Dílo #70981
Autor:Pepík z Hudlic
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Pohádka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:13.05.2017 09:20
Počet návštěv:451
Počet názorů:11
Hodnocení:4 3 1

Jak si Honza sbalil svých pět švestek

Honza byl velký chlap a stále se doma válel na peci. Jednou za ním proto přišla jeho máma:

„Honzo, myslím, že už jsi dost starý na to, abys šel do světa na zkušenou. Sbal si tedy svých pět švestek a jdi.“

A tak Honza šel do kuchyně, vzal si do ranečku pět švestek, zamával mámě a vyrazil.

Když máma zjistila, že si skutečně vzal jen těch pět švestek, jen kroutila hlavou: „I ty hloupý Honzo, měl sis vzít na cestu buchty a teplou čepici!“

Ale Honzovi to bylo jedno. Spokojeně si vykračoval po cestě k nejbližší vesnici. Když tam přišel, nabídl se statkáři jako nádeník. Statkář ho nechal vyspat na seníku a Honza ve vesnici chvíli zůstal. A tak to zopakoval v několika dalších vesnicích a nic mu nescházelo.

Jedna vesnice se mu ale obzvlášť zalíbila, a tak se rozhodl, že se tam usadí. Vzpomněl si na své švestky. Vyndal je z ranečku, snědl je a na konci vesnice zasadil pecky.

A protože to chvíli trvalo, než stromy vyrostly, žil dále u místního statkáře a pracoval na jeho poli. Když stromy vyrostly, sklidil Honza švestky a začal je vesničanům prodávat. Postupně si ve vesnici postavil malý domek. V jeho zahrádce vyrostl celý švestkový sad. Celá vesnice pekla švestkové koláče, vařila švestkové knedlíky, povidla a další švestkové dobroty. Honza si žil spokojeně a přemýšlel o tom, že by se měl poohlédnout po nějaké nevěstě. Proč ne? Nejedna dívčina se mu ve vesnici líbila.

Jednoho dne ale přišel do vesnice trubač se zprávou, že princezna Radomila stůně. Kdo prý ji vyléčí, dostane ji za manželku a půl království k tomu.

Inu, co bych to nezkusil? pomyslel si Honza. Vzal si s sebou své oblíbené švestky a vyrazil ke královskému zámku. Cesta byla dlouhá, ale nakonec se mu naskytl pohled na krásný zámek s okolním parkem.

Když komořímu sdělil, že by chtěl uzdravit princeznu, ten ho hned uvedl do princezniny komnaty.

Princezna Radomila ležela na lůžku s nebesy, držela se za břicho a vzdychala. V její komnatě bylo spousta jídla, především dorty, čokoláda, tučné maso a další dobroty.

„Já nemůžu nic jíst,“ vzdychla princezna nešťastně.

Aha, napadlo hned Honzu, princezna potřebuje trochu pročistit útroby. A hned vyndal z ranečku sušené švestky a hned je namočil do misky s vodou, která tam byla nachystaná na umytí rukou.

Když švestky dostatečně změkly, řekl princezně: „Princezno Radomilo, snězte prosím těchto pár švestek. Určitě vám uleví.“

Princezna Radomila se sice chvíli zdráhala, ale nakonec poslechla a švestky snědla. Honza slíbil, že se druhý den přijde pozeptat, jak se princezně daří.

A když tam druhý den přišel, byl velice překvapen. Princezna ho vesele vítala a přišel mu poděkovat sám pan král.

„Honzo, vyléčil jsi mou dceru, půlka království i ruka mé dcery ti právem náleží.“

Honza z toho měl velkou radost, ale přece jen mu bylo líto opustit svůj malý domek a švestkový sad. Řekl to tedy panu králi.

Král se zasmál: „Vždyť můžeš pěstovat švestky v zámeckém parku.“

A tak se také stalo. Honza si vzal princeznu Radomilu za manželku a zasadil v zámeckém parku švestky.  A lidé té zemi neřekli jinak než  Švestkové království.

 

Názory čtenářů
13.05.2017 22:35
Naja
Honza si žil spokojeně a přemýšlel o tom, že by se měl poohlédnout po nějaké nevěstě.

Tak jsem premyslela, kolik bylo Honzovi, kdyz se poohlizel.
Je tam moc promennych a to, kolik mu bylo let, kdyz opustil pec, jak dlouho ve skutecnosti bloudil a zejmena jak dlouho trva plodici strom od pecky a to dvakrat v rade. Dale kolik bylo vesnicanu, kdyz bylo dost svestek pro vsechny.
Nemohl by jsi to upresnit?
14.05.2017 06:30
slunečnice
To je hezké povídání o zdraví - vhodné pro děti na podzim s dovolením si toto vyprávění uložím a zkusím využít. a více rozvinout.
Můžu prosím?
14.05.2017 07:47
Pepík z Hudlic
Jistě, klidně to rozviň, rád si to i přečtu, ale není podmínkou. :-)))
14.05.2017 07:50
Pepík z Hudlic
No, já myslel, že v pohádkách ten čas plyne nějak jinak, že. Královna třeba otěhotní bůhvíjak a za chvíli má dětátko, Šípková Růženka spí sto let a nikomu nevadí, že král nevládne, no napiš o tom třeba studii. :-)
14.05.2017 07:55
Naja
No kdyz vsici spi, tak neni treba krale vladce, protoze je spac tak jako sici, to da rozum preci.
14.05.2017 08:36
Pepík z Hudlic
A že to nebylo divný žádnýmu sousednímu království? Prostě to nechali sto let bejt.
14.05.2017 10:46
Naja
Sousedni kralovstvi o tom kralovstvi vubec nemuseli vedet, protoze to bylo daleko asi tak jak dlouho se tam v tom spalo...A kdyz prisel posel mohlo byt uz po vsem zaspalem ospalem, protoze prisel posel od sousedu...
15.05.2017 10:27
muclicka
:-)))))))
20.05.2017 14:03
Wopi
Pěkné.
02.06.2017 20:10
grafomanka
Čas je relativní pojem. A pohádka je krásná.
24.06.2017 20:00
Pepík z Hudlic
Díky.

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)