Téma #493
Autor:marťánek paní Koutné
Fórum:
Pokec
Datum publikace:11.05.2007 09:59
Počet návštěv:2958
Počet názorů:58

co je to klišé
Obracím se na vás s otázkou na téma, o kterém si myslím, že jste kompetentní všichni pohovořit. Co je to vlastně klišé?
Klišé: v břiše, tiše, dýše, číše, Fišer, v míše, plyše, chýše, píše, pýše, říše, výše...
Každé slovo se jím v určité konstelaci může stát.
Tak tedy posílám balón do hry:

milý pane
milá dámo
největším klišé
je klišé samo

Jenom na mě nechoďte s žádnou Wikipedií...

Názory
11.05.2007 10:51
Vlkodláček Sráček
Začněme od piky - cliché je tiskařská matrice pro opakované tisky. To znamená, že klišé je všechno, co je opakovaně použito bez dostatečné míry kreativity. Výsledkem pak je naprosto bezcenné dílo.

Přesto je klišé často úspěšné. Proč? Protože většina lidí nemá rádo věci zcela nové a původní, protože jim kolikrát nerozumí. Raději mají něco povědomého. Nerozumí tomu sice o nic víc, ale skutečnost, že už na to v minulosti mnohokrát narazili, jim dopřává tu iluzi.

Blackmoreové v knize Meme machine píše: "Historicky nejsou nejúspěšnější ti, co přicházejí s novými, neotřelými myšlenkami, ale jejich nejlepší napodobitelé..."
11.05.2007 10:57
marťánek paní Koutné
mám to pochopit tak, že lidi POTŘEBUJÍ své předžvýkávače...?
11.05.2007 11:04
Vlkodláček Sráček
marťánek paní Koutné napsal(a):
mám to pochopit tak, že lidi POTŘEBUJÍ své předžvýkávače...?
I tak by se to dalo říci. Ale není to úplně vyčerpávající - podržíme-li se teorie memů, pak můžeme říci, že každý nový mem má svoji "inkubační dobu" - je to období, kdy je již mezi lidmi přítomen, ale nijak zvlášť se nešíří. Lidé jej ovšem registrují a zvykají si na něj - čímž ochabuje jejich imunita vůči tomuto memu (tady to tedy funguje právě opačně než v případě skutečných virů a bakteriií) - a současně mohou vznikat nové, agresivnější klony daného memu (přičemž memy, jak známo, se množí imitací, a v důsledku všelijakých nepřesností či křížení s dalšími memy vznikají ony mutace), které se pak masově rozšíří.
11.05.2007 11:15
marťánek paní Koutné
lze tedy říct, s jistou nadsázkou, že předžvýkávači jsou vůči nákaze rezistentní a jsou schopni vytvářet a předkládat obecenstvu své vlastní mutace a tím parazitovat na původci prvotní myšlenky...?
11.05.2007 11:28
Vlkodláček Sráček
Rezistentní nejsou - aby mohli mem šířit, musí se sami nakazit. Druhá věc je, že memy jsou samozřejmě různé - nekteré se prostě jen šíří a ten, kdo je šíří, z toho může mít určitý prospěch - slávu, peníze apod., aniž by ho mem nějak výrazněji ovlivnil. To jsou třeba různé módní vlny pop-music. Na druhé straně jsou memy patologické, které chtějí "celého člověka" - náboženství a jiné ideologie. Náboženský mem může člověk šířit, i když třeba sám nevěří - prostě zjistí, že věřící lidé jsou výborný trh, a rozhodne se toho využít ke svému prospěchu. Takže to je pak příklad toho "rezistentního bacilonosiče".
11.05.2007 11:35
marťánek paní Koutné
takže klišé je něco jako natrávený postup, který většina lidí snáze vstřebává, avšak v jisté fázi v něm někteří mohou odhalit manipulaci. Nejůspěšnější manipulátoři jsou potom ti, kdo dokážou masu hodnověrně přesvědcit, že jsou to jejich myšlenky...
11.05.2007 12:00
Vlkodláček Sráček
marťánek paní Koutné napsal(a):
takže klišé je něco jako natrávený postup, který většina lidí snáze vstřebává, avšak v jisté fázi v něm někteří mohou odhalit manipulaci. Nejůspěšnější manipulátoři jsou potom ti, kdo dokážou masu hodnověrně přesvědcit, že jsou to jejich myšlenky...
Jo, to se mi jeví jako vcelku výstižné, i když je k tomu třeba dodat, že opačně to neplatí - ne každá taková "natrávená strava" musí zákonitě být klišé - pokud je tam dostatečný vlastní vklad "předžvýkávače".

Příklad - někdo píše esej o nějaké knize - na jedné straně čtenáří předžvýkává, co napsal autor původní knihy, na straně druhé k tomu ovšem přidává svůj vlastní pohled, vlastní myšlenky...
11.05.2007 12:00
marťánek paní Koutné
...si sem odskakuju od sporáčku, za chvíli budu muset mazat na odpolední, takže v noci sem ještě nahlídnu...dík
11.05.2007 14:50
myšák
klišé vnímám jako opakované použití zapoužívaného výraziva, spolehnutí se na výpovědní hodnotu vyzkoušeného originálu, fráze, postupu, čehokoli.
A protože má každý načteno, naviděno a naposloucháno něco jiného, pro každého leží ten pojem někde jinde. A taky se z toho pojmu může stát klacek k zatlučení každého obrazu, metafory nebo i přirovnání - protože v ukrutném množství všeho, co kdy bylo složeno, napsáno a namalováno, už se místo pro naprosto čistý originál najít nedá.
Takže vždycky je něco nové - pro někoho (na vysílací i přijímací straně)
a současně otřepané a klišovité - jak a kde a pro koho. Proměnlivé v prostoru i čase - některá vznikají, jiná zanikají, ztrácí zapoužívanost, v různých prostředích jinak...

