Téma #1178
Autor:Faun
Fórum:
Obecná diskuze
Datum publikace:23.08.2009 20:59
Počet návštěv:2232
Počet názorů:233

Přistěhovalci

Pražské Dejvice měly dvě hospody, kde jste skoro vždy potkali někoho z "rockerů". Letenský Špejchar a hospodu Na slamníku v Bubenči. Pokud vím, tak Slamník se sice nikdy nedostal do textu žádného songu jako je slavný "Špejchar blues" od ETC, ale "Špejchar" už není a hospoda Na slamníku funguje dodnes.

Před pár týdny jsem se Na slamníku zastavil a i tak trochu z nostalgie si na zahrádce dal pivo. Nic se tam za ta léta nezměnilo. Smradlavý záchodky, omšelý dřevěný stoly a zaprášenej sál, kde se dodnes pořádají koncerty kapel.

Číšník se mě zeptal jestli si dám i něco k jídlu. Přikývl jsem. Po chvilce mi přinesl jídelníček, ale když jsem ho otevřel, byl v azbuce. Můj překvapený výraz číšníka upozornil na jeho přehmat a s omluvou mi přinesl knížečku s latinkou.
Nespletl si mě s turistou. Do téhle části Prahy nikdy žádný turista nezabloudí. Hned naproti hospodě je ale komplex budov, kde žije početná komunita ruských přistěhovalců, kteří si tu našli svůj domov. Většina z nich tu je již více jak deset let a tak málokdo z nich nemá vyřízeny doklady na trvalý pobyt v ČR.

Včera mi pak kamarád říkal, že hospodu Na slamníku chce koupit nějaká ruská společnost a má záměr z ní udělat tradiční ruskou restauraci.

A práve v tu chvíli jsem si uvědomil jak se věci mění.

V Paříži mají už dávno arabskou a čínskou čtvrť. V Německu žije víc než milion ekonomických přistěhovalců z Turecka a Holandsko je v celém světě již dlouho vnímáno jako křižovatka ras, národů a náboženských vyznání.
Já si vlastně teď také nemohu vzpomenout ani na jednu pražskou zeleninu nebo večerku, která by nebyla provozována vietnamci. Na stavbách se mluví převážně ukrajinsky a čínské restaurace jsou na každém rohu.
Většina těhle cizinců k nám nepřijela jen na pár měsíců. ale natrvalo.
Většina z nich již má povolení k trvalému pobytu a mnozí si přivezli i své rodiny.

Před třiceti lety by si v USA nikdo netroufnul tvrdit, že presidentem se stane afroameričan. Stalo se. Vzhledem k tradiční početnosti arabských rodin je tedy klidně možné, že za 20 let budou mít některé evropské státy arabské presidenty. Je i možné, že dvojjazyčné rusko-české nápisy na obchodech a restauracích, které jsou již dnes běžně k vidění v Karlových Varech, budou běžné i v Praze, Brně a dalších městech.

Evropa se prostě stala cílem ekonomických přistěhovalců už dávno a v Čechách si na ruské, ukrajinské, americké a co já vím jaké ještě čtvti ve velkých městech budeme muset také zvyknout. Svět je v pohybu a hranice už neoddělují.

Tak jako je v pražských Nuslích ukrajinský pravoslavný kostel, kde je každou neděli narváno k prasknutí, tak je zřejmé, že se stále zřetelněji budeme "na ulicích" potkávat i s islámem a dalšími náboženstvími. V některých ulicích a pak i čtvrtích se česky budeme domlouvat jen těžko.

Já sám žiju s partnerkou, která je cizinka. Máme dvouměsíční dceru, která má dvojí občanství. Zajímá mě ale názor Vás ostatních:

Vnímáte současné prolínání kultur jako pozitivní proces, který je ve svém důsledku obohacující pro společnost jako takovou nebo ekonomické přistěhovalectví vnímáte jako něco, co se nedá sice zcela zastavit, ale "vše má své meze"?

