Téma #843
Autor:MarekMotor
Fórum:
Literatura
Datum publikace:31.07.2008 00:55
Počet návštěv:2860
Počet názorů:48

Nejlepší povídka na světě...
Povídkovou tvorbu mám moc rád, zabírá přes polovinu mé četby, ale přesto spoustu dobrých textů neznám, protože o nich jednoduše nevím. Proto bych poprosil: Doporučte mi svou oblíbenou povídku, hodlám si rozšířit obzory.

(Můj top five vypadá zhruba takto,

Čapek: Balada o Juraji Čupovi
Stevenson: Příběh o mladíkovi se smetanovými dorty
Saki: Léčba neklidem
Erenburg: Dýmka básníkova
Fitzgerald: Ztracené desetiletí

ale do vkusu se mi trefovat nemusíte:-)

Předem děkuji.
Marek

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'MarekMotor': 31.07.2008 00:59.

Názory
01.08.2008 15:22
logik
eh, wopi mi předběh, "růže" je skvělá
jinak krátký a dobrý povídáníčka vyšla onehdá v knize "děti zabíjejte rychle"
sou tady
08.08.2008 12:05
ataman
Vladimir Sorokin - cokoliv z jeho povidkove tvorby. pak taky antologii soucasne britske povidky, sestavenou Nickem Hornbym: Rozhovor s andelem. co povidka to klenot.
08.08.2008 12:22
MarekMotor
ataman napsal(a):
Vladimir Sorokin - cokoliv z jeho povidkove tvorby. pak taky antologii soucasne britske povidky, sestavenou Nickem Hornbym: Rozhovor s andelem. co povidka to klenot.
Výborně, neznám ani jedno (britskou prózu stavím hodně vysoko). Děkuji, náčelníku!
09.08.2008 02:21
animovaný medvídek
Co jsem četl a zaujalo,tak Daniel Keyes - Růže pro Algernon (narazil sem na to náhodou) (sakra,už mě někdo předběhl) a různý vygradovaný sci-fi povídky od českejch autorů (i když sci-fi neni moc můj žánr;ale co to plácám,já už skoro nečtu :-( )
09.08.2008 16:44
narvah
četl jsem tu růži pro alergon - to je fakt dobrá povídka.. dobře promyšlená.. nahoru a dolů.. dobře přeložená.. ale řekl bych, že salinger napsal lepší povídky.. tadyhle se prostě člověk ve chvíli, kdy mu začne zase inteligence klesat, už moc novýho nedoví.. ale je to moc pěkný, o tom žádná..
09.08.2008 23:46
HanaKonvesz
to mi připomíná, že by mohl někdo vědět, kdo napsal povídky do sbírky V Irsku nejsou hadi nebo tak nějak. moc hezký jsou , vtipný, jojo.
třeba i singrovy povídky některý jsou moc hezký, ale Zweig je Zweig, jojo dekameron - to jsou taky povídky? tak ty taky :-)
10.08.2008 08:33
stanislav
meyrink taky neni špatnej...
http://hubertxy.webgarden.cz/povidky/gustav-meyrink.html
10.08.2008 08:38
stanislav
a tahle povídka má docela pěkný finále...
10.08.2008 15:10
Nortrom
Ahoj, nemam platinovou katru do knihovy, ale par veci mě oslovilo. Čtu vesměs na doporučení. (takze se prizivim na vasem sběru).

Mam rad Scifi a Fantasy. Ve fantasy mě hodně baví Sapkowský a jeho Zaklínač, např. povídka Poslední přání - Má čtivé dialogy a zajímavé zápletky. Charaktery jeho postav jsou docela uvěřitelné a ne uplně jednoduché. Jeho svět není černobílý.

Další povídka (byť asi trochu dětská) je zase od polačky, jejíž jméno jsem zapomněl, ale určitě jí dohledáš. Povídka se jmenuje Tkáč iluzí.

