Téma #1042
Autor:blondýna
Fórum:
Literatura
Datum publikace:25.02.2009 20:29
Počet návštěv:3115
Počet názorů:50

Trocha češtiny
V poslední době mě trápí několik věcí: Jak správně použít ve větě slovo přehršle/přehršel. A také to, zda se to dá nějak vypočítat, či změřit. Dále správné užití "jako by" a "jakoby", nějak jsem sem se v domácím úkolu zamotala. Pak by mě zajímalo, proč se říká: ani ťuk a také ani ň, co je čemu nadřazeno. A poslední slovo je paďous. Jít do paďous, se říká, kde to asi tak pravděpodobně leží, eventuelně, blízko čeho se to asi tak nachází. A to, co mě zas tolik netrápí: Proč se říká: na moutě kutě... na psí knížku... na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí a zatrolená věc. A ještě mě napadlo: zapařené moudí.

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'blondýna': 25.02.2009 20:32.

Názory
26.02.2009 17:41
Charlien
 
Konvalina napsal(a):
Charlien napsal(a):
 
Aki napsal(a):
jestli jsem to dobře spočítal, tak 1 přehršel = cca 0,845 hafo :o)
je to přesný?
Seš slepej?! O,845 je cca, přesně je to 0,8447 hafo, na jiném místě se píše, že přehršel je méně než více.
nejsem slepej, to byla ironická otázka, že?

a přehršel nemůže být méně než více, to je logickej nesmysl
26.02.2009 17:46
Charlien
Oprava mé předchozí mystifikace:-)

 V akademickém slovníku jazyka českého jsem se dočetl pod termínem
přehršle, že nářečně existují tvary přehrštle, prohršle, přehrst,
přehrštel, přehrštlí, řidčeji se užívá přehršel, přehrstí, a za
zastaralé jsou považovány přehršlí, přehrští. Aby toho nebylo málo,
následují další obdoby onoho slova – řidčeji přehoušle, přehoušel,
zastarale přehoušlí, nářečně přehouštlí. Význam byl v dalším textu
vysvětlen dvěma způsoby. 1. Je to množství, které se nabere do obou
hrstí zároveň, ojediněle do jedné hrsti, nebo menší množství zvláště
něčeho sypkého. 2. Jde o spojené dvě hrsti, řidčeji o jednu hrst. A tak
mohla dříve hospodyně házet obilí drůbeži celými přehoušlemi, nabírat
chlebovou mouku do přehrštle; v době smutku si lidé chytali hlavu do
pře-hršlí. A ten, kdo měl dlaň skutečně malou, používal přehršličku.
26.02.2009 17:59
Charlien
 
Konvalina napsal(a):
Jinak moje nejapná otázka, Charliene, jestli nejsi slepej, se týkala v legraci těchto písmenek - cca, to přece nemůže být nikdy přesně ;-)))
to samozřejmě vím, ale proto píšu že byla IRONICKÁ...
26.02.2009 19:33
Mario Czerney
Jít do Paďous samozřejmě neznamená jít kamsi do vulgárních míst. Slovo je logickou odvozeninou staropyrenejského slova padding, což znamená něco jako pelech, čalounění, roztržená přikrývka. Slovo se o dost později dostalo přes Bavorsko i do střední Evropy. Když tě tedy někdo pošle do paďous, nekleje na tebe, naopak ti říká  běž spinkat a odpočiň si, pak to všechno proberem. 

26.02.2009 20:43
Charlien
 
Mario Czerney napsal(a):
Jít do Paďous samozřejmě neznamená jít kamsi do vulgárních míst. Slovo je logickou odvozeninou staropyrenejského slova padding, což znamená něco jako pelech, čalounění, roztržená přikrývka. Slovo se o dost později dostalo přes Bavorsko i do střední Evropy. Když tě tedy někdo pošle do paďous, nekleje na tebe, naopak ti říká  běž spinkat a odpočiň si, pak to všechno proberem. 
:-))))))))))))))
26.02.2009 20:53
kastel
...ani ň je poměrně jednoduché - je dokázáno na základě genů, že pramáti Eve s Adamem jsou z Afriky a jedná se o nějaké Křováky - celkem obecně známé, je (Napřiklad z filmu Bohové musí být šílení), že Tito odokáží vyjít s málem a odívají se velmi spoře. Jejich jazyk je určitá, pro nezasvěceného, kakofonie malskavých zvůků (také jistý důkaz o vzniku člověka:o), kde hláska ň je jednou nečastějších. No, a jsme u meritu věci - nedostaneš ani ň - znamená to, že obdržíš to co Křovák - tzn. nic. Takže asi tak.
26.02.2009 20:54
Standa
Křováci sou naši kamarádi.
26.02.2009 23:47
Standa

Otestujte si kreativní myšlení

Chcete zjistit na jaké úrovni je vaše kreativita? Nabízíme vám jednoduchý test: Dejte si dvě minuty času a na kus papíru napište, a to co nejrychleji, v podobě seznamu, na co všechno by se podle vás dalo použít ramínko na šaty. Pak počet vámi zapsaných možností vydělte dvěma. Tak vypočítáte své skóre počtu využití ramínka za minutu.



Dosahovaná skóre využití ramínka/min :

0 (i tento výsledek si vyžádal určité úsilí) 
4–5 (celkový průměr) 
8 (dobrá úroveň nápaditosti) 
12 (výjimečný výkon)
16  úroveň geniálního Thomase Edisona.

