Dílo #60095
Autor:Montrealer
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Vyznání
Zóna:Jasoň
Datum publikace:01.11.2009 23:09
Počet návštěv:868
Počet názorů:3
Hodnocení:3 2

Prolog
 
Jak žít ve stínu totemu

  Tuto neděli jsem prožil ve stínu totemu. Nemyslím totem jako literární server, ale totem indiánský. Ani nebylo třeba vystrčit čumák z domova do téměř mrazivého počasí. Totem se skrýval v balíku not, které jsem nakoupil po bazarech ještě když jsem nebyl v invalidním důchodu. Jenže já se nějak zvlášť mnoho těch písniček nenaučil. To už je asi věkem – jednu věc se naučíš jen tak, že jinou napomeneš. Říká se tomu kapacita paměti a udává se (u mě) v gigabajtech.
 Ale zpátky k totemu. Žít ve stínu totemu je totiž trampská písnička. Vždycky se mi moc líbila. Její oficiální název je už mnohem méně poetický – To naše mládí. Složil ji Jarka Mottl a to bylo vždycky znakem kvality. Mottlovky se prostě stále líbí a to nejen mně. Tak jsem si řekl, že ten totem přepíšu z not do svého Note Worthy Composeru. Trvalo mi to celé odpoledne.
 Já jsem do Composeru v poslední době přepsal dost písniček, ale spokojen jsem nebyl. Sice už umím zachytit zvuk do souboru mp3, ale zvuk byl dost mizerný. Proto se se svými příspěvky na Youtube nijak zvlášť chlubit nemůžu. Jenže mám spolužáka Vláďu z průmky, který odešel z oboru a nyní je uznávaným učitelem na AMU. Přímo profesorem, ale přesto si občas voláme. On je totiž ochoten mluvit o hudbě kdykoliv a s kýmkoliv, mě nevyjímaje. Tak jsem se mu s problémem
Note Worthy Composeru svěřil. Hrál jsem mu "své" napsaniny a jeho názor byl ten, že se jedná o nevhodnou kombinaci alikvotních tónů, prostě problém, který se často vyskytuje i u hudby hrané živými hráči. Vláďa totiž s počítačovou hudbou nepracuje, považuje ji za podřadnou, noty píše ručně a pracuje jen s živými hráči. Jenže já žádný hráč nejsem. Umím pravou rukou zahrát melodii a levou rukou akordy, nic víc. Tak jsem si myslel, že to Note Worthy Composer zvládne líp než já. Něco zvládne, například není třeba starat se o techniku hry (můj největší problém), prostě jsem si myslel, že stačí do Composeru nacpat (tj. víceméně opsat) noty a on mi to zahraje. Pro samotnou melodii to určitě platí. Ale akordy se skládají z tónů, každý aspoň ze třech. Když jsem rozepsal akordy do not a nechal to přehrát, výsledek nebyl zrovna dobrý. U písničky Žít ve stínu totemu jsem si však dal záležet. Každý akord jsem vyzkoušel na varhanách, než jsem ho zapsal do not a výsledek je nakonec uspokojivý. Většinou mě to i bavilo, hrát si takhle s hudbou, jinak bych u jedné písničky nevydržel celé odpoledne.
 Můžete se podívat na moje stránky, ale přibyly tam jen písničky, nic víc, Proto sem zkusím dát odkaz. Snad bude chodit.

http://montrealer.webovastranka.cz/2768/5496_To naše mládí-NWC.mp3

Epilog
Tak odkaz nechodí, nevím proč. Nejspíš proto, že jméno souboru obsahuje znaky s diakitikou. Jistě bude chodit aspoň tohle:
http://montrealer.webovastranka.cz

Počet úprav: 2, naposledy upravil(a) 'Montrealer', 02.11.2009 05:28.

Názory čtenářů
01.11.2009 23:56
josefk
já umím pravou nohou klepat do taktu )
02.11.2009 00:04
fungus2

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)