Názory
09.09.2009 21:00
stanislav
kolo, hele, burani neburani, ale ne každej je zapšklej kůli tomu, co dělaj druhý. kdybych kůli každýmu, kdo dělá věci nějak ne uplně podle mých představ šel do vrtule, to bych dopadnul. hudrat, že někdo zneužívá dávky, to je dost pitomá politika... základ je bejt nenáročnej a neplakat, že je něčeho málo, si vem, že hlady neumíráš a nazdar bazar... druhejm přeju, že se maj dobře, ne že bych jim to záviděl. 
09.09.2009 21:08
stromors
kolečko, tak to bych do tebe neřekla, žes studovaná, vystupuješ tu jako buranka.
09.09.2009 21:15
malékulatékolečko
těsně vedle - mně nejde o mě ,ale o zy postižené, kteří musí na uilci žebrat na vozík ten ltr , nebo dva , vyhozené z okna na úkor mé rodiny oželím ,ale vadí mí že opravdu postižení nemají nic a žebrají .Kdyby mi má práce vadila -už ji dávno nedělám a klidně se živím vyšíváním , nebo malováním - pro mne je práce výzva - jakákoliv - kdybych měla vynášet popelnice - budu to dělat - přiznám se asi jsem workoholik a bez práce nevydržím, nicméně mě těší jakýkoliv výsledek, třeba to ,že se někdo naučí číst a umí psát - nebo umí něco, co se naučil, třeba plést košíky - jestli chápeš. Není o stížnostech je to o životě a bohužel velmi skutečném - nemá smysl to tady rozvádět a popisovat - neučila jsem se romštinu jen tak pro nic za nic.
09.09.2009 21:19
stanislav
jako si altruist, kolo, to je fajn. že oželíš, to je supr. a s těma výzvama, to je uplně grandiosní. přeju ti hodně výzev... 
09.09.2009 21:20
malékulatékolečko
stromors napsal(a):
kolečko, tak to bych do tebe neřekla, žes studovaná, vystupuješ tu jako buranka.
A ty co ? Na co se zmůžeš doktorko? Na hloupou veršovánku, nebo mimomísní proslov? Co máš k tématu? Poslal jsem ti číslo účtu s veškerýmiověřitelnými údaji - kolik přispěješ? Zatím jsi neodpověděka....
09.09.2009 21:21
stromors
stanislav napsal(a):
jako si altruist, kolo, to je fajn. že oželíš, to je supr. a s těma výzvama, to je uplně grandiosní. přeju ti hodně výzev... 
tak si tak říkám, milé kolečko, že by sis mělo psát deníček :0)
09.09.2009 21:21
stromors
malékulatékolečko napsal(a):
stromors napsal(a):
A ty co ? Na co se zmůžeš doktorko? Na hloupou veršovánku, nebo mimomísní proslov? Co máš k tématu? Poslal jsem ti číslo účtu s veškerýmiověřitelnými údaji - kolik přispěješ? Zatím jsi neodpověděka....
já tě neberu vůbec vážně
09.09.2009 21:22
stromors
stromors napsal(a):
jé, doktorko, to je pěkný :0)
09.09.2009 21:23
stanislav
já beru kolo moc vážně. jako i čeplina beru vážně...
09.09.2009 21:30
malékulatékolečko
neber to je je postižené třeba aspergerem, kterých máme , jako jediní v republice u nás ve škole 6 se speciálním programem tak kolik dáš? Vyúčtováni ti samozřejmě pošlu
10.09.2009 07:51
stromors
neber to je je postižené třeba aspergerem, kterých máme , jako jediní v republice u nás ve škole 6 se speciálním programem tak kolik dáš? Vyúčtováni ti samozřejmě pošlu
10.09.2009 09:56
stanislav

stromors napsal(a):
10.09.2009 11:06
HanaKonvesz

stanislav napsal(a):

stromors napsal(a):
10.09.2009 13:28
HarryHH
... pokud jednotliví aktéří neupustí od hysterického zabývání se sami sebou ...
a pokud na vlasní oči a zdravý rozum serou ...
nezaslouží si nic jiného než makat do roztrhání
a
ptát se ¨
proč jsou ti naši diskriminovaný tak vyžraný ...
a kde na ty nadupaný káry berou ..

*

... ale rasizmus, nerasizmus pomáhat potřebným je třeba ...,
i kdyby na vlastní rozum nebylo :-))
to jako bez diskuse ...

/ a hotový prachy ... ty jsou na pomoc ideální ... poňváč kecy si pak při utrácení v hernách a za pivko si už postižený obstaraj´sami .... /

*
ať žijou osvětoví a nadační pracovníci v terénu ... s pěti diplomy v kapse , ...
... ... ... v intelektuální tísni ...

*
10.09.2009 18:09
malékulatékolečko
tak jo - mějte se :-)))
21.09.2009 14:30
karel_letoun
Jejda, tady je chytrejch lidí!
A těch blbejch keců!
Faune - tam blízko Slamníku bydlí pracovníci ambasády, myslím si, že přistěhovalců tam moc nebude. Na Slamníku bylo fajn, měli otevřeno dlouho do noci, což nebývalo zvykem. A na Špejchaře ty pečený buřty, pamatuješ? To už je všechno v prdeli...
21.09.2009 17:32
Faun
karel_letoun napsal(a):
Faune - tam blízko Slamníku bydlí pracovníci ambasády, myslím si, že přistěhovalců tam moc nebude. Na Slamníku bylo fajn, měli otevřeno dlouho do noci, což nebývalo zvykem. A na Špejchaře ty pečený buřty, pamatuješ? To už je všechno v prdeli...
Pamatuju, pamatuju. Špejchar byla taková fajn večerní zastávka při návratu odkudkoli. Několikrát jsem tam zažil jízdu, když Mišík vyndal kytaru... Časy se mění.
21.09.2009 18:24
stanislav
špejchar byl supr, karle, kdykoliv sem přijel do prahy od kárlsbádu, skončil sem tam, nebo tedy začal pobyt ve velkoměstě, pár pívkama... slamník sem taky navštěvoval, pár koncertů jsem tam viděl. a též tam pil pívečka. 
23.09.2009 08:47
HanaKonvesz
pánové porád eště tam možete zajít!!!!! jako není všem dnům konec snad! no. 
23.09.2009 09:27
stanislav
místo špejcharu sou nějaká církev.
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)