Téma #1249
Autor:Mario Czerney
Fórum:
Obecná diskuze
Datum publikace:17.09.2010 16:46
Počet návštěv:3078
Počet názorů:47

Jste pro nebo proti jaderným elektrárnám?
anketa: Jste pro nebo proti jaderným elektrárnám?

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Mario Czerney': 17.09.2010 17:07.

Názory
12.10.2010 10:29
Albireo
 
Vích napsal(a):
... Neni jasné co s vyhořelým jaderným palivem.
Budoucnost je v úsporách, alternativních obnovitelných zdrojích. Pro technokraty je nadějí studená fůze, ale to se teprva uvidí...
Po fyzikální stránce je jasné, co s vyhořelým palivem. Jenom je to potřeba vyřešit technicky, a to je běh na dlouhou trať.
Uspořit se nedá tolik, kolik by bylo potřeba, úsporami se problém jenom zmenší, ale neodstraní. Dosavadní obnovitelné zdroje jsou cesta do pekla, třeba absolutně není jasné, jak ekologicky snesitelně likvidovat staré solární panely. Nemluvě o "estetické" stránce větrníků a solárních polí, které navíc zabírají zemědělskou půdu.
12.10.2010 10:32
Mario Czerney
To je pravda, estetická stránka větrníků a solárních polí... souhlasím.
Bezpečnost jaderných elektráren je ovšem otázka jiná, myslím.
12.10.2010 10:38
Albireo
Nebezpečné jsou i klasické elektrárny. Severní Čechy ničené smogem, protržené přehrady.
12.10.2010 10:46
Mario Czerney

Takže pouze volba horšího zla (?)

12.10.2010 18:32
Humble
Albireo: Británie například má fungující závod na zpracování vyhořelého paliva (veškeré vyhořelé palivo prý dosud zpracovávali). Z finančních důvodů to ale spíše vypadá na jeho zavření.

Francouzi postavili Super Fénix - reaktor, který měl vyrobit víc paliva, než spotřeboval. Těsně před spuštěním ho kvůli zeleným zavřeli.

Samozřejmě existuje spousta problémů k dořešení, jestliže ale vítězí hloupost, k řešení nelze dojít.
17.10.2010 13:04
Lu_Po
Humble napsal(a):
Albireo: Británie například má fungující závod na zpracování vyhořelého paliva (veškeré vyhořelé palivo prý dosud zpracovávali). Z finančních důvodů to ale spíše vypadá na jeho zavření. Francouzi postavili Super Fénix - reaktor, který měl vyrobit víc paliva, než spotřeboval. Těsně před spuštěním ho kvůli zeleným zavřeli. Samozřejmě existuje spousta problémů k dořešení, jestliže ale vítězí hloupost, k řešení nelze dojít.
Humble je vědec ... já bych mu věřil!!! .)
17.10.2010 19:27
Nechci
Všem technooptimistům typu Humble bych chtěl jen připomenout zákon zachování energie...

Třeba ten Super Fénix - že měl vyrobit víc paliva, než kolik by spotřeboval? To je nějaká báje?

Studená fůze že byl podvod? Zpracování vyhořelého jaderného paliva se prodraží? Perpetuum mobile nefunguje? Tolik zbořených mýtů!

Vůbec je zvláštní, jak ti vědci rádi věří na zázraky. Třeba pan skeptik & katolík Grygar.

Nebo ta "boží" částice, která vysvětlí vesmír. Nedávno jsem viděl na ČT2 (britský?) dokument o tom urychlovači v Zernu - typický příklad dokureklamy na projekt, který potřebuje zlepšit image, protože ztrácí popularitu a tím pádem sponzory. Promlouvala tam spousta zainteresovaných vědců a mně utkvěly dvě věci:

1) Nějaká vědkyně tam říkala, že vlastně to nejúžasnější, co se může stát, bude, když se jejich hypotézy nepotvrdí, protože pak budou muset přepsat všechny teorie a rovnice a začít bádat odznova.

