Dílo #69720
Autor:Mario Czerney
Druh: Denní (s)potřeba
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:19.06.2015 15:57
Počet návštěv:1395
Počet názorů:42
Hodnocení:1

okénko do nás

  Celá ta česká hysterie, kterou rozpoutala kvóta bezradné Evropské unie o přijetí zhruba dvanácti set uprchlíků, je místy k smíchu a místy k pláči. Drtivá většina mých spoluobčanů má v očích hrůzu při představě z nájezdných kobylek, které jim vyžerou ledničku, seberou jim práci, rozvrátí jejich materialistickou kulturu, místo obchoďáku jim postaví mešitu, během toho znásilní jejich ženy a nakonec pozabíjí jejich děti. A ty které nezabijí, naučí Koránu a jíst holýma rukama.  Česká společnost se totiž neuměla a neumí vypořádat ani s těmi, co ji tvoří. Myslím tím samozřejmě cikánskou menšinu. V době kdy mohla pustit z kapsy prostředky na systematické a mnohastupňové vzdělávání a integraci Romů, se majorita rozhodla bohatnout a nějaké sociální problémy těch z getta měla doslova na háku. Že před dvaceti lety házela Rómům ohlodané kosti v podobě sociálních dávek a dnes jim tím samým způsobem zacpává ústa pečenou husou, vidí každý.
  Netvrdím, že je třeba bezmyšlenkovitě přijímat lidi, kteří se uchází o azyl, politický či ekonomický. Ale smetat ze stolu jakoukoli solidaritu (především s přistěhovalci ze zemí postižených válečnými konflikty a přírodnimi katastrofami) je krátkozraké a náš svět už dávno není uzavřenou bublinou. Odpor a nezájem o romskou komunitu po pádu komunistického režimu vyústil v současný stav: nová generace mladých Rómů už si práci hledá obtížně, jsou nevzdělaní a jejich návyky jsou návyky jejich rodičů - postará se o nás stát a my budeme plodit děti. A že jejich děti, které se rodí v řádu několikanásobku živit české důchodce nebudou, je všem také jasné. Podobný nezájem či ignorace problémů třetího světa je další rozbuškou, kterou házíme pod svůj vlastní stůl. Český emigrant v Anglii Benjamin Kuras píše ve své knize Češi na vlásku o české pohodlnosti. Mít prostě svoji pohodu, ať se děje co se děje, ono to nějak dopadne. Poraženecký syndrom Bílé Hory v nás zůstává a malá důvěra v sebe sama se projektuje do velké nedůvěry vůči svému okolí.


Kurdští uprchlíci na hranicích Sýrie s Tureckem, 2014.

  V prvé řadě je důležité pátrat po příčinách migrační invaze. Intenzivně a systematicky hledat řešení proti těm osobám a režimům, které podobné situace způsobují. A to v rámci mezinárodní spolupráce a solidarity. Smířit se s tím, že nás to bude stát nemalé finanční prostředky, energie a zdroje. Je všeobecně známo, že Spojené státy prodávali své zbraně fašistickému Německu i dávno potom, co Hitler zabral Československo, přepadl Polsko či Sovětský svaz, bombardoval Velkou Británii. A k tomuto modelu dochází i nyní, sice ne v takovém měřítku jako za druhé světové války, nicméně v takovém rozsahu, aby se afričtí uprchlíci topili ve vodách Středozemního moře a zaplavovali řecké a italské uprchlické tábory a města. Afrika a střední východ není na druhém konci vesmíru, je zatraceně blízko. Radikální extrémisté Islámského státu se neštítí ničeho. Je otázkou času, kdy zaměří svoji pozornost na Evropu v mnohem větším měřítku. K potlačení této hrozby by se jistě přidala i nemalá část těch, kteří před tímto morem 21. století utíkají.
  Ruku v ruce s tím je ale okamžitá humanitární pomoc nezbytná. Česko se může poučit  z francouzských, britských, německých či švédských špatných příkladů řešení. A nakonec i ze svého. Může tuto pomoc se vším všudy koordninovat, systematicky korigovat a dohlížet na ni. Vytvořit vzdělávací systém pro ty, kteří příjmou Českou republiku za svoji novou vlast. Kteří tu budou pracovat a vytvářet společný účet pro nás všechny. Když s někým nehne obyčejný lidský soucit s těma, co ztratili domov a všechny mosty za nima jsou spálené, mohl by dotyčný třeba slyšet na jakousi ekonomickou investici. Kdyby nebyli Češi tak připosraní, možná by i zariskovali a uvědomili si, že i ti tajemní a neznámí uprchlíci snědých tváří třeba budou rádi nejen za jídlo a střechu nad hlavou, ale i za práci a obyčejný důstojný lidský život.

