Téma #276
Autor:Lucija
Fórum:
Otázky a odpovědi
Datum publikace:25.10.2006 20:16
Počet návštěv:1263
Počet názorů:33

Creative Writing
Pocujte, v Prahe urcite existuje nejaky zaujmovy kruzok, kde sa ludia ucia pisat, nie? Kde je? :)

Názory
27.10.2006 19:03
d.e
No tak zas teraz sa tu netvarme...ze Slovaci su nejaky druhotriedny autory...alebo co .....nenarazam na seba...ja som etse len mlady odrodilec....ale poznam par no viac ako par typkov co im to fakt pise....a su Slovaci...a maju veci aj na tomto servere ale aj na inych serveroch....

za kladne pochopenie vopred dakujem....

.........................................S pozrdavom

........................................................d.e
28.10.2006 09:17
Yfča
d.e., však se tady nikdo tak netváří, ani to netvrdí. Lucija to (na rozdíl od tebe) pochopila... ;o)
28.10.2006 10:33
LISKA
Martina Dočekalová, Tvůrčí psaní pro každého, Grada Publishing 195,- Kč
28.10.2006 11:19
d.e
tak uznavam....len som tie prispevky pred tym prebohol okom.....teraz som na ne pozrel hlbsie....a musiim uznat ze som pravil unahleny zaver....yhyhyh :)))))))..nuz ale co .....nikto nespadol z nebies uceny....
28.10.2006 13:28
Lucija
LISKA: Yfca: Takze ta knizka stoji asi za to, ak ju odporucaju uz dvaja ludia. Uz som okolo nej prebehla, trochu otvorila, asi prestudujem viac. Vdaka.
28.10.2006 15:28
Yfča
Jestli stojí knížka za přečtení nevím. Jen jsem ji našla na netu - sama jsem ji nikde zatím nepotkala... :o)
28.10.2006 23:19
Repulsion
Možná bych si tu knížku měl sehnat a přečíst, abych se to konečně naučil :o))

Ale osobně si myslím, že taková knížka moc k užitku nebude.