2) Nějaký vědec tam říkal, že lze se 100% pravděpodobností vyloučit, že při tom pokusu vznikne černá díra, která pohltí zeměkouli.

Tak nevím... možná aby se jim ty jejich hypotézy radši potvrdily, ne?


17.10.2010 19:44
Nechci
oprava: "v CERNU" :-)
17.10.2010 23:52
Alan Marceau
já nevim, ten urychlovač je možná věc na hovno s prominutím, ale přijde mi to jako hezká pohádka, objevit částici, která dá smysl celému světu... a lepší název než Higgsův boson má tak akorát Freizérův cylindroid
19.10.2010 15:44
Humble
Nechci napsal(a):
Všem technooptimistům typu Humble bych chtěl jen připomenout zákon zachování energie...
Díky za připomenutí, od minulého pátku, kdy jsem o ZZE naposledy přednášel, uplynula už dlouhá doba a jsem přece jenom sklerotický dědek :o)

Super Fénix měl pracovat s rychlými neutrony (klasické reaktory pracují s neutrony pomalými). Právě bombardování rychlými neutrony transformuje uran 238, který je jinak k ničemu a je ho v uranové rudě většina, na štěpný materiál. Podle zelených, kteří zrovna posílili ve francouzském parlamentu, ale takováhle věc byla "neekologická", takže podmínili svou účast ve vládě likvidací tohoto technického unikátu, který byl dokončený a těsně před spuštěním. Škoda, mohli jsme být zase dál.
19.10.2010 17:06
Nechci
Humble napsal(a):
Nechci napsal(a):
Všem technooptimistům typu Humble bych chtěl jen připomenout zákon zachování energie...
Díky za připomenutí, od minulého pátku, kdy jsem o ZZE naposledy přednášel, uplynula už dlouhá doba a jsem přece jenom sklerotický dědek :o)

Super Fénix měl pracovat s rychlými neutrony (klasické reaktory pracují s neutrony pomalými). Právě bombardování rychlými neutrony transformuje uran 238, který je jinak k ničemu a je ho v uranové rudě většina, na štěpný materiál. Podle zelených, kteří zrovna posílili ve francouzském parlamentu, ale takováhle věc byla "neekologická", takže podmínili svou účast ve vládě likvidací tohoto technického unikátu, který byl dokončený a těsně před spuštěním. Škoda, mohli jsme být zase dál.
Dík za vysvětlení. A co teda s odpadem? Za jak dlouho přestane být nebezpečný?
19.10.2010 18:39
Humble
Záleží na poločasu rozpadu - může se jednat i o stovky tisíc let. Nicméně:

1) Většinu (údajně až 99%) odpadu lze znovu využít, při zpracování lze navíc převést prvky s dlouhou dobou rozpadu na prvky, které mají poločas rozpadu řádově desítky let. Brání tomu cena zpracování.

2) V situaci, kdy v důsledku chemické těžby uranové rudy za minulého režimu vlastníme podzemní jezero radioaktivního materiálu rozpuštěného v kyselině sírové o velikosti Slapské přehrady (Stráž pod Ralskem), je odpad z elektráren zcela podružný problém. Je ale chvályhodné, že i podružné problémy se řeší :o)
19.10.2010 22:01
Nechci
ad1) Takže zákon zachování energie, ne?

