Dílo #6046
Autor:Diotima
Druh:<žádný>
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:14.05.2004 19:26
Počet návštěv:1594
Počet názorů:24
Hodnocení:4
Patří do sbírky:Polis

Prolog
Zaujaly mě názory prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc., proto se chci o ně
podělit!
Jsme normální?


Každá doba má své představy o tom, co je zdravé, normální a co je patologické.
Je uváděno, že až 77% z 267,8 milionu obyvatel USA je postiženo nějakou duševní
poruchou. Podle Národního ústavu pro duševní zdraví trpí 15 milionů sezónními
poruchami nálady, 15 milionů má záchvaty úzkosti - kdy jsou tak vyděšení, že se bojí spočítat si u poklady drobné ze strachu, že je někdo pozoruje. Tři miliony
propadají panice doprovázené nezdůvodnitelným zrychlením tepu a dalších 10 milionů má mezní poruchy osobnosti. Postižení si nejsou jisti, kdo přesně jsou a svět vnímají rozdělený na dobré a na zloduchy. Nadace syndromu neklidných nohou udává, že 12 milionů Američanů neustále šoupají nohama, aby si ulevili od neobvyklých pocitů. Dvě procenta Američanů má obsedantně kompulsivní poruchu - nutkavost k opakování určitých stereotypních úkonů, což je prý další 5,4
milionu lidí. 9,5 milionů dospělých Američanů trpí těžkou mentální poruchou. Podle Asociace pro syndrom chronické únavy je kolem půl milionu Američanů trvale unaveno. Dále je v Americe 14 milionu alkoholiků, 37 milionu má alergii na všechno možné. Přitom asi celkový počet pacientů je daleko vyšší. 2 miliony psychických maniaků, 7,6 milionů mužů a 3,1 milionu žen jsou sexuálními maniaky. I když se připustí, že asi pět milionů má poruch několik, dává to pořád dohromady 157 milionů postižených. Dodejme k tomu, že kolem 15 milionu seniorů
trpí stařeckou demencí - Alzheimerovou chorobou a jejich počet přibývá geometrickou řadou. Podle statistik je tedy zjevné, že když si v Americe ještě pár
let počkají, bude těžké najít někoho, kdo je normální.

Podle výzkumu Americké psychiatrické asociace se v běžné praxi vyskytují nejčastěji tyto psychické poruchy:

- poruchy nálady - 52,6% populace
- schizofrenie - 14,1%
- úzkosti - 9,7%
- drogové závislosti a alkoholismus - 5%
- poruchy osobnosti - 3,7%
- poruchy přizpůsobení - 3%
- další duševní onemocnění - 11%

A jak jsme na tom my?

Západ a jiné rozličné společenské systémy se rozhodly pro aktivní stránku, pro periférii a myslí, že není žádná duše, věří, že aktivita je vším. Myslí si, že život
se skládá jen ze ctižádosti, dobývání, aktivity, z úspěchů a užitku. Konečným výsledkem je stále více vzrůstající šílenství Západu.

Se samotnou aktivitou je člověk zmaten. Bez tichého bodu nelze zůstat zdravý, člověk se musí pomást. Se samotným tichým bodem však také nelze žít, život se potlačuje ... Co předchází této pomatenosti?

Ztratili jsme kontakt se svým tichým středem. To je naše pomatenost. Západ souhlasí s tím, aby se změnil na ústav pro choromyslné. Stále více lidí je v psychiatrickém léčení. Samotná aktivita tvoří zmatek a tehdy je rovnováha nemožná. Aktivní civilizace jsou nakonec pomatené. Pasivní civilizace jsou nakonec tupé a mrtvé. Tak je to se společenskými systémy a tak je to i s jedinci.

Přijímejte obě strany a tvořme vnitřní rovnováhu. Pohybujme se mezi oběma póly
tak volně, jak je to jen možné. Netvořme žádné protiklady. Hluboce uvnitř jsou jednotou.

V moderní civilizaci je spousta stresu. Lidé mají mnoho starostí a stres se pro ně stává jedním z největších problémů. Vyvolává řadu tělesných i duševních nemocí,
jako je schizofrenie, halucinace, úzkosti, nespavost. I rakovinu. Na stresy způsobované západním způsobem života neexistuje v moderní medicíně lék. Lze doporučit jen tři věci:
- MODLITBU
- MEDITACI
- JÓGOVÁ CVIČENÍ.
Tedy metody, které nám odhalili indičtí mistři už před tisíci lety.

Zůstaneme normální?

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'Diotima', 14.05.2004 19:30.

Názory čtenářů
14.05.2004 20:09
Diotima
dávám přednost modlitbě a józe ... ale jsem tolerantní ... pěkné svaly
u mužů potěší :-))
14.05.2004 22:03
Albireo
Jeden pražský psychiatr říkal, že před zblázněním ho zachraňuje jenom to, že vidí, jak 80 % lidí na ulici patří na otevřené oddělení. Zbývajících 20 % na uzavřené.
14.05.2004 22:32
Wopi
speciálně dneska mam pocit, že normální rozhodně nejsme
14.05.2004 22:35
Igor_Indruch
Ale jo, Wopi, jsme. Neber to tak tragicky. Jak napsala blondýna - konečně je trošku švanda :o))
14.05.2004 22:57
Wopi
Švanda je to vždycky pro toho, kdo tu odpovědnost nemá... já mam taky švandu, když se hádam na tiscali s jejich adminem :)
14.05.2004 22:58
Wopi
Ale jo, je to dobře, když se trochu provětrá místnost, aby nebyl zatuchlej vzduch :)
14.05.2004 22:59
Igor_Indruch
Tak si tu zodpovědnost tak neber k srdci - tohle není ten případ, kdy by to bylo zapotřebí :o)
14.05.2004 23:05
Wopi
to je fakt, zrovna jsem si musel vzít prášek na arytmii, srdce do toho tahat nebudu :)
14.05.2004 23:07
Igor_Indruch
Přesně tak - zdraví je přednější.

