Dílo #68880
Autor:Terisek_Z
Druh: Tvorba
Kategorie:Poezie
Zóna:Jasoň
Datum publikace:14.04.2014 09:11
Počet návštěv:389
Počet názorů:10
Hodnocení:3

Košile pana KdysiDám si tvoji košili

a budu si zpívat,

že do smrti vzpomínek

bude o den míň zbývat.

 

Dám si tvoji košili,

tančíc v slzách dešti,

že vlastní vinou pocity

sevřela jsem do kleští.

 

Tluč mi, srdce, o překot!

Uháněj proti stádu

v armádě myšlenek ve válce,

kde nikdo nezná řádu!

 

Země krví zbrocená

po veliké bitvě

nepláče, jen přijímá

po kapkách mrtvé dítě.

 

Jeho krve napil se

šípkový keř u cesty.

Šli kolem za čas dva milenci,

smáli se na sebe hezky.

 

Usedli znaveni do stínu,

voníc k prvním květům,

dívaje se na západ slunce,

co dával sbohem dávným světům.

 

Dám si tvoji košili

a budu si zpívat,

že do smrti vzpomínek

slavík mi bude zívat.

 

Ospalý, jak moje oči,

skrčí se pod střechou.

Kolébkou nám bude smrt

a Styx živou řekou.Názory čtenářů
14.04.2014 14:29
Stínohra
No jo, vázat není sranda... v první řadě je potřeba zjistit si něco o rytmu, opravdu když vážeš a padáš z něj, je to na nic. Je taky potřeba zjistit si něco o rýmu a jeho kvalitě, vyvarovat se gramatickým rýmům, vyvarovat se rýmům, které rýmy nejsou (cesty - hezky). Existuje na to spousta odkazů. Nejsem odborník, ale v týhle disciplíně je na sebe prostě potřeba mít nároky, jinak nedáš ostatním důvod číst.
Je to škoda, protože máš zajímavý místa (viz třeba ten nápad s košilí, ačkoliv by si zasloužil přeformulovat). Neříkám to proto, že bych měla pocit, že po předchozím byh měla autora poplácat po ramenou. To už nedělám. Říkám to proto, že to to je pravda, tak jak ji vidím já.
14.04.2014 19:58
drkarlos
Mě se to líbí... to je zase moje pravda :-) :-P
14.04.2014 20:38
Stínohra
reakce líbí by mi jako zpětná vazba nestačila (ale terískovi třeba jo, co já vim). Příde mi, že je čtenář líný strávit nad dílem více času. Možná se v důsledku báseň víc líbí mě.
Po webech ale notorickejch líbovačů lítá mraky, jeden navíc je holt jeden navíc. Akorát nejsou prakticky pro autora žádným přínosem.
14.04.2014 22:22
drkarlos
dobře... píše o tom co zažíváme všichni... bez rozdílu... nevím třeba jsi to nikdy nezažila... to o čem píše Terisek_Z jsem už taky jednou zažil.... a co má bejt... jsme jenom lidi, ne počítače nebo naučný slovníky... a nejsem libovač... taky si vybírám... ale jinak než ty... každý má možnost mít svůj názor... jen mě přijde zbytečný se nad některými díly příliš rozepisovat... sám mám ve psaní svý mouchy... a že jich kolikrát bzučí... dej čas evoluci... každej se můžeme vyvinout.... s tím jsem teda vstoupil do Literry... jen tak... si psát... :-)
14.04.2014 23:38
Stínohra
Noa beru snad autorovi svým vyjádřením právo na progres? To, co jsem zažila je v zásadě jedno, neboť tvorba není jenom obsah, ale i forma. Jsme jenom lidi... a co jako? To znamená, že si nebudeme psát názor, mám si vymýšlet, že mě bavilo? Nepříde mi zbytečný se rozepisovat. Sama ocením i negativní kritiku.
Sám máš ve psaní mouchy, ano, to zcela nepochybně. Ale není cílem se jich zbavit? Jen tak si psát a jen tak si publikovat samozřejmě můžeš, ale měl bys přemýšlet i o tom, proč publikuješ a co tím chceš získat. Ale tak mi sme tu na sebe v zásadě děsně hodný, že jo, takže si tu správně.
15.04.2014 01:51
drkarlos
jo... každý máme svůj styl psaní... i Bukowski i jiní byly spíš o obsahu než o formě... a i poezie je o evoluci... a mouchy krouží a krouží... :-)
15.04.2014 02:01
drkarlos
a budou kroužit dál :-D
15.04.2014 08:11
Stínohra
Zaměňovat chyby ve formě a nevyzrálost za osobitý styl je sice fascinující, ale zcestné. Bukowski psal ve volném verši, to je dost jiné než vázaný, nicméně to neznamená, že volný verš nemá svoje pravidla. Nevím, proč pořád zmiňuješ evoluci v poezii, kterou nikdo nepopírá, banálním vyjadřováním se jí ale není možné dosáhnout. Ale tak můžeš si říct, že když ti někdo napíše negativní kritiku, že určitě nechápe tvoji osobitost, to samozřejmě můžeš, je to to nejjednodušší, co můžeš udělat, akorát tě to v rámci tvorby nikam neposune.
Vázaný verš je prostě těžká disciplína, která se musí umět. Znám spoustu (i webových autorů), kteří ji umí, možná by stálo za to si o tom něco zjistit.
16.04.2014 13:18
Andrew Maxwell
karlosi, tady se musim přiklonit na stranu názoru, že je rozdíl mezi psaním "jak se ti chce"a "jak to neumíš". Není ostuda něco neumět, všichni se furt učíme a posunujem, ostuda, (pokud vůbec něco je ostuda), je předstírat, že je všechno jedno a "že jsem to tak chtěl", když ne.

Můj malej syn máchá rukama a říká, že umí karate,a nikdo mu to nevymluví, tohle mi přijde hodně podobný.


k dílu: vážně tam jsou hezký obrazy, kerejm by slušelo, aby verše v hlavě čtenářovo víc snadno klouzaly, byly libozvučný, nebo jak se to řekne, když to zvučí v hlavě a ne nahlas, pak by obsah, kerej sděluješ líp vynik a to bys jako autor asi ráda

21.04.2014 21:43
josefk
no to teda po těchto rozborech je těžké něco napsat, co by mělo ducha :)
cítím úpornou snahu o závažnou, takřka bombózní báseň, myslím, že úmysl i myšlenku chápu a je mi blízká, ale přesto nepovedený rým ve čtvrté sloce mne vyprovokoval k tomu, že jsem se pobaveně zasmál, což určitě nebylo žádoucí :) asi tolik k rýmování :)
nemůžu si pomoct, jinak fajn :)

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)