Téma #452
Autor:Trottel
Fórum:
Literatura
Datum publikace:04.03.2007 18:50
Počet návštěv:2533
Počet názorů:44

Neschopnost psát dobře rýmovaně
Proč jsou dnes vázané verše tak shazovány?
Proč mám dojem, že volno-veršovaně píšící kritici vázaného verše dobrou rýmovanou báseň ani napsat neumějí?
Vždyť některé rýmované útvary jsou fakt těžké a málokdo to tu ocení...
Tipla bych, že se tu najdou maximálně tři lidi schopní napsat slušnou villonskou baladu (možná by to i stálo za soutěž) (já klidně přiznám, že mně se to nikdy nepovedlo, vymyslet tolik rýmů na jedno slovo a ještě tomu dát smysl a poslání).
Proč teda skoro nikdo rýmy a dobrou formu neocení?

Názory
04.03.2007 19:50
Wopi
Ano, možná by to stálo i za soutěž.

A proč tu dobré rýmy skoro nikdo neocení? Inu... protože spousta lidí tady má za to, že dobrý rým je "mát / dát"... je to smutné, ale je to tak. Každá snaha v tomto směru něco změnit k lepšímu je chvályhodná a vítaná.
04.03.2007 20:54
blondýna
Protože, protože...

Mít dojem a být si jistý, to je diametrální rozdíl. Dále píšeš o volno-veršovaně píšících kriticích... ne vždy ten kdo píše je kritik, obzvláště na literárních serverech kritika abys pohledala. Taky je velice težké účastnit se debaty na tohle téma, zváště je-li to podáno mírně diletantsky ve smyslu, že je to těžký, ty rýmované útvary a o ocenění jich ani nemuvě. Ty bys tipla, ale jistá si nejsi.

Kdo "nikdo" rýmy a dobrou formu neocení? Čeho se mám chytit? Leda tak nějakého klandru u baráku.

Ono je vůbec asi celkem blbost přistupovat k poezii jako k smyslu a poslání. Jedním z matoucích znaků je zřejmě i jakési zevšeobecnění názoru že výrazné dílo= zřetelný obraz básníka v něm. Pasování básníka do role proroka, myslím, že nejsem tak daleko od pravdy, protože to rovníto se opět nabízí básník, báseň= smysl a poslání. Morální vzor pro společnost, tohle se táhne dějinami jako smrad. Mám dojem, že z tvé otázky přímo vyplývá to, že jaksi rýmy v básni jsou něco posvěceného, aristokratického a nadřazeného. Podle toho to ovšem taky vypadá, nejde o to to neocenit, ale ono se těžko oceňuje něco co tě hází někam na přelom století, ku studánkám a vílám a jiným udělátkám, kterými se většinou tyhle balady hemží.
04.03.2007 20:54
Vlkodláček Sráček
Já teda ten dojem nemám - když se tady objeví dobře zveršované dílko, obvykle se mu patřičné pozornosti dostane, i když obsahově nestojí za nic. Na druhé straně samozřejmě stojí autoři, kteří jsou docela obyčejně líní, a tak vázaným veršem okázala opovrhují...
04.03.2007 21:03
blondýna
Mně se zřejmě ekluje už ten přístup k tomu jako k "veršovanému dílku", opět mě to hází zase někam ke skotačení mezi studánky.


O lenosti autorů bych si dovolila zapochybovat, oni to prosě jen neumí. Taky kde by se to měli naučit, když skončili maximálně u Vítězslava Hálka a pak to vzali hákem k Bukowskému.
04.03.2007 21:06
Trottel
Blondýna: Tos mě špatně pochopila... Já jen psala svůj dojem a ptala se, proč ho mám...
Samozřejmě, že báseň musí mít smysl (nahraď si klidně slovem obsah) a o poslání jsem mluvila pouze v případě villonské balady, kde je poslání termín - poslední kratší shrnující sloka. Myslím si, že v. balada je nejtěžší útvar v poezii, a že ho málokdo zvládne - a přitom často kdo nezkusil - neocení a není jediný takový. A mám dojem, že jsi jich moc nepřečetla, dle tvé reakce.
Jinak je tvůj příspěvek hlavně slovíčkařením, přijde mi.
04.03.2007 21:18
blondýna
Neřekla bych:-)
04.03.2007 21:30
Trottel
Jak jsi teda přišla na víly a studánky???
Chceš říct, že rýmování je přežitek?
Já netvrdím, že rýmy jsou víc než volné verše... Obojí má svoje. (a já osobně nejradši občasný rým na správném místě)
Nestavím básníka do role proroka, ale myslím si, že je hloupost psát o ničem. Dílko má oslovit, nebo si taky klidně můžu psát do šuplíku a nemusím nic zveřejňovat.
04.03.2007 21:34
Big_George
Rýmované vyznání
sotva kterou omámí
se sonetem k šípku běž
zabere, když platíš cash
její touhy, její přání
poezií nezavání
pro něhu se nežije
takže verše - adieu!