ad2) K tomu Ralsku mi říkala jedna aktivistka, která do toho už dlouho šťourá, že ta "sanace", co probíhá, je sice super, ale je iluze myslet si, že by to někdo dělal, kdyby se mu to nevyplatilo. Takže by se tomu mělo říkat spíš "opatrná dotěžba" (rozpuštěného materiálu). A do budoucna prý o to ložisko mají velký zájem Australani a Kanaďani, kteří o nějaké "sanaci" v životě neslyšeli. U nich se nic takovýho neřeší, protože těžba probíhá daleko od civilizace.
20.10.2010 17:16
Humble
ad 2) Pumpují tam vodu, a současně vyčerpávají kyselinu s rozpuštěnou uranovou rudou. Tím se roztok pod zemí ředí, no a z toho, co vyčerpají, samozřejmě získávají štěpný materiál (tuším, že jsem někde četl, že je to asi 10 tun ročně). Na tomhle postupu nevidím nic závadného.
21.10.2010 13:53
Nechci
ad2) Já na tom taky nevidím nic závadného. Jen by mě zajímalo, co bude, až se ta sanace přestane vyplácet. Jestli už bude ta směs v podzemí natolik zředěná, že bude bezpečná. A pokud nebude, jestli budou v sanaci pokračovat.

ad1) Ať člověk vymyslí jakoukoli technologii, celkové náklady na její vývoj, výrobu a provoz budou vždycky přímo úměrné množství energie, kterou s její pomocí získá. Takže dokud budeme pohánět pokrok vyčerpatelnými zdroji, budeme je vyčerpávat pořád stejně rychle, ne-li rychleji. Neušetříme ani ň. To je logický, ne?
22.10.2010 23:08
Vích
nemám nic proti vědě, naopak, a věda by neměla být proti ekologii, naopak, ruku v ruce, pokud se hašteřej, tak je něco v prdeli.
25.10.2010 22:02
Humble
Nechci:

ad 2) Měli by to ředit ještě docela dlouho - tohle je totiž šílený průšvih. Havarovaný blok v Jaslovských Bohunicích se také desítky let chladil, a dost možná, že se ještě stále usilovně chladí. Likvidace jaderných průšvihů je vždycky běh na dlouhou trať a věci zrovna dvakrát neprospívá, že se o tom mlží a mlčí, i když se dělá poměrně dost.

ad 1) Budoucí vývoj se dá těžko předvídat. Termojaderná fúze už měla být dávno vyřešena, a zatím čím déle a intenzívněji se na problému pracuje, tím je cíl vzdálenější. Snad se v dohledné době podaří alespoň vyrobit kloudné solární panely.
23.03.2011 22:33
Mario Czerney
18.04.2011 12:11
Kocourek
Albireo napsal(a):
 
Vích napsal(a):
... Neni jasné co s vyhořelým jaderným palivem.
Budoucnost je v úsporách, alternativních obnovitelných zdrojích. Pro technokraty je nadějí studená fůze, ale to se teprva uvidí...
Po fyzikální stránce je jasné, co s vyhořelým palivem. Jenom je to potřeba vyřešit technicky, a to je běh na dlouhou trať.
Uspořit se nedá tolik, kolik by bylo potřeba, úsporami se problém jenom zmenší, ale neodstraní. Dosavadní obnovitelné zdroje jsou cesta do pekla, třeba absolutně není jasné, jak ekologicky snesitelně likvidovat staré solární panely. Nemluvě o "estetické" stránce větrníků a solárních polí, které navíc zabírají zemědělskou půdu.
Dovedu si představit solární moduly na oběžné dráze či třeba na Měsíci a přenos energie směrovaným paprskem. Zatím je to spíše sci-fi, ale prý se to zkoumá. Je to otázka investic a tak v dnešní krizi do toho naši ekonomové nemohou či nechtějí jít! Ale pro začátek bych dal solární články místo všech těch uhozených bildboardů podél silnic, na reklamy bych vyhradil určité plochy, kde by se promítali stejně jako kdysi týdeníky v non stop kinech. /Taky jedno komančské dítě, které z principu moderní hospodáři vylili i s vaničkou! Tehdy kdo chtěl, shlédl týdeník, k tomu nějaký zajímavý šot a příp. komedii s Chaplinem či Frigem, kdo nechtěl, toho neobtěžovala reklama dokonce i na držácích v MHD!/ Ta spotřeba el. energie by se uhradila z těch panelů a ještě by na lecos zbylo...
21.04.2011 10:35
Kocourek
Oprava: Promítaly!
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)