Já sám to slovo nepoužívám, právě pro jeho relativní obsah.
Absolutně se to vnímat nedá - leda že by byl objektivně zpracovaný slovník klišat k nakouknutí a rozhodnutí - což je nesmysl
A jako hodnocení je slovo klišé lacině zjednodušující (=taky klišé)
11.05.2007 14:52
Wopi
těch je, těch němých výkřiků, zlomených růží, zadřených věcí pod kůží, kanoucích slz - celá literra je (na pár světlých výjimek) ohromné naleziště
11.05.2007 15:00
myšák
je... ale jsem ochotný věřit (někomu, nepoznamenanému) třeba i ten němý výkřik a zlomenou růži, i profláklou láskupásku
To by se pak veškerá tvorba zcvrkla na kličkování mezi (třeba jednou, ale již) použitým a proto zakázaným
11.05.2007 15:10
Vlkodláček Sráček
Právě že to myšáku zužuješ pouze na to výrazivo. "Klišovitost" není v konkrétním slově, spočívá jak v kompozici a použití celého obrazu a jeho zasazení do kontextu, tak v myšlence. Jak jsme se shodli s marťánkem - použít klišé znamená použít něco předžvýkaného. Usnadňuje to práci na obou stranách - autora i příjemce. Jeden využívá stokrát omletého k vyjádření stokrát omletého, druhý se díky tomu snadno orientuje a identifikuje se stokrát omletým, protože je to pohodlnější.

Je-li klišovitá myšlenka, nezachrání ji ani ty nejkrkolomnější rádobyoriginální obrazy - spíš dají té klišovitosti ještě víc vyniknout. A naopak - máš-li dobrou myšlenku, můžeš použít i klišé za předpokladu, že s ním umíš zacházet - protože když neumíš, tak myšlenku pohřbíš.
11.05.2007 15:22
myšák
jasně, i s tím souhlasím... myslel jsem úžeji na výrazivo (tohle prej je servr literární, jsem zaslechl) , ale dá se i takhle, obecněji.
Jen mi - třeba tady - vadí, že to slovo nadužívá a používá jako klacek i vůči očividně hodně začátečnickým pokusům
A vědomí vlastní nedokonalosti a strach z rychlých a černobílých soudů k tomu... asi tak.
11.05.2007 16:54
Wopi
jj, bať bať
12.05.2007 11:20
Vlkodláček Sráček
Konvalina napsal(a):
Takže vždycky je něco nové - pro někoho (na vysílací i přijímací straně) a současně otřepané a klišovité - jak a kde a pro koho.

To je ovšem totální demagogie. Včera jsme se s dětmi zrovna dívali na film Dinotopie. Dva kluci se tam dostali do světa, kde spolu žijí lidé a dinosauři. Bylo jim řečeno, že se z ostrova nedá odjet, a že se tam tedy musí naučit žít. Jeden to přijme a ve škole, která ho má na život v Dinotopii připravit, velmi svědomitě studuje a na závěr napíše obsáhlou seminární práci. Druhý se s pobytem v Dinotopii nechce smířit, do školy nechodí a hledá způsob, jak se dostat pryč. Na závěrečnou zkoušku jde, ale napíše pouze kousek textu od Queen. No a protože v Dinotopii o téhle kapele nikdo nikdy neslyšel, je oslavován málem jako génius. Přestože se docela normálně chlubil cizím peřím.

Klišé sice není vyložená krádež, ale má to k ní hodně blízko. A to, že to někdo nezná, autora neomlouvá.
12.05.2007 11:39
marťánek paní Koutné
...teď mě ještě napadlo, že stejná, nebo hodně podobná ohava, jako je klišé, je jeho rodná sestra floskule. Byla bych za debila, kdybych to tu nezmínila (být za...debila, hvězdu...dosaď co libo), ale jinak jsem celkem v pohodě... a nikdy bych nevylila vaničku i s dítětem
malá ukázka floskulí jako prase... :-))))
12.05.2007 13:15
Adin Mandl
marťánek paní Koutné napsal(a):
...teď mě ještě napadlo, že stejná, nebo hodně podobná ohava, jako je klišé, je jeho rodná sestra floskule.
Tuhle jsem hrál mariáš a flos-kule jsem prohrál, zato pak jsem vyhrál dvě sedmy ve flos-červených a flos-žalusaká to strčila. Bylo to fajn!
12.05.2007 13:16
Adin Mandl
žaludská - uťuk
12.05.2007 14:05
marťánek paní Koutné
Konvalina napsal(a):
No jo, to by se nám tu mohlo táhnout jako červená nit diskuzí ještě moc a moc ;-)))
...myslím, žes udeřila hřebíček na hlavičku... :-)
12.05.2007 14:08
marťánek paní Koutné
Adin Mandl napsal(a):
marťánek paní Koutné napsal(a):
...teď mě ještě napadlo, že stejná, nebo hodně podobná ohava, jako je klišé, je jeho rodná sestra floskule.
Tuhle jsem hrál mariáš a flos-kule jsem prohrál, zato pak jsem vyhrál dvě sedmy ve flos-červených a flos-žalusaká to strčila. Bylo to fajn!
nezbývá mi, než ti pogratulovat
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)