  Ale ještě zpátky k číslu 1200. Jistě to není to pravé ořechové řešení, rozdělovat si mezi sebou nějaké závazné instrukce, kolik kdo přijme uprchlíků, aniž bychom se svých partnerů ptali. (Záměrně se tu vyhýbám onomu pro mě nepochopitelnému: oni - Evropská unie a my - Česká republika). Je to však v mnohých ohledech rozumnější řešení, než strkat před problémem hlavu do písku nebo hledat skvělé alternativy polních nemocnicí (podle přísloví českého o koze a vlku.) Za tím davem mladých mužů, snících v italských přístavech o bohaté a prosperující Evropě, sedí někde tam vzadu a daleko od světel objektivů i bezbranné děti a jejich matky. Přijmout 1200 vybraných a předem zkontrolovaných lidí je pro desetimiliónovou společnost opravdu problém? Bohužel je tomu podle 70% mých spoluobčanů tak. K tomu všemu si samozřejmě přihřívá politickou bezmasou polívčičku i ten člověk, kterého nazývají prezidentem. Exkomunistická populistická ondatra hlásá cosi o pomoci poskytnuté přímo v zemích zasažených humanitární katastrofou. Nic proti, ale poslouchat to od člověka, který nebyl schopen - byť jen symbolicky - podpořit Tibet, je mi přinejmenším zvláštní. Svědčí to jen o Zemanově ekonomické lidovosti a českém xenofobním pragmatismu.

  V podchodu pod brněnských vlakovým nádražím postává u improvizovaného stánku skupina mladých lidí s peticí. Za jejich zády vidím obrázek s logem: Islám v ČR nechceme. Podpisem na petici stvrdíte, že k nám do milované a drahé země neproklouzne ani jedna špinavá arabská nebo africká myš. A hotovo. Ostatní nás nezajímá: my máme vlastních problémů dost. "Všiml jsem si," říkám si v duchu pro změnu zase já a klopím oči k zemi.

Názory čtenářů
25.06.2015 15:57
Mario Czerney
bříza: co se týče Romů, nejde mi o žádné rychlé řešení... ale přijde mi, že jsme se za těch 25 let nikam nehnuli, spíš naopak a rád za to nejsem... a to řešení vidím ve vzdělávání, a to je takovej průser, že teď Cikán nedostane práci, ikdyby se snažil sebevíc, a jelikož už se ani nesnaží... drbeme se na hlavě co se nám to rodí za generaci - mluvím z vlastní zkušenosti ze situace na sokolovsku a celé té krušnohorské pánve: čeští Rómové ztrácejí punc svobodomyslných a intuitivních lidí, podléhají vskutku pohodlně pozlátku konzumu, zabřehli do drog (pervitin, toulen), a přispívají ke kriminalitě bohatě... žádnou orgií deziluzí ovšem netrpím, především proto, že jsem jich dávno pozbyl a navíc si myslím, že ještě není všechno ztraceno a "pravda" v diskusích bývá někde uprostřed; případně jsme všichni vedle :)
25.06.2015 17:48
bh
Mario šťastnej... hehe

já vím... Golém a jeho fotřík pejzatý - rabbi Loewe...

