Téma #1040
Autor:Boterka
Fórum:
Otázky a odpovědi
Datum publikace:21.02.2009 19:10
Počet návštěv:3066
Počet názorů:78

Co to vlastne znamena "chytat lelky?"
Pomoc, prosim:
Dnes jsem tento vyraz pouzila a Slovak na to reagoval tak, chce vedet, co to je lelek a jak se chyta... Takze mne to donutilo se nad timto vyrazem zamyslet. Nemyslim tim vyznam v prenesenem slova smyslu... chtela bych vedet, co je to vlastne "lelek."
Vzdy jsem si myslela, ze se jedna o nejake ptaky. Kdyz jsem si to vsak prelozila do anglictiny, tak lelek je "goatsucker," cili neco, nejaky insect, co cuca kozi krev.
Diky.

Názory
21.02.2009 22:28
patafyzik
lelek je pták
22.02.2009 02:04
Boterka
Diky moc.
22.02.2009 05:12
neverdie
Je to rostlina pocházející z východní Indie. U nás se jí říká taky balkažán. Když jsou květy opyleny, opouští v podobě vrtulek roslinu a vznáší se v hejnech nad zahradami. Malé indické děti se baví tím, že je chytají.
22.02.2009 09:05
Standa
patafyzik napsal(a):
lelek je pták
a já ho chyt!
22.02.2009 16:22
adammi
neverdie napsal(a):
Je to rostlina pocházející z východní Indie. U nás se jí říká taky balkažán. Když jsou květy opyleny, opouští v podobě vrtulek roslinu a vznáší se v hejnech nad zahradami. Malé indické děti se baví tím, že je chytají.
Balkažan by bol asi z balkánu nie? Takže chytať lelky znamená- cez deň chrápať a vnoci sa vydať na lov. Zopár takých poznám.
22.02.2009 18:07
tynic
Kousek od Lelekovic (Brno) se dokonce můžeš odlelkovat v lekovadle. Lelci odlelkovaných jsou tam k vidění, takže se přijeď podívat.

http://www.alena.ilcik.cz/05babilom/06.jpg
22.02.2009 20:05
kastel
Karel Plíhal

Lelek



Nároky nemám nijak velký
hned po pracovní době du
tak jako vždycky chytat lelky
Stará je dělá k obědu

Není to těžký chytit lelka
do ruky nebo do sítě
neb nenadává ani nelká
a o milost neprosí tě

Jen se to nevyplatí
v září když se páří
To mě pak vždycky zmlátí
místní ochranáři

Seš mladá furt se všemu divíš
a city tebou zmítají
V mým věku už jen tupě civíš
A hele už se slítají

Doktorka řekla mi
že radši sem tam lelek
než zblbnout z reklamy
a televizních znělek
24.02.2009 11:39
LISKA
lelek je noční hmyzožravý pták, v ČR patří mezi ohrožené. Tudíž chytat lelky je zakázáno. Ach jo.
24.02.2009 11:46
Standa
LISKA napsal(a):
lelek je noční hmyzožravý pták, v ČR patří mezi ohrožené. Tudíž chytat lelky je zakázáno. Ach jo.
hurá. miluju lelky
24.02.2009 11:58
neverdie
ach jo
24.02.2009 12:03
Standa

Pozvánka na demonstraci

 
Dobrý den, dovoluji si Vám zaslat pozvnánku na demonstraci proti fungování VK, kterou na příští sobotu organizují kolegové, kteří si říkají vtipně "Neosladíš".


Přátelé,

nejsme zastánci jalových řečí a alibistické kritiky, je nám vlastní (sebe)ironie, nadsázka a humor, a proto jsme se konečně rozhodli uskutečnit již dlouho avizovanou akci.

Dne 28. 2. 2009 tedy pořádáme od 15.00 před Pražským hradem (na Hradčanském náměstí) recesistickou demonstraci spojenou s překvapením. Happening již byl řádně oznámen, pořadatelé budou označeni tričky s nápisem "Neosladíš.".

Naším cílem je přímá volba prezidenta ČR a současně ukončení mandátu prezidenta stávajícího.
Nikdo není nedotknutelný, a přestože se podle ústavy prezident nezodpovídá nikomu, musí skládat účty nám, občanům. Politické reprezentaci chceme připomenout, že opakované a nikdy nesplněné sliby přímé volby prezidenta považujeme za opíjení občanů rohlíkem. Tato situace bude symbolizována rozdáním makových rohlíků napuštěných rumem účastníkům happeningu.