Pokud lidé dostanou stejný úkol, ale bez časového omezení, přijdou obvykle na 20–30 využití.

?!?Jak jste dopadli v testu vy?!?


Další úvaha nad testem kreativity

Vraťte se ke svým představám o využití ramínka na šaty a zakroužkujte nápad, který vám připadá nejvíc tvůrčí. Potom si rychle někam zapište kritéria, která určila, že jste si vybrali právě toto řešení. Vybrali jste si tento nápad, protože byl nejvíc… co?

a) Normální
b) Originální
c) Praktický
d) Vymykal se normě
e) Nezajímavý
f) Vzrušující

Zapsali jste si asi, že tvůrčí nápady mají být originální, mají se vymykat zaběhaným normám a jako takové často bývají vzrušující.
Přijdete -li s myšlenkou, že ramínko by se mohlo používat na věšení šatů, určitě se za vámi obdivovatelé nepohrnou. Jestliže jste ale přemýšleli o jeho využití jako součásti sochařského díla, jestliže jste z něj chtěli vyrobit hudební nástroj, budou se lidé zajímat nejen o vaše myšlenky, ale také o vás osobně.
Když se nad tím zamyslíme, dojdeme k závěru, že součástí definice génia asi bude, že „se musí vymykat z normy“. Kdyby Stravinský psal hudbu ve stylu svých předchůdců, asi bychom o něm nikdy neslyšeli. A kdyby Picasso maloval obdobně jako malíři před ním, a nikoli svým naprosto originálním způsobem, neznali bychom ani jeho.

Zpracováno podle knihy: Mentální mapování


Obvyklé průměrné výsledky testu

27.02.2009 06:35
Montrealer
Charlien napsal(a):
Oprava mé předchozí mystifikace:-)

V akademickém slovníku jazyka českého jsem se dočetl pod termínem
přehršle, že
Ten slovník je někde na internetu nebo ho máš doma jako knihu?
27.02.2009 18:36
Repulsion_Prorok
Raminko se dá strčit do prdele
Ráminko se dá strčit do kundy
Ramínko se dá srčit do krku
Háček od ramínka se dá strčit do močové trubice šuline
Ramínkem lze někoho praštit přes prdel
Ramínkem lze někoho praštit přes prsty
Ramínkem lze někoho praštit po hlavě
Ramínkem lze někoho píchnout do břícha
Ramínkem lze někoho píchnout do oka
Háčkem ramínka lze někomu roztrhnout ucho
Ramínko lze použít jako náušnici
Ramínko lze použít piercingovou ozdobu do nosu
Ramínko lze použít jako piercingovou ozdobu na pysk
Ramínko lze použít jako piercingovou ozdobu na šulin
Ramínko lze použít jako piercingovou ozdobu na clitoris
Ramínko lze použít jako piercingovou ozdobu na stydký pysk
Ramínko lze použít jako závěs na uzení masa v udírně
Ramínko lze použít na jako závěs na stahování králíků
Ramínko lze použít antistresovou hračku
Ramínko lze použít na posilování svalstva
Ramínko lze použít pro nácvik lámací techniky karate
Ramínkem lze zatopit v kamnech
Ramínkem je možné kypřit půdu
Ramínkem je možné dolovat volačo z pohorky
Ramínko je možné použít na místo bumerangu k lovu zvěře či zneškodnění dotěrného souseda
Háčkem ramínka prý lze odemčít zámek...
27.02.2009 19:14
nemus
Repe, nedělej ramínka :)))
28.02.2009 07:51
Standa
nemus napsal(a):
Repe, nedělej ramínka :)))
chicht.
06.03.2009 17:30
Epicure
A já měl za to, že přehršle je doslovně více než dlaň (množství). Takže je to opravdu více než málo:-) Je to výraz ze staroslověnštiny, myslím:-)
06.03.2009 18:56
slunečnice
 
Epicure napsal(a):
A já měl za to, že přehršle je doslovně více než dlaň (množství). Takže je to opravdu více než málo:-) Je to výraz ze staroslověnštiny, myslím:-)
 hrst=hršel  více přehršel = spojené dvě hrsti spíše staročeština
06.03.2009 19:06
Epicure
pravda:-)
06.03.2009 19:07
slunečnice
 
Epicure napsal(a):
pravda:-)
:-)
08.03.2009 12:08
patafyzik
Zatrolená věc vzniklo jako náhražka za "zatracená věc", což se nemělo říkat.
08.03.2009 12:09
slunečnice
 
patafyzik napsal(a):
Zatrolená věc vzniklo jako náhražka za "zatracená věc", což se nemělo říkat.
 Tak to se mýlíš - já si to ověřila :-)
08.03.2009 12:10
Mario Czerney
Děláš to dobře, wopi. Lidé by se měli ventilovat v diskusích, ne pod dílkama talentovaných mladých lidí. Tak já bych ještě doplnil, že dneska má být až pět stupňů a snad už nebude pršet.
08.03.2009 12:12
slunečnice
 
Mario Czerney napsal(a):
Děláš to dobře, wopi. Lidé by se měli ventilovat v diskusích, ne pod dílkama talentovaných mladých lidí. Tak já bych ještě doplnil, že dneska má být až pět stupňů a snad už nebude pršet.
V Praze? u nás smolí furt
[ << ] [ < ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)