Dílo #72849
Autor:APV
Druh: Pro pobavení
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:18.11.2020 01:00
Počet návštěv:7
Počet názorů:0
Hodnocení:

1938 takchytrá zasanieje

1938 takchytrá zasanieje

13.11. 2020 5:35:35

fčérasomvyrazyldomesta. dajakúdobusytakydem  aftom manapadlo, žebysom moholzafouniťmártymu takúšprýmovačku. žebysomsahototišvopýtal, asdanefje asdadačonepotrebujem? taksjahňemdokapsy, alefouňanikde. tomanasnačylo, žesamusymvrátiťdomou. taksomsa celýnafsteklenývobrátil, alespatrylsomkrásnuslečnu. fokamyhusomprekabátil nafsteklenijenamylútvár (afzátvorkachmam somsatoteda aspoňdomnijéval) avyčýtavo, alevelmymylo, sompoložylvotásnik:

 

"slečna, tostemaprosymvasnemohlapresvoniť, keťsomvotchádzalsbytu?

 

takmadajtečyslo ajavaspresvonim.

 

noterasuštonepotrebujem, nehalsomfouňudoma.

 

jotááák."

 

taksomsaroslúčyl, votočylavracaldom. trochasomprytompremýšlal voyntelygencyjy krásnychslečjén aftomstretnemneheskú. taksomjejpoložyl tenystývotásnik avonavotpovedela:

 

"notosomtedanemohla, veťnemámvašečýslo."

 

zasmjalysmesa ajasomsyfduchovypovedal:

 

vošklyvá atedaúplnesbytočnechytrá, paksomsyaleuvedomyl, žezastakchytrá, abyvedela fkoľkopresne bymamalapresvoniť, zasanieje aspokojenesompokračoval fcestedom.

 

1938 she is not so smart again

I went to town yesterday. I've been going about this for a while, and it occurred to me that I could call a martyr like that. that I would ask him if he doesn't know if I don't need something? so I reach into my pocket, but the cell phone nowhere. it indicated to me that I had to return home. so I turned around angrily, but saw a beautiful young lady. at the moment I turned my anger into a nice face (and I have at least thought it in parentheses) and reproachfully, but very kindly, I asked a question mark:

 

"Miss, couldn't you please call me when I left the apartment?

 

so give me the number and I'll call you.

 

but now I don't need it anymore, I left it at home.

 

yes sooo. "

 

so I said goodbye, turned, and came home. At the same time, I thought a little about the intelligence of beautiful girls, and in that I encounter an ugly one. so I asked her the same question and she answered:

 

"Well, I couldn't, because I don't have your number."

 

we laughed and I said to myself:

 

ugly and therefore completely unnecessarily clever, but then I realized that she was smart enough to know exactly how much she should call me again, again, and I continued on my way home with satisfaction.

Názory čtenářů

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)