Téma #190
Autor:Fixed Idea
Fórum:
Otázky a odpovědi
Datum publikace:07.05.2006 13:49
Počet návštěv:2640
Počet názorů:23

Litr a kilo
Záludná otázka: Proč se tisícovce říká litr a stovce kilo? Nemělo by to být naopak? Zná vůbec někdo odpověď ?

Názory
07.05.2006 19:56
Albireo
Vím sice, proč se dvacetikoruně říká "dvě pětky" a dvacetníku říkalo šesťák, ale tohle netuším. Slang či argot není asi vždycky logický.
08.05.2006 15:59
rivka
Albireo: To by mě samotnou zajímalo - zvlášť proto, že "dvě pětky" jako ekvivalent dvacetikoruny jsem nikdy neslyšela. Znám "pětku" (tzn. deset Kč) a z toho vyplývající "puč mi dvě pětky, puč mi tři pětky, puč mi sedum pětek" atd., ale že by se tak říkalo té minci (bankovce)? Pouč mě:o)

Ad - tisícovka by mohla být litr kvůlivá počtu nul, ale to stovka koneckonců taky... Tak nevím. Nad označením tác nebo love jsem už úplně bezradná:c)))
08.05.2006 18:31
Monty
Pětka původně znamenala bankovku v hodnotě pět zlatých. Na základě podobnosti platidel se pojmenování přeneslo na desetikorunu.

Litr a kilo bude pravděpodobně souviset s měrnými jednotkami
1 litr - 1000 mililitrů
1 kilo (kg) - 100 dekagramů

Z historického hlediska jsou to termíny podstatně mladší než "pětka" nebo "bůr".
Další možnost by byla, že označení pochází z nějakého symbolu na bankovkách (např. džbán z vodou na tisícovce - litr), ale myslím, že spíše A je správně.
08.05.2006 20:08
Albireo
Monty napsal(a):
Pětka původně znamenala bankovku v hodnotě pět zlatých. Na základě podobnosti platidel se pojmenování přeneslo na desetikorunu.
I na základě hodnoty - jeden rakouský zlatý měl hodnotu dvou korun, po jistou dobu fungovala obě platidla souběžně.
S krejcarem je to podobně, jednu dobu byl dvacetihaléř ekvivalent 6 krejcarů, potom 10 krejcarů.
rivka: Se "dvěma pětkami" se osobně setkávám častěji než se samotnou pětkou.
O původu tácu čili talíře a bůra se ani neodvažuji hádat. Love jsou peníze obecně (v cikánštině a z ní v brněnskym hantecu).
08.05.2006 20:31
rivka
Albireo: Já pochopitelně vím, co to znamená, nejasná byla etymologie. Co se pětky týče, patrně proto, že za pětku si člověk dneska koupí tak akorát patery sirky, a co potom s nima. Což nic nemění na tom, že pětka je označení desetikoruny (mince), dvě pětky jsou označení dvaceti korun v libovolné podobě...
09.05.2006 18:30
blondýna

V roce 1856 byla zavedena rakouská měna s měnovou jednotkou "zlatý", která se dělila na 100 dílů. V roce 1892 došlo k další změně, byla zavedna korunová měna.

Rakouská a korunová měna se vyměňovaly v poměru 1 : 2. Z výměny bankovky v hodnotě 5 zlatých za 10 korun se vyvinul výraz "pětka" pro desetikorunu, který se udržel z části dosud. V únoru 1919 se oddělila měna nového československého státu od inflační, válkou znehodnocené měny okolkováním a vznikla koruna československá.


