Téma #133
Autor:intouš od lopaty
Fórum:
Otázky a odpovědi
Datum publikace:18.11.2005 12:44
Počet návštěv:2847
Počet názorů:49

lidi poraďte
Sháním nejakou dobrou dobrodružnou knihu pro jedenáctiletýho kluka. Poraďte mi prosím maminky a tatínkové.

Názory
18.11.2005 19:37
Corvien
Tyjo, nevim, co je ted v mode Harry...Ja jsem miloval E.T.Setona-Rolfa Zalesaka jsem cetl devetkrat. Nekdy i dvakrat hnedka po sobe. Ale nejsem tatinek, natoz maminka. ;-)
19.11.2005 00:13
Repulsion
Setona jsem měl taky rád, i když toho Rolfa jsem jak na potvoru zrovna nečet. Mně se nejvíc líbily ty jeho povídky o zvířátkách. Taky jsem měl rád Curwooda (Vlčák Kazan; Barí, syn Kazanův; Král šedých medvědů) - myslím, že by to stálo za pokus. Dneska sice frčí hlavně fantasy, ale právě proto by možná nebylo na škodu nabídnout klukovi něco drobátko jiného.
19.11.2005 09:27
rivka
Já si pamatuju ještě A. Ransoma (hlavně Boj o ostrov), ale jenom pámbuví, co bych na to řekla dneska...:o)
19.11.2005 09:55
Albireo
Já myslím, že Vinnetouem nejde nic pokazit.
19.11.2005 10:30
Atalanta
Ransomovky a Vinnetoua urcite. Ty ja rada i po letech :)

A pak jsme jeste taky cetli Bigglese.
19.11.2005 10:33
Atalanta
http://biggles.wz.cz/index.php?obsah=biggles
19.11.2005 14:59
Corvien
Joo, Biggles - od velbloudich stihacek...to byla moje oblibena :-)) Mel jsem jeste stare sesitove vydani po tatinkovi...
19.11.2005 17:20
yenn
A take Kiplinga, Knihy dzungli.
Storcha, klidne komplet, ale preferuji od nej knihy Minehava a Osada Havranu, zejmena Lovci mamutu mi prisli v detstvi prilis poucni, nez abych to skousla.
A Londona - Bily Tesak ci Volani divociny.
A klidne i nejakou akcnejsi mythologii, je toho ted k dispozici spousta :)

I kdyz, jak si tak vzpominam, ja tohle cetla vyrazne driv nez v jedenacti, tak aby to nebylo zvazeno a shledano lehkym. Tezko rici.
19.11.2005 17:42
Jeannetka
přece jakákoliv foglarovka je super
20.11.2005 18:12
Emmet_RAY
Charles Bukowski: Poštovní úřad
(aspoň já to v jedenácti četl)
21.11.2005 14:18
Atalanta
Jo, a verneovky.

S tim Foglarem si nejsem tak jista, osobne bych doporucila nanejvys ustredni rychlosipackou trilogii -- vetsina tech samostatnych knih mi prisla dost desiva (upozornuji, ze nikoliv ve smyslu "strasidelna"). A to jsem se o Jestrabovych pravdepodobnych sklonech dozvedela az mnohem pozdeji.
21.11.2005 18:23
Jeannetka
Atalanta napsal(a):
Jo, a verneovky.

S tim Foglarem si nejsem tak jista, osobne bych doporucila nanejvys ustredni rychlosipackou trilogii -- vetsina tech samostatnych knih mi prisla dost desiva (upozornuji, ze nikoliv ve smyslu "strasidelna"). A to jsem se o Jestrabovych pravdepodobnych sklonech dozvedela az mnohem pozdeji.
o jakejch "sklonech"??

