Dílo #73250
Autor:Danny
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Úvaha
Zóna:Jasoň
Datum publikace:24.06.2021 19:24
Počet návštěv:42
Počet názorů:0
Hodnocení:

pravda je uvnitř, nikoli venku
Jak poznat Pravdu o světě? Proč různá náboženství tvrdí každé něco jiného? (a pak se hádají) Jak je to možné, když "je přece pravda jen jedna"?

Čekáte, že řeknu "pravda je složitější". Ale naopak - pravda je jednodušší. Je totiž uvnitř, uvnitř každého z nás.

Ta Pravda je tak základní, tak prostá, tak "opravdová", že jí není možno Celou vyjádřit slovy ani symboly. Můžeme pouze použít zástupná označení jako "Bůh" nebo "Tao", ale je nevýslovná - dá se zažít, ale nikoli dogmaticky či intelektuálně popsat. Pokud znáte matematiku, vezměte v úvahu třeba číslo Pí. Je, je jen jedno, ale pokud byste jej chtěli celé popsat v desítkové soustavě, museli byste napsat nekonečno číslic :)

Co udělám, když zažiju něco a nejsem schopen to vyjádřit slovy? A je to Pravda, tedy chci aby to zažili i ostatní?

Vytvořím aproximaci, čili přibližné vyjádření: nějaký systém, třeba náboženský, který bude Pravdu víceméně přibližně popisovat. Spolehnu se na to, že lidé z mého popisu budou schopni pochopit "jak to vlastně je" a díky aproximaci se dostanou k jádru.

Dále vytvořím postup, jak by se měli lidé dostat do toho stejného stavu co já - do stavu Pravdy. Může to být nějaké duchovní či tělesné cvičení, nebo duchovní i tělesné dohromady, nějaká sexuální praktika nebo cokoli jiného.

Tohle všechno je OK - ale musím mít stále na paměti, že jsou to všechno pouze aproximace a cvičení, nikoli holá Pravda sama. Ta je nad veškerá cvičení a nad veškeré aproximace. Mohlo by se totiž stát to neštěstí, že člověk udělá vhled, vytvoří systém a postup... a poté zemře. Jeho žáci a nohsledi pak převezmou systém, budou jej papouškovat dál, ale řeknou, že pravdou je on sám a začnou potírat všechny, kteří se systémem nesouhlasí. Tak potom vznikají ony sváry a třenice a dogmatici, kteří úporně střeží svůj svatý systém a umírají v jeho jménu.

Neznamená to, že říkám, že Pravda je nepoznatelná. Naopak - je poznatelná pro každého z nás: ať již v rámci nějaké "vyšlapané" cesty již fungujících systémů, tak, a zvláště, ve vnitřní práci každého sama na sobě. Nesmíme si však ze systémů udělat zlaté tele a uctívat je místo Pravdy.

Názory čtenářů

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)