BTW: Právě píšu základní kurz flajmingu :o))
14.05.2004 23:08
Wopi
flajming něznáju
14.05.2004 23:12
Igor_Indruch
Mělo být flejming, ale to je jedno - však uvidíš :o)
14.05.2004 23:12
Wopi
fajn :)
14.05.2004 23:20
ladislavfaith
jsem na ten kurz flejmingu zvedavej, urcite si to prectu.
16.05.2004 20:10
Pavla
Nemocná je tadle doba... my s ní :)
18.05.2004 07:17
josefk
náš pan ředitel-lékař říká, že podle nejnovějších (amerických?) výzkumů nevyvolává stres rakovinu, naopak lidé žijící ve stresu jsou nejodolnější
:-)))
copa asi má za lubem ?
18.05.2004 08:55
Diotima
nejodolnější jsou asi ti zbylí ... :-)
18.05.2004 10:40
Dash
Člověk je nejzuřivější predátor na naší planetě. Protože ho neustále ženou kamsi jiné podněty než ostatní zvířátka, je nevyrovnaný z pocitu nepostižitelnosti a nedosažitelnosti mnoha cílů, a trpí následně mnoha poruchami, o které je v ostatní živočišné říši nouze. Ale je to jen otázka času, (nepříliš dlouhého vzhledem k historii Země), až člověk jako živočišný druh zmizí z povrchu planety nadobro. :o)))
18.05.2004 11:03
Jarboe
já bych teda taky nesouhlasila s tím, že dobrý jsou na to JEN ty tři věci, každej si asi musí najít to svoje... ale to, že naprostá většina lidí, co potkáváme na ulici, jsou cvoci, bych podepsala :-)
10.11.2004 11:26
bříza
jestli je ještě zájem o názor - u kaše trochu vychladlé:

~paní profesorka je bezesporu zajímavá bytost, neboť není obvyklý u jedinců s vědeckou aprobací "pohled z druhé strany", který známe spíše od mystiků. Přesto bych si dovolil poukázat na pár maličkostí (pokud si zase nevysloužím nálepku přemoudřelosti ;)

1) mám pocit, že s fakty nakládá dosti utilitárně: tedy - nejprve je zřejmé CO chce tvrdit - a tomu přizpůsobuje interpretaci statistických šetření.

2) některá tvrzení se jednoznačně nezakládají na skutečnosti, nebo jsou podána zkresleně tak, že vytváří falešný dojem:
~ schizofrenie NENÍ způsobena stresem
~ bežná míra stresu NEVEDE k nádorovému bujení
~ syndrom neklidných nohou není způsoben stresem - jde o vrozenou poruchu extrapyramidového systému příbuzný Parkinsonově nemoci
~ Alzheimerova nemoc narůstá geometricky ... ovšem S NARŮSTAJÍCÍM VĚKEM (jde tedy o INCIDENCI, nikoli PREVALENCI, což znamená, že její výskyt za určité časové období je v jednotlivých věkových hladinách STÁLÝ).

3) za posledních 20 let se neobyčejným způsobem rozmohla medicinalizace a psychiatrizace nejrůznějších dysfunkcí, které samy mohou být obtížné, NEJSOU však chorobou ve vlastním slova smyslu (modelem mohou být například přirozené involuční poruchy erekce). Jinými slovy: armáda vědců, lékařů a farmaceutických firem hledá, kde na lidské společnosti vydělat peníze. Snaží se ji tedy leckdy "přesvědčit", že je nemocná - aby se točily obchody i tam, kde to není nutné. Kdyby američané neměli klasifikační systém DSM-IV, řada "diagnoz" by v jiné společnosti byla považována za přirozený a normální stav adaptace na různé životní etapy. A život JE a vždycky BYL pochopitelně těžký. (a jenom naivní snílkové se domnívají, že Bangladeši, Thaisku, Barmě nebo Bhutanu je tomu naopak ...)

4) Podobně vedený útok na tento civilizační model (na kterém je jistě co zlepšovat) je velice snadno napadnutelný - právě pro neserioznost a výšezmíněné nedostatky. Ve svém důsledku případné snahy o vážně míněnou změnu hodnotových postojů "západního" člověka především diskredituje. Má - li dojít ke změně spotřební (tedy materiální orientace - což je nutnost (současná míra konzumu je neudržitelná), je třeba se opírat o seriosní fakta - a i ta budou lobbisty zpochybňována (viz "včelí tanečky kolem Kiotského protokolu). Obávám se, že lidé typu paní profesorky Strunecké v dobrém úmyslu dosahují spíše pravého opaku zamýšleného efektu. Je mi to líto, protože to jsou "rozkvetlé" bytosti, pro které mám slabost.

Nicméně díky za zamyšlenou

B.
02.06.2005 18:32
Nechci
Vřele souhlasím s břízou. Stresovat je naprosto přirozený. Inteligence je náš nástroj k přežití, ne nádor. A štěstí a zdraví se skvěle prodává.
[ << ] [ < ]

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)