Dílo #430
Autor:komasu
Druh:<žádný>
Kategorie:Próza/Povídka
Zóna:Jasoň
Datum publikace:03.11.2003 18:23
Počet návštěv:781
Počet názorů:4
Hodnocení:3

mladíček z čokolády
Kib – melancholický mladíček navlečený do korzetu z čokolády – namísto očí dvě tablety extáze a zuby potažené zelenou fosforeskující barvou – do sraček výstřední žabí tvářička s vyšpulenými rty, ohnivým chřípím a bílými vlasy kanoucími z čela jako mléko – chtěl vystoupit, už měl pravou nohu venku, ale ve dveřích stál řidič a vůbec se nehýbal – studená grimasa jako vytesaná z nefritu – navíc před sebe natahoval ruku - naprosto tupé a zřetelné gesto - až se Kibovi zvedl žaludek a raději mu do ní rychle vtiskl minci, aby se ho probůh zbavil. Tyhle lidi nemají kousek úrovně, pomyslel si, měl jsem ho do té ruky kousnout.
Pršelo – řidič naštěstí zmizel a teď tu stál sluha - starý mumifikovaný Číňan, co ho sem přivezli během opiových válek, vyschlý a apatický - pomalu rozežíraný časem. Skoro nikdy nemluvil, skoro nikdy nic nejedl, dokonce možná ani nepotřeboval dýchat – metabolismus i myšlení ztlumené na úroveň kamene – lenošivé pohyby drogy – setrvačnost.
Sluha držel poblikávající lampu a kryl plamen deštníkem – jasný zvuk kapek bubnujících o střechu limuzíny a zastřené šumění deště v zahradě - postoupil až úplně k autu, aby Kib mohl bez obav vylézt – mechanické pohyby a strnulý výraz – možná to ani není Číňan, napadlo Kiba, třeba je to jen někdo z domu - pro tuhle práci mu nasadili masku, kterou vyhrabali někde ve skladišti – jakoby na ní byl ještě prach – nebo je to možná řidič? Ta odporná bezpáteřní stvůra, která se tak rychle vypařila. Kib se pokusil pohlédnout Číňanovi do očí, ale byly utopené ve tmě - marně pátral v té prázdné tváři, která se navíc rozpadla do nesourodých fragmentů – rozlámané plochy světla a ostře řezané linie stínů, poblikávající plamen a hypnotický zvuk deště – „pane, měl byste si vystoupit.“ – hlas jako když odsypáváte sníh na lékárnické váhy – Kib se vyděsil, trhl sebou, ostře pohlédl na sluhu – nic se nezměnilo, stále stejná nehybná a neosobní postava – možná se mu to jenom zdálo – ano, určitě se mu to jen zdálo, protože už dávno stál venku skloněný pod deštníkem a odněkud zezadu bylo slyšet sotva znatelné skřípení štěrku, jak se auto vracelo k bráně.
Sluha se dal do pohybu a Kib se vydal za ním. Šli pomalu. Z okolí nebylo vůbec nic vidět. Jen nejasně se proti černému pozadí daly tušit stíny stromů.
Dostali se ke schodům a Kib už netrpělivě cvakal zubama, protože sluha se vlekl – celý se kymácel jako figurína - možná to byla artróza nebo jiné ohavné stařecké onemocnění, kdy člověk celý ztuhne a ztvrdne, klouby mu srostou – kdoví jestli pod tmavou livrejí nenosí krunýř - staleté nánosy drogy vypocené žlutou kůží.
Mazlavé schodiště jakoby potažené chaluhami – bublina světla a stříbrné provazce vody stékající z deštníku – oni dva – svět rozpitý v mokré noci – chladný závan vzduchu - žádný spásný kout na nebi bezhvězdném – to je Celine, vzpomněl si Kib – a znovu chladný závan vzduchu – ztvrdlá čokoláda na bradavkách.
Vylezli až nahoru k proskleným dveřím a Kib si uvědomil, že se za skleněnou výplní nesvítí, nikde v celém domě se nesvítilo, nebylo nic slyšet – stáli tu sami dva.
„Máte zpoždění.“ řekl sluha.
Kib vytáhl s kapsy nůž a plynulým pohybem mu ho zabodl do krku – objevila se krev. Sluha se zakymácel a náhle už bylo vidět do jeho očí – černé a prázdné zornice plné beztvarého vesmíru – oči langusty jako tunel do šikmooké hlavy. Pokoušel se nadechnout, ale ozývalo se pouze chrčivé bublání jak mu krev plnila hrdlo - valila se ústy ven – lampa se roztříštila o zem.
„Společnost už čeká.“ Přece jen se mu to nakonec podařilo ze sebe vyblít – trhavé křeče namixované rudými cákanci a pak se zřítil ze schodů někam dolů do tmy – vydávalo to zvuk jako když se v himalájích sesune severní svah.
Kib neměl moc na výběr, takže otevřel dveře a vešel.

Počet úprav: 1, naposledy upravil(a) 'komasu', 03.11.2003 18:24.

Názory čtenářů
04.11.2003 19:37
fungus2
Tak to je zajímavě napsané.
05.03.2004 11:20
Jeff Logos
Text vypadá jako představy, který má parádně zhulenej člověk. Studnice všemožnýho hnusu. Nicméně pocitově velmi zajímavé.
24.03.2004 14:12
Shammann
hnusný
přehuštělý
neobratný
uřvaný
TIP
*

Přidat názor        ...nápověda k hodnocení
Avízo:
Anonym neuděluje tipy Skrytý názor

(Pro přidání názoru je třeba se přihlásit)