Dílo #62431
Autor:fungus2
Druh: Pro pobavení
Kategorie:Próza/Ostatní
Zóna:Jasoň
Datum publikace:01.07.2010 01:00
Počet návštěv:582
Počet názorů:7
Hodnocení:4 4
Patří do sbírky:HUMORNÁ

Prolog

Noční Praha má svou tajuplnou atmosféru, kterou na svých fotografiích zvěčnilo skvělým způsobem už mnoho fotografů. I já jsem té tajemné atmosféře podlehl a snažil se jí trochu zachytit.

Z MÝCH NOČNÍCH FOTOGRAFICKÝCH TOULEK

Fotografování v noci je o něčem jiném, než přes den. O tom jsem se velmi rychle přesvědčil. Také mi došlo, že budu muset používat stativ, jelikož můj tehdejší fotografický přístroj neměl stabilizátor obrazu. To byla jedna z příčin proč moje noční fotografie vypadaly dost úděsně. Rozplizle, rozostřeně i přesvětleně, no prostě strašně. A tak jsem z postele vytáhl stativ na kameru, na něho jsem namontoval fotoaparát a tradááá do ulic, uliček, na nábřeží i do různých zákoutí Staré Prahy.
 Samozřejmě, že jsem začal klasicky na nábřeží s výhledem na osvětlené Hradčany s Karlovým mostem. Nějaký čas jsem se prostě choval jako turista a pořizoval jsem snímky jako většina těch, co přijedou do Prahy poprvé. Až po čase bylo mou snahou začít fotografovat v noci i jinak. A tak jsem se začal toulat po nocích křížem krážem historickými čtvrtěmi Prahy.
  Za čas mi došlo, že jestli chci nějakým způsobem zachytit tajemnou atmosféru některých míst, tak budu muset mít oči dokořán. Také jsem si poněkud pozdě uvědomil, že někdy je lepší fotografovat černobíle. Současně jsem začal vnímat noční atmosféru jednotlivých čtvrtí. Ta není všude stejná. Jinak působí Malá Strana oproti třeba Vinohradům.
 Brzo jsem našel místa, ze kterých přímo tajemná atmosféra sálala. Jak však tohle dostat na fotografii? Opět mi došlo, že hodně záleží na úhlu pohledu i na tom, jestli fotografie je černobílá nebo barevná. Dalším faktorem, co hodně ovlivňuje výslednou fotografii, jsou věci a objekty na ní zachycené. Zvláště ve dne mne štvalo, že je extrémně vidět, jak jsou mnohé staré domy v ulicích posprejované, stojí u nich automobily a sem a tam chodí davy lidí. Je holt těžké vyfotografovat starobylé uličky, aby snímky zachycovaly jen to, co chcete. Stejná potíž nastává někdy i při nočním fotografování. Vzpomínám si, jak jsem stál u jednoho průchodu, kterým pořád chodili nějací lidé. Já už jsem skoro ohlodával stativ, když teprve po dvaceti minutách byl na okamžik prázdný a mně se jej podařilo vyfotografovat. Jindy na konci krásné uličky stál automobil, který by na fotografii působil jako pěst na oko. Bylo by asi pohodlnější jej ze snímku dodatečně vyretušovat, ale já jsem začal hledat takový úhel pohledu, při kterém by vůz nebyl vidět nebo by byl ukryt ve stínu. To se mi podařilo, a jestli mě někdo pozoroval, tak viděl postavu, která chodila sem a tam, přičemž všelijak manipulovala se stativem.
  Vzpomínám si, jak jsem jedné noci zašel na železniční most, co vede z Vyšehradu na Smíchov. Fotografoval jsem v klidu osvětlené nábřeží a Vyšehrad, když pojednou mou pozornost upoutala pavučina u jednoho světla, nad pilířem mostu. V ní se nacházel pavouk, co vypadal v tom osvětlení dost zvláštně. Rozhodl jsem se, že jej vyfotografuji. A tak jsem dal stativ do vodorovné polohy, zapříčil jsem ho v zábradlí a naklonil jsem se nad fotografickým přístrojem. Na most však náhle vjel vlak a ten se okamžitě roztřásl. Když přejel, tak jsem se znovu soustředil na fotografování. Jenže z opačné strany na most vjel jiný vlak. S protaženým obličejem jsem pociťoval vibrace mostní konstrukce a čekal jsem, až on přejede. Když zavládl klid, tak se má pozornost zcela soustředila na pavučinu a toho, co jí vytvořil. Pořídil jsem pár snímků a chtěl jsem stativ ze zábradlí vytáhnout. Jenže on se tam zapříčil a nešel ven. Zároveň jsem spatřil, jak z obou konců mostu jdou ke mně lidé, přičemž mi došlo, že neprojdou. A jim se záhy naskytl pohled na postavu, co zuřivě manipuluje se stativem v zábradlí. Po chvíli se mi jej podařilo vytáhnout, načež kolem mne prošli rozesmátí lidé. Asi jsem holt vypadal dost komicky.  
 Díky fotografování jsem poznal kdejaká zákoutí i zajímavá místa, což mne přinutilo se zajímat o historii Prahy. A tak jsem začal fotografovat i jednotlivé domy a kostely. 

Počet úprav: 5, naposledy upravil(a) 'fungus2', 24.06.2010 07:45.

Názory čtenářů
01.07.2010 15:56
josefk

paráda :) to tvoje focení :)
já mám zas problém se zaostřováním, pes lovec, co mi visí na ruce, mi pořád rukou cuká :)

01.07.2010 16:27
Humble
Fungus & Praha, známá to kombinace :o)
01.07.2010 18:20
slunečnice
vždy potěší a  je víc, než výborné :-)))))
02.07.2010 05:38
fungus2
Děkuji!
02.07.2010 19:42
muclicka
)
22.07.2010 15:08
Lu_Po
dobrý znát zákulisí
22.07.2010 15:12
fungus2
Jo, jo.

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)