimiž budete s láskou vzpomínat na německé turisty. Jezdí prakticky každý den.
Jízdní řády lze nalézt například na stránkách http://www.gtp.gr/.

Livadia

Upozornění: V případě poruchy lodi nebývá k dispozici náhrada. Vyplatí se proto neriskovat a zpáteční cestu volit s dostatečnou časovou rezervou, abyste například nezmeškali odlet (prohlídka historického města Rhodos ostatně stojí zato).

Loď přistává v jediném přístavu ostrova Livadii, která je současně nejrušnějším letoviskem. Zde se můžete nechat odchytit některým místním obyvatelem nabízejícím „rooms“. Pokud byste chtěli zůstat zde, můžeme doporučit apartmány Sevas cca 400 m od moře s klimatizací, kuchyňkou, televizí, sítěmi proti hmyzu a terasou. Na pláž Eristos se dostanete buď taxíkem nebo jako správný tramp autobusem. Zastávka se nachází přímo na hlavní silnici od přístavu.

Co zabalit na cestu?

Konzerva plněných vinných listů
Dolmades

Je třeba si uvědomit, že místní ceny jsou povětšinou výrazně vyšší než v Česku. Kromě běžných potravin se osvědčila ochucovadla vody (Tang apod.). Překvapivě levně nakoupíte v supermarketu Lidl na okraji města Rhodos (levně zde nakoupíte též řecké pochutiny jako Ouzo či plněné vinné listy zvané dolmades). Balenou vodu má smysl pít na Rhodosu, na Tilosu je lepší pít čerstvou vodu z místních zdrojů.

Solární nabíječka
Solární nabíječka

Důležitá je vybavená lékárna - specifikem je vítr na písečné pláži (oční kapky či Ophtal na výplachy), pro nás ne vždy obvyklé kvetoucí rostliny (antialergika), štíři (čpavek).

Opalovací krémy lze zakoupit na místě (nejlépe zásobený je Rhodos) - vyšší ochranné faktory (přes 60) v Česku těžko najdete. Doporučujeme též koupací obuv.

Pohled ze stanu
Pohled ze stanu
Cikáda na stromě
Největší hluk dělají cikády

Závěr

Zcela náhodou se nám podařilo najít výjimečné místo, kde je nejenom zajímavá příroda, ale především naprosté minimum zahraničních turistů. Drtivou většinu tábořících tvoří Řekové. Jsou milí, slušní, přátelští, domluva anglicky nečiní potíže. Toalety jsou nesrovnatelně čistší než ve většině placených kempů, které jsme kdy v životě navštívili - kde ostatně potkáte táborníka, který po sobě umyje toaletu, kde našlapal na podlahu? Táboření přímo na pláži má navíc výhodu neustálé inhalace mořského vzduchu.

Místní trampové se na rozdíl od těch našich chovají tiše, neopíjejí se, nehulákají a nikam nespěchají. Pokud se na ostrov vydáte, chovejte se také tak. Když nic jiného, alespoň trochu klidu si ostrované za svou toleranci a financování provozu tábořiště zaslouží. Přejme řeckým trampům, aby si tuto idylku mohli užívat i nadále.

Epilog
Pěkné fotky najdete též na stránkách http://www.tilos-greece.de/.
Děkuji Pavle za korektury textu.

Počet úprav: 12, naposledy upravil(a) 'Humble', 10.08.2005 14:48.

Názory čtenářů
09.08.2005 22:36
Natasha
Neobvyklý žánr na literárním serveru :)
10.08.2005 11:17
Pavla
stop, Liko, stop!
sss sss s sssss sss
:))))))))
10.08.2005 11:25
Humble
Natasha napsal(a):
Neobvyklý žánr na literárním serveru :)
Trochu jsem váhal, zda to sem umístit. Třeba by to ale pro někoho mohl být zajímavý tip :o)

