Dílo #69733
Autor:Mario Czerney
Druh: Denní (s)potřeba
Kategorie:Jiné/Recenze
Zóna:Jasoň
Datum publikace:25.06.2015 22:27
Počet návštěv:476
Počet názorů:1
Hodnocení:

Jaroslav Michálek / Památné stromy Karlovarského kraje


↑ Na jižním terasovitém úbočí svahu jihozápadně od Tisové, u osady Zelená Hora roste solitérní hrušeň, viditelná až ze vzdáleného kraslického sídliště. Donedávna byla krásným stromem starobylého vzhledu s dutým, spirálovitě vinutým kmenem. Z celistvé, ale přehoustlé a proschlé koruny se však vylomila silná větev. Velká jizva s otvorem do dutiny odkryl chatrný stav kmene. Přestože korunu zpevňují instalované pružné vazby, zdá se, že život nejmohutnější ze všech známých krušnohorských hrušní se naplňuje.


Nejznámějším strom kraje je tzv. Körnerův dub v Dalovicích u Karlových Varů. Obvodem kmene 869 cm je šestým nejsilnějším památným dubem v České republice.

  Druhé a doplněné vydání publikace vydané Krajským muzeem v Karlových Varech mapuje 212 památných stromů nebo alejí v tomto "vyrabovaném" regionu. Autor této pěkné knížky RNDr. Jaroslav Michálek, pracovník přírodovědného oddělení Muzea Sokolov, spolu se svým kolegou Ing. Petrem Uhlíkem, mravenčí prací v letech 2011 až 2014 prováděli terénní průzkum a zmapovali, ofotili a popsali každý strom v knize obsažené. Součástí publikace tištěné na velmi kvalitním voskovém papíře je i dvoustranná příloha: z jedné strany je přehledné mapa s číslem každého stromu, ze strany druhé má naopak každý strom uvedeny gps souřadnice. (Takže už se těším, až se zase někdy podívám do svého rodného kraje a nějaký ten strom potěším svojí návštěvou.) Kniha je zřejmě neprodejná, vyšla v nákladu tří tisíc kusů, já jsem ji obdržel jako dárek. A musím dodat, že mě zaujal.



  Kniha je rozdělena do tří hlavních častí (Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko) a krom těchto úseků je doplněna dalšími doplňujícími texty. V prologu pak autoři sdělují: "Památné stromy patří mezi přírodní, ale i kulturní pozoruhodnosti. Jsou dlouhověké, mnohé z nich tu stály už za života našich předků. Fascinují stářím, velikostí, pokroucenými větvemi a prostornými dutinami. Přežily bouře, vichřice, mrazy i sucha. Byly a jsou přitom pokorné i statečné, neústupné a vytrvalé, s obrovskou vůlí k životu. A když už se věkem či nemocemi pomalu rozpadají, je to zánik plný hrdosti. Abychom je mohli obdivovat, musíme je nejdříve poznat. Kde v Karlovarském kraji rostou, jak jsou velké a jak dnes vypadají? Odpověď naleznete v této publikaci. Jistě je v ní také Váš Strom. Když mu zajistíte dostatečnou péči, potěší generace i vašich potomků."


Martinské lípy v Jindřichovicích: U plotu farské zahrady za kostelem sv. Martina stojí krásná dvojice vysokých lip. Stromy rostou těsně u sebe a mohutnými kořenovými náběhy spolu srůstají. Silné a přímé kosterní větve, na které se nízké kmeny obou lip záhy dělí, vytvořily společnou korunu, zajištěnou bezpečnostními vazbami. Stáří stromů nelze určit podle podstavce křížku z roku 1862. Ten byl umístěn před lípy až dodatečně.

 

 

Názory čtenářů

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)