Stránka autora 'čéška' - http://www.literra.cz/4380

otče náš jenž jsi na nebesích

Čéška (patella) je sezamská kost v úponové šlaše čtyřhlavého stehenního svalu. Je v kontaktu pouze se stehenní kostí - od holenní kosti je vždy oddělena tukovými polštářky kolenního kloubu.

Stavba kosti: Čéška má přibližně srdčitý nebo trojúhelníkovitý tvar. Na širší horní okraj kosti, bázi čéšky se upíná hlavní část šlachy čtyřhlavého stehenního svalu, která po přední, drsné ploše čéšky přechází do čéškového vazu (lig. patellae). Zadní plocha čéšky přiléhá hladkou oválnou plochou na přední plochu femuru. Tato plocha je oblým, nevysokým hřebenem rozdělena na dvě, nestejně velká políčka: vnitřní palcová je menší a téměř rovná, zevní ploška je větší . Kloubní plocha pately hledící do kolenního kloubu je povlečena velmi silnou chrupavkou (5 - 8 mm). Dolní, lehce dozadu zahnutý okraj kosti vybíhá v hrotnatý vrchol čéšky.

Patela není pouhým zpevněním přední plochy ko­lenního pouzdra, ale je velmi dynamizujícím prvkem extenzorového aparátu kolenního kloubu. Čéška je kladkou, na které dochází ke změně směru tahu čtyřhlavého svalu. Úpon svalu bez čéšky - tedy probíhající přímo ze stehna na bérec, vyvine v místě úponu podstatně menší sílu než sval "podepřený a zahnutý" kladkou pate­ly. Kromě toho platí, že čím větší je změna úhlu tahu čtyřhlavého svalu - tj. čím více je ohnuté koleno, tím větší je síla, která tlačí čéšku proti přední ploše femuru. (Proto dochází k poškození čéšky při ab­normálním zatížení ve dřepu nebo v kleku - vzpěrači, posilovny !)

Kloubní chrupavka povlékající vnitřní povrch pately je nejsilněj­ší kloubní chrupavkou v těle; je 5 - 7 mm tlustá, a její výživa difúzí z dutiny kolenního kloubu není proto nejlepší.

Stehno a bérec se spojují v kolenním kloubu. Artikulují zde dvě nejdelší kosti v těle - stehenní a holenní, a pohyb mezi těmito kostmi zkracuje a prodlužuje délku dolní končetiny při chůzi, což zmenšuje vychylování těžiště těla, a chůze se energeticky ekono­mizuje.

Napsaných děl: 0, napsaných názorů: 3, obdržených názorů: 0, udělených tipů: 0, obdržených tipů: 0.

Díla autora 'čéška' nezařazená do sbírek (přečtená i nepřečtená díla)