Takže asi tak.....

04.03.2007 21:35
Trottel
Big_George: :-)))) pěkně řečeno
04.03.2007 21:37
Big_George
Vona poezie byla dycky hodně vo sexu. A když se na verše nedá lovit, tak je lidstvo nepotřebuje.

Eště tak veršovaný přání k padesátce:

Ať ti slouží zdraví
a ať se ti furtg staví...... a podobný perly.

NEJHORŠÍ JE TAKOVÝHO AUTORA POCHVÁLIT.
04.03.2007 21:46
Trottel
Na mě to kluci básničkama zkoušeli... jeden to totálně neuměl, u dalšího jsem přemýšlela, odkud to opsal a když jsem pak krátce chodila s básníkem, tak mi nikdy nic nenapsal, že prej to nejde na povel.
Budu teď dělat do školy práci o vztahu mladých lidí k poezii (dotazník na škole), tak jsem zvědavá, co z toho vyleze... ale dovedu si to představit :-)
O tom co ocení a neocení "normální" lidi se už nemá smysl bavit vůbec
04.03.2007 21:50
blondýna
Každý z nás, kdo sedá před fotografickou desku, má tak trochu dojem, že bojuje pod jakýmisi Pyramidami budoucnosti, odkud celé věky lidské, ne minulé, nýbrž příští, na něho nyní hledí. A proto tropí všelicos, jen ne nic běžného, přirozeného, obvyklého: nadýmá hruď, strojí vrásky, kaboní obočí, vraští čelo, mračí se nebo třeští oči, simuluje bud velký myslitelský intelekt nebo nezhojitelnou vznešenost duše, nebo mocnou, světy rozrážející vůli; hraje si bud na velkého vojevůdce nebo vynálezce nebo státníka nebo básníka. Na neštěstí takhle, jak se dávají fotografovat, lidé také většinou píší. Málokdo dovede říci prostě věci prosté; napsat: dnes jsem se vykoupal v řece nebo v potoce; obyčejně to nějak parafrazuje, třebas: dnes ráno jsem se vrhl do Eurotu, což je řeka ve Spartě. Málokterý novinář napíše, že po ulici se drcala drožka tažená hubeným koníkem, obyčejně je to Šemík . . ..

Neboť nejde-li zrovna o veledílo, které se rodí za tisíc let jednou, co zbude i z velkého a slavného díla básnického za sto, za sto padesát let? Několik stránek v anthologii, nějaká episoda ve školní čítance. Kdo z vás přečetl všecka díla Shakespearova, míním, z vnitřní potřeby a rozkoše, ne jako uloženou povinnost, jako pensum? Kdo z vás četl víc než několik stránek z Chelčického? A byl to náš největší myslitel náboženský, kterého mají lidé stále v ústech - ovšem jen v ústech, ale ne v srdci a v mysli. Celá století redukují se takto na několik málo listů nebo kapitol. A není to jinak možné. Strašný zápas, stále těžší a těžší, svádějí živí s mrtvými o kousek toho volného života; neboť mrtvých je tolik! A tolik jich stále přibývá! A tolik života ukrádají živým! Jsou-li lidé, které těší, že mrtví je řídí, jsou zase jiní, kteří to shledávají trochu vtíravým a nezdvořilým, a brání se tomu zuby nehty. Zuby nehty bojují o ten svůj ždibec indeterminismu, kterého není beztak mnoho, uvážíš-li, že už si u nás vymyslili nic víc a nic míň než sedmerou tradici, kterou by nám rádi hodili na krk. Můj ty dobrý bože, moc dobrého škodí! Nebylo by snad lépe v nejlepším přestat? Jinak mám strach, že nebudu již moci ani kýchnout, ani si utřít nos, abych neporušil nějakou tu tradici.

http://www.volny.cz/d-fridrich/salda09.htm



04.03.2007 22:01
Trottel
Pěkně řečeno... Jsou nějací starší autoři, které čtu ráda a hodně... ale něco na tom bude. Kompletně čtu spíš novější, protože mi jsou samozřejmě myšlenkově blíž.
Já osobně nepotřebuji, aby mě někdo četl za 200 let. Jen si chci splnit svůj sen. Potřebuju mít v životě cíle. Jinak by to nemělo smysl.
Asi všechno moc řeším. A baví mě kecat a kecat a pitvat se ve svejch pocitech a vsugerovávat si pocit zvláštnost a dělat se zajímavou atd. Nebo spíš neumím bez toho fungovat.
(ale nevěřím, že se geniální dílo rodí jednou za tisíc let, sama jich znám celkem dost ;-))
05.03.2007 00:39
Wopi
Jejej, té teorii (21:50) moc nevěřím.

