Dílo #71669
Autor:Pepík z Hudlic
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Fejeton
Zóna:Jasoň
Datum publikace:12.09.2018 19:29
Počet návštěv:36
Počet názorů:1
Hodnocení:

Jak se vyhnout plastům

Když se někdy před padesáti lety začaly zavádět plasty, byla to jistě myšlenka bohulibá. Nebudeme vyrábět věci ze dřeva, ale z umělé hmoty, ušetříme lesy! Po padesáti letech nám ale plasty přerostly přes hlavu. Na rozdíl od biologického materiálu se totiž vůbec nerozkládají. A tak se objevují články s názvy 10/17 rad/nápadů, jak se vyhnout plastům. Neboli učíme se znova žít tak, jak žili naši předkové.

Jedna z takových rad je Nekupujte balenou vodu v PET lahvích.

Na tom něco je. Dá se použít kohoutková voda. A bublinky? Ty jsme si dříve vyráběli v takzvané sifonové lahvi.

Nekupujte balenou zeleninu.

Je pravda,že čerstvá zelenina se v supermarketech prodává zbytečně zabalená na plastovém tácku a v celofánu. To bychom si ovšem museli z domova nosit plátěné sáčky nebo by k dispozici musely být papírové sáčky přímo v supermarketu. A pokud nejsou, jsme nuceni dát zeleninu do mikrotenového sáčku, tedy opět do plastu.

Nekupujte plastové nádobí.

To se dá jistě snadno omezit. Doma můžeme používat porcelán, sklo, kov. Ale co když jedeme pryč a jídlo převážíme? Krabičky na jídlo se dělají výhradně z plastu. Jinak musíme vzít jídlo v normálním hrnci a pokličku k němu přivázat motouzem.

Pište plnicím perem.

Taky jedna rada, která je drahá.  Jedna moje známá psala plnicím perem koncem osmdesátých let a už tehdy byla dost anachronická. Dnes nepíšou plnicím perem ani prvňáci. Nehledě na to, že psaní perem vyžaduje trochu jiné držení a sklon než propiska. Ale zkusit to samozřejmě můžeme. Spíš bychom neměli používat jednorázové propisky a vyměňovat náplň, aby nám jedna propiska déle vydržela.

Neoblékejte se do plastů.

Kupte si čistě bavlněné tričko. Samozřejmě, řeknete si, vždyť bavlněných triček se prodává fůra. Jenže kdo si pořádně nepřečte cedulku o složení materiálu,může opět chodit částečně v plastu. Většinou je to totiž 90 procent bavlna a 10 procent příměsi, jako polyacryl a elastan. 

Nicméně, už se blýská na lepší časy. V pražských supermarketech Billa v současné době plastové tašky nekoupíte. A možná už u MacDonalda nedostanete ke coca-cole brčko. Čím méně plastů budeme kupovat, tím více budeme tlačit na výrobce a prodejce, aby zvolili jinou obalovou strategii.

 

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Pepík z Hudlic', 17.09.2018 21:53.

Názory čtenářů
23.09.2018 14:47
Pepík z Hudlic
Docela ožehavé téma. Že by na to nikdo neměl názor?

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)