Pavla napsal(a):
stop, Liko, stop!
sss sss s sssss sss
:))))))))
Nejspíš si to tam v chýši ještě dávají, ach jo, tam musí být příšerný vedro :o)
10.08.2005 11:30
Pavla
spíš: ty se maj, ja tam krásně teplo ;)
10.08.2005 14:39
Natasha
Humble: Rozhodně je to dobrý nápad, navíc jsi to sepsal skutečně čtivě, máš profesionální publicistický styl :)
10.08.2005 14:45
Humble
Dík :o) Sepisoval jsem to přímo na pláži a pak jsem to ještě celý víkend piloval a upravoval obrázky :o)
11.08.2005 14:32
Hester
dobrej průvodec :-)
13.08.2005 00:05
Slovo
zasáhlo, chicht
ještě bych potřebovala, aby to zasáhlo drahou polovici, s dovolením využiji k lákání, ta koncentrace turistů by mohla zabrat. Dík za zajímavý tip :-)
13.08.2005 00:42
Humble
Já se tedy přiznám - mě to tam zasáhlo docela dost :o)
Samozřejmě využij, od toho to tu je :o)
Když jsme odjížděli, byl jen problém v dost beznadějně zabraných místech ve stínu pod stromy - srpen je nejrušnější sezóna.
13.08.2005 00:52
Slovo
smím čistě technickou ? jak dlouho jste tam byli a cca náklady? ať můžu špekulovat, co je pro nás reálné časově a finančně
13.08.2005 14:52
Lu_Po
pekne : ... *
14.08.2005 16:43
aldebaran
Taková malá Cestománie! Bude nějaké "pokračování".**
15.08.2005 23:19
Monty
Hezký... pěkně sepsaný.
Taky by mě bavilo takhle jezdit - přesněji řečeno bavívalo mne to - a fakt vám to i trošku závidím, že můžete (a máte s kým).
18.08.2005 13:54
Humble
Slovo napsal(a):
smím čistě technickou ? jak dlouho jste tam byli a cca náklady? ať můžu špekulovat, co je pro nás reálné časově a finančně
Délka pobytu je v podstatě určená letenkou - zvolili jsme nejlevnější charter (necelých 7000 Kč), který létá vždy po 11 dnech. Loni jsme si dali "dvojitý termín" 21 dnů, letos jsme byli jen na těch 11 dnů. Jelikož jsme přiletěli pozdě v noci, vzali jsme z letiště taxi (15 EUR). Celkem 4 dny jsme bydleli ve starém městě Rhodos - 1 noc po příletu a 3 dny na závěr (35 EUR za noc pro dva, mimo sezónu se ale dá sehnat bydlení za 20 až 25 EUR). Je tam prý i nějaká společná noclehárna tuším za 8 EUR za osobu a noc. Trajekt Rhodos-Tilos může stát zhruba 10 EUR na osobu (jednosměrná cesta), rychlý katamaran stojí 18,50 EUR na osobu (jednosměrná cesta). Vezli jsme s sebou malý vařič, čínské polévky, pár konzerv, něco sladkostí atd. Jídlo v restauracích se celkem dá (cca 5 - 6 EUR za hlavní chod), poměrně drahé je v restauracích pití (cca 3 EUR za pivo), v turistických letoviscích mají navíc ve zvyku účtovat kuvér (cca 0,50 EUR), obvykle ale přinesou nějakou pozornost (pečivo, paňáčka ouza na závěr...). Dobrou volbou je pita gyros u stánků (cca 2 EUR, mnohdy i méně).
Dohromady nás to nevyšlo nějak zázračně levněji než cestovkový last minute - počítal jsem něco mezi 10 a 11 tisíci na osobu bez jídla (letenka + taxi + autobusy + 4 noci apartmán + katamaran), dalo by se to trošku snížit, my jsme ale byli líní :o)

Monty: Až bude Stáník trochu větší... Bylo tam docela dost rodin s malejma dětma :o)
18.08.2005 16:19
Slovo
děkuji
18.08.2005 16:41
Humble
aldebaran: Díky. Pokračování - proč ne, víš o nějakém sponzorovi? :o)))

Slovo: Není zač. Rád odpovím na další dotazy, nechá se udělat i posezení nad fotkami (časem se snad ochlapím a dám je na web).
18.08.2005 17:03
Slovo
nedostanu se do prahy - děkuji za nabídku, mám podobná posezení moc ráda
ale až budou fotky na webu, určitě se podívám -pošli mi pak avi, prosím
:-)
18.08.2005 18:07
Humble
Určitě :o)
22.08.2005 13:06
kastel
bezva tip a je to čtivý - dík - T
24.08.2005 11:11
Hluk Malér
Ať žijí Pokorní průvodci. *
[ << ] [ < ] [ > ] [ >> ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)