tím "pohodlně" myslím tu vnitřní aversi, která nás táhne ke zprůměrování,
k nesnaze něčeho dosíci - ke konstatování "smraďoučko leč teploučko"
a kdokoli napne v Česku intelekt, je sťat tou pohodlnou většinou,
která iba dřepí na prdeli a skvostně klne na ne-"ryzí"Čechy
/viz náš vztah k emigraci poúnorové i posrpnové...OSTUDA!/

a pohodlná kolaborace s vítězícími Němci... posléze s Rusy...
o tom si nedělám vlastenecký iluze hehe!

vzpomínám rodinných příběhů o tom, kterak byli čeští sousedé upřímně nasráni, když se mých několik tet
vrátilo (kupodivu!?) z lágrů a voni tý čechové jim měli vydat znovu byty a
příborníky s vidličkama z alpaky - to byl malér hehe!
i našemu pejskovi Žolymu nadávali sousedi do židáků... chudák hafan hehe-
nepochopil!

jo - a ta šavlovačka různejch Obrazáren - moravských i českých - esli vydat
potomkům těch iciků vobrazy, kerý přece tak dlouho patří "všemu lidu"
... ostuda!

jo - vo těch židoch z Volyně a Haliče - vojácích Svobodovy ármii - vo tom vím...
chudáci - i pan generál je po vojně zapřel hehe

a k těm dodávkám zbraní pro nový Israel...
Stalinův fígl... von Soso doufal, že se jivreji přidají k němu - no, nevyšlo mu to
bez Stalinova souhlasu bychom jim neprodali ani slepou patronu -
a že jsme jim tu kořistnou výzbroj teda draze prodávali!

za bolševika byli židi tabu - prej mezinárodní sionismus - nás ohrožující,
i celou socialistickou soustavu ohrožující hehe...
a dnes némlich... vono termín Žid koluje v Česku stále jako na dáv ka!

už jsem si zvykl na většinu teda spoluobčanů...
(nedej bože, aby se jakákoli církev přihlásila o svý majetky -
to je oheň na slovanský střeše!)
eštěže se vo tý synagogy nikdo nehlásí - voni již dávno komínem hore větérkem no...

takže takle jsme pohodlně antisemitští - už nám tý židové moc nevaděj,¨
ale serou nás teda hehe, jelikož vedle nich zářivě svítí naše zaprděnnost...
:-)
25.06.2015 17:55
bh

Kytko -
mi je líto aji dětí aji dospělých v jakékoli válce!

pomůže jim všem naše lítost?...

(nevím)
25.06.2015 18:06
bh

Kytko - esli mi upřesníš - co v dané situaci teda může pomoci - co!

.
25.06.2015 18:20
bh

hele - již sem psal o aversi různých tlup i klanů...
agrese je zakódovaná lidstvu v genech... je to přírodní jev...

no - ale pokročili jsme jako lidé - své přemožené nepřátele
již nežerem - ba ani děti... ikdyž maj křehčí maso...

netrap se - nikdo to nezmění... každá generace je svědkem lití krve
................................................................................
............
25.06.2015 23:16
bříza
Bruno - a znáš Tu, jak Pick vypráví Abelesovi jak prej hraje v černošskej kapele ...?
26.06.2015 01:03
Mario Czerney
bruno: a já teda za sebe mohu říct že nejsem antisemita ani vomylem, ani v koutku duše (židovství mi naopak imponuje a líbí se mi, že stejně jako muslimové se postí od východu do západu slunka v tom svým posvátným období je příjemné mi na duši:)) ), tuhle českou vlastnost teda nesdílím, snad proto, že  jsem křižovatkou židovské vídně, sudetského němectva a moravanů; oma v hitlerjungen, vyhnaná a pak zase zpátky do Československa zahnaná, táta budovatel, z KSČ vyhozenej v polovině 70. let, dva strýcové i s rodinami v emigraci  atd.  A ikdyž jsem z  úst německé fašistické babičky nebo komunistického táty slýchaval o špinavých židech, žádný následky to na mě nenechalo :-) jsem šťastnej člověk, v tomhle ohledu, cizí jazyky a jiný barvy pleti nebo kultury jsou i moje kultury a moje barvy...
někdy v roce 94 jsem se seznámil s jedním volyňským Čechem, a pamatuju si tu jeho nenávist vůči Židům... ten když se napil vodky a řekl s ukrajinským přízvukem "jevrej" vstávali mi hrůzou vlasy na hlavě
S emigrantama problém nemám, zase naopak, tigrid nebo charlie soukup, to je jedno - jsou pro mě inspirací


