Dílo #73271
Autor:Pepík z Hudlic
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Fejeton
Zóna:Jasoň
Datum publikace:08.07.2021 13:38
Počet návštěv:90
Počet názorů:10
Hodnocení:5 1 2

Rozmazlené lidstvo

Ano, lidstvo je rozmazlené. A tím i nebezpečné. Zvíře si v noci buď v nadsázce řečeno svítí očima, pokud je k tomu uzpůsobeno, pokud ne a v noci špatně vidí, jde prostě spát. Člověk nikoli. Musí si posvítit. A k tomu potřeboval louče, svíce. nyní elektřinu. Lidstvo je sice vysoce inteligentní a vynalézavé, ale už málokdy domýšlí důsledky svého počínání.

Všimněte si, kolik toho lidstvo vymyslelo od konce 19. století dodnes, za takových sto padesát let. Auta, parní lokomotivy, letadla, elektrický proud, umělá hmota… Spoustu dalších věcí na to navázaných, tedy tratě, dálnice, elektrárny apod. A proč to všechno? Hlavně proto, aby si lidstvo ušetřilo námahu. Proč by se člověk trmácel pěšky nebo na koni či oslu, když už ve starověku vymyslel kolo a povoz a k němu nyní dovymyslel pohon na benzín, páru či elektřinu? Proč by člověk chodil po poli a ohýbal se, když má teď pluh a kombajn?

Teprve až si zamoří výfuky, zplodinami a odpadky vše kolem sebe, ubývá mu půda a přírodní materiál, začne přemýšlet, co s tím. Safra, vykáceli jsme moc lesa na dřevo. Co kdybychom začali vyrábět věci ne ze dřeva, ale z ropy, té máme dost. A je tu umělá hmota dnes obecně zvaná plast. Uplyne padesát let a plast máme všude. A opět se vynoří ta zapeklitá otázka: co s ním?

Ukazuje se, že většina plastů v oceánech jsou dnes převážně takzvané balíčky různých jídel „s sebou“, tedy plastové kelímky, krabičky, vidličky, lžičky… Začínají se vymýšlet kelímky, do kterých se bude moci nalít horká káva a pak se po vypití kávy snědí. Jak bohulibá či planetolibá myšlenka! Ale to se budou muset pěstovat plodiny jenom na jedlé kelímky! A bude další problém zajistit pole na jejich pěstování a techniku na jejich zpracování. Nebylo by lepší, kdyby lidi ty kelímky nevyžadovali a donesli si vlastní skleničku nebo láhev? Na víc použití než jedno?

Elektřina je další problém. Potřebujeme jí pořád víc. Dnes máme vše na elektřinu, hlavně počítače, které všechno řídí a ve chvíli, kdy by spadly, se totálně zastaví život. Taky máme elektromobily, elektrokola, elektro… Nic z toho bez elektřiny nefunguje. Kde ji vzít? Počet elektráren na řekách je omezený, jaderné elektrárny nám občas vybuchnou, taky kde skladovat odpad, že? Sláva, máme solární panely, slunce nám elektřinu vyrobí! Ale přemýšlí někdo nad tím, cos těmito solárními panely bude za sto let? Jak je zlikvidujeme?

 

 

Názory čtenářů
08.07.2021 22:26
fungus2

09.07.2021 06:34
Pepík z Hudlic
Díky.
09.07.2021 12:27
psavec
Moc dobrá úvaha.
09.07.2021 13:16
Danny
parádní úvaha. něco jako moje povídka "Duševně nemocní"
09.07.2021 16:37
Hanne
Takle by měl uvažovat každý. Musíme začít u sebe, pokud to stav věci dovolí. Ráda bych nejezdila autem, ale do další vesnice s dítětem přes školku se do deseti minut prostě pěšky ani mhd, ani operativně zařídit nedá.
Plasty bytostně nesnášim - mám malé dítko a hračky z plastu dostáváme pořad. NO jo jsou daleko levnější než dřevěné! My teda kupujeme jen dřevo, ale tam je mi zase líto těch stromů, aspoň, že se rozloží v přírodě přirozeně. Lidi jsou zhýčkaní, už by dneska nikdo bez Supermarketů, mobilů s vykřičníkem nepřežil ani den!
09.07.2021 21:03
Pepík z Hudlic
Moc vám děkuju. Jste moje spřízněné duše!
17.07.2021 08:11
darmoděj
Z odpadu v oceánech vznikají celé ostrovy, je to problém, který začíná přerůstat lidstvu přes hlavu. A chudák Vesmír, zaneřáděný spoustou úlomků a smetí a nefunkčních satelitů. Tam by to chtělo pořádné koště. Děkuju za zamyšlení.
17.07.2021 09:18
Pepík z Hudlic
S tím koštětem jsi mě pobavil. Ale máš samozřejmě pravdu.
17.07.2021 20:13
šášulka
Víš, když se tak nad tím zamyslím... jsem velká přírodomilka... a nejraději bych se vrátila ke koním a ručně psaným dopisům a pošťákovi na kole a dálkové poště lodí... svět býval pomalejší.
Tv nemám, mobil je nutností hlavně pro foto a volání a nějaké to psaní... neosobní, bez kalamáře a pera, ostatní funkce jsou pro mne tabu ;-) Nádobí meju rúčo, hen tu lednici potřebuju. Ani auto nemám. Kolo a bus a vlak postačí, bohužel bez PC to asi už nejde, chjo ;-)
A klíďo bych raději vyšla na pole, na slunce, či do sněhu, a pohladila koně ve stáji a cupitala mezi slípkama a sbírala vajíčka... než do práce, kde jsem celý den zavřená a ničím si nohy v lodičkách... brrr. Naštěstí hospůdky a pivo přežije všechny vymoženosti lidstva... ;-)) Myslím si, že opravdu k životu nepotřebujeme to ohromné množství věcí a energie...
Jujda, jsem se nějak rozvrkočila ;-)
Tvoje úvaha je prostě skvělá a zamyšlenkózní. Proto s nadšením tipuji :-)17.07.2021 20:17
Pepík z Hudlic
šášulko, jseš můj člověk!

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)