Téma #259
Autor:Pomerančová
Fórum:
Literatura
Datum publikace:23.09.2006 23:52
Počet návštěv:2175
Počet názorů:78

Ententýky dva špalíky nebo jitřní rosa?
Lid opakuje do úmoru
své Hele vole, básník Dotýkaný
pecen a Dětské dlaně

a Hradbu českých hor.


Tak tedy literatura
zrcadlí život umělěckými prostředky.


Přemysl Rut, "Menší poetický slovník v obrazech", str. 23 - Argotismus


1. Co myslíte - je umění odtržené od života?
A nebo jen ukazuje svět jinak než je běžné?

2. Je těžší napsat dobrou báseň splňující předepsanou formu a mající smysl nebo báseň volným veršem?

3. Je lepší báseň dílo ve stylu složité dokonalé konstrukce které ocení spíše jen odbornící nebo baladu ve stylu Villona? Anebo je to špatně položená otázka?

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Pomerančová': 24.09.2006 00:01.

Názory
25.09.2006 16:25
Cekanka_ucekana
jenže pravda je, že u mě se to zlomilo věkem :-))))) nějak si řikám, že už jsem moc stará na to, abych kejvala na něco s čim nesouhlasim a abych trávila čas s lidma, se kterejma ho trávit ddoopravdy nechci :-))))) asi to nebude správná definice :-)))))
25.09.2006 16:34
kastel
Cekanka_ucekana napsal(a):
jenže pravda je, že u mě se to zlomilo věkem :-))))) nějak si řikám, že už jsem moc stará na to, abych kejvala na něco s čim nesouhlasim a abych trávila čas s lidma, se kterejma ho trávit ddoopravdy nechci :-))))) asi to nebude správná definice :-)))))
...no, o tom to taky trochu je - dtrivá většina si nakonen najde s svou menšinu, se kterou se ji kejvat chce (alespoň chvíli - potom se vydělí ještě menší menšina a ještě menší a nkonec stejně zjistím, že jsem tady sami za sebe - a vo tom to je) - a všechny ty menšiny většinou neuznávají ty ostatní protože kejvou na něco úplně jinýho (třeba Bulhaři:o)
25.09.2006 16:39
Cekanka_ucekana
prostě asi tak - já vim, jak to mám já, ale nevim, jak to maj jiný a já nejsem měřítko, což je sice škoda, ale je to tak, takže vlastně zase nevim vůbec nic a chytrou můžu jen dělat :-)))))
a já to dělám ráda :-)))))
25.09.2006 16:42
kastel
...
Cekanka_ucekana napsal(a):
prostě asi tak - já vim, jak to mám já, ale nevim, jak to maj jiný a já nejsem měřítko, což je sice škoda, ale je to tak, takže vlastně zase nevim vůbec nic a chytrou můžu jen dělat :-)))))
a já to dělám ráda :-)))))
...takovejch nás je:o)
25.09.2006 18:26
Cekanka_ucekana
kastel napsal(a):
...
Cekanka_ucekana napsal(a):
prostě asi tak - já vim, jak to mám já, ale nevim, jak to maj jiný a já nejsem měřítko, což je sice škoda, ale je to tak, takže vlastně zase nevim vůbec nic a chytrou můžu jen dělat :-)))))
a já to dělám ráda :-)))))
...takovejch nás je:o)
já vim :-) ale je hezký, když si to někdo přizná :-))))) viď .-)))))
26.09.2006 00:09
Cekanka_ucekana
kam se ztratil tvuj názor?
26.09.2006 00:27
Lee
Je skrytej. Psala jsem soukromě Pomerančové svůj názor na tuto problematiku. Inspirovala mě k němu píseň Will you remember od Cranberries.
Ono to samo poslalo avíza. Předpokládám, že píseň Will You Remember ani Cranberries s tím nemají co dělat. Ale jistá si být nemohu. Příště zkusím poslouchat něco jiného. Třeba to avíza nepošle.
26.09.2006 00:30
Cekanka_ucekana
Lee napsal(a):
Je skrytej. Psala jsem soukromě Pomerančové svůj názor na tuto problematiku. Inspirovala mě k němu píseň Will you remember od Cranberries.
Ono to samo poslalo avíza. Předpokládám, že píseň Will You Remember ani Cranberries s tím nemají co dělat. Ale jistá si být nemohu. Příště zkusím poslouchat něco jiného. Třeba to avíza nepošle.
jo, mě to pak napadlo :-) žes poslala jen soukromej názor :-) ale nejdřív jsem se vyděsila, že jsem blázen :-)))))
26.09.2006 08:37
myšák
já myslím - když má někdo pocit, že má co říct, ať to zkusí a jak nejlíp umí - volným nebo vázaným nebo jinak - to je jedno - forma je fakt až to poslední - a všechno jsou to vlastně špatně položené otázky
26.09.2006 12:23
Cekanka_ucekana
myšák napsal(a):
já myslím - když má někdo pocit, že má co říct, ať to zkusí a jak nejlíp umí - volným nebo vázaným nebo jinak - to je jedno - forma je fakt až to poslední - a všechno jsou to vlastně špatně položené otázky
:-)
26.09.2006 20:10
Jan Zeman
1. Jak může být cokoli odtržené od života? Život je přeci vše.
2. Osobně myslím, že těžší je ta první možnost, ale to asi záleží na konkrétním jedinci.
3. Ano, dle mého je to špatně položená otázka :-) Každému se líbí něco jiného a těžko objektivně soudit, co je lepší a co horší. Zvláště v poezii...
27.09.2006 07:38
Raimund Jezu
Jan Zeman napsal(a):
1. Jak může být cokoli odtržené od života? Život je přeci vše.
2. Osobně myslím, že těžší je ta první možnost, ale to asi záleží na konkrétním jedinci.
3. Ano, dle mého je to špatně položená otázka :-) Každému se líbí něco jiného a těžko objektivně soudit, co je lepší a co horší. Zvláště v poezii...
K bodu 2. Nepřistupujme k formě verše, jako k laťce, kterou je třeba přeskočit, aby báseň měla úroveň.Čím výš a stylověji - tím "lepší".Forma není měřítko obtížnosti ale nástroj, kterým je báseń utvářena.Může plnit funkci laťky snad jedině v případě, že s ní autor pokárá přes uši dotěrného soudce krásy.
A volný verš by měl být vlastně verš vázaný, odpovídající ovšem svérázným "pravidlům" , která si vytvoří sám autor.:-)
27.09.2006 10:56
Atalanta
Proboha, lidi, neposilejte furt ty aviza, posilaj se samy vsem, kdo si dali "sledovat tema"!
27.09.2006 11:43
Cekanka_ucekana
Atalanta napsal(a):
Proboha, lidi, neposilejte furt ty aviza, posilaj se samy vsem, kdo si dali "sledovat tema"!
a to bylo co tohle za probrek?
27.09.2006 13:51
_jarda
Cekanka_ucekana napsal(a):
Atalanta napsal(a):
Proboha, lidi, neposilejte furt ty aviza, posilaj se samy vsem, kdo si dali "sledovat tema"!
a to bylo co tohle za probrek?
že to nasere
(že raimunde od jezu, sorry atal.)
27.09.2006 14:43
Cekanka_ucekana
_jarda napsal(a):
Cekanka_ucekana napsal(a):
Atalanta napsal(a):
Proboha, lidi, neposilejte furt ty aviza, posilaj se samy vsem, kdo si dali "sledovat tema"!
a to bylo co tohle za probrek?
že to nasere (že raimunde od jezu, sorry atal.)
já teda nikomu avíza neposílám
27.09.2006 14:44
Raimund Jezu
_jarda napsal(a):
Cekanka_ucekana napsal(a):
Atalanta napsal(a):
Proboha, lidi, neposilejte furt ty aviza, posilaj se samy vsem, kdo si dali "sledovat tema"!
a to bylo co tohle za probrek?
že to nasere
(že raimunde od jezu, sorry atal.)
To není moje, to mý smrdí o řádek vejš.
28.09.2006 18:29
Jan Zeman
Raimund Jezu napsal(a):
Jan Zeman napsal(a):
1. Jak může být cokoli odtržené od života? Život je přeci vše.
2. Osobně myslím, že těžší je ta první možnost, ale to asi záleží na konkrétním jedinci.
3. Ano, dle mého je to špatně položená otázka :-) Každému se líbí něco jiného a těžko objektivně soudit, co je lepší a co horší. Zvláště v poezii...
K bodu 2. Nepřistupujme k formě verše, jako k laťce, kterou je třeba přeskočit, aby báseň měla úroveň.Čím výš a stylověji - tím "lepší".Forma není měřítko obtížnosti ale nástroj, kterým je báseń utvářena.Může plnit funkci laťky snad jedině v případě, že s ní autor pokárá přes uši dotěrného soudce krásy.
A volný verš by měl být vlastně verš vázaný, odpovídající ovšem svérázným "pravidlům" , která si vytvoří sám autor.:-)
Nic proti, napsal jsem jen, co je těžší pro mne. Každý ať to bere, jak chce... ;-)
30.09.2006 04:15
Raimund Jezu
Jan Zeman napsal(a):
Raimund Jezu napsal(a):
Jan Zeman napsal(a):
1. Jak může být cokoli odtržené od života? Život je přeci vše.
2. Osobně myslím, že těžší je ta první možnost, ale to asi záleží na konkrétním jedinci.
3. Ano, dle mého je to špatně položená otázka :-) Každému se líbí něco jiného a těžko objektivně soudit, co je lepší a co horší. Zvláště v poezii...
K bodu 2. Nepřistupujme k formě verše, jako k laťce, kterou je třeba přeskočit, aby báseň měla úroveň.Čím výš a stylověji - tím "lepší".Forma není měřítko obtížnosti ale nástroj, kterým je báseń utvářena.Může plnit funkci laťky snad jedině v případě, že s ní autor pokárá přes uši dotěrného soudce krásy.
A volný verš by měl být vlastně verš vázaný, odpovídající ovšem svérázným "pravidlům" , která si vytvoří sám autor.:-)
Nic proti, napsal jsem jen, co je těžší pro mne. Každý ať to bere, jak chce... ;-)
Jo.Spíš jsem doplňoval názory k tématu zmateným názorem.Pro mne není obtížné skoro nic, protože jsem většinu teorie bezpečně zapoměl.
20.11.2006 10:29
miirdas
nejdůležitější na světě je správný tvar a držení pecek v poměru k počtu hrušek, okurek a trabantů podléhajících státní správě

proto je možné se (ne úplně stabilně) domnívat
o spoutanosti(od slova pouta-omezení pohybu)
danných forem(bábovičko jestli se mi nepovedeš..)
vytváření forem vlastních(dále už daných) a jejich striktní dodržování
poměrem pecek k počtu hrušek(jak samozřejmé)
by mohlo dojít k až absurdnímu přepeckování
(vlákniny až po krk)
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)