Dílo #68986
Autor:Mario Czerney
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Miniatura
Zóna:Jasoň
Datum publikace:28.05.2014 13:25
Počet návštěv:965
Počet názorů:15
Hodnocení:8 2 6

pijí ryby vodu?
  Včerejší večer jsem strávil doma ve společnosti své přítelkyně. Poslouchali jsme Sigur Rós, občas prohodili pár slov. Jana seděla u počítače a soustavně pracovala. Já udělal kávu a tousty, řešil šachové úlohy a hrál u toho poker přes internet, u stolu bylo pět Američanů a já. Když jsem je všechny porazil a dořešil šachové úlohy, šlo se spát.
  Jana už tiše oddechovala, když já zničehonic vytřeštil oči: Pijí ryby vodu? Zase nějaká pitomá otázka před spaním. Třeba předevčírem se mě ptali, za jak dlouho se pětimilimetrové sklo rozpustí v mořské vodě. A nebo jindy zase chtěli vědět, jaká je gravitace na Neptunu. Myslí si asi, že jsem nějaký vzdělanec a čekají zasvěcenou odpověď. Nejde ani tak o otázky - jak už jednou napsal Michal Ajvaz, ani snad o jejich řešení, ale o přemýšlení o nich. Popravdě řečeno dostávám otázky poměrně reálnější než výše zmíněný prozaik, ale stejně jako on, neznám odpovědí a otázkama se zabývám. Ajvazovi dává dotazy chlupaté zvíře, mě zas něco, co nazývám oni. Kdybych připustil, že si ty otázky dávám já, bylo by to přirozeně ponižující, jelikož bych tím otevřeně přiznal, že jsem schizofrenik - a to rozhodně neudělám.
  Snad si myslíte, že nejjednodušší by bylo vyskočit z postele k počítači a na internetovém vyhledávači najít správnou odpověď, seskupit všechny možnosti a pak jít zase v klidu spát. Jenže tak to nefunguje! Na každou odpověď navazuje další otázka a na další zase jiná: nejednou jsem strávil u obrazovky celou noc, brouzdal nekontrolovaně sítí a pak stejně šel znechucený a unavený spát v době, kdy první tramvaje odvážely dělníky na ranní směnu.
  Najít tu správnou metodu, jak se všem těmhle otázkám vyhnout, chce jen trochu píle, cviku a vůle. Důležité je otázku jaksepatří "zvakuovat". Prostě ji ohraničit a nepřipustit k ní žádné jiné otázky, které by se mohly nahrnout v případě, že bych původní otázku odstranil či nedejbože vyřešil. Takto zakonzervovaná otázka - dejme tomu ve sklenici od okurek - je neškodná, pokud na ni pohlížíme jako na věc. Nezabýváme se otázkou samou, nýbrž jejím tělem, a to tím, že ho pozorujeme. Dívám se do té sklenice a říkám si: a teď to máš marný, jen si tam tak pěkně lež a říkej co chceš, já tě nepotřebuju a nezajímáš mě, ikdyž tě chápu a vlastně se mi líbíš.
  Duchovní mistři nás učí, že je třeba si vytvořit prostor v sobě, nehloubat nad budoucností ani minulostí a jen tiše plynout v přítomném okamžiku. Tím prostor vzniká. Je to vlastně tak jednoduché... Ale proč stále opakujeme staré postupy? Proč se stále zabýváme otázkami, které jsou tak nesmyslné a únavné a tíží nás svojí přízemností? Proč donekonečna mařit krásu života nadějemi, strachem či hledáním odpovědí? Stačí si v sobě najít prostor ticha a spokojeně usnout.
  Když mě dnes ráno probudili ptáci za oknem, jakobych si chtěl na něco vzpomenout, něco, co mi brání zase usnout a dospat. Ale nevím co, a přesto je to tak blízko, blizoučko. Zavřu tedy zase oči a už to vidím: sklenice s otázkou. Ale ne... Chvíli váhám a pak to vzdám: Tak pojď ven, ty malá potvoro, dneska stejně nemám co dělat, spát už asi taky nebudu a ty mě vážně potřebuješ: pijí ryby vodu?