Osobně mi stačí, když tuatam zplodím něco, co připraví na pár vteřin příjemný pocit aspoň dvěma lidem *). Přistupuju k tomu možná jako kuchař, kterému udělá radost, když je mu pochválena omáčka, byť za chvíli zmizí, musí se umýt nádobí a druhý den projde záchodovou mísou něco hodně odlišného. Necítím potřebu stavět paláce pro obdiv budoucích generací a pochybuju, že jsem (nota bene v tomhle) nějak vyjímečný.

Jo, uměleckých děl je spousta. Není v silách jednotlivce zkonzumovat vše. A netýká se jen literatury. Když si poslechnu popáté stejnou sonátu Beethovena, nestihnu už v životě slyšet mnoho jiných sonát. No a co má být?? Také nestihnu vidět všechna krásná místa světa. I kdybych měl ve šrajtofli miliardu - můžu si zítra zajet do Yellowstonu a ve středu na Nový Zéland - jenže neuvidím třeba nějaké nádherné finské jezero.

Nevěřím, že O TOMHLE je umění - zmubrlíčkovat všechno. Natož pak být jménem v učebnici, které si bude za pár let nešťastný maturant plést s někým úplně jiným.

Občas si rád něco přečtu. Jsem rád, když si mě občas někdo přečte. Na tuhle teorii umění věřím.

A ještě k rýmům, když už je to tu vlastně o nich. Nemám je moc rád.
U volného verše mě může autor mnohem spíše překvapit, u rýmu se příliš často dá vytušit, co přijde. "Dneska se mi šukat nechce, zato včera to šlo..." jak? Ztěžka? Zdlouhavě? Ne - "...lehce." Ach. Jaká úleva.

- - - . .
*) testuji si skrzevá alternicky ;-)
05.03.2007 11:35
danuwaanalihi
Wopi napsal(a):
Jejej, té teorii (21:50) moc nevěřím.

Osobně mi stačí, když tuatam zplodím něco, co připraví na pár vteřin příjemný pocit aspoň dvěma lidem *). Přistupuju k tomu možná jako kuchař, kterému udělá radost, když je mu pochválena omáčka, byť za chvíli zmizí, musí se umýt nádobí a druhý den projde záchodovou mísou něco hodně odlišného. Necítím potřebu stavět paláce pro obdiv budoucích generací a pochybuju, že jsem (nota bene v tomhle) nějak vyjímečný.

Jo, uměleckých děl je spousta. Není v silách jednotlivce zkonzumovat vše. A netýká se jen literatury. Když si poslechnu popáté stejnou sonátu Beethovena, nestihnu už v životě slyšet mnoho jiných sonát. No a co má být?? Také nestihnu vidět všechna krásná místa světa. I kdybych měl ve šrajtofli miliardu - můžu si zítra zajet do Yellowstonu a ve středu na Nový Zéland - jenže neuvidím třeba nějaké nádherné finské jezero.

Nevěřím, že O TOMHLE je umění - zmubrlíčkovat všechno. Natož pak být jménem v učebnici, které si bude za pár let nešťastný maturant plést s někým úplně jiným.

Občas si rád něco přečtu. Jsem rád, když si mě občas někdo přečte. Na tuhle teorii umění věřím.

A ještě k rýmům, když už je to tu vlastně o nich. Nemám je moc rád.
U volného verše mě může autor mnohem spíše překvapit, u rýmu se příliš často dá vytušit, co přijde. "Dneska se mi šukat nechce, zato včera to šlo..." jak? Ztěžka? Zdlouhavě? Ne - "...lehce." Ach. Jaká úleva.

- - - . .
*) testuji si skrzevá alternicky ;-)
Wopi napsal(a):
Jejej, té teorii (21:50) moc nevěřím.

Osobně mi stačí, když tuatam zplodím něco, co připraví na pár vteřin příjemný pocit aspoň dvěma lidem *). Přistupuju k tomu možná jako kuchař, kterému udělá radost, když je mu pochválena omáčka, byť za chvíli zmizí, musí se umýt nádobí a druhý den projde záchodovou mísou něco hodně odlišného. Necítím potřebu stavět paláce pro obdiv budoucích generací a pochybuju, že jsem (nota bene v tomhle) nějak vyjímečný.