Ve Scifi mam na mete nejvyssi Simonse a jeho Hyperion a další navazující. On ten Hyperion sem trochu patří, protože je první knížka do jakýchsi povídek rozdělena. Akorat ten konec je otevreny a tezko jsem ho travil. Dalsi knihy ale plne kompenzuji dojem. Krasne vystavěný svět a charaktery, a úžasné pointy a záplety. Mnoho stylů psaní předvedených v první knize. U mě No1 dílo.

Zajímavý, málo čtu, ale kecam o tom slušně :D
14.08.2008 15:08
patafyzik
Nortrom napsal(a):
On ten Hyperion sem trochu patří, protože je první knížka do jakýchsi povídek rozdělena. Akorat ten konec je otevreny a tezko jsem ho travil.

Jojo. Přesně jak Ferda Mravenec. Taky v podstatě jednotlivé příběhy. A taky jsem ho těžko trávil.
14.08.2008 15:14
MarekMotor
patafyzik napsal(a):
Nortrom napsal(a):
On ten Hyperion sem trochu patří, protože je první knížka do jakýchsi povídek rozdělena. Akorat ten konec je otevreny a tezko jsem ho travil.

Jojo. Přesně jak Ferda Mravenec. Taky v podstatě jednotlivé příběhy. A taky jsem ho těžko trávil.
já se k tomu časem dostanu a pak vám řeknu, jaký trávení jsem z toho měl já, zatím jsem u povídek tak patnáct políček výše
dopředu říkám, že sci-fi mě moc nebere, s výjimkou několika autorů typu Lem (Pánův hlas je bezmála geniální)
tak jo, opět po čase děkuji
19.08.2008 17:07
xicht
Mně se líbí Tvůrci času, ale nevím, jestli to ještě seženeš. A taky nevím, jestli se Ti to bude líbit :-).
19.08.2008 18:13
MarekMotor
xicht napsal(a):
Mně se líbí Tvůrci času, ale nevím, jestli to ještě seženeš. A taky nevím, jestli se Ti to bude líbit :-).
Koukal jsem na to a seženu to v knihovně, mají ve fondu --- uvidím, já se nebráním ničemu, ani sci-fi a odvozeným žánrům, přestože mě právě tenhle žánr až na několik výjimek zatím příliš neoslovil (je to věc vkusu, ne kvality)
Mockrát děkuju za tip, Ondřeji.
01.09.2008 15:16
Okeya
W.Somerset Maugham: Neznám v češtině, čítal jsem ho v originále, ale měl jsem ho dost rád. Takový ten koloniální svět a jeho lidé.... napsal toho tři tlustý knihy.
01.09.2008 16:00
narvah
 
Okeya napsal(a):
W.Somerset Maugham: Neznám v češtině, čítal jsem ho v originále, ale měl jsem ho dost rád. Takový ten koloniální svět a jeho lidé.... napsal toho tři tlustý knihy.
tak to asi nebyla povídka jakoooooooooo
01.09.2008 16:18
xicht
Jeste jsem si vzpomnel na Saroyana:
http://www.kosmas.cz/knihy/62359/tati-tobe-preskocilo/
Nejde sice o povidky, ale da se to cist na pokracovani, a dilo ve mne neco zanechalo. Vlastne uvazuju, ze si ho prectu znovu.
01.09.2008 16:25
stanislav
saroyan je klasa!
03.09.2008 14:40
ataman
jo, kdyz du padly jmena tech polskejch fantastu, tak prihodim Andrzeje Pilipiuka. neni to uplne vysoke umeni, ale je to prca, Jakub Vandrovec.
04.09.2008 00:02
Nortrom
ataman napsal(a):
jo, kdyz du padly jmena tech polskejch fantastu, tak prihodim Andrzeje Pilipiuka. neni to uplne vysoke umeni, ale je to prca, Jakub Vandrovec.
jeee, dekuju, nekdo mi to doporucoval a ja zapomnel jmeno. :)
04.09.2008 09:14
stanislav
http://hubertxy.webgarden.cz/povidky

taky je dobrej spasitel bill od dannyho, viz výše...
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)