Dílo #52439
Autor:Diotima
Druh: Denní (s)potřeba
Kategorie:Jiné
Zóna:Jasoň
Datum publikace:09.10.2008 15:30
Počet návštěv:2144
Počet názorů:9
Hodnocení:8

probouzení intuice

zklidnit dech
být
teď
slyším tvůj hlas v mém
procházíme lesy oblohou
vznášíme se na oblé vlně oceánu

i láska je tak blízko
probouzíme intuici



http://br.youtube.com/watch?v=hhHe8C6Qej4&feature=related
Epilog
Jaký význam v našich životech má intuice, jakou roli by mohla hrát?

Intuice je označení pro vědecky neprokázanou schopnost vycítit určitou situaci. V tradičním chápání je lidských smyslů pět: zrak, čich, sluch, hmat a chuť. V běžném použití se šestým smyslem rozumí intuice, tedy schopnost vnímat a podvědomě vyhodnocovat různé nenápadné nebo skryté skutečnosti a souvislosti.

Tomáš Akvinský uvažoval o jakémsi šestém smyslu (nazývaném též smysl společný, smysl obecný, smysl vnitřní), který sjednocuje pět ostatních smyslů a je zárukou reálnosti vnímaného (podobně jako shoda s vnímáním jinými lidmi).

Jan Ámos Komenský kromě citů (smyslů) tzv. vnějších rozlišoval i tři city (smysly) vnitřní: smysl obecný (pozor, novočesky přibližně pozornost), soud (novočesky úsudek) a paměť.


Intuice nevysvětluje proč, ale jen ukazuje výslednou odpověď. Intuice člověku sděluje, co má udělat, nikdy mu ale neříká, proč tak má jednat. Používá k zhodnocení, pro vědomí, neznámé veličiny a je závislá na duchovní čistotě, či přirozeném nadání subjektu a vlivu dalších podvědomých „hlasů“, jejichž rozeznání je zas závislé na subjektu a jeho zkušenostech s touto oblastí. Je tu určitá podobnost s vědomými a reflexními nevědomými pohyby. Je možné vést pohyb vědomě a nebo jako reflexi na podnět. Intuice je druhem reflexe, neboli zpětné reakce na podnět. Tento podnět může být životní situace, otázka položená do nitra, nebo podnět z vnějšího zdroje. Při představě myšlenky jako určité vyindukované energie, je celý proces možno chápat jako vyslání energie o určitém kvantu, zpracované pravděpodobně mozkem (pokud je chápán se všemi potencionálními schopnostmi, neomezenými pouze na představu tkáně a pro něj zatím známými parametry a vlastnostmi) energeticky spolupracujícím s okolím a přijmutí výsledné odpovědi, jež je nazývána intuicí. Naproti tomu dedukce vyvozuje ze známých skutečností, je rovněž závislá na subjektu a jeho schopnostech užití dedukce, ale je v souvislosti s výchozími skutečnostmi přesná. Problém je šíře a množství skutečností zahrnutých do procesu dedukce. Čím více parametrů tím přesnější dedukce. Zvláště ve složitějších záležitostech je třeba počítat s veličinami skrytými, které mohou být vlivem vadných výchozích veličin, nebo nepředpokládaným vstupem veličin vyskytujících se velmi zřídka, v neposledním řadě veličinami se zanedbanými odchylkami, zvláště je-li jich takových použito více. Výchozí dedukce může být pak sice velmi přesná, ale s nepřesným výsledkem. Podobné je úskalí statistik. Sloučením intuitivních a deduktivních metod je dosaženo jednak korekce a zjemnění intuice a revize dedukce. Dá se říci, že použití obou metod paralelně, či zpětně, zajišťuje přesnější výsledky a zdokonalování obou nástrojů, jež jsou nástroji orientace člověka v životě a tudíž pro něj velmi významné.

Počet úprav: 7, naposledy upravil(a) 'Diotima', 09.10.2008 16:04.

Názory čtenářů
09.10.2008 16:27
haha
myslím si, že mám intuíciu a tiež ju dokážem počúvať..
..občas mi z toho vyjde, že som len domýšľavá:)
09.10.2008 16:58
stanislav
hm. až dostanu feeling, ponořim se do toho, jen tak pro jistotu smajl, ža je to jako dobrý téma...
09.10.2008 19:50
HanaKonvesz
zajímavé, moudrá diotimo, jojo.
a ještě sny k tomu, to je taky reakce. poslouchat sny i intuici, pokud si někdo sny dopřává pravidelně, pak je to teprve luxus.
09.10.2008 21:08
Mbonita
ano zajímavé se mi to jeví..
intuice u žen je velmi zostřena..
09.10.2008 21:14
josefk
já bych raděj probouzel touhu nebo něco takového podobného :). ale jsem chlap...
10.10.2008 05:49
muclicka
.
10.10.2008 11:23
siorak
Dost neostře je tu (možná úmyslně) vedena hranice mezi jakousi záhadnou, nepostiženou schopností člověka, jakýmsi informačním kanálem, který by mohl mít mimo základních pěti informačních kanálů a podvědomím. Tedy první otázka:
Je šestý smysl skutečně smyslem, který člověku poskytně informace jinak, než prostřednictvím známých pěti smyslů, nebo je to jen o schopnosti podvědomě zpracovat informaci od oněch pěti smyslů? V tom přípdě by to smysl nebyl, protož každý smysl je interfejsem, rozhraním, kterým proudí informace do mozku tedy informačník kanálem.
Podvědomí je naopak součástí našeho "procesoru" tj, jen zpracovává informace a není tedy smyslem. Sice Tomáš Akvinský nebo Jan Ámos mluví o "vnitřním smyslu", ale tohle je o definici, co to vlastně smysl je. Doufám, že se shodujeme v tom, že je to informační kanál.
Nevím, co je "výchozí dedukce", nedává mi to smysl. Výchozí jsou axiomy, tj pravdy, které si bere dedukce za základ. Čím jsou "pravdivější" tím pravdivější dedukce, což je ovšem známým základem implicitní logiky. Pod pojeme "dedukce" asi chápeš vědomé uvažování a zcela správně vyvozuješ, že vědomě nelze zpracovat veškerou informaci, kterou nám smysly poskytují. Avšak část té informace dokáže bez vědomé účasti zpracovat podvědomí a dát vědomí určité signály o výsledku. Něco z toho by mohlo být vnímáno jako šestý smysl.

Nemohu na 100% vyloučit, že máme nějaký další informační kanál o kterém nevíme, ale věřím spíše tomu, že míra intuice je spíše dána kvalitou spojení mezi vědomím a podvědomím. To by se dalo nazvat jakýmsi "vnitřním" informačním kanálem a tedy snad i "vnitřním smyslem"

Dík za úvahu, zaujala. Jako kybernetik se takovámi věcmi bavím.
10.10.2008 16:51
dadik
mám dojem, že se dá i trénovat......:)
11.10.2008 22:31
Haber
*

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)