Téma #767
Autor:postmoderní rampouch
Fórum:
Obecná diskuze
Datum publikace:20.04.2008 16:14
Počet návštěv:2351
Počet názorů:132

v čem spočívá KRÁSA?
Četl jsem článek o tom, že krása = účelnost a v mnohém jsem s ním nesouhlasil. Nalézt vlastní tezi však neumím.

Klidně mi sem pište klasické srandičky, ale byl bych rád, kdyby se někdo (repulsion? bříza?) k tomu vyjádřil i vážně.



P.S. pro zasvěcené: tentokrát vloženo ve stavu příčetném

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'postmoderní rampouch': 20.04.2008 16:16.

Názory
20.04.2008 16:27
Repulsion_Bílý
No, rovnítko bych tam určitě nedával. Mezi krásou a účelností může existovat vazba, ale také nemusí - použiju hodně drastický případ:

Nacistické plynové komory byly asi docela účelné, ale těžko se shodneme na tom, že byly "krásné".

Na druhé straně se nám často něco líbí i přesto (nebo někdy i právě proto), že je to absolutně k ničemu...
20.04.2008 16:40
haha
účelné boli nacistické komory..idem sa na to vy..
20.04.2008 16:43
Repulsion_Bílý
Ještě to doplním: ve vztahu "krása-čelnost" se samozřejmě uplatňuje známá poučka "jednota obsahu a formy". Uvedu příklad:

Mám rád nože. Nůž je podle mého názoru tím "krásnější", čím je "účelnější" a "čistší" - musí padnou dobře do ruky, dobře řezat a neobsahovat žádné zbytečné serepetičky, které funkci v nejlepším případě nepomáhají, v horším případě jí brání či znemožňují...
20.04.2008 16:44
haha
úlohou designu je dať funkčnej veci tzv. krásu..that´s it
20.04.2008 16:45
závojenka
Rozlišila bych účelnost a použitelnost. Účelnost v přírodě je zajištěna krásou a krása umocňuje účel=smysl. (krása květů) A pak je subjektivní vnímání krásy, které se často vymyká "vyššímu účelu", záměru, vzdoruje tomu pocitu, že některá tajemství účelnosti jsou neproniknutelná a ten vzdor je pak "prostorem svobody", pokud svoboda existuje, ale já věřím, že ano: alespoň ta primární: věřit :-)
20.04.2008 16:55
Repulsion_Bílý
haha napsal(a):
úlohou designu je dať funkčnej veci tzv. krásu..that´s it
To podle mého názoru jednak neúplná definice designu, jednak poněkud úzké vymezení pojmu "krása".
20.04.2008 16:57
miirdas
mezi krásou a účelností by mě ani souvislost nenapadlo hledat
20.04.2008 17:05
Rajmund
Repuš-Krása nože se stupňuje úměrně s jeho nepoužitelností.
Třebas velikej nafukovací nůž z plastu a zlatou metalýzu na to bych kydnul.Von by pěkně lítal nad hlavama občanstava a zářil v zapadajícím slunci.Příznak doby.Byla by to ovšem krása bez účelu.Míchání krásy a účelu je nesmysl.Účel může mít třeba zákon o zdravotních pojišťovnách.Je dáván, krása se naskytuje.Nebo když hážeš sviním perly, také jim je nedáváš, neurčuješ, ale poskytuješ, účel musejí respektovat, krásu ne.
20.04.2008 17:15
Repulsion_Bílý
Rajmund: Obávám se, žes to pěkně zmotal. Velký nafukovací nůže z plastu už jaksi není nůž, i když se vzhledem bude noži třeba podobat. Zjednodušeně tomu může někdo i říkat "nůž", ovšem to už se bude dopouštět nepřesnosti - bude to totiž "maketa nože", "Vzducholoď ve tvaru nože" či něco na ten způsob. Nikoliv však nůž, protože nebude plnit jeho účel či funkci. Zrovna tak perníkové auto není auto ale "perník ve tvaru auta".
Tolik k sémantice.