já jsem přečetla naprosto všechny foglarovky a většinu tak mezi 10-12 rokem a mam je ráda dodneška..
21.11.2005 18:39
yenn
Mne se foglarovky nelibily. Pribehy mi prisly vylozene naivni az hloupe, postavy jednajici naprosto nesmyslne a nepravdepodobne a obzvlast zrudne se mi zdalo zpodobneni osob zenskeho pohlavi, pokud se vubec vyskytovaly, s vyjimkou Matek, ktere zas byly absolutne materske a ani trochu zive.
Ale mam za to, ze Foglar patri k zakladnimu vzdelani.
Navic to je literatura, z niz se da vtipnymi citaty glosovat takrka jakakoli situace :)
21.11.2005 19:44
Albireo
Já dodnes s oblibou cituji reakci na proboření Rychlonožky pod tenký led: "Náš dlouholetý trenér je poněkud navlhlý."
21.11.2005 23:21
intouš od lopaty
a co něco ze současnoti, neznáte? Teda kromě omiláného H.P.
22.11.2005 11:48
Atalanta
Jeannetka: pederastie (pravdepodobne).

Tedy, mne je celkem ukradene, jaky byl Foglar jako clovek, o tom se vede sporu dost i tak (viz napriklad kdysi polemika v Reflexu -- causa agent Sipek), ale ti vecne mladi hosi v kratkych kalhotach a pejici pisen jara mne zkratka spise nez co jineho desili. A dale viz Yenn, vcetne dovetku :)
22.11.2005 21:23
sirka
jedenact mi bylo tuhle, doporucuju petera horna-Tajemstvi jezdcu z mocalu, ma to jeste dalsich par dilu. Fantasy, moc fajn. Taky jeste stoji za to "Poly a tajemstvi sedmi hvezd", bude se libit, i kdyz asi min. Jo a nic nepokazis Harry Potterem. Je to dobra kniha, i kdyz zkomercializovana, bohuzel. Cetly to hodne deti ode me z oddilu, kterym bylo taky 11.
23.11.2005 10:20
Rozárka
já jsem zalovila v knihovně a můžu říct co se líbilo mně. myslim, že je to dobrý i pro kluky :) ty knížky mám po tatínkovi :)
poiští a pralesem od sienkiewicze, léto bubnů od olsena a potom treba od farleyho černý hřebec
jako malá jsem četla toho ransomeho, ale nevim jak by se to líbilo teď...
co jsem měla ráda tak byly ještě letopisy narnie
a víc už nevim :)
23.11.2005 14:44
Endif
Verneovky! :)

Nebo - i když to nejsou přímo dobrodružné knihy - sérii M.Y.T.H. Inc. od Roberta Asprina (cca 10 úlých knížek), inteligentní zábava.
23.11.2005 15:18
xicht
Nazdar, taky si prisadim, co jsem v tomhle veku hltal:
Verne - urcite
May - zejmena pribehy Oldy Setrnyho v Africe atp., ale to asi nesezenes
Edgar Rice Burroughs - Tarzan
Arthur Ransome - Trosecnici z Vlastovky atp. - parada
A. C. Doyle - Sherlock Holmes, ale to asi neni uplne dobrodruzna literatura
Foglar - jiste

Robert Asprin - Mytus a MYTH - obavam se, ze v tomhle veku z toho jeste moc mit nebude, jinak souhlasim s Endifem
Letopisy Narnie - je to dost detske, nevim, jestli na 11, uz si to moc nepamatuju, ale rozhodne to neni spatne ani zavadne cteni

Trochu mimo misu asi bude Pan prstenu (+ Hobit), Tad Williams - Kamen rozluky, Trun z dracich kosti, Vez zeleneho andela... - taky slusna fantasy serie, ale mozna pro trochu starsi (ctu to ted, ale to nic neznamena :-D), taky jsem v tomhle veku docela hltal "braky", jako je Connan a spol., spoustu rodokapsu, ruskych sci-fi knizecek, nadherne pribehy ze serie KOD (Knihy odvahy a dobrodruzstvi) - Cervenomodry Metuzalem (mimochodem bajecna Mayovka), Potomci Skytu... ale to uz budes dneska vazne tezko shanet :-/.

Trochu jsem se nechal unest vzpominkami :-), rozhodne preju hodne stesti pri vyberu.
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)