Celá iniciativa je spontánní myšlenka podobně smýšlejících jedinců. Zrodila se na občanském, nikoli stranickém základě.

Plánovaným překvapením na závěr je defenestrace Klausova gumového dvojníka (bude okno i gumák).

Děkujeme za Vaši pozornost a těšíme se na účast Vás všech i Vašich přátel!

Neosladíš."
24.02.2009 12:27
patafyzik
ano, velmi k věci
24.02.2009 12:31
Standa
patafyzik napsal(a):
ano, velmi k věci
 o to jde předevšim, nebát se lelků a pořád po nich jít...
24.02.2009 12:54
kastel
Standa napsal(a):

Pozvánka na demonstraci

 
Dobrý den, dovoluji si Vám zaslat pozvnánku na demonstraci proti fungování VK, kterou na příští sobotu organizují kolegové, kteří si říkají vtipně "Neosladíš".


Přátelé,

nejsme zastánci jalových řečí a alibistické kritiky, je nám vlastní (sebe)ironie, nadsázka a humor, a proto jsme se konečně rozhodli uskutečnit již dlouho avizovanou akci.

Dne 28. 2. 2009 tedy pořádáme od 15.00 před Pražským hradem (na Hradčanském náměstí) recesistickou demonstraci spojenou s překvapením. Happening již byl řádně oznámen, pořadatelé budou označeni tričky s nápisem "Neosladíš.".

Naším cílem je přímá volba prezidenta ČR a současně ukončení mandátu prezidenta stávajícího.
Nikdo není nedotknutelný, a přestože se podle ústavy prezident nezodpovídá nikomu, musí skládat účty nám, občanům. Politické reprezentaci chceme připomenout, že opakované a nikdy nesplněné sliby přímé volby prezidenta považujeme za opíjení občanů rohlíkem. Tato situace bude symbolizována rozdáním makových rohlíků napuštěných rumem účastníkům happeningu.

Celá iniciativa je spontánní myšlenka podobně smýšlejících jedinců. Zrodila se na občanském, nikoli stranickém základě.

Plánovaným překvapením na závěr je defenestrace Klausova gumového dvojníka (bude okno i gumák).

Děkujeme za Vaši pozornost a těšíme se na účast Vás všech i Vašich přátel!

Neosladíš."
...stydět se člověk může jenom sám za sebe - stydět se za někoho je v podstatě nemožné, asi tak, jako mluvit za národ - obě tyto polohy mají mnoho společného a radostně se od nich distancuji...
24.02.2009 12:57
Standa
já se za druhý stydim. dost často... hehe
24.02.2009 13:01
kastel
Standa napsal(a):
já se za druhý stydim. dost často... hehe
nestydíš se za druhý- to nejde - zkus si ten pocit tak nějak hlouběji rozebrat - lze jenom stydět, ale ne za někoho, ale je to hlavně o češtině - jak se nabaluje balast - podobně jako nejaktuálnější, nejoptimálnější, a tak... :o)
24.02.2009 13:12
neverdie
kastel napsal(a):
Standa napsal(a):
já se za druhý stydim. dost často... hehe
nestydíš se za druhý- to nejde - zkus si ten pocit tak nějak hlouběji rozebrat - lze jenom stydět, ale ne za někoho, ale je to hlavně o češtině - jak se nabaluje balast - podobně jako nejaktuálnější, nejoptimálnější, a tak... :o)
je to tak
24.02.2009 13:14
neverdie
http://www.unor1948.ic.cz/
24.02.2009 14:15
Standa
stydim se za druhý. když melou nesmysly... hehe... já ale když melu nesmysly, tak je to v pořádku... protože vlastní blbosti mě bavěj...
24.02.2009 14:17
kastel
Standa napsal(a):
stydim se za druhý. když melou nesmysly... hehe... já ale když melu nesmysly, tak je to v pořádku... protože vlastní blbosti mě bavěj...
...tady ručník, mýdlo končí...
[ > ] [ >> ]

Přidat názor
Avízo:
Jen pro autora

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)