Dílo #46400
Autor:Atyska
Druh: Pro pobavení
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:19.01.2008 16:02
Počet návštěv:1659
Počet názorů:13
Hodnocení:1 3 2

Živý kapr
Bylo to ještě za minulého režimu, kdy najít obchod otevřený po čtvrté hodině odpolední nebylo možné a v obchodě nebylo nikdy k sehnání to, co člověk potřeboval. Výjimkou nebyly ani Vánoce a s nimi spojený prodej kaprů z kádí.
Našemu pejskovi byl tenkrát jeden rok a my jsme mu chtěli udělat radost. Podle toho, co vyprávěli naši příbuzní, jak jejich pes vždy šílí u vany s kaprem, rozhodli jsme se pro totéž. Představovali jsme si ho, jak stojí na zadních v koupelně, oči vytřeštěné a snaží se jimi zachytit pohyby čilé ryby.
Matka nechodila z práce nijak brzy, proto šla ten den rovnou z práce na nákup a já se sestrou jsme čekaly doma. Zazvonil zvonek a do mluvítka udýchaná máma stačila jen zakřičet: „holky, napouštějte vanu, kapr je nějaký přichcíplý“ a už pádila k výtahu, kterým vezla nebohého kapra do 5. patra. Sotva jsme jí otevřely, hodila kapra do vany…… a pozdě. Plaval břichem vzhůru. Co teď? Jíst ho přeci nebudeme a Vánoce bez kapra?
Rozhodly jsme se riskovat, vložily kapra zpátky do igelitky (brrrrr…) a zpět k prodejci. Dva mladí kluci u kádí už tušili, protože než jsme k nim přišly, měli připravenou hotovost. Ačkoli nám nabízeli jiného kapra výměnou, odmítly jsme, plavali v těch kádích všichni tak nějak mdle. Téměř doslova jsme letěly (pochopte, 22.12. v 15.30 už je opravdu s křížkem po funuse) přes celé sídliště k dalšímu prodejci. Stihly jsme.
Prodejci jsme vysvětlily, že chceme asi 2,5kg kapra, on nějakého hodil na váhu, ale ten se nám nezdál. Představa dlouhé cesty domů s ním v igelitce, no skončil by podobně asi jako ten první. Když prodavač slyšel naše rezolutní „živého! kapra“, zalovil až u dna kádě a mrsknul síťkou na váhu. Zvíře se vymrštilo, vyskočilo do sněhu a neuvěříte, ale pelášilo pryč!! Rybí tělíčko sebou plácalo sem a tam a tímto pohybem docházel i k přesunu z místa na místo….Hlavně pryč!
„Toho chceme!“, zajásaly jsme s mámou svorně, když ho prodavač konečně vrátil do síťky a pokoušel se ho zvážit. (Určitě nás ošidil). Narval ho do igelitky, kterou kapr okamžitě protrhl a scéna na sněhu se opakovala.
Vrstvu tří igelitů už potrhnout nedokázal, a tak jsme ho dopravily šťastně domů. Nikdo by mně nikdy neuvěřil, že krevní podlitiny na lýtkách mně způsobil kapr! Ve vaně sebou začal okamžitě mlátit a rejdit sem a tam, k velké radosti našeho pejsánka. Předvánoční čas jsme vyplnili všichni pozorováním a fotografováním našeho psa v transu.
Když nastal den D, respektive den Š-tědrý, dal si můj otec panáka na posilněnou, vzal utěrku a šel na kapra. Odborně ho zabil, dekapitoval a povolal matku, ať si jej naporcuje. Náš „živý“ kapr se však v tu chvíli vzepjal naposledy a bezhlavé tělo se vymrštilo a skočilo za sporák.
Spoušť byla dokonána. Všude krve jak po vraždění neviňátek a my na Štědrý den vypínali HUP v celém desetipatrovém paneláku, abychom mohli odmontovat sporák, vyndat kapra, uklidit a vrátit vše na původní místo!
No, ale nakonec se to do večera stihlo, sousedi nás nezabili a kapr byl výtečný.

Názory čtenářů
19.01.2008 16:18
Mario Czerney

propánajána

19.01.2008 17:06
Némocná própiska

Usmál jse se (malinko) a o to tu přeci šlo ne. Jenom se příště snaž dostat do povídky něco navíco jo?
Dík za úsměv

19.01.2008 17:22
fungus2
Fajn.
19.01.2008 18:32
Albireo
Dobře, že u nás se na Štědrý den jedí řízky.
19.01.2008 20:16
Mbonita
:-)
19.01.2008 21:49
Natasha
...našeho psa naštěstí nejvíce potěší vepřové ucho - a nemusí se kvůli tomu ani pořizovat celé živé prase :)
21.01.2008 14:18
Atyska
Konvalina napsal(a):

Vypnutí HUPu mě fakt pobavilo, co na to sousedi?

nadšením skákali metr šesedát vysoko:)
21.01.2008 14:25
Atyska
Mario Czerney napsal(a):

propánajána

vzdej to, ze mne filozofii rozervané umělecké duše ani jiné hloubky neodstaneš..... někdo holt píše to a někdo ono
21.01.2008 14:26
Atyska
Némocná própiska napsal(a):

Usmál jse se (malinko) a o to tu přeci šlo ne. Jenom se příště snaž dostat do povídky něco navíco jo?
Dík za úsměv

asi špatné označení, za povídku to nepovažuju. Časem se tu budu orientovat určitě líp
23.01.2008 23:42
rohoz
půvabné, opravdu jsem se zasmál
24.01.2008 13:47
Atyska
rohoz napsal(a):
půvabné, opravdu jsem se zasmál
díky
03.02.2008 18:47
Mario Czerney
Atyska napsal(a):
Mario Czerney napsal(a):

propánajána

vzdej to, ze mne filozofii rozervané umělecké duše ani jiné hloubky neodstaneš..... někdo holt píše to a někdo ono
já to z tebe nedostanu!

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)