Dílo #71892
Autor:Pepík z Hudlic
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Fejeton
Zóna:Jasoň
Datum publikace:10.03.2019 20:25
Počet návštěv:37
Počet názorů:9
Hodnocení:5

Město bez jazyka

V únoru jsem vyrazil do Karlových Varů na besedu se spisovatelem Petrem Borkovcem. Je to nejen autor povídek a básní, ale také překladatel ruské literatury, což je mi z důvodu mých studií velice blízké.

Celé setkání s tímto autorem však přehlušily zážitky z Karlových Var, respektive z kontaktu s jeho obyvateli. Začalo to hned poté, co jsem vystoupil na zastávce Tržnice z autobusu. Na internetu jsem měl zjištěno, že do Galerie umění jede odtud autobus číslo sedm a zastávka, kde mám vystoupit, se jmenuje Richmond. Potřeboval jsem si to jen u někoho ověřit.

Obrátil jsem se proto na dívčinu asi dvaceti jar, která rovněž stála na zastávce. Na můj dotaz "Dobrý den, dostanu se odtud autobusem 7 ke Galerii umění?" se zatvářila poněkud zmateně a nakonec odpověděla otázkou: "Já se zas potřebuju dostat k nemocnici. Nevíte, jede tam dvojka?" To mě trochu vyvedlo z míry. Zřejmě se tu nerozlišuje, kdo je místní a kdo cizí. 

Pokrčil jsem rameny a obrátil jsem se se stejnou otázkou na paní středního věku v tmavěrůžové bundě. Nedívala se na mě s velkým porozuměním. Aha, zřejmě mluví rusky, napadlo mě. Proto jsem se hned zeptal: "Mluvíte česky?" Paní si místo jakékoli odpovědi položila dva prsty přes ústa. Takže nemluví vůbec?

Nakonec mi poradila prodavačka v novinovém stánku a já odjel tou sedmičkou. Na besedě se komunikovalo normálně, takže takto povzbuzen jsem vyrazil na zpáteční cestu k Tržnici. Tam jsem vystoupil a potřeboval jsem jít ještě kus pěšky k autobusovému nádraží alias terminálu. Šipky byly trochu nepřehledné, nebylo jasné, zda mám jít podchodem. "Dobrý den, jde se tady na autobusové nádraží?" zeptal jsem se v naději nějaké paní s kolečkovým kufrem.  "Autobus?" podivila se a dovolávala se informace u rovněž okufrovaného manžela: "Hier ist Bahnhof..." a ukazovala kamsi dopředu. 

No jo, autobusové a vlakové nádraží je blízko sebe, taky mě mohlo napadnout, že to tu bude samý cizinec. Ale pozor, tady běží po schodech z podchodu třicátnice se psem, ta určitě bude místní. Opět se ptám na autobus. Česky. Odpověď je opět německá. "Autobus? Sie müssen zurück gehen, da ist die Haltestelle." Ukazuje opět k Tržnici.

Tak už vážně nevím, kde jsem, jestli v Česku nebo v Německu. Když konečně dorazím na terminál, vím to hned. Jsem v Rusku. Dvě Rusky jsou tu totiž zabrané do hovoru."Skažite, požalujsta, gde platforma odin?" oslovím je. "Dolžna byť vperedi," odpovídají.

No vida, nástupiště jedna nalezeno. Já jsem ale pro příští cestu do tohoto města poučen: jedině znakový jazyk.

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Pepík z Hudlic', 10.03.2019 20:54.

Názory čtenářů
12.03.2019 21:49
W.Floyd
Jsem slyšel v autobuse, že jsme malý národ a všichni by povinně měli na veřejnosti hovořit anglicky. Napřed mě to připadalo, jak kolosální pitomost. Ale po delší úvaze jsem zaznamenal v okolí tolik podobných indicií... tak jsem přeformuloval názor na "jen zatím pitomé." Je to divný svět. A nakonec. Český jazyk ani není prohlášen (snad) za naší úřední řeč.

Pěkný fejeton s bonusem k zamyšlení.
13.03.2019 00:16
fungus2

13.03.2019 06:49
Pepík z Hudlic
Díky, Floyde. S toua angličtinou nevím, ale člověk by jaksi předpokládal, že se v - aspoň doposud - českém městě -domluví česky. :-)))

Tobě taky díky, fungusi.
18.03.2019 10:36
sokrates
to byl takovej pěknej fórek, jak se hádá ruskej a českej prezident: Ruskej: Když nás nebudete poslouchat, vybombardujeme vám Prahu. Českej: Když vy nám Prahu, tak my vám Karlovi Vary

pěkně napsaný, ovšem obsah alarmující, dík
18.03.2019 14:27
Pepík z Hudlic
Já taky děkuji, i za ten vtípek, taky alarmující. :-)
18.03.2019 23:09
josefk
zdrávstvuj!
19.03.2019 06:29
Pepík z Hudlic
Poka do svidanija! :-)
19.03.2019 11:24
play
... a pak že jsou Češi nesnášenlivý k jiným národům,
možná za několik let budeme rádi,
když budou jiné národy snášet v Naší zemi Nás...
19.03.2019 15:35
Pepík z Hudlic
Pravdu díš. :-)

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)