Dílo #67167
Autor:Danny
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Úvaha
Zóna:Jasoň
Datum publikace:03.12.2012 15:28
Počet návštěv:905
Počet názorů:7
Hodnocení:4

o tobectví
Rád bych v této úvaze představil další svoje soukromé slovo: "tobectví" - jde o složeninu dvou slov, "sobectví" a "ty", čili dalo by se ve zkratce říct "sobectví orientované na někoho jiného, než je onen sobec".

Sobectví orientované na někoho jiného? Není to protimluv? V tomto případě není: Situace je taková, že osoba postižená tobectvím se snaží druhému člověku jakoby "pomoct": ovšem pomoct nikoli proto, aby z toho měl prospěch onen člověk, ale proto, aby se cítil líp daný tobec. Takový druh pomoci je kvalifikován jako tobectví tehdy, když taková "pomoc" vlastně škodí: tlačí toho, komu se "pomáhá" do nějaké horší situace, než kdyby daný tobec svoje tobectví potlačil. A také je kvalifikovaná jako tobectví pouze v případě, když je "pomáhanému" nucena.

Krásný ilustrační příklad by se dal najít v rodině, kde rodiče tlačí na svého potomka "pro jeho dobro" například do nějakého zaměstnání nebo způsobu života. Ale je to "ten nejlepší život" podle jejich představ a nikoli jeho: mají dobrý pocit, že pro něj udělali to nejlepší - a kvůli tomuto pocitu potomka k dané situaci nutí. Tomu to následně škodí tím, že je tlačen k tomu, aby si vybral jinou budoucnost, než sám vnitřně chce.

Tobectví je totiž narozdíl od klasického sobectví ošidné v tom, že tobec nemá kvůli svým činům výčitky svědomí, protože "přece jedná v zájmu toho druhého" a nikoli ve svém vlastním. To je ovšem iluze, protože jde o "pomoc" poskytovanou a vnucenou proto, aby měl dobrý pocit tobec a o člověka, kterému je "pomáháno", vlastně jde až ve druhé řadě.

Dalším příkladem tobectví by mohla být snaha měnit nějakého člověka, například v partnerském vztahu: partnerovi se nelíbí nějaká vlastnost druhého partnera a tak vyvíjí nějaký tlak, aby se onen změnil: tvrdí, že ho chce "motivovat", ale je to proto, že on sám chce, aby partner takový byl. Opět pravděpodobně nemá výčitky svědomí, protože "přece jedná v jeho zájmu a pro jeho dobro."

Má úvaha se ovšem nesnaží říct, že bychom neměli pomáhat ostatním pro svůj dobrý pocit: neměli bychom pouze druhé k této své "pomoci" nutit a touto "pomocí" jim vlastně ubližovat.

Například tento článek - je jeho psaní (a obecně pomáhání lidem na nějakém internetovém fóru) tobectvím? Sám mám jistě dobrý pocit, když jej píšu a pocit, že pomáhám: ovšem v mojí definici jsem za jednu z charakteristik tobectví definoval nucení: a kdo nechce, prostě článek přestane číst (nebo danou radu na fóru přelétne očima) a není tlačen k tomu, aby daný text nutně přijal a nutně se jím řídil.

Takže pomáhejme ostatním, to rozhodně ano: ale svoji pomoc jim nevnucujme proti jejich vůli.

Názory čtenářů
03.12.2012 18:06
Seregil
... je tu mnoho pravd... a text je to pěkný... prostě fajn uvažování...
04.12.2012 11:37
Lee
Možná by to chtělo ještě ty myšlenky trochu urovnat, není mi úplně jasné, co přesne tobectví znamená. Mně jako příklad napadl třeba případ, kdy rodič nutí svého potomka, aby z něčeho sobecky vytřískal co nejvíc, tedy aby upřednostil svůj prospěch před morálním jednáním.
V tomto případě jde ale spíš o to, že tobec takové jednání za amorální nepovažuje, protože má morální hodnoty jinde, než nucený.

To ale není to, co popisuješ ty. Ale z textu mi není úplně jasné, jakých situací se tobectví vlastně týká. Pokud rodiče tlačí potomka do nějakého zaměstnání, je to proto, že věří, že znají svět lépe a potomek nevidí některé věci, které oni ano. Jde o tobectví, nebo v podstatě upřímnou snahu druhému pomoci? Pokud se někdo opije a kamarád se mu snaží v nějakém jednání zabránit (nebo ho k nějakému donutit - "vážně už bys měl jít spát/domů/...") - je tobec, nebo pravej kámoš?


04.12.2012 13:14
fungus2

04.12.2012 17:55
s.v.
 

04.12.2012 22:22
Stínohra
Ano, pomoc může být forma manipulace, ale nějak mi z toho textu uniká hranice mezi pojmy sobec a tobec a vlastně mi není jasné ani to, proč to rozdělovat. Tobec je prostě sobec.

Jediný vysvětlení rozdílu jsem našla tady... "Tobectví je totiž narozdíl od klasického sobectví ošidné v tom, že tobec nemá kvůli svým činům výčitky svědomí, protože "přece jedná v zájmu toho druhého" a nikoli ve svém vlastním." (ale on přece jedná ve svém vlastním zájmu...) Má-li být ten rozdíl ve výčitkách svědomí, tak si myslim, že moc sobců ňákejma přehnanejma výčitkama taky netrpí. Já nevím, asi bych potřebovala abys to trochu rozved... :)
29.06.2021 08:41
Danny
avi
05.07.2021 23:10
Hanne
Výchova dětí je jednou z projevů tobectví.

Myslím, že by byl zájem o slovník Vašeho pojmosloví. Přeji, ať jsou nápady a také z čeho čerpat, i když je to někdy na nervy :)

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)