konvalina: vážím si tvého příspěvku, já tu ale nehodlám nic řešit, chci jen poukázat na to co se děje a prezentovat svůj pohled na věc, jsem-li toho schopen...obavy  z toho co se děje mám taky, ne o sebe, to u tuhle planetu, a čím dál víc... ale pořád nejvíc o svoje blízký, aby se jim vedlo a nebyli smutní... tak nesmutni, rozdávej víc úsměvů, třeba jako bruno, to je metoda nadčasová..  fotka je ze Sýrie
26.06.2015 01:08
Mario Czerney
a otázka zní stále dál: co s těma lidma, kteří míří do Evropy, z naprosté a drtivé většiny snící o lepším životě, utikájící před zlem, smrtí a chudobou... a co s těma co na válkách vydělávaj a co s těma, kteří nám chtějí ublížit...
26.06.2015 02:08
alex
...co svět světem stojí, utíkali lidé z nejrůznějších příčin odněkud někam. I nás sem odněkud přívedl praotec. Proč? To se můžeme jenom dohadovat. Ale z větší části to byly ekonomické důvody. Sliboval a nalezl zemi mlékem a strdím bohatou a tak jsme tu zůstali.
Uprchlíci mi nevadí. Vadí mi důvody, které je přiměly opustit svůj plácek a taky moc nevěřím na kompatibilitu našeho soužití. V horizontu pár století jistě ano, ale v nejbližší době to bude drhnout. Nejsem žádná sufražetka, mou ambicí není ženská, ale lidská emancipace. Děsí mě společenství, které záměrně odmítá poskytnout ženám přístup ke vzdělání. Čistě z praktického hlediska řekněte, co je to za společnost, která může postrádat intelektuální potenciál poloviny své populace?
Jsem připravená rozdělit se o mléko a strdí. O zem nikoliv. Samozřejmě, že strpím, spočine-li na ní unavená noha k odpočinku.
26.06.2015 09:11
bh


bříza napsal(a):
Bruno - a znáš Tu, jak Pick vypráví Abelesovi jak prej hraje v černošskej kapele ...?
bělokorej - tu teda nevzpomenu...
sem s ní!
kdybych si vzpomenul na tu 1, kterak trpaslíci Bambuti stavěli synagogu
ve svým pralese... no nevzpomenu... prý byla zarážejícně dobrá hehe...

:-)
26.06.2015 09:16
bh

alex... tvou argumentaci chápu aji beru za svou :-)

mimochodem ... voni tý ortodoxní židové to maj stejný s chotěma jako arabčata...
lebky žen dohola, parochně pod šátkem a poslouchat, kojit a modlit se...
do škol ani náhodou!

.
26.06.2015 09:23
bh
Mario Czerney napsal(a):
a otázka zní stále dál: co s těma lidma, kteří míří do Evropy, z naprosté a drtivé většiny snící o lepším životě, utikájící před zlem, smrtí a chudobou... a co s těma co na válkách vydělávaj a co s těma, kteří nám chtějí ublížit...
Mario - ze stejných pohnutek vznikaly U.S.A.
útěk za důstojnějším lepším....

takže za nás to vyřeší až historický dlóóóuhý čas...
(Obchod na korze se mi moc zamlouval... Króner aji Kamiňska výborný...)