Ono totiž: Co je to tvůrčí psaní? A o co v něm jde? Pokud je autorovým cílem zaujmout co nejvíce čtenářů, podobný návod či kurz mu může být k užitku. Pokud nám totiž jde pouze o ohlas, chováme se stejně jako kdokoliv, kdo chce prodat své zboží. Pak platí standardní marketing. V oblasti literatury, stejně jako i jinde, se uplatňuje móda. Pokud tedy ony "vzdělávací texty a kurzy" vycházejí nějakým způsobem ze znalosti trhu, mohou být autorovi k užitku.
Mario Puzo píše ve Fools die: "Dickens a spol. popsali x stránek, aby vypustili suchý prd (není úplně přesně citováno, ale smysl je zachován). To je pravda. V době, kdy nebyla televize a podobné záležitosti, sloužila literatura spoustě lidem především pro ukrácení "dlouhých zimních večerů". Proto bylo účelné psát rozvláčně a popisně, aby to člověku co nejdéle vydrželo. To dnes již neplatí. Dnes těch informací, které na nás útočí, je strašně moc, takže je naopak preferována stručnost a atraktivnost sdělení.
Nicméně s osobní výpovědí nemá tohle všechno co dělat.
Kurzy psaní  mohou člověku naučit řemeslu. Ale není to nutné - vnímavý člověk se řemeslu naučí i pozorováním (čtením) a praxí (psaním).
V literatuře hraje svou roli "styl". Styl máme každý jiný. Zpočátku nevyzrálý. Nicméně na jeho vypilování zpravidla nějaké obecné zásady neplatí. Protože to, co může být v jednom stylu na škodu, může v druhém fungovat. Proto je třeba individuální přístup, který bude styl daného autora zohledňovat.
Spíše než "kroužek", kde se názory tříští, potřebuje začínající autora svého "guru". Člověka vnímavého, trpělivého atd... Vždycky jsem takového hledal, nikdy nenašel... Asi to není jen tak... takže nakonec člověku stejně nezbude než spolehnout se sám na sebe. Na svůj úsudek, vlastní zkušenost...
Naučit se napodobovat to, co zrovna frčí, není až tak těžké (samozřejmě je třeba mít k tomu potřebné "buňky"). Chce-li jít člověk vlastní cestou, je to vždycky osamělá záležitost.
29.10.2006 12:27
Lucija
No teraz uz len zistit, ci som remeselnik alebo prirodzeny talent a samorast. Nechces byt moj guru? :)
02.11.2006 12:22
myšák
Rep: naprostý souhlas... řemeslně dokonalých textů jsou mraky... já osobně už o ně nestojím... zajímá mě to, co jde z každého, zevnitř, třeba i "špatně" - ne jak umí aplikovat návody
02.11.2006 12:49
Vích
Myšák: ono ale nestačí dát srdce na dlaň, řemeslná zručnost a nadhled teprve dělají dílko dílem
02.11.2006 12:56
Hana
Vích napsal(a):
Myšák: ono ale nestačí dát srdce na dlaň, řemeslná zručnost a nadhled teprve dělají dílko dílem
a Vích ví, Vích je řemeslně zručný... a od soboty vím, že má i patřičný nadhled! :o))
02.11.2006 13:03
Vích
No málokdo je tak řemeslně zručný jako já :-)))
08.11.2006 20:28
Raimund Jezu
Lucija napsal(a):
LISKA: Yfca: Takze ta knizka stoji asi za to, ak ju odporucaju uz dvaja ludia. Uz som okolo nej prebehla, trochu otvorila, asi prestudujem viac. Vdaka.
Nejlepší bude, když si takovou knížku napíšeš sama.Stačí si koupit sešit a tužku na poznámky pro rok 2006-7 a začít třebas od toho, z čehu se skládá básnička, z jakých prvků a jaké jsou mezi nimi vztahy + Tvoje nápady a názory.Až budeš mít takových pracovních sešitů víc a pročteš si je, uvědomíš si třebas, kterým směrem se ve tvorbě ubíráš. :-)
08.11.2006 20:31
Lucija
A to nie je zlý nápad. Mohla by som vlastne takto začať aj písať poéziu. Svoje veci viac menej len v elektronickej podobe a vrhám ich na Literru ešte zahorúca. A týmto spôsobom by som ich mohla aj nechať vychladnúť a získať odstup. Komentáre k vlastným veciam - dosť úchylné :) (škoda, že som kritik len voči ostatným)
08.11.2006 20:33
Raimund Jezu
Lucija napsal(a):
A to nie je zlý nápad. Mohla by som vlastne takto začať aj písať poéziu. Svoje veci viac menej len v elektronickej podobe a vrhám ich na Literru ešte zahorúca. A týmto spôsobom by som ich mohla aj nechať vychladnúť a získať odstup. Komentáre k vlastným veciam - dosť úchylné :) (škoda, že som kritik len voči ostatným)
Aúúúúú, co je psáno, to je dáno.
16.11.2006 13:19
chudak
já kroužky nenosím. A tenhle s takovým divným názvem také ne :(
16.11.2006 21:24
Raimund Jezu
chudak napsal(a):
já kroužky nenosím. A tenhle s takovým divným názvem také ne :(
Vše má výhody a svobodu neúčasti :-)
22.11.2006 20:30
toomey
alebo Ray Bradbury: Zen anebo umeni psat
22.11.2006 21:23
Raimund Jezu
toomey napsal(a):
alebo Ray Bradbury: Zen anebo umeni psat
Spíš umění nepsát :-))))
23.11.2006 09:40
Lucija
Beriem knihu, ktorá má v názve zen (aspoň si počítam pekné eseje, keď už nič iné) :)
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)