Počet úprav: 8, naposledy upravil(a) 'Mario Czerney', 29.05.2014 12:24.

Názory čtenářů
28.05.2014 15:00
Wopi
28.05.2014 20:06
alex
...a protože já jsem také "oni", ptám se, jestli se potí plejtvák...jak to, že ne?! Ani jedna malá zakrnělá potní žlázička? Na tak velký ploše...? Jistej si nejseš, co?
:)
28.05.2014 20:10
ursi
A co se stane. když se setká všeprobíjející střela s absolutně neprůstřelným pancířem? No?!!
28.05.2014 21:25
animovaný medvídek
Dobré, aspoň něco se tu dá číst.
29.05.2014 09:18
slunečnice
potěšilo :-)
29.05.2014 10:41
Stínohra
hm.
Nedávno jsem pracovně absolvovala jakejsi a mentální koučing nebo jak to nazvat. Oni se v tom prostě vyžívaj, v tadytěch metodách, který maj asi zaměstnancům provětrat plachty, aby jako podávali ještě větší výkony než už podávaj, aby silně namotivovaně zůstávali v práci minimálně deset hodin přesčas a ještě se tvářili nadšeně... Já na tyhle akce jezdim, páč musim, jinak sem k nim značně skeptická, ačkoliv samozřejmě všichni ti, co jsou hierarchicky nade mnou, vynaložili strašně moc úsilí, aby nás přesvědčili, že je to geniální a nové a vůbec pokrokové a navíc. jako naprosto nepřekonatelnej bonus, je ten kouč prej strašnej fešák, ach... Tak jsem to teda absolvovala a jediný, co z těch jejich řečí byla pravda... no jo, byl fakt hezkej. Ale né zas tolik, aby u toho člověk stejně nechcípal nudou. Proč to říkám, protože je to všechno na jedno brdo. Stejně jako takový ty obecný, nanicovatý pravdy(?), kterejm ses neubránil, ba co víc, ty si k nim vlastně celej text směřoval... "Duchovní mistři nás učí, že je třeba si vytvořit prostor v sobě, nehloubat nad budoucností ani minulostí a jen tiše plynout v přítomném okamžiku".
Jako, chápu, že se ti to hodilo do krámu, ale mě už asi obecně tyhle pochody duchovní a blablabla... a to mě klidně mějte za totálního břídila, mě to nebere.
Nápad dobrej, fakt, ale jak to je s těma rybama (což mě zajímalo asi nejvíc) sem si stejně musela vygůglit.
29.05.2014 12:32
Mario Czerney
Tak to chápu: oběť "mentálního koučingu" (chacha !!!!!!! :-)))) :/ není schopna :-)
29.05.2014 12:54
Stínohra
"Tak to chápu..."

evidentně spíš ne
29.05.2014 17:04
klokan kámoš
ryby pijí vodu pyji :-)
29.05.2014 18:37
Aglája
ryby pijí vodu skrz vzduch ...
... když dýchají vzduch skrz vodu.

Prostě vynoří hlavu nad hladinu a čekají až jim zaprší do pusy...tlamky... držky...kruci, co vůbec ryby mají?

a jsme u těch otázek...
tak honem vákuovat!
29.05.2014 21:14
fungus2

30.05.2014 07:16
midiman
Opakování je matka moudrosti - takže připomínání, že se nemá člověk zbytečně rejpat v minulosti a dumat nad budoucností, to beru. Otázky naložený ve sklenici jako okurky v láku - to je dobrá myšlenka.
Mě čtení pobavilo, jako takový novinový sloupek - malounko dopilovat přerostlý, roztřepaný nehtíky a bylo by to úplně jak vystřižený.
30.05.2014 17:39
josefk
:)
15.10.2020 09:59
APV
fajn se mi to četlo, díky Mário

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)