:-)
26.06.2015 12:15
Mario Czerney
https://www.youtube.com/watch?v=PurQyf2IOaE
26.06.2015 12:37
bříza
Mario Czerney napsal(a):
a otázka zní stále dál: co s těma lidma, kteří míří do Evropy, z naprosté a drtivé většiny snící o lepším životě, utikájící před zlem, smrtí a chudobou... a co s těma co na válkách vydělávaj a co s těma, kteří nám chtějí ublížit...
- no: francouzi teď spustili na vodu "Harmony of seas" - plovoucí kolos s dvěma horolezeckými stěnami, tobogány v aquaparku, tenisovými a golfovými hřišti ... tahle JEDINÁ loď by podle reportérů ČR+ současnou uprchlickou katastrofu vyřešila na celé letošní léto. Ostatně - popluje ve středomoří, mezi těmi mrtvolami - což jistě kvalitu rekreace naruší ... Tož jestli to zařídí, pošlem těm turistům, kteří nepojedou na moře, ale třeba na Loiru sbírku na náhradu ztráty - což?

Jinak s Romy máš pravdu. Jsou kolektivní a rituální obětí na oltáři nového trojjediného božstva tržní ekonomiky - úspěchu, prosperity a efektivity. (spolu s nepřizpůsobivými, nesebejistými, invalidy, slabozrakými, důchodci, onkologickými pacienty a dalšími, kteří krásný nový a nadevše sebevědomý stroj prosperity brzdí a třísní svými biologickými sekrety. Ale nesmí se to řikat nahlas - Amnesty International bdí - a lidi by mohli začít myslet (ó hrůzo)
26.06.2015 13:00
bříza
bh: - a cožeprej tam voni se svojí fyziognómií jako produkujou ?! Inu - klasický černošský záležitosti - blues, soul, dixie, spirituály ... inu po povodni se spousta lidí rozhodla New Orleans opustit, a tak se nějaký ty klezmerovský zkušenosti šiknou . . no ne?
A s kym tam prosimichjakože hrajou? Inu - na klavÍr válí Horowitz - z tý slavný famílie. Na kontrabas Náthan Bertnstein - jo TEN Bernstein - mistrův pravnuk. A na trumpetu Moritz Goldhammer - mladej přijel nedavno z kibucu - už ho nebavilo zavlažovat Negev. Abeles nevěří svým odstálým uším ...Teda FAKT dost dobrý! No! A to má bejt jako všechno ?! No . . vlastně ještě .. bubeník - nejlepší přítel hudebníka. Nějakej Ivánov .... IVÁNOV ?!?! Poslechnou - a to má bejt CO ?! Ále - to je jeden rusák . . A co prosimich hledá nějakej RUSÁK v černošskej kapele ?!? Ale - znaj přeci rusáky - ti se nas.... všude . . ;)

