Dílo #71658
Autor:Pepík z Hudlic
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Úvaha
Zóna:Jasoň
Datum publikace:01.09.2018 06:35
Počet návštěv:183
Počet názorů:6
Hodnocení:2 2

O tvůrčí práci

Pod pojmem tvůrčí práce si asi každý představí něco jiného, ale na prvním místě ho zřejmě napadne umělecká činnost. Jistě, to je jakási prvoplánová oblast, kde lidé zapojují fantazii a přenášejí čtenáře, posluchače i pozorovatele do světa svých představ. Na první pohled by se mohlo zdát, že vlastně zůstali dětmi a že si stále hrají. Něco na tom asi je. Je to navíc jen jeden pohled na umění, protože tam záleží i na tom, jakým způsobem umělec dokáže vyprávět či zpřístupnit skutečný příběh. Jaký je tedy pravý význam význam sousloví tvůrčí práce? Je to opravdu dětské hraní?
S tvůrčí prací v širším smyslu se setkáváme na každém kroku. Pokud lidstvo nechtělo zůstat žít v jeskyních a lovit zvěř nebo jíst plody ze stromů, muselo začít přemýšlet. Třeba: Nedal by se místo jeskyně nějaký přístřešek vyrobit? Nedalo by se jídlo vypěstovat? A naši praprapředkové si začali různé věci představovat. Co kdybych to udělal trochu jinak? A potom to zkoušeli v praxi.
A tak dnes žijeme ve světě mrakodrapů, podmořských tunelů, letadel, raket, počítačů a jánevímčehoještě. Tvůrčí práce se rozdělila do spousty profesí. Tvůrčí jsou nejen umělci, ale i vědci a vynálezci, módní návrháři, konstruktéři... Jistě, řada uměleckých děl a vynálezů může být považována za příliš extravagantní, určená jen úzkému okruhu zájemců či spotřebitelů. Ale celá řada uměleckých či technických nápadů našla své uplatnění v každodenním životě. Zkusme se však zamyslet i nad běžnými předměty denní potřeby. Třeba taková škrabka na brambory. Řeknete si: obyčejná věc. Ale i tu musel někdo vymyslet, navrhnout a posléze vyrobit. Spousta lidí, kteří si dříve za horka vyhrnovali nohavice, jistě dnes ocení v prodeji kalhoty, kde je spodní část nohavice připojena zipem a ten se dá snadno odepnout. Z dlouhých kalhot jsou rázem šortky. Ale i tuto zdánlivě banální věc musel někdo vymyslet, navrhnout a vyrobit. 
Je samozřejmě hodně lidí, kteří nic nevymýšlejí a z nabídky toho, co je k dispozici, si jen vybírají to, co jim nejlépe vyhovuje. Ale i mezi nimi najdeme jedince, kteří takzvaně umějí v praktickém životě improvizovat. Nové šaty v obchodě jsou příliš drahé? Nevadí, stačí přřešít ty staré. Máme doma zbytečné krabice? Polepíme je barevným papírem a uložíme do nich dětem hračky. Nechce se nám utrácet za vázu? Ozdobíme si láhev od okurek...

 

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Pepík z Hudlic', 02.09.2018 06:31.

Názory čtenářů
03.09.2018 01:43
alex
...nejlíp obrázkama okurek :)
03.09.2018 06:48
Pepík z Hudlic
Třeba...
03.09.2018 14:18
Lee
tvůrčí práce a kreativita se uplatní všude... :)
03.09.2018 16:15
Pepík z Hudlic
Souhlasím, díky.
03.09.2018 20:42
fungus2

03.09.2018 20:51
Pepík z Hudlic
Taky díky.

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)