Jinak jak z příspěvku Tvého, tak haha a miirdase vyplývá, že zde panuje určitá neshoda v tom, co je to "krása". Pro vás tři, zdá se, je krása především záležitostí vnějšího vzhledu. A klidně se na tom můžeme shodnout, pokud si zavedeme ještě jeden termín - elegance. Elegantní pak může být i ten zákon o zdravotních pojišťovnách. V takovém případě pak já osobně dávám zpravidla přednost eleganci před krásou...
20.04.2008 17:20
Rajmund
Teď by mne zajímalo, jestli vkus vychází více z elegance nebo krásy.
20.04.2008 17:21
Repulsion_Bílý
Rajmund napsal(a):
Teď by mne zajímalo, jestli vkus vychází více z elegance nebo krásy.
To je dobrá otázka :o))

Já osobně bych řekl, že už i to, jestli dává člověk přednost "eleganci" nebo "kráse" je otázkou vkusu :o)
20.04.2008 17:25
Rajmund
Ještě jedna otázka(ne moje-proběhla na Písmáku), jaký vztah je mezi banalitou a vkusem?
20.04.2008 17:31
Repulsion_Bílý
Rajmund napsal(a):
Ještě jedna otázka(ne moje-proběhla na Písmáku), jaký vztah je mezi banalitou a vkusem?
V podstatě žádný. Vkus neurčuje, co je a není banalita. Nicméně, i nejrůznější banality se mohou někomu líbit (i mně).

Je-li něco označeno za "banalitu" není to samo o sobě negativní hodnocení. Ve vztahu ku příkladu k uměleckému dílu nastává problém tehdy, použije-li někdo banalitu nevhodně (protože třeba neví, že je to banalita) nebo stvoří banalitu, přestože usiluje o "nadčasové díle světového významu" :o)
20.04.2008 19:31
Rajmund
Myslím, že vnější okruh pro téma byl vytvořen, :-)
P.S. Díval jsem se na hokej, takže se mi otázka ještě víc rozostřila.
20.04.2008 19:41
stanislav
krásné je pro mě to, co je opravdové, tedy v literárnu. nemám rád pózy a kejkle... s účelností bych tuhle věc nespojoval tedy.
20.04.2008 20:24
Lee
V podstatě jde o to definovat krásu.

Věc je tím účelnější, čím víc je vhodná k účelu, pro který účelnost určujeme.

Ale co je krása? A kdy je věc krásnější?
Podle mě jde o subjektivní pocit. Někdo může mít z Repova nože pocit, že je krásný, protože jsou na něm krásné ornamenty. Rep z něj bude mít pocit, že je krásný, protože ocel je dokonalá a nůže je dokonale ostrý.

A tady bych viděl jediný vztah mezí krásou a účelností.

20.04.2008 20:25
Lee


Lee napsal(a):
V podstatě jde o to definovat krásu.

Věc je tím účelnější, čím víc je vhodná k účelu, pro který účelnost určujeme.

Ale co je krása? A kdy je věc krásnější?
Podle mě jde o subjektivní pocit. Někdo může mít z Repova nože pocit, že je krásný, protože jsou na něm krásné ornamenty. Rep z něj bude mít pocit, že je krásný, protože ocel je dokonalá a nůže je dokonale ostrý.

A tady bych viděl jediný vztah mezí krásou a účelností.

Sakra, baba jsi, pičo blbá....
20.04.2008 21:34
závojenka
Tak kdy už řekne své bříza!?
20.04.2008 21:48
stanislav
bříza to rozčísne, až se zjeví, doufám, že pohovoří o morálním aspetku lidského vykořenění v moderní době. a touze po intimním šerosvitu...
20.04.2008 21:50
Repulsion_Bílý
stanislav napsal(a):
bříza to rozčísne, až se zjeví, doufám, že pohovoří o morálním aspetku lidského vykořenění v moderní době. a touze po intimním šerosvitu...
ještě jsi zapomněl na společného člověka...
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)