tolik jen k tý "vládnoucí elitě" - abys si ten antisemitismus tak neškrábäl ... ;) Ono je Vás taky dost hoši pejzatý. Vím, co říkám. mám toho plnou rodinu po manželčině přízni. Nevím jak to přišlo - já gój - a najednou jsou moji oba synové milovaní jivrejové !!! I se všema bratrancema, strejcema a tetama . . . Mimochodem: Poláček, Baas, Werfel, Kafka, Werich, Kopecký ... strůjcové naší moderní české duše - že bychom je my - Čechové nějak nebrali ?!? VŽDYŤ TO BY BYLO, JAKO BYCHOM SI UŘÍZLI OBĚ NOHY !
26.06.2015 14:35
Mario Czerney
a ještě jedno video, z té druhé strany, sladká Francie: https://www.youtube.com/watch?v=5WPZGOfrYjc
26.06.2015 14:52
bh
bříza napsal(a):
bh:
Mimochodem: Poláček, Baas, Werfel, Kafka, Werich, Kopecký ... strůjcové naší moderní české duše - že bychom je my - Čechové nějak nebrali ?!? VŽDYŤ TO BY BYLO, JAKO BYCHOM SI UŘÍZLI OBĚ NOHY !
ajvajvaj strome šelestící - hehe...
koukám kol sebe a vidim skoro samý beznohý čechy - i útlýho věku...
teda školního - si představ - a bez berlí!
(moderní české duše kdes v hrníčcích pod hladinou)
:-)
26.06.2015 16:41
bříza
bh napsal(a):
bříza napsal(a):
bh:
Mimochodem: Poláček, Baas, Werfel, Kafka, Werich, Kopecký ... strůjcové naší moderní české duše - že bychom je my - Čechové nějak nebrali ?!? VŽDYŤ TO BY BYLO, JAKO BYCHOM SI UŘÍZLI OBĚ NOHY !
ajvajvaj strome šelestící - hehe...
koukám kol sebe a vidim skoro samý beznohý čechy - i útlýho věku...
teda školního - si představ - a bez berlí!
(moderní české duše kdes v hrníčcích pod hladinou)
:-)
No... já Ti nevim - esli ty nejsi Brůno na to pochopitelně trošinku přecitlivělej ... konec konců největší antisemitský hlody vypráví můj pubertální čtrnácterák - u vědomí, že jako Žid si to může dovolit . . . (a těžko mu v tomto věku cokoli vysvětlovat ...). Průzkum si nedělám - ale mezi lidmi, kde se pohybuju já, mají Židi jméno solidní. A nemám pocit, že by někdo tuto věc vůbec nějak řešil. Ba dokonce ne - že "jsou to lidi, jako my" - ale - jsme to přeci my - a někteří zejména ti nejlepší z nás! Tedy alespoň tak to vnímám já v Čechách (té podstatnější části). Neznám nikoho, kdo nemiluje Wericha a spol. Co žvaní hospoda za konspirativní teorie, nebo co kváká nějakej Bartoš - nepovažuji za směroplatné. V který evropský zemi byl prosím premiérem Žid (Miklóš Šerkézy ve Francii?)? Vzpomeň, co se dělo v Majzlovce, když tam měli holohlavci mít průvod ... vyrukovala i vozová hradba. A to Ti je zajímavý - z naší rodiny jsem tam byl se žlutou hvězdou sám. Ostatní nějak "neměli čas". Sem tam k nějaké té třenici pochopitelně dojde - jako když tůristům na Karlově mostě vadí nápis na krucifixu, nebo když nějaká jivrejská firma postaví hypermárket na developerem přes magistrát vyhandlovanym hřbitově ...
Konec - konců: když jsem já pobýval v Izraeli, tak se na gójíma občas taky někteří koukali zkrz prsty -to je fakt. Tak jsem si tam čítal Fromovku "Budete jako Bohové", kde to soukmenovcům pěkně nandává podle osy "universalismus" - "klanová mentalita". Takže chápu - spíš emocionálno - intuitivně, jak to cítíš s těma "beznohejma Čehůnama". Někteří nohy zaplaťbůh máme -. Češi i Židi . ..
27.06.2015 07:42
bh

však já nepochybuji, žes Břízo dvounožec - hehe
mi osobně sou tý rasovoreligiózní tanečky u kostrče...

bejt žid nebo arab je jen náhoda... se nebudu čílit kvůli náhodě ne!
a prožívat dokrve "židovství" v dnešním česku mi přijde aji snobský :-)

jen zdůrazni svýmu synku, že nechť akceptuje z tradic jen to,
co mu prospěje jako vnímavýmu a chytrýmu Čechovi -
jímž je stejně jako já a ty - Bělokorej...

:-)
28.06.2015 09:15
Jurda
bejt žid nebo arab je jen náhoda... se nebudu čílit kvůli náhodě ne! a prožívat dokrve \"židovství\" v dnešním česku mi přijde aji snobský :-) jen zdůrazni svýmu synku, že nechť akceptuje z tradic jen to, co mu prospěje jako vnímavýmu a chytrýmu Čechovi - jímž je stejně jako já a ty - Bělokorej... :-)[/quote]čiročirý souhlas
[ << ] [ < ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)