Dílo #52408
Autor:siorak
Druh: Tvorba
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:08.10.2008 17:32
Počet návštěv:840
Počet názorů:4
Hodnocení:10 1 1

Prolog
Kdo stvořil život?
Samaritáni - Dialog
LII.

„Nevím Azízi. Tobě nestačila ta zkušenost, jak z tebe udělali proroka, prakticky Boha? Stačilo tě vybavit některými samaritánskými technologiemi a už jsi dělal „zázraky“. Lidé z Širázu dodnes vzpomínají na proroka, který je zavedl na pravou cestu.“
Víš Johne, že si z toho nic nepamatuji, mé tělo bylo jen něco jako nádoba pro jinou osobnost, kterou do mě vložili Samaritáni. A pokud by to nevrátili zpět, umřel bych, neřekli ti to?“
„Řekli. Myslím, že i když jim šlo o záchranu možná tisíců lidí, bylo jejich chování z našeho hlediska neomluvitelné. Ovšem bylo to s tvým souhlasem a navíc oni to vidí jinak.“
„Ano, to je pravda. Z holonetu vím o všem, co se v té době dělo, i když si to nepamatuji, jak jsem řekl. Myslím, že je to na našich lidech podvod, podstrčit jim falešného proroka, předtím mi to nedošlo. Teď už ani já jim to nemohu vyvrátit, neuvěřili by mi. Jsem už jen obyčejný Azíz a oni šli za někým úplně jiným. Nebyl jsem to já.“
„A přesto věříš v Boha? I když teď víš, že s Kristem to mohlo být něco podobného?“
„Ano, s Kristem to mohlo být jakkoli, moc jsem o tom přemýšlel, to mi věř. Bůh je naším stvořitelem, vím to.“
„Jak to můžeš vědět, jsou tady vědecké důkazy, že vznik Vesmíru, Země i života byl vývojový proces.“
„Jako .. myslíš jako série náhod? Není těch náhod náhodou trochu moc? Existuje takový příklad Johne. Představ si, že jdeš po poušti a najdeš budík, který tiká a je plně funkční. Věřil bys tomu, že se tam dostal v důsledku stamiliónů let vývoje? V důsledku řetězu neuvěřitlných náhod?“
„Ne, myslel bych si, že ho tam někdo zapomněl, poušť je plná turistů. A že ho někdo navrhl a vyrobil.“
„Johne, a jaký je v tom rozdíl? Nejen člověk, jakýkoli život je mnohem složitější, než budík a přesto věříš, že vznik života byla náhoda?“
„Ano. Analogie s budíkem kulhá na obě nohy. Mechanické strojky se nejsou schopny vyvíjet, neumí samy sebe rozmnožovat a měnit. To musí udělat člověk. I ten nejednodušší život toho však schopen je. I jediná buňka se dokáže dělit. Vznikají přitom sice identické buňky, což by vývoj nebyl, ale díky defektům DNA vlivem vnějšího prostředí už vznikají nové typy.“
„Takže budík se sám nemůže vyvíjet, protože nedokáže sám vyrábět své kopie?“
„Přesně tak. Náhodný prvek sice hraje ve vývoji svou roli, ale samotný vývoj je zákonitý, protože při mnohočetných mutacích přežívá jen to, co je životaschopné. A jen to se může vyvíjet dále. Když se náhle změní prostředí, to co umožňovalo přežít se může stát nevýhodou vedoucí k zániku. Historie s dinosaury a změnou klimatu po nárazu planetky Dino, je dostatečně známa.“
„Říkal jsi na obě nohy...“
„Ano, na obě, protože budík je taky produktem vývoje. Jen se vyvíjel v prostředí lidské společnosti, v lidských hlavách. Je to prostředí pro jeho vývoj. Život se přece taky nemůže vyvíjet všude a proto není život na Měsíci, nebo dokonce na Slunci.
Budík nevznikl plánovaně, alespoň ne zcela od začátku plánovaně, nešlo by to. Napřed musel člověk objevit hodiny. Sluneční, přesýpací, prý i vodní existovaly... Pak musel pochopit funkci jednotlivých strojů, vynalézt kolo a ozubená kolečka, naučit se to všechno přesně vyrobit. Teprve pak se daly stavět orloje, pendlovky a menší hodiny. Nakonec budík. Mezitím proběhlo mnoho nezdařených pokusů o stavbu hodin všecho druhu, které buď nefungovaly vůbec, nebo se neosvědčily. A také byly některé časem překonány. I ten mechanický budík je dnes jen nostalgickým muzejním reliktem. Takže ty předchozí formy hodin a budíků vlastně „vyhynuly“, stejně jako původní formy života na cestě vývoje.“
„Rozumím, chceš říci, že ten kdo jej sestavil těžil ze znalostí a zkušeností nahromaděných lidstvem za tisíce let, že je vlastně složil jako skládanku z dílů, znalostí a dovedností, které se předtím dlouho vyvíjely a předávaly z generace na generaci.“
„Přesně tak.“
„Jenže živá bytost – to není stroj složený z elementů.“
„Ano i ne. Ty elementy nejsou mechanické a jsou velmi složité. Ale elementy to jsou. Jsme složeni jako systém v podstatě stejně. Máme páteř, srdce, plíce, mozek. A všechno je to sestaveno z buněk. Kdysi, u mnohobuněčných organismů se začaly byňky specializovat. Opě dílo mutací a tak dále. Ovšem některé ty mutace dokázaly přežít a množit se dále. Předávaly dále svou DNA a ta se dále měnila. Jedna z tisíců, možná miliónů změn dala svému nositeli v daném prostředí konkurenční výhodu. Vzniklo hned několik základních větví vývoje, které se dobře adaptovaly na vnější prostředí. Máme tu rostliny a živočichy. Máme tu bezobratlé a obratlovce. Obratel jako konstrukční prvek přírody vznikl jen jednou. Všichni obratlovci mají někde v hlubinách věků svůj rodičovský pár, pro všechny společný. Kdyby se měla kostra, jak ji známe vyvinout nezávisle několikrát, tak to by byla ta neuvěřitelná náhoda. My a dinosauři jsme sice hodně vzdálení, ale přesto příbuzní. Pravděpodobnost, že by se tak složitý konstrukční prvek v přírodě vytvořil dvakrát je prakticky nulová. Kdyby se někdo vrátil do oné doby a zabil tohoto našeho společného předka, nezničil by sice život na Zemi, ale nebyli bychom tu ani my, ani dinosauři.“
„Hmm ... Johne, je tedy možné aby se zcela nezávisle na sobě vyvinul stejný živočišný druh?“
„Ne. Pravděpodobnost tohoto je prakticky nulová. To by dokázal jen Bůh.“
„Pak tedy Bůh je. Jak by pak mohl stejný vývojový druh vzniknout na dvou různých planetách?“
„Ty myslíš ..“
„Ano, myslím. Samaritáni. Jsou téměř stejní jako my, ne? Takže to asi nebude stejným vývojem. Stvořil nás Bůh. Je to jasný vědecký důkaz, ne? Musel nás stvořit Bůh.“
„Asi ano ..... anebo máme společné předky.“
Epilog
 

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'siorak', 09.10.2008 00:53.

Názory čtenářů
08.10.2008 18:35
muclicka
)
09.10.2008 11:05
johanna
wow... k zamyšlení a příběh filosoficky houstne
15.10.2008 21:04
meteor
vratim se sem vicekrat, tohle stoji za nekolikanasobne zopakovani
18.10.2008 20:07
Humble
:o)

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)