Jo, uměleckých děl je spousta. Není v silách jednotlivce zkonzumovat vše. A netýká se jen literatury. Když si poslechnu popáté stejnou sonátu Beethovena, nestihnu už v životě slyšet mnoho jiných sonát. No a co má být?? Také nestihnu vidět všechna krásná místa světa. I kdybych měl ve šrajtofli miliardu - můžu si zítra zajet do Yellowstonu a ve středu na Nový Zéland - jenže neuvidím třeba nějaké nádherné finské jezero.

Nevěřím, že O TOMHLE je umění - zmubrlíčkovat všechno. Natož pak být jménem v učebnici, které si bude za pár let nešťastný maturant plést s někým úplně jiným.

Občas si rád něco přečtu. Jsem rád, když si mě občas někdo přečte. Na tuhle teorii umění věřím.

A ještě k rýmům, když už je to tu vlastně o nich. Nemám je moc rád.
U volného verše mě může autor mnohem spíše překvapit, u rýmu se příliš často dá vytušit, co přijde. "Dneska se mi šukat nechce, zato včera to šlo..." jak? Ztěžka? Zdlouhavě? Ne - "...lehce." Ach. Jaká úleva.

- - - . .
*) testuji si skrzevá alternicky ;-)
vcera to slo tezce... ;) jaka uleva... :D

no... ja sa stretavam s tym, ze pisat v slovencine rymy je podla mojho skromneho nazoru ovela tazsie ako v cestine. kvoli stavbe jazyka... a ako vravis Wopi... je to skutocne UMENIE pisat v rymoch. Kreslit obrazy vo volnych versoch vie kazdy. A po nejakom tom roku na literre sa musim priznat ze som prezraty volnych versov. Je ich prilis vela... A mozno mi preto unikaju dobre dielka novych autorov. Uz tolkokrat mi prislo nevolno po precitani nejakeho volneho rymu, ze uz mam strach citat dalej... A ked som sa snazil trochu poukazat na chyby "tiezpoezie" - podotykam ze z podnetu autora ktoreho som si dovolil netipnut a vyhlasit, ze to za vela nestoji, tak som nakoniec dopadol ako naduty kreten, ktory aj tak nic nepise a teda o tom nic nevie... :) A preto ked uvidim nejaku dobru rymovacku co ma zmysel, tak ma u mna tip a literku jak vrata pretoze ocenujem ludi, ktori mozno pisu jednu basen mnoho dni... Povedia to co povedat chcu... Mozno im to trva dlhsie... Mozno nad jednym rymom sedia peknu chvilu... Ale nakoniec je to to co to ma byt. (napr. Hester?) - pri nej si myslim, ze su rymy obzvlast vydarene... Kalendar viem skoro naspamat... Pride mi to ako poezia... Lahka, vzdusna, spievava, rytmicka, s obrazmi...
Je umenie napisat poriadny volny vers... Ale kolko ludi to skutocne vie? A kolko z nich je tipovanych len kvoli tomu, ze nemaju realny zivot a ukajaju svoje potreby virtualne a teda su oblubeni kvoli socializovaniu a nie kvoli dielam?
Z volnych versov najviac uznavam uderne vydarene haiku. Ak je ten obraz silny, tak staci... Je to tak krasne jednoduche naservirovane citatelovi pred nos. Ako japonske feng-shuei. Jednoduche a krasne... Neprekomplikovane...
05.03.2007 11:38
Atalanta
Ach, ach. Upadek versovane poezie, podivne pokusy ve volnem versi. Takove stesky jsou na literarnich serverech probirany zcela pravidelne. Kazdy se rad necha slyset, co si zajimaveho mysli a jak je vzdelany a cile se nemozno dobrat. Jsou holt dobri basnici a spatni basnici, jakym kdo pise versem, to je ne tak uplne souvisejici otazka. http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=88052&pg=8
05.03.2007 16:41
stanislav
vázané verše nikam neshazuju, ale sám to neumim. a vůbec poezie je většinou nuda a manýra a nezáživno. sem tam ale něco i ocením. myslim tady. žerty pana Sráčka. a tak. a taky básník Vích, ten píše absolutně geniálně! to už neni o stupidnim veršování, ale někde uplně jinde se to hýbe...
05.03.2007 16:59
Snáporaz
Novalis ani Puškin se již pravděpodobně nezrodí.
05.03.2007 17:38
Wopi
Wopi už taky ne.
05.03.2007 18:11
Trottel
Snáporaz: Ne že by o tydle někdo ještě stál...
Wopi: :-))) a k tomu dřív - jo, je pěkný psát i jenom z tohoto důvodu
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)