zdroj:http://mzdy.blog.cz/0603/proc-se-desetikorune-rika-petka

10.05.2006 11:37
Shammann
u nás v Kárlsbádu teda dvacetikoruně říkáme dost často zlaťák...
10.05.2006 19:20
Slůůůníčko
rivka: slovo love pochází z romštiny, ale tác nevím, že by prostě odfláknutě vyslovená zkrácenina slova tisíc? ;o))
13.05.2006 08:28
Big_George
Nojo, Monty je chytrá holka.
Albi, "bůr" je slovo nejasného původu. Kdesi jsem četl, že jistou stopou by mohlo být německé "Bar" pro hotové peníze (zejména Bavoráci tohle slovo dokážou vyslovit tak skvostně, že bys jim za to snad i toho bůra dal, chudákům...)
Tác vznikl asi zkomolením a z krácením tisíce a talíř z tácu.
Pořádek do názvosloví peněžích sum vnesli až snobští milionáři - jejich MEGA je naprosto přesným vyjádřením množství oběživa, které se dřív nazývalo poněkud poetičtějším slovem "meloun"
Tož asi tak, že?
13.05.2006 08:43
Hana
a pak jsou hadry a klacky, třeba...
13.05.2006 16:43
Ženatej
Protože za tisícovku dostaneš litr skvostný whisky a za kilo k tomu kilo vepřový kejty na stejky...
;-)))
14.05.2006 08:58
Kibe
A co kapři?
14.05.2006 21:22
LISKA
Což nic nemění na tom, že pětka je označení desetikoruny (mince), dvě pětky jsou označení dvaceti korun v libovolné podobě...

není to tak dávno, kdy byla desetikoruna papírová a říkalo se jí pětka.
Také existuje rčení " neseš se jak pětka do Záložny", z čehož plyne, že toto označení destikoruny se používalo už za I.republiky.
14.05.2006 22:20
Big_George


LISKA napsal(a):
Což nic nemění na tom, že pětka je označení desetikoruny (mince), dvě pětky jsou označení dvaceti korun v libovolné podobě...

není to tak dávno, kdy byla desetikoruna papírová a říkalo se jí pětka.
Také existuje rčení " neseš se jak pětka do Záložny", z čehož plyne, že toto označení destikoruny se používalo už za I.republiky.
Co takhle číst diskusi nahoře?
14.05.2006 23:43
LISKA
První věta je špatně označená citace Rivky a na ní byla moje odpověď.
16.05.2006 14:21
rivka
Liska: Sorry, to jsem nezapočítala, nicméně to nic nemění. Označení se imo vztahuje (primárně) jak na minci, tak na bankovku, "dvě pětky" pak je libovolný počet peněžních jednotek, dávající dohromady sumu dvaceti korun. Uffff.... půjdu dělat něco užitečnýho:c))
31.05.2006 20:25
Daemon Lord
Kibe napsal(a):
A co kapři?
No myslim že to vzniklo z krycích názvů pro peníze, ale nejsem si jistý jaká je to teda jednotka, protože jsem slyšel kapry jen v "Ivánku, kamaráde" to bylo: Tak co? Připluli kapříci?
21.06.2006 13:18
jingle
No odpověď neznám, ale myslí, že je to proto, že první byl litr jakože tisícovka a pak někdo začal říkat kilo stovce a bylo to:-)
23.06.2006 08:53
papouch
tác je zkomolený tausend a je to z brněnského hantecu
a litr má asi původů víc, ale možný jeden z nich je tento:
Kdysi se vyrábělo auto Škoda MB1000. Říkalo se mu Embéčko, ale taky Tisícovka, nebo Litr, podle obsahu válců 1000ccm. Aby se totiž rozlišilo od též Embéčka s vyšším obsahem Škoda MB1100, kterému se říkalo jedenáctistovka. Vzniklo tak lidové povědomí, že litr=1000. Dřív nejvyšší bankovka ale byla 100Kčs, takže tohle označení měny přišlo až po ´89. Ale i předtím se (aspoň v hantecu) používalo označení litr pro tisíc čehokoliv.
(Třeba kuriozní výrok, že -Ze štatlu to je do Paříža némiň litr kiláků- :-)
(p.s. po embéšku se vyráběla Š100, které se říká hundrtka nebo kilo, ale proč kilo to FAKT nevím :-D
23.06.2006 08:55
Shammann
koukám, že všechny ty rozumy pocházej nějak ze štátlu...
Kromě Becherovky